Jaky koupit fotoaparat

Aneb co si nezapomenout doma...
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Zdravim Vas,

hledam fotoaparat, mozna kompakt, mozna zrcadlovka, ktera bude mit a bude umet:

- velky ZOOM (15-18x mene ci i vice)
- ISO citlivost...1600 nevim...mozna je lepsi 3200 v pripade foceni shelf cloud v seru :lol:
- rychlost uzaverky tak 30s-60s (pro foceni blesku)
- sirokouhly objektiv (pro foceni krajiny a blesku)
- moznost delat timelapse
- rozliseni kolem 8 - 10mega pixel

Cenove bych to chtel zvladnout dobre. Max dam asi 20 000,-kc.

Co doporucite? Jestli vubec neco tak nabouchaneho v takove cenove relaci existuje :roll:
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
PrantlD
Příspěvky: 80
Registrován: 22 srp 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:

- velky ZOOM (15-18x mene ci i vice)
Myslíš digitální nebo optický - na optický by si potřeboval i stativ (jinak to bude při tak velkém přiblížení rozmazané).
- moznost delat timelapse
Kvalitní foťák tohle neumím - zrcadlovky nedokážou zaznamenat video, myslím.

Ostatní parametry má většina foťáku k dispozici (širokoúhlý objektiv si můžeš dokoupit).

Značku bych doporučoval Canon.
Uživatelský avatar
karas
Příspěvky: 91
Registrován: 05 srp 2008 00:06
Bydliště: Galanta - Podunajská nížina (JZ Slovensko)
Kontaktovat uživatele:

Zaujímavá diskusia o fotoaparátoch je v sekcii "Doporučené vybavení". ;)
odkaz: http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=241" onclick="window.open(this.href);return false;

Viac o time-lapse snímaní je v tomto článku: http://www.setvak.cz/timelapse/timelapse-intro-cz.html" onclick="window.open(this.href);return false; ,kde sa nedoporučuje kúpa zrkadlovky.Kompaktov s ultrazoomom je spústa, ale timelapseovací som zatiaľ nevidel.Dá sa to však vyriešiť pri fotoaparátoch, ktoré majú možnosť pripojenia externej spúšte dokúpením časovača práve na tieto účely.
Naposledy upravil(a) karas dne 09 zář 2008 17:47, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Nikon D90 je první zrcadlovkou, která umí natáčet video !!!!!!!!!
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Omg pane PrantlD....timelapse primo do video jiz ve fotaku? omg. :lol:

Timelapse jsou snimky porizovane fotoaparatem treba po 5-ti nebo 10-ti sekundach a jsou neustale foceny. To je timelapse. Tyto nafocene snimky se pak vlozi do programu, ktery z techto fotografii udela video - zanimuje to vesmes, da treba mraky vice do pohybu. Tzv. diky vysokemu rozliseni se da rict, ze timelapse prevedeno do videa ma mnohem lepsi obrazove rozliseni nez dosavadni HD.

A co se tyce ZOOMu, urcite opticke, protoze digitalni bude urcite na nic. Pri samotnem ZOOMu urcite pouzivam stativ. To je asi zaklad

Mno jdeme od amatarskeho tematu :lol:

Canon ... ale nejaky konkretni tip...to by me pomohlo mnohem vice.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Tak co třeba Panasonic DMC-FZ18E-K http://www.panasonic.cz/vyrobek.aspx?id=BBK_4039
Umí nekonečné sériové snímání 2 snímky za s. Zoom má 18x a další požadavky taky splňuje...
Uživatelský avatar
PrantlD
Příspěvky: 80
Registrován: 22 srp 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:

Timelapse jsem nikdy nepoužíval, takže jsem to spletl... že je to větší než HD (1080p) je ale úplně k ničemu a když chceš fotit nějakou bouřku tak si tím znepoužitelníš foťák - nevyfotíš ji z jiného úhlu - takže by to chtělo dva (jeden aby běžel s tím timelapse a druhým fotit bouřku z různých úhlů).

Když teda nechceš amatérský zkus: Canon EOS 1Ds Mark III :D
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Canon EOS 1Ds Mark...jde ale mimo rozpoctou venu, kterou jsem nastavil na max. 20 000,-kc ;)

Ale je pravda, ze by bylo lepsi poridit si Ricoh pro timelapse a nejakou masinku pro foceni samotne bourky - blesku apod.
že je to větší než HD (1080p) je ale úplně k ničemu
Nevim nevim...ostrost a detail obrazku bude uplne na jine kvalite. Ale i tak, stejne pro prevodu videa se bude pouzivat jineho rozliseni - kvuli velikosti samotneho videa, ale i tak....je to vesmes usmevne. Timelapse ma mnohem lepsi rozliseni nez HD :lol:
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,
koukám, že nemáš zrovna malé požadavky na foťák, ale naprosto tě chápu ;).

Když dovolíš, přesto bych se pokusil tvé požadavky okomentovat a snad i poradit.
vecerapl píše: - velky ZOOM (15-18x mene ci i vice)
Téměř každý výrobce dnes nabízí alespoň jeden přístroj s požadovaným rozsahem, ale i tak je nabídka zatím dost omezená. Z kvalitnějších ultrazoomů, které jsem našel na Dpreview.com a jsou v současné době na trhu, bych asi vybíral mezi následujícími:
Panasonic
http://www.dpreview.com/reviews/specs/P ... mcfz28.asp" onclick="window.open(this.href);return false; 18x / 27 mm - 486 mm
http://www.dpreview.com/reviews/specs/P ... mcfz18.asp" onclick="window.open(this.href);return false; 18x / 28 mm - 504 mm
Olympus
http://www.dpreview.com/reviews/specs/O ... p570uz.asp" onclick="window.open(this.href);return false; 20x / 26 mm - 520 mm
http://www.dpreview.com/reviews/specs/O ... p560uz.asp" onclick="window.open(this.href);return false; 18x / 27 mm - 486 mm
Canon
http://www.dpreview.com/reviews/specs/C ... n_s5is.asp" onclick="window.open(this.href);return false; 12x / 36 mm - 432 mm
Sony
http://www.dpreview.com/reviews/specs/S ... dsch50.asp" onclick="window.open(this.href);return false; 15x / 31 mm - 465 mm

Zjevnou výhodou Panasoniců a Olympusů je jejich počáteční širokoúhlé ohnisko. Celkově lze říct, že ultrazoomy jsou dnes hodně univerzální přístroje. Jen bych se trochu obával kvality fotek, protože konstrukce objektivů takovýchto rozsahů ohnisek se musí zákonitě někde projevit. Běžné vady "běžných" zoomů (cca 4-5x) se zde určitě musí projevovat v daleko větší míře. Na mysli mám především ostrost, barevnou vadu či soudkovité nebo poduškové zkreslení v rozích fotek. Ale záleží, jak moc budeš náročnej na kvalitu respektive jak budeš tolerantní k případným nedostatkům.
vecerapl píše: - ISO citlivost...1600 nevim...mozna je lepsi 3200 v pripade foceni shelf cloud v seru :lol:
Uvedené nebo i ještě vyšší citlivosti ISO dnes nabízí snad každý novější foťák. Otázkou je samozřejmě šum. Nejlépe se s ním vypořádávají především zrcadlovky. Oproti kompaktům i ultrazoomům mají daleko větší senzory a větší světločivné buňky, takže míra výsledného digitálního šumu není ani zdaleka tak vysoká, jako u přístrojů se senzory menšími. Roli také hraje počet megapixelů na plochu senzoru - jejich hustota.
Pozor! Zrcadlovky Olympusu mají menší senzory a šumí trochu víc, než by bylo zdrávo.
vecerapl píše: - rychlost uzaverky tak 30s-60s (pro foceni blesku)
Tady fakt nemám představu, jak na tom všechny to přístroje jsou, ale očekával bych, že trochu lepší kompakt nabídne minimálně 30s. Budeš si ale muset prostudovat specifikace jednotlivých přístrojů sám.
Na blesky je ale určitě nejlepší, pokud budeš mít možnost nastavení závěrky na bulb. To znamená, že si sám pomocí aretace spouště určuješ délku expozice. Je lepší mít na to kabelovou (nebo dálkovou) spoušť s aretací. Při držení hlavní spouště fotoaparátu hrozí i přes použití stativu rozhýbání záběru. Krom toho je to značně nepohodlné ;).
vecerapl píše: - sirokouhly objektiv (pro foceni krajiny a blesku)
Tuto podmínku splňuje společně s požadavkem na velký zoom především značka Panasonic a Olympus se svými ultrazoomy.
U některých přístrojů je možné dokoupit širokoúhlé předsádky.
U zrcadlovek si pak můžeš vybrat objektiv(y) dle libosti.
vecerapl píše: - moznost delat timelapse
Tady moc možností opravdu není. Buď si na timelapse koupíš nějakého Ricoha :D, nebo budeš timelapsovat pomocí webky a PC.
Krajní možností je (dražší) zrcadlovka s programovatelnou dálkovou spouští - http://www.megapixel.cz/canon-dalkova-spoust-tc-80-n3" onclick="window.open(this.href);return false; .
vecerapl píše: - rozliseni kolem 8 - 10mega pixel
To je skoro bez komentáře... Snad bych jen dodal, že bych ocenil, kdyby konečně přestal ten hon za pixely... Když si vezmene, že první full frame od Canonu - 5D měl 12Mpix a dnešní kompakty už mají i víc...
vecerapl píše: Cenove bych to chtel zvladnout dobre. Max dam asi 20 000,-kc.
Podle požadavků, které jsi si stanovil, to osobně vidím na dva přístroje.
Jeden na timelapse (asi nějakej Ricoh) a druhej na běžné fotografování (ultrazoom nebo levnější zrcadlovku). Do cenového stropu by ses vejít měl, ale za předpokladu, že budeš chtít zrcadlovku, tak asi jen se základním objektivem.
marian007
Příspěvky: 94
Registrován: 08 srp 2008 18:39
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, mám foťák Olympus C-740 UltraZoom. Myslíte že je dobrý? Ptám se proto, protože se v tom moc nevyznám. Jsem vlastně začátečník. Dík za odpovědi!
Z Brna, poslední dědiny před Vídní, zdraví Marian
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

marian007 píše:Zdravím, mám foťák Olympus C-740 UltraZoom. Myslíte že je dobrý? Ptám se proto, protože se v tom moc nevyznám. Jsem vlastně začátečník. Dík za odpovědi!
Foťák je celkom dobrý. Max expozícia je 16 sekúnd, teda celkom dosť na fotenie bleskov (ak s ním chcete fotit blesky). Svetelnosť f2.8/f3.7 – f8. 10x zoom... Záleží od toho, čo s ním chcete robiť. Pre "obyčajné" fotenie bleskov si myslím, že úplne stačí.
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
marian007
Příspěvky: 94
Registrován: 08 srp 2008 18:39
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

stormchaser píše:
marian007 píše:Zdravím, mám foťák Olympus C-740 UltraZoom. Myslíte že je dobrý? Ptám se proto, protože se v tom moc nevyznám. Jsem vlastně začátečník. Dík za odpovědi!
Foťák je celkom dobrý. Max expozícia je 16 sekúnd, teda celkom dosť na fotenie bleskov (ak s ním chcete fotit blesky). Svetelnosť f2.8/f3.7 – f8. 10x zoom... Záleží od toho, čo s ním chcete robiť. Pre "obyčajné" fotenie bleskov si myslím, že úplne stačí.
Dík, letos blesků už moc nevyfotím ale příští rok se to snad podaří! :D
Z Brna, poslední dědiny před Vídní, zdraví Marian
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

marian007 píše:
stormchaser píše:
marian007 píše:Zdravím, mám foťák Olympus C-740 UltraZoom. Myslíte že je dobrý? Ptám se proto, protože se v tom moc nevyznám. Jsem vlastně začátečník. Dík za odpovědi!
Foťák je celkom dobrý. Max expozícia je 16 sekúnd, teda celkom dosť na fotenie bleskov (ak s ním chcete fotit blesky). Svetelnosť f2.8/f3.7 – f8. 10x zoom... Záleží od toho, čo s ním chcete robiť. Pre "obyčajné" fotenie bleskov si myslím, že úplne stačí.
Dík, letos blesků už moc nevyfotím ale příští rok se to snad podaří! :D
Njn, ja tiež niečo zháňam. Tak držím palce s tými bleskami ;)
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Taky napíšu svůj názor, byť trochu se spožděnim.
Pokud bych ještě koupil nějakej kompakt, či EVF tak by to byl fujifilm s6500 nabo s9600. Maj manuální ostření pomocí prstence, zoom 10,7x, což aspoň pro mě bohatě stačí, rozlišení u 6500 je 6 Mpx, u 9600 10Mpx myslim. Expozice je u obou 1/4000 - 30s, na blesky fajn.
Rozsah objektivu je 28 až 300 mm přepočet na kinofilm, to je taky skvělý na běžný focení. Co jsem četl uživatelský recenze, tak kvalita snímků je na kompakt dost dobrá, do ISO 400 je Ok, ISO 800 už nic extra e vejš humus. ISO jinak od 64 do 3200 myslim. Problém tadytěch foťáků je, že se už neprodávaj, snad s9600 by se dala ještě někde sehnat, nebo oba dva koupit v bazaru.
Já jsem majitelem fuji s8000, což je něco na způsob Olympusu s560 UZ, akórát to neni takej šumák, ale postrádá to expozici do 30s, můj má jen 4s, jak už jsem tu kdysi psal. :roll:
Takže bych ho spíš nedoporučil, navíc problémy s ostřenim a ISO 200 a vejš už je fakt na prd. Koupil jsem ho moc zbrkle, zrovna když končila fuji s6500 a když se s9600 prodávala za snad 9500 Kč, tolik jsem ještě neměl. Dneska bych hvůj za tu s9600 i vyměnil + bych přidal i třeba 4000 Kč, jinak si plánuju tu zrcadlovku (Canon EOS 450) na jaro až budou bouřky zas.
K timelapse: Existuje jedna jistá náhrada ze něj, ale stojí to místo na paměťovce a taky kvalita nic extra. To si natočíte video (já mám 640x480) a pak ho v Movie makeru pomocí funkce 2x zrychlit zrychlíte kolikrát chcete a výsledek je uspokojivej, proto si s timelapsem moc hlavu nedělám, mám 4GB SD, takže se tam vejde dost minut. Je to ale tak na videa o délce 20-30 minut. Já mám např. z už loňskýho 16.5. zrychlený video cyklonálně rotujícího Cu congestu, co se vytvořil kus od nás a držel se 30 minut, vypadal jako zmenšená supercela. (Tu jsem pozoroval hned 17.5. na Žatecku na SV od nás).
Taky bych moc nevybíral podle velikosti zoomu, 6x bohatě stačí a podle počtu megapixelů, protože současnej trend kompaktů s 12 Mpx rozlišenim na pidisnímače je fakt volovina, pro mě bohatě postačí 5-6 Mpx a dobrá kvalita. (to se už na foru někde taky psalo)

Toť můj názor. ;)
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
kixick
Příspěvky: 44
Registrován: 28 úno 2008 17:53
Bydliště: Praha 2
Kontaktovat uživatele:

No ja jsem si v červnu 2008 koupil Panasonic Lumix FZ8 tehdy ještě za 8000,- a jsem s nim maximálně spokojenej. Umí, stejně jako jeho novější bráška, nekonečně dlouhou sérii snímků omezenou pouze kapacitou paměťové karty a baterie. Dle ceny uvedené na Panasonic.cz je zhruba o tři tisíce levnější, než již zmiňovaný novější model, přičemž nabízí prakticky stejné funkce. Nevím jak moc jste zkušený fotograf, já osobně jsem amatér a to doslova, takže se s ním ještě učím, ale řekl bych, že v poměru cena/výkon je jednou z nejlepších možností. Cenově dostupný superzoom s kvalitní optikou Leica, rozlišením 7Mpix, 16ti násobným optickým zoomem, vestavěným bleskem a možností focení na dlouho expozici delší než 1minuta!!! je naprosto skvělým kamarádem pro focení rozmanitého počasí. Umí natáčet i videa ve formátu .mov sice ne zrovna kvalitní, ale nikdo neříká, že je to kamerofoťák ;) . Každopádně můžu doporučit. Navíc z ušetřenejch peněz se dá koupit ještě nějaké to vybavení navíc - filtry, stativ, anemometr ( :geek: pokud jste do počasí "úchyl" jako já :$ ).
Toť můj názor 8)
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

kixick píše:No ja jsem si v červnu 2008 koupil Panasonic Lumix FZ8 tehdy ještě za 8000,- a jsem s nim maximálně spokojenej. Umí, stejně jako jeho novější bráška, nekonečně dlouhou sérii snímků omezenou pouze kapacitou paměťové karty a baterie. Dle ceny uvedené na Panasonic.cz je zhruba o tři tisíce levnější, než již zmiňovaný novější model, přičemž nabízí prakticky stejné funkce. Nevím jak moc jste zkušený fotograf, já osobně jsem amatér a to doslova, takže se s ním ještě učím, ale řekl bych, že v poměru cena/výkon je jednou z nejlepších možností. Cenově dostupný superzoom s kvalitní optikou Leica, rozlišením 7Mpix, 16ti násobným optickým zoomem, vestavěným bleskem a možností focení na dlouho expozici delší než 1minuta!!! je naprosto skvělým kamarádem pro focení rozmanitého počasí. Umí natáčet i videa ve formátu .mov sice ne zrovna kvalitní, ale nikdo neříká, že je to kamerofoťák ;) . Každopádně můžu doporučit. Navíc z ušetřenejch peněz se dá koupit ještě nějaké to vybavení navíc - filtry, stativ, anemometr ( :geek: pokud jste do počasí "úchyl" jako já :$ ).
Toť můj názor 8)

Tak o kúpe tohoto fotoaparátu som uvažoval už dlho, až ho nakoniec na pixmania.sk stiahli z predaja :? :cry: . Tento foťák mám už otestovaný. U nás sa cena pohybuje okolo 7,000,- sk ale dá sa kúpiť aj za menej...tak uvažujem o kúpe.... skúšal som spraviť expozíciu 60 sekúnd v noci, v manuálnom režime, svetelnosť F3,1 a snímka bola celkom fajn... Problém so šumom tam nie je (aspoň pri ISO 100:)). Takže za 8000,- kč by som uvažoval keď tak o FZ28 ;) - ten natáča videá v kvalite 1280 x 720 / 30fps, lepšia svetelnosť (až F4,4), 10mpix, expozícia tiež až 1 minúta.. Ale každopádne kúpou FZ8 nespravíte chybu ;)
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
Uživatelský avatar
kixick
Příspěvky: 44
Registrován: 28 úno 2008 17:53
Bydliště: Praha 2
Kontaktovat uživatele:

stormchaser píše:
kixick píše:No ja jsem si v červnu 2008 koupil Panasonic Lumix FZ8 tehdy ještě za 8000,- a jsem s nim maximálně spokojenej. Umí, stejně jako jeho novější bráška, nekonečně dlouhou sérii snímků omezenou pouze kapacitou paměťové karty a baterie. Dle ceny uvedené na Panasonic.cz je zhruba o tři tisíce levnější, než již zmiňovaný novější model, přičemž nabízí prakticky stejné funkce. Nevím jak moc jste zkušený fotograf, já osobně jsem amatér a to doslova, takže se s ním ještě učím, ale řekl bych, že v poměru cena/výkon je jednou z nejlepších možností. Cenově dostupný superzoom s kvalitní optikou Leica, rozlišením 7Mpix, 16ti násobným optickým zoomem, vestavěným bleskem a možností focení na dlouho expozici delší než 1minuta!!! je naprosto skvělým kamarádem pro focení rozmanitého počasí. Umí natáčet i videa ve formátu .mov sice ne zrovna kvalitní, ale nikdo neříká, že je to kamerofoťák ;) . Každopádně můžu doporučit. Navíc z ušetřenejch peněz se dá koupit ještě nějaké to vybavení navíc - filtry, stativ, anemometr ( :geek: pokud jste do počasí "úchyl" jako já :$ ).
Toť můj názor 8)

Tak o kúpe tohoto fotoaparátu som uvažoval už dlho, až ho nakoniec na pixmania.sk stiahli z predaja :? :cry: . Tento foťák mám už otestovaný. U nás sa cena pohybuje okolo 7,000,- sk ale dá sa kúpiť aj za menej...tak uvažujem o kúpe.... skúšal som spraviť expozíciu 60 sekúnd v noci, v manuálnom režime, svetelnosť F3,1 a snímka bola celkom fajn... Problém so šumom tam nie je (aspoň pri ISO 100:)). Takže za 8000,- kč by som uvažoval keď tak o FZ28 ;) - ten natáča videá v kvalite 1280 x 720 / 30fps, lepšia svetelnosť (až F4,4), 10mpix, expozícia tiež až 1 minúta.. Ale každopádne kúpou FZ8 nespravíte chybu ;)
Tak jasně, novější bratříček bude vždycky mít něco navíc, já jen psal svoji zkušenost s tímto relativně "levným" superzoomem. Faktem je, že kvalita těch videí je trošku pochybná, ale jinak to fotí krásně, hlavně teda dlouhý noční expozice, už jsem se je trošku naučil a někdy až překvapim sám sebe :$
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

kixick píše:
stormchaser píše:
kixick píše:No ja jsem si v červnu 2008 koupil Panasonic Lumix FZ8 tehdy ještě za 8000,- a jsem s nim maximálně spokojenej. Umí, stejně jako jeho novější bráška, nekonečně dlouhou sérii snímků omezenou pouze kapacitou paměťové karty a baterie. Dle ceny uvedené na Panasonic.cz je zhruba o tři tisíce levnější, než již zmiňovaný novější model, přičemž nabízí prakticky stejné funkce. Nevím jak moc jste zkušený fotograf, já osobně jsem amatér a to doslova, takže se s ním ještě učím, ale řekl bych, že v poměru cena/výkon je jednou z nejlepších možností. Cenově dostupný superzoom s kvalitní optikou Leica, rozlišením 7Mpix, 16ti násobným optickým zoomem, vestavěným bleskem a možností focení na dlouho expozici delší než 1minuta!!! je naprosto skvělým kamarádem pro focení rozmanitého počasí. Umí natáčet i videa ve formátu .mov sice ne zrovna kvalitní, ale nikdo neříká, že je to kamerofoťák ;) . Každopádně můžu doporučit. Navíc z ušetřenejch peněz se dá koupit ještě nějaké to vybavení navíc - filtry, stativ, anemometr ( :geek: pokud jste do počasí "úchyl" jako já :$ ).
Toť můj názor 8)

Tak o kúpe tohoto fotoaparátu som uvažoval už dlho, až ho nakoniec na pixmania.sk stiahli z predaja :? :cry: . Tento foťák mám už otestovaný. U nás sa cena pohybuje okolo 7,000,- sk ale dá sa kúpiť aj za menej...tak uvažujem o kúpe.... skúšal som spraviť expozíciu 60 sekúnd v noci, v manuálnom režime, svetelnosť F3,1 a snímka bola celkom fajn... Problém so šumom tam nie je (aspoň pri ISO 100:)). Takže za 8000,- kč by som uvažoval keď tak o FZ28 ;) - ten natáča videá v kvalite 1280 x 720 / 30fps, lepšia svetelnosť (až F4,4), 10mpix, expozícia tiež až 1 minúta.. Ale každopádne kúpou FZ8 nespravíte chybu ;)
Tak jasně, novější bratříček bude vždycky mít něco navíc, já jen psal svoji zkušenost s tímto relativně "levným" superzoomem. Faktem je, že kvalita těch videí je trošku pochybná, ale jinak to fotí krásně, hlavně teda dlouhý noční expozice, už jsem se je trošku naučil a někdy až překvapim sám sebe :$
No tak zoom je tam myslím 12 krát pri kvalite 5mpix a 18 krát pri kvalite 1mpix, čo je dosť málo... Ale na tento foťák sa dá dokúpiť aj násadka na objektív, s ktorým môžete fotiť pri plnej kvalite aj pri 30 násobnom priblížení.
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
Uživatelský avatar
kixick
Příspěvky: 44
Registrován: 28 úno 2008 17:53
Bydliště: Praha 2
Kontaktovat uživatele:

stormchaser píše:No tak zoom je tam myslím 12 krát pri kvalite 5mpix a 18 krát pri kvalite 1mpix, čo je dosť málo... Ale na tento foťák sa dá dokúpiť aj násadka na objektív, s ktorým môžete fotiť pri plnej kvalite aj pri 30 násobnom priblížení.
No zkrátka, já sem s nim spokojenej, k čemu 10Mpix fotky, když je nebudu tisknout na plakáty - toť můj pohled na to, ale spíš jsem se chtěl zeptat, jestli bys neměl radu jak na focení blesků, pokoušel jsem se o to loni v létě, párkrát se hodně v dálce (cca 90km) blesklo v zornym poli foťáku, ale nic na výsledný fotce nebylo, takže moc nevim. Jak řikam, sem amatér nO0b, takže moc nevim jak to správně nastavit. Taky by mne zajímalo jak vyfotit blesk ve dne, protože když to dám ač třeba jen na 5s expozici, tak je to přesvětlený, tak mně napadá, jestli by to vyřešil filtr, nebo jak na to? :) Ale to asi už moc nepatří do tohoto tématu... :x
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

kixick píše:
stormchaser píše:No tak zoom je tam myslím 12 krát pri kvalite 5mpix a 18 krát pri kvalite 1mpix, čo je dosť málo... Ale na tento foťák sa dá dokúpiť aj násadka na objektív, s ktorým môžete fotiť pri plnej kvalite aj pri 30 násobnom priblížení.
No zkrátka, já sem s nim spokojenej, k čemu 10Mpix fotky, když je nebudu tisknout na plakáty - toť můj pohled na to, ale spíš jsem se chtěl zeptat, jestli bys neměl radu jak na focení blesků, pokoušel jsem se o to loni v létě, párkrát se hodně v dálce (cca 90km) blesklo v zornym poli foťáku, ale nic na výsledný fotce nebylo, takže moc nevim. Jak řikam, sem amatér nO0b, takže moc nevim jak to správně nastavit. Taky by mne zajímalo jak vyfotit blesk ve dne, protože když to dám ač třeba jen na 5s expozici, tak je to přesvětlený, tak mně napadá, jestli by to vyřešil filtr, nebo jak na to? :) Ale to asi už moc nepatří do tohoto tématu... :x
Tak ja som blesky začal fotiť až úplne na konci búrkovej sezóny - a to konkrétne v noci zo 7.9. na 8.9. Fotil som LUMIXOM FZ5, to je trochu horší foťák, kvalita tam je 5mpix, a expozícia 8s. Bola to noc, takže som tam nahodil 8s a clonu som nechal nastaviť foťákom ;) Fotka je tu - http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-2939" onclick="window.open(this.href);return false;. Celkovo sa mi ako-tak podarilo zachytiť 4 blesky, ale fotil som z ruky, takže to bolo dosť rozmazané. Inak na lumixe FZ8 by som doporučoval kúpiť stmavovací filter, pokiaľ chcete fotiť blesky aj cez deň. Dokázalo by to predĺžiť expozíciu a tým zvýšiť šancu zachytenia blesku. Najprv si ale odtestujte, akú expozíciu môžete urobiť cez deň s najvyššou clonou. Potom skúste v noci tých 60s s čo najnižšou clonou. Ak sa Vám bude zdať snímok svetlý, skráťte expozíciu (cez deň) alebo zvýšte clonové číslo (v noci) . Keď ste fotili s tou 5s expozíciou, akú ste mali clonu? Podľa mňa by expozícia 5s s kombináciou najvyššej clony bola ideálna pre fotenie cez deň. A v noci ak chcete mať na snímke čo najviac bleskov, doporučujem tiež najvyššiu clonu a expozíciu až 60s. Ja keď som spravil v noci snímku s tým nastavením (60s + najvyššia možná clona), tak bola celkom normálna. Ešte stále na nej bolo vidieť, že je noc. No ďalej doporučujem najnižšie možné ISO (neviem koľko má FZ8, ale FZ5 má najmenej 80), aby vo fotke nebolo príliš šumu, keďže tam je 60s expozícia. Kompakty totiž majú so šumom pri vyšších hodnotách ISO trošku problémy. Podľa toho čo som počul, zrkadlovky sa so šumom vyrovnávajú lepšie, ale ja som nemal problém ani z týmto foťákom (FZ8). Inak foťák je to veľmi fajn, a blesky pri vhodnom nastavení pôjdu určite jedna radosť ;) :lol: 8-)
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
Uživatelský avatar
kixick
Příspěvky: 44
Registrován: 28 úno 2008 17:53
Bydliště: Praha 2
Kontaktovat uživatele:

stormchaser píše: Tak ja som blesky začal fotiť až úplne na konci búrkovej sezóny - a to konkrétne v noci zo 7.9. na 8.9. Fotil som LUMIXOM FZ5, to je trochu horší foťák, kvalita tam je 5mpix, a expozícia 8s. Bola to noc, takže som tam nahodil 8s a clonu som nechal nastaviť foťákom ;) Fotka je tu - http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-2939" onclick="window.open(this.href);return false;. Celkovo sa mi ako-tak podarilo zachytiť 4 blesky, ale fotil som z ruky, takže to bolo dosť rozmazané. Inak na lumixe FZ8 by som doporučoval kúpiť stmavovací filter, pokiaľ chcete fotiť blesky aj cez deň. Dokázalo by to predĺžiť expozíciu a tým zvýšiť šancu zachytenia blesku. Najprv si ale odtestujte, akú expozíciu môžete urobiť cez deň s najvyššou clonou. Potom skúste v noci tých 60s s čo najnižšou clonou. Ak sa Vám bude zdať snímok svetlý, skráťte expozíciu (cez deň) alebo zvýšte clonové číslo (v noci) . Keď ste fotili s tou 5s expozíciou, akú ste mali clonu? Podľa mňa by expozícia 5s s kombináciou najvyššej clony bola ideálna pre fotenie cez deň. A v noci ak chcete mať na snímke čo najviac bleskov, doporučujem tiež najvyššiu clonu a expozíciu až 60s. Ja keď som spravil v noci snímku s tým nastavením (60s + najvyššia možná clona), tak bola celkom normálna. Ešte stále na nej bolo vidieť, že je noc. No ďalej doporučujem najnižšie možné ISO (neviem koľko má FZ8, ale FZ5 má najmenej 80), aby vo fotke nebolo príliš šumu, keďže tam je 60s expozícia. Kompakty totiž majú so šumom pri vyšších hodnotách ISO trošku problémy. Podľa toho čo som počul, zrkadlovky sa so šumom vyrovnávajú lepšie, ale ja som nemal problém ani z týmto foťákom (FZ8). Inak foťák je to veľmi fajn, a blesky pri vhodnom nastavení pôjdu určite jedna radosť ;) :lol: 8-)
Ta fotka je super :clap: , na to, že je focená z ruky, mě docela udivuje, že není skoro vůbec rozmazaná. No přes den jsem nastavil na nejvyšší clonové číslo, což je mám pocit 8.2 a expoziční čas 5s a zdálo se to docela dost nasvícený, ale faktem je, že jsem si s tim ještě ve dne moc nehrál, každopádně noční snímky jdou docela dobře, teď zkouším různý experimenty přes zimu a jsou z toho celkem zajimavý věci. Nicméně s focením blesků to tak jako tak budu mít ne zrovna lehký, výhled z okna nemám moc širokej ani dalekej a vzhledem k tomu, že jsem zabořenej mezi domama, tak budu muset zvedat zadek a hledat vhodný místa po Praze :) Jeden z dobrejch výhledů je na Ruzyni, kde je člověk na vyvýšenym místě a rovnej rozhled prakticky na všechny strany, z čehož mám zároveň docela bobky, protože je tam člověk docela vystrčenej a tudíž potenciálnim cílem pro blesk :worried: :?: No ale to už je fakt mimo téma. Každopádně díky za rady ;) určitě jich zužitkuju až nám ta bouřková sezona zase začne. Už aby to bylo!!! :rofl: :clap:
Uživatelský avatar
stormchaser
Příspěvky: 166
Registrován: 21 črc 2008 15:09
Bydliště: Trnava,JZ Slovensko, 146 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

kixick píše:
stormchaser píše: Tak ja som blesky začal fotiť až úplne na konci búrkovej sezóny - a to konkrétne v noci zo 7.9. na 8.9. Fotil som LUMIXOM FZ5, to je trochu horší foťák, kvalita tam je 5mpix, a expozícia 8s. Bola to noc, takže som tam nahodil 8s a clonu som nechal nastaviť foťákom ;) Fotka je tu - http://www.bourky.com/galerie/displayim ... ?pos=-2939" onclick="window.open(this.href);return false;. Celkovo sa mi ako-tak podarilo zachytiť 4 blesky, ale fotil som z ruky, takže to bolo dosť rozmazané. Inak na lumixe FZ8 by som doporučoval kúpiť stmavovací filter, pokiaľ chcete fotiť blesky aj cez deň. Dokázalo by to predĺžiť expozíciu a tým zvýšiť šancu zachytenia blesku. Najprv si ale odtestujte, akú expozíciu môžete urobiť cez deň s najvyššou clonou. Potom skúste v noci tých 60s s čo najnižšou clonou. Ak sa Vám bude zdať snímok svetlý, skráťte expozíciu (cez deň) alebo zvýšte clonové číslo (v noci) . Keď ste fotili s tou 5s expozíciou, akú ste mali clonu? Podľa mňa by expozícia 5s s kombináciou najvyššej clony bola ideálna pre fotenie cez deň. A v noci ak chcete mať na snímke čo najviac bleskov, doporučujem tiež najvyššiu clonu a expozíciu až 60s. Ja keď som spravil v noci snímku s tým nastavením (60s + najvyššia možná clona), tak bola celkom normálna. Ešte stále na nej bolo vidieť, že je noc. No ďalej doporučujem najnižšie možné ISO (neviem koľko má FZ8, ale FZ5 má najmenej 80), aby vo fotke nebolo príliš šumu, keďže tam je 60s expozícia. Kompakty totiž majú so šumom pri vyšších hodnotách ISO trošku problémy. Podľa toho čo som počul, zrkadlovky sa so šumom vyrovnávajú lepšie, ale ja som nemal problém ani z týmto foťákom (FZ8). Inak foťák je to veľmi fajn, a blesky pri vhodnom nastavení pôjdu určite jedna radosť ;) :lol: 8-)
Ta fotka je super :clap: , na to, že je focená z ruky, mě docela udivuje, že není skoro vůbec rozmazaná. No přes den jsem nastavil na nejvyšší clonové číslo, což je mám pocit 8.2 a expoziční čas 5s a zdálo se to docela dost nasvícený, ale faktem je, že jsem si s tim ještě ve dne moc nehrál, každopádně noční snímky jdou docela dobře, teď zkouším různý experimenty přes zimu a jsou z toho celkem zajimavý věci. Nicméně s focením blesků to tak jako tak budu mít ne zrovna lehký, výhled z okna nemám moc širokej ani dalekej a vzhledem k tomu, že jsem zabořenej mezi domama, tak budu muset zvedat zadek a hledat vhodný místa po Praze :) Jeden z dobrejch výhledů je na Ruzyni, kde je člověk na vyvýšenym místě a rovnej rozhled prakticky na všechny strany, z čehož mám zároveň docela bobky, protože je tam člověk docela vystrčenej a tudíž potenciálnim cílem pro blesk :worried: :?: No ale to už je fakt mimo téma. Každopádně díky za rady ;) určitě jich zužitkuju až nám ta bouřková sezona zase začne. Už aby to bylo!!! :rofl: :clap:
NZ...tak dúfajme,že búrková sezóna začne ako minulý rok (už v marci - březen). Ak ale máte auto, tak to nie je až také nebezpečné aj uprostred "ničoho" ;)
ICQ: 369470484
SKYPE: TomynhoSW
Uživatelský avatar
kixick
Příspěvky: 44
Registrován: 28 úno 2008 17:53
Bydliště: Praha 2
Kontaktovat uživatele:

Nojo, ale pak si zařizovat kompletní opravu elektroinstalace... (nebo nový auto :tmi: ) když už jsme u těch aut, tak sem si vzpomněl, jak jsem jel pozorovat bouřku kousek od Říčan. Bylo to někde mezi polema, nevim přesně už kde, ale už bylo zataženo, hřmělo, blýskalo se, začal i foukat větřík, takže se relativně ochladilo a pozoroval jsem docela f(v)tipnou věc - nad autem se mi rojilo hejno asi tak 100 much, předpokládám, že to bylo kvůli tomu, že byla karosérie rozehřátá a teplejší než okolí, což mouchy lákalo a následně to lákalo i vlaštovky, takže sem měl nad hlavou stovky much a v těsnosti obličeje se mi proháněli tak tři čtyři vlaštovky, který tam měli doslova švédskej stůl... hehe... Koukám, že už zase plácám mimo téma!!! :@
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

ty mouchy tam byly kvůli něčemu jinému, to auto můžeš vynechat ................. :lol: , neboj to je naprosto běžná věc, že když seš trochu spocenej, tak těm mouchám voníš na km daleko.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
kixick
Příspěvky: 44
Registrován: 28 úno 2008 17:53
Bydliště: Praha 2
Kontaktovat uživatele:

dobrmanek píše:ty mouchy tam byly kvůli něčemu jinému, to auto můžeš vynechat ................. :lol: , neboj to je naprosto běžná věc, že když seš trochu spocenej, tak těm mouchám voníš na km daleko.
E-e, to nebude tim :emo: , je to pravidelne, pred bourkou se ochladi a mouchy se soustredej nad kapotou auta :talk:
Odpovědět

Zpět na „Doporučené vybavení“