Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 1.8.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.

Bouřky 1.8.2017

Příspěvekod Tomáš Prouza » 01 srp 2017, 06:14:48

V úterý 1. srpna k nám před zvlněnou studenou frontou, která začne večer postupovat přes Čechy k východu, vyvrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihu.

V Čechách (kromě JV části) je očekávána vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50), na zbytku území Čech pak nižší (15%). Potenciál intenzity nebezpečných doprovodných jevů se předpokládá nejvyšší na západě Čech a klesající směrem k jihovýchodu. Vyskytnout se může především nárazový vítr, krupobití a přívalové srážky. S ohledem na dynamické podmínky atmosféry není vyloučen možný výskyt tromby / tornáda.

K iniciaci konvekce by mělo dojít především nad Německem, avšak bude záležet na stavu atmosféry (množství oblačnosti) po bouřkách předchozí noci (ranní hodiny 1.8.2017 nad Saskem). Dostupné dynamické podmínky mohou vést ke vzniku izolovaných supercel, případně výrazné squall line (včetně bow echa). Naše území by měla bouřková činnost zasáhnout spíše v pozdních večerních a nočních hodinách.

Předpověď ESTOFEXu:
Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 1.8.2017

Příspěvekod Rosnič » 02 srp 2017, 14:25:14

Tak to začnu. Od 22:00 SELČ do půlnoci totální masakr a jeden z nejlepších výjezdů vůbec. Podle hesla "Dneska spát nejdu" jsem krátce před desátou večerní vzal kolo, a pomalu jsem se vydal na pole pod rozhlednou u N. Strašecí. Chvíli jsem koukal na vydatnou blýskavici na západě, chvíli na radar a pak mě napadlo zabít čas na benzínce. Vyzbrojen energetickou plechovkou se vracím zpátky a jo, paráda, už jsou vidět blesky. Jenže jak jsem vyndal foťák, tak hned zase skočily do "IC módu". Po několika marných pokusech bouřka ale bouřka jakoby skočila dopředu, blesky se přestaly schovávat a najednou jich bylo tolik, že během 30s expozice to bliklo i 5 - 10x. IC, CG, větvičáky i čáry, všechno jsem to měl jako na talíři, stačilo namířit foťák na rozhlednu (dobře se podle ní ostří :-) ) a opakovaně mačkat spoušť. Časem se objevilo pár blesků i na severu, ale těm jsem moc pozornosti nevěnoval, protože přímo před sebou jsem měl divadlo, jaké tady umí předvést jen rychle postupující SQL. Dobře, začíná hřmít, je čas to zabalit, přece jen to mám trochu dál. Projel jsem Strašecím, a na silnici na Rynholec jsem právě odbočil na polní cestu na Stochov, když to najednou až nepříjemně jasně, modrobíle, zablikalo na JV. Nevadí, přece tady nezkejsnu, teď už pod nepřetržitou palbou blesků jedu jako o život s myšlenkou, že bych se tomu pak mohl zkusit věnovat, protože ještě neprší. Na Stochově, v relativním bezpečí zástavby, jsem se konečně odvážil zastavit a ohlídnout se. Málem to se mnou švihlo. Na JV visí obří arcus s nádhernou strukturou, nepřetržitě prosvěcovaný blesky. Tohle ani nevím, jestli jsem kdy vůbec viděl. Tak zase opatrně vyjíždím z města, klepajícíma se rukama rozkládám foťák a fotím, co se dá. Opět 5-10 blesků všeho druhu během expozice, jenže ta už tentokrát byla jen patnáctivteřinová... A pak, najednou, mi povolily nervy, všechno jsem naházel do báglu a akorát, když jsem hledal klíče od baráku, na zem dopadly první kapky...

Kupodivu ani moc nepršelo. Výraznější projev byl akorát vítr při přechodu shelfcloudu, který očesal ze stromů listí a slabší větvičky, a fenomenální blesková aktivita. Daleko víc zapršelo na další bouřce, která dorazila před 1. hodinou ráno. Tady už blesky sice vidět nebyly, ale podle hromů šlo o pěknou porci blízko mířených CéGéček. Nakonec se mi povedlo usnout až ve dvě ráno...

Co na to říct. Další velká bouřka po měsíci a osmi dnech. Ta vata a to čekání, nepředpovědi a kdovíco je kolikrát šílený, ale nakonec to za to stojí. Vždycky 8)

http://draconian.rajce.idnes.cz/Bourky_1.8.2017/
Přílohy
IMG_8758.JPG
IMG_8774.JPG
IMG_8777.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Příspěvekod Yany1 » 02 srp 2017, 20:37:20

Zdravím.
Na stanoviště u Kožlan jsem dorazil kolem půl jedenácté. Už po cestě, ze západní strany, oblohu prosvicovali záblesky. Všechno schované v mracích. Po složení techniky se bouřka začala předvádět. Jak píše Rosnič. Elektrická aktivita byla silná. Co vteřina to záblesk. Postupem času se aktivita přesouvala ze západu na sever., ale mne úplně minula. Na radaru bylo krásně vidět, jak blesková aktivita kralovicko severo-západně "obtekla" a vrátila se zpátky. Překvapilo mne, že i přes zdánlivě blízké blesky jsem hromy slyšel pouze čtyři a ještě dost slabě.
Kolem 23:00 začalo kapat. A tak s vidinou deště jsem vše pobalil a odjel do bezpečí gauče. Pršelo tak deset minut, ale srážkový úhrn téměř nulový. Na západě blesková aktivita pomíjela a vše se přesouvalo severně.

To, před čím Rosnič utíkal jsem poté nejspíš fotil zezadu.
https://youtu.be/OVEOUmIjKHo

Byla to paráda. Asi nikdy mě neomrzí pohled na bouřku.
Přílohy
IMG_3632.jpg
IMG_3629.jpg
IMG_3622.jpg
Canon EOS 450 D, stativ
Yany1

Příspěvekod Instabiliter » 03 srp 2017, 23:14:18

Po 22.6. a 7.7. další zajímavá bouřková situace, tentokrát v Aši s Dominikem Erbanem, Lubošem Opaleckým a Petrem Šťastným. Sice to zpočátku vypadalo na provar roku, pak ale došlo k výbuchu konvekce na německé straně Krušných hor. Následně najel i bouřkový systém jdoucí od západu, který přinesl obrovské množství CG blesků. Více bude v článku...

https://www.youtube.com/watch?v=spDWO_gCRts
Přílohy
DSC_1526.JPG
DSC_1531.JPG
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Instabiliter

Příspěvekod Amerika » 05 srp 2017, 11:39:58

Rosnič píše: Málem to se mnou švihlo. Na JV visí obří arcus s nádhernou strukturou, nepřetržitě prosvěcovaný blesky. Tohle ani nevím, jestli jsem kdy vůbec viděl. Tak zase opatrně vyjíždím z města, klepajícíma se rukama rozkládám foťák a fotím, co se dá. Opět 5-10 blesků všeho druhu během expozice,

A teď ještě k vysvětlení, proč to najednou jde i v téhle zakleté lokalitě. Já, Tomáš a Luboš Tuháček jsme se totiž odsud sbalili a vyjeli na lov do Německa. To už je sakra jiná situace, když to je tu o tři lovce míň. To jsou teprve ty pravé podmínky. Klidně si to představte, jakoby střih větru najednou vyskočil ze 15 m/s na 45. A jestli někdo pochybuje, tak dalším důkazem je to, že v německu, kde byla trojka, tak poté co jsme to tam obsadili patrně s dalšími lovci, tak v trojce nebylo absolutně vůbec nic! Náhoda? ale děte! Pak jsme na S Krušných hor chytli nějakou lajnu zřejmě i supercel a když jsme ji dohlali a zastavili přímo před ní, tak se zas rozpadla a 30 km po přechodu přes nás tam zas naskočily bouřky jako prase... Pořád náhoda?...?
Nicméně výjezd to nebyl zbytečný, díky zkušenostem (hlavně Tomáše), správným rozhodnutím a přípravě jsme z toho dokázali nějaký výsledek dostat. Mě se hlavně líbilo, že jsme chytli linii silných bouřek (pravděpodobných supercel) přímo při vzniku. Více dáme do článku.
Přílohy
N02_5576.png
vznik supercely
N02_5627.png
poslední výdech supercely
N02_5768.png
Amerika

Příspěvekod Rosnič » 06 srp 2017, 08:49:12

Amerika píše:A teď ještě k vysvětlení, proč to najednou jde i v téhle zakleté lokalitě. Já, Tomáš a Luboš Tuháček jsme se totiž odsud sbalili a vyjeli na lov do Německa. To už je sakra jiná situace, když to je tu o tři lovce míň. To jsou teprve ty pravé podmínky. Klidně si to představte, jakoby střih větru najednou vyskočil ze 15 m/s na 45. A jestli někdo pochybuje, tak dalším důkazem je to, že v německu, kde byla trojka, tak poté co jsme to tam obsadili patrně s dalšími lovci, tak v trojce nebylo absolutně vůbec nic! Náhoda? ale děte! Pak jsme na S Krušných hor chytli nějakou lajnu zřejmě i supercel a když jsme ji dohlali a zastavili přímo před ní, tak se zas rozpadla a 30 km po přechodu přes nás tam zas naskočily bouřky jako prase... Pořád náhoda?...?
Nicméně výjezd to nebyl zbytečný, díky zkušenostem (hlavně Tomáše), správným rozhodnutím a přípravě jsme z toho dokázali nějaký výsledek dostat. Mě se hlavně líbilo, že jsme chytli linii silných bouřek (pravděpodobných supercel) přímo při vzniku. Více dáme do článku.

To je dobrý, já se na fejsu od několika vizionářů dozvěděl, že jsem paranoidní, když jsem tam před časem tohle naťuknul :rofl: Líp bych to nevyjádřil.
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Zpět na Pozorování v roce 2017