Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Hodnocení bouřkové sezóny 2018

Vše ohledně výskytu bouřek nejen na území ČR.

Hodnocení bouřkové sezóny 2018

Příspěvekod novotny » 07 pro 2018, 15:57:41

Zdravím, rok se blíží ke konci a je na čase trošku zhodnotit letošní (ne)bouřkovou sezónu. Bída, bída a bída, když je sucho a nemá z čeho pršet tak prostě nejsou ani bouřky. Vzhledem k několika velkým náhodám, které jsem při bouřkaření zažil, letošek nedopadl po fotografické stránce tak špatně jako loňský (na pěkné bouřky mimořádně bohatý) rok.
S velkým štěstím se mi podařilo začátkem července ulovit krásnou výraznou trombu na Rakovnicku a to sem netušil, že ve stejném místě (na metry přesně) budu v září dokumentovat následky po silném tornádu. To jsou situace které jsem doposud nezažil. No a začátkem srpna se mi opět na Rakovnicku povedly krásné blesky na slabé bouřce, která jich vypotila jen asi 5, náhoda že sem tam vůbec byl. Pouze v tomto byl pro mě letošek vyjímečný. A jinak nic, žádný velký výjezd, nic.
Přílohy
2018_novotny.jpg
To nejlepší za rok 2018
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
novotny

Re: Hodnocení bouřkové sezóny 2018

Příspěvekod Dáša » 08 pro 2018, 22:49:25

Též se připojím. Letošní sezona pro mě dostala poněkud jiný rozměr. V porovnání s těmi předchozími by byla jednoznačně nejhorší. Nicméně je to pro mě takový trochu děsivý předobraz, jak by mohla vypadat naše budoucnost. Suchá léta bez deště a bouřek. A tak byl člověk rád za cokoliv, co se jen trochu povedlo. Těžko říct, co byla pro mě nej situace. V paměti mi utkvěla celkem silná bouřka v květnu hned před bouřkovým seminářem, kterou jsme chytli v nejlepší fázi s pěkným shelfem u Zvoleněvsi. Další fajn situace byla pár dní po semináři, kdy jsme si užili s bouřkami na Slánsku celý podvečer. Pak dlouho nic nebylo, až v srpnu se podařily tři akce za sebou. Bouřky s netypickým pohybem od východu k západu, které jsme pozorovali na Lounsku a Žatecku, načež jsme si dali noční afterparty u nás v Brandýsku. Hned pár dní poté jsme podnikli další delší výjezd, kdy jsme začali u Loun a přes Příbramsko se dostali až na Mandavu. Sice se mi ten den nevedlo úplně podle představ, ale byl to rozhodně zážitek a Honza to jistil :-). Mě se zadařilo o pár dní později na izolovaných cébácích, za kterými jsme tenotkrát nemuseli cestovat dál, než zde k Třebusicům. Všechny tyto akce byly a nebo ještě budou popsány v článcích. A tím to skončilo. Ovšem ne tak docela. Na konci září přišly po sobě 2 silné větrné situace se shelfem, které zasáhly přímo Brandýsek a za které by se nemusel stydět ani červen. Na té druhé v neděli 23.9. jsem zde naměřili náraz 27m/s. Bohužel po fotografické stránce se mi nepovedla ani jedna z nich, ale možná by se daly v Brandýsku považovat i za vrchol, ač přišly v čase, kdy už bývá dávno po sezoně.
Na závěr přidávám také pár fotek jakožto průřez napříč sezonou:
Přílohy
Untitled.png
Untitled 2.png
Dáša
Člen AMS o.s.

Zpět na Bouřky a konvektivní jevy