Změnit velikost textu   Verze pro tisk

SKYWARN Weather Radio

Vše co se týká SKYWARNu CZECHoSLOVAK.

SKYWARN Weather Radio

Příspěvekod David Rýva » 13 říj 2010, 15:06:53

Ahoj všichni,

už nějaký čas a to zejména poslední dobou mi leží v hlavě jedna taková věc. Chystám se totiž na modernizaci webu, opravit některé věci, odkazy nefungující a dodělat nebo vyházet nefungující záležitosti a jelikož do jara přibude pár věcí ala mesoscale discussions a docela by se mi líbilo, pokud by byl zájem od lidí, moct vysílat nějakou smyčku s info o počasí čtenou automatem, něco ala americké NOAA Weather Radio. :)
Fungovalo by to zpočátku asi jen jako vysílání přes net, kdy by při stabilném počasí byly automatem čteny aktuální údaje z meteostanic, předpovědi ČHMÚ apod(samozřejmě s uvedením zdroje). V případě vydání předpovědi SKYWARNem, by bylo krom čtení aktuálního stavu počasí jednou za nějaký čas(aktualizace dat je beztak po hodině), vysíláno info z předpovědi SKYWARNu, ohledně očekávaného vývoje. Během dění už přímo vysílány mezoměřítkové komentáře k situaci a očekávanému vývoji pro nejbližší desítky minut až hodiny apod.

ALE!!!

a) nevím jaký by byl zájem o takovou službu, aby tu bylo WX radio v Češtině pro ČR

b) nemám absolutně zkušenosti z provozem něčeho takového, tj. záviselo by to na aktivním zapojení se nějakého nejlépe radioamatéra který má potřebné zkušenosti a znalosti

c) pokud by to fungovalo a byl by zájem tak by šlo časem zkusit vysílat na základě nějaké amatérské licence jako radiomaják nebo tak něco, něvím ale co to přesně obnáší a jaké jsou možnosti

d) nevím jeslti by na to byly vůbec prostředky, zejména na realizaci vysílání do éteru

Kdo by měl nějaké nápady nebo podněty a nejlépe konkrétní návrhy a znalosti tak sem s tím prosím.

Děkuju
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS o.s.

Re: SKYWARN Weather Radio

Příspěvekod JURAJk6 » 13 říj 2010, 15:20:34

Takove radio by se opravdu hodilo. Meli bychom aktualni info a nemuselibychom porad cumet na radar a podobne. A pro stormspotery by to taky nebylo k zahozeni.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
JURAJk6

Příspěvekod Lukepv » 13 říj 2010, 15:55:07

Skvělý nápad !
Naposledy upravil Lukepv dne 13 říj 2010, 20:34:09, celkově upraveno 1
Lukepv

Příspěvekod petrik.p.3 » 13 říj 2010, 17:35:25

Perfektní nápad, jsem určitě pro jeho realizaci :clap: Mě poslední dobou spíš leží v hlavě nápad Skywarn varování formou sms, za nějaký paušální poplatek samozřejmě. Nevím tedy jak je to technicky nebo finančně náročné, ale jako nápad se mi to zdá dobré, obzvláště pro lidi, kteří nemůžou být 24 h denně připojeni na internetu.
http://www.pocasiznojmo.cz/
Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.(Niccolò Machiavelli )
Ze Znojma zdraví Petr
petrik.p.3

Příspěvekod David Rýva » 13 říj 2010, 19:04:47

petrik.p.3 píše:Perfektní nápad, jsem určitě pro jeho realizaci :clap:

Jn díky.. jen aby se našel dostatek lidí, kteří by dokázali aktivně pomoct ..ať už co do know-how, tak i sponzoringu dané věci, z pouze z vlastních prostředků nemám šanci něco takhle rozsáhlého realizovat. Sám o sobě provoz SkyWarnu a vše s tím spojené, to není zrovna jednoduché.

petrik.p.3 píše: Mě poslední dobou spíš leží v hlavě nápad Skywarn varování formou sms, za nějaký paušální poplatek samozřejmě. Nevím tedy jak je to technicky nebo finančně náročné, ale jako nápad se mi to zdá dobré, obzvláště pro lidi, kteří nemůžou být 24 h denně připojeni na internetu.

SMS jdou řešit zadarmo formou SMS-mailu což mám i odzkoušené. Jde o mail který dojde jako SMS na mobil, používá se to často na notifikaci příchozích mailů. Nevím jak jinde ale u Vodafonu se musí aktivovat a nastavit ve Vodafone samoobsluze a jde tak přijmout, co vím, do 100 zpráv mesíčně.
Takže o tomhle do jara uvažuju. Po registraci na webu SkyWarnu by šlo zadat si mail nebo SMS-mail kam chce člověk aby mu info o vydané předpovědi nebo okecu situace přišla. Pujde zvolit aby chodilo vše vydané, nebo jen to co se týká uživatelem zvoleného okresu. Moc podrobností v té SMS ale nebude... ale budu to muset ještě domyslet a dořešit po technické stránce.

Jinak registrovaný uživatel by pak mohl třeba mět možnost nahlásit nám výrazné projevy počasí, které u něho nastaly a podobně. Nám by to výrazně pomohlo ke zkvalitnění varování pro ostatní, ale to už jsou zatím jen plány na příší sezónu.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Tomáš Prouza » 13 říj 2010, 19:48:59

David Rýva píše:Jinak registrovaný uživatel by pak mohl třeba mět možnost nahlásit nám výrazné projevy počasí, které u něho nastaly a podobně. Nám by to výrazně pomohlo ke zkvalitnění varování pro ostatní, ale to už jsou zatím jen plány na příší sezónu.

Tak tahle idea mě vyloženě zaujala. Předpokládám, že vychází z ESWD, ale ne tak za účelem ověření správnosti předpovědi - jak ji využívá ESTOFEX (ale i té), jako za účelem varování / informace o probíhajícím extrémním jevu. Dovedu si docela dobře představit, jak při situaci typu 23.7.09 by naskakovaly hlášení o síle větru (i odhadované, neb každý zrovna nevlastní anemometr), výskytu krupobití, intenzitě srážek atd... Navíc ten systém by byl předpokládám použitelný i pro nekonvektivní situace typu povodní, případně zimních bouří ala Kyrill.

S tím souvisí ještě jeden nápad, o kterém jsme mluvili v zákulisí a nějak zatím zapadl, a tím bylo přepracování registru pozorovatelů z AMČR tady na A.S.S (s updatem a pročištěním a samozřejmě jiným typem zpracování), kde by se navíc daly snadno vyhledat i případné kontakty kvůli naměřeným datům (mimo sítě ČHMÚ) či terénnímu průzkumu - nebo právě online hlášením o situaci.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod petrik.p.3 » 13 říj 2010, 19:57:29

Tak tohle co píšeš Davide, dotáhnout tak aby to fungovalo by bylo naprosto geniální. Je mi jasné, že to je spousta času, práce a hlavně peněz, ale pokud budu mluvit za sebe, vůbec by mi nevadilo dát nějakou stovku měsíčně zrovna na toto. Myslím si, že by Weather radio, nebo to sms info, hodně pomohlo při informovanosti, během nějakého momentálního jevu. On už i ten AM chat (webové IRC) v tomto hodně pomohlo. Třeba ten večer 15.8.2010 jsem tam tu SC s Prahou hodně prožíval :)
Každopádně držím palce a pokud to bude v mých silách, kdykoliv rád pomůžu. Díky.
http://www.pocasiznojmo.cz/
Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.(Niccolò Machiavelli )
Ze Znojma zdraví Petr
petrik.p.3

Příspěvekod David Rýva » 13 říj 2010, 20:56:50

petrik.p.3 píše:... vůbec by mi nevadilo dát nějakou stovku měsíčně zrovna na toto.

Jde spíš o případné složení se na potřebné věci, určitě tu nejde o nic jako poplatek za službu, jsme nekomerční subjekt a spolupracujeme s ČHMÚ. Pokud by se nic nedělo, mohlo by zařizeni číst předpovědi ČHMÚ, stav sněhu na horách apod. Samozřejmě s uvedením zdroje a povolením z patřičných míst ČHMÚ a tak, pro nekomerční využití dat.

Každopádně zatím pouze zjišťuju možnosti, případná realizace závisí na spoustě proměnných, jako potřebné zdroje na techniku, realizaci systému ale i na dostatku lidí, který by byly ochotný aktivně pomoct, nejen s realizací ale pak třeba správou systému jakožto dobrovolníci. Šlo by hold o systém dobrovolníků "bouřkaři bouřkařům".
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Tomáš Psika » 30 říj 2010, 16:26:22

Zdravím,

systém pro zasílání SMS mě tedy také nadchl. I když jsem si myslel, že dříve s něčím takovým přijde ČHMÚ nebo IZS (s komerční službou).

Po technické stránce v tom nevidím vůbec nic složitého. Běžný událostní systém. Registrovaný uživatel se zaregistruje k příjmu určitých druhů SMS zpráv (silné sněžení, bouřka, mlha,...), nastaví svou GPS pozici (může kdykoliv měnit, ručně nebo přes Geolocation API). Poté určí, v jaké vzdálenosti od této pozice chce přijímat upozornění na události a nastaví případně různá omezení pro příjem zpráv. Systém by čekal na různé vstupy (události) a na základě lokace události by pak našel všechny registrované uživatele v jimi definovaném okolí a těm pak poslal SMS s informací, co, jak daleko, jakým směrem, kdy, kam, ID zprávy pro detail na WWW apod. Do 160 znaků se toho vejde ;)

Hlášení událostí směrem od uživatelů bych tak tedy vůbec neřešil přes SMS (možné netriviální problémy na obou stranách komunikace!). Mobilní připojení k netu pro případné přenastavení účtu nebo nahlášení události už má stejně dnes v mobilu téměř každý. A geolokaci už dnes zvládají i různé low-endové telefony, není tak třeba řešit operátory. Pozice by se mohla určovat i relativně vůči registrované pozici. A pokrytí mobilní sítí je po republice už dnes více než dobré.

Provoz by samozřejmě nebyl úplně zadarmo, musel by se zařídit např. virtuální server. Když by se to ale napsalo dobře, tak by minimální provozní náklady mohly vyjít ročně cca. na 3 000 Kč (256 MB RAM, 10 GB HDD). A zpracovávat by to mohlo umět až několik set uživatelů a jednotky milionů událostí ročně. Cenu za práci do toho nepočítám, tu by si stejně nikdo nemohl dovolit ;) .

Sice nemám teď vůbec čas, ale jestli ohledně toho bude nějaká bližší představa, tak bych případně mohl přiložit ruku k dílu.
Tomáš Psika

Zpět na SKYWARN.cz