Anketa: Jakého máte triggera, aneb čím fotíte blesky?

Víte jak na to ? A na co si dát pozor ?

Jakého máte triggera, aneb čím fotíte blesky?

The Lightning Trigger (libovolný model výrobce) - http://www.lightningtrigger.com
4
22%
LIGHTNING STRIKE! (libovolný model výrobce) - http://www.aeophoto.com/
3
17%
Strike Finder (libovolný model výrobce) - http://www.ubertronix.com/
2
11%
PatchMaster - http://www.pmgadgets.net/index_en.php?cPath=1
3
17%
NeroTrigger - http://www.nerotrigger.com
1
6%
Zeus - http://diy.viktak.com/2011/03/zeus-ligh ... meras.html
0
Žádná hlasování
SmaTrig 2.1 - http://www.doc-diy.net/photo/smatrig21/
2
11%
Jiná značka...
0
Žádná hlasování
Vlastní výroba...
3
17%
 
Celkem hlasů: 18
pocasiholasice
Příspěvky: 19
Registrován: 27 dub 2011 07:55
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Tak dnes už si mohu dovolit dát info jak funguje patchmaster 4v1 a jak to zvládá nikond90. Bohužel velké zklamáni: Na patchmasterovi se nastavuje citlivost od 0-100 čím vyšší hodnota tím vyšší citlivost na světlo opakuji na světlo což je stašná nevýhoda. Člověk pořád musí nastavovat citlivost podle světelných podmínek je to strašně nepohodlné nastavím třeba citlivost za dne na 90 a trigger začne spínat o sto šest když snížím citlivost dokud nespouští nesmysly a uhodil blesk tak ho trigger zase nevidí takže se více věnuji nastavování než pozorování. Problémy triggerovi dělají i stěrače když spínají spíná i trigger. Za mě je lepší si připlatit a koupit vyloženě chytajicí spektrum blesku a ne reagující na světlo. Nikde jsem nenalezl kde je hranici kdy už je fotoaparát na triggery pomalý. D90 neco chytne neco ne chtělo by to aby byl rychlejší
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Vzhledem k tomu, že hromadně objednané triggery konečně dorazily (děkuji Honzovi a Láďovi). Přešla jsem z naprosto nefunkčního Ubertronixu na (doufám) funkční The Lightning Trigger IV :) .
Dnes se konala jeho premiéra při přechodu bouřkové lajny přes Prahu. Po spatření prvního CG blesku pod shelfem jsem triggera nasadila a v tu ránu elektrická aktivita zdechla :lol: . Později to ale na zadní straně bouřky přeci jen párkrát zareagovalo, nicméně na fotkách jsem blesk nenašla. To se ovšem při nepříznivých světelných podmínkách (příliš mnoho světla), vysokém clonovém čísle a bídné elektrické aktivitě dalo čekat. Pozitivní je, že to vůbec reaguje, takže uvidíme dál :)
Uživatelský avatar
Ivan Bárta
Příspěvky: 64
Registrován: 12 dub 2013 08:15
Bydliště: Studánka Varnsdorf okres Děčín-530m.n.m

Zdravím,
Tak kdybych se vrátil k tomu triggeru z té USA, také bych měl zájem si ho pořídit- platí ještě ta hromadná domluva na té objednávce... Ale nevím jistě, jestli by to bylo tuto sezonu, nejspíše by to bylo někdy kolem konce roku... Popřípadě jaká se bude pohybovat konečná cenu triggera??? Ještě jsem se chtěl zeptat, mám Nikon D3200 v tabulkách kompatibility je uvedena řada D3100. Bude ta D3200 pracovat s daným triggerem správně??? Jinak díky za info o tom triggeru z té FotoŠkody, protože jsem na něj měl hodně spadeno, ale jak tak koukám je to asi pěkný křáp...
Martin Zubek
Příspěvky: 11
Registrován: 21 čer 2011 16:54
Bydliště: Karlovy vary

Dobrý den
dnes jsem měl téměř po třech týdnech co dorazil Lightning Trigger LT IV možnost ho konečne otestovat v terénu. Zjistil jsem to reaguje úplně bez problému na většinu blesků i na větší vzdálenost, ale bohužel jsem z 50 vyfocených snímků zachytil pouze jeden blesk. Nevím kde je problém protože ho používám k Canonu EOS 60D a ten by pomalý být neměl :-( po té nekonečné době čekání na první zkoušku jsem zklamaný.. Nevím uvidím dále
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Martin Zubek píše:Dobrý den
dnes jsem měl téměř po třech týdnech co dorazil Lightning Trigger LT IV možnost ho konečne otestovat v terénu. Zjistil jsem to reaguje úplně bez problému na většinu blesků i na větší vzdálenost, ale bohužel jsem z 50 vyfocených snímků zachytil pouze jeden blesk. Nevím kde je problém protože ho používám k Canonu EOS 60D a ten by pomalý být neměl :-( po té nekonečné době čekání na první zkoušku jsem zklamaný.. Nevím uvidím dále
Zdravím,

v první řadě prosím o zadání/změnu Vašeho hlasu v anketě. Za druhé gratuluji k pořízení kvalitního triggera, který snad bude dlouho a dobře sloužit... a teď k tomu, proč je z 50ti fotek jen na jedné blesk... primární otázka je, zda jste postupoval dle doporučeného návodu, jak nastavit foťák... čili vypnout vše nepotřebné, co by mohlo zpomalovat reakci fotoaparátu... zaostřit na nekonečno a vypnout autofocus, vypnout stabilizaci objektivu, má-li ji. Pak také záleží na nastavení triggera... má 2 polohy S a M, které se trochu liší... viz manuál triggera, no a v neposlední řadě je také otázka, jaké byly expoziční podmínky... často je příliš mnoho světla na to, aby se na fotce ten blesk vůbec objevil... když to dává např. při 1/30 vteřiny clonu 22 a do toho tam má člověk ještě nasazený polarizák nebo šedý filtr, tak by ten blesk musel být extra blízko a silný, aby to přes tu clonu "prolezlo".

Doufám, že se přiště zadaří lépe. ;)
Martin Zubek
Příspěvky: 11
Registrován: 21 čer 2011 16:54
Bydliště: Karlovy vary

Jan Drahokoupil píše:
Martin Zubek píše:Dobrý den
dnes jsem měl téměř po třech týdnech co dorazil Lightning Trigger LT IV možnost ho konečne otestovat v terénu. Zjistil jsem to reaguje úplně bez problému na většinu blesků i na větší vzdálenost, ale bohužel jsem z 50 vyfocených snímků zachytil pouze jeden blesk. Nevím kde je problém protože ho používám k Canonu EOS 60D a ten by pomalý být neměl :-( po té nekonečné době čekání na první zkoušku jsem zklamaný.. Nevím uvidím dále
Zdravím,

v první řadě prosím o zadání/změnu Vašeho hlasu v anketě. Za druhé gratuluji k pořízení kvalitního triggera, který snad bude dlouho a dobře sloužit... a teď k tomu, proč je z 50ti fotek jen na jedné blesk... primární otázka je, zda jste postupoval dle doporučeného návodu, jak nastavit foťák... čili vypnout vše nepotřebné, co by mohlo zpomalovat reakci fotoaparátu... zaostřit na nekonečno a vypnout autofocus, vypnout stabilizaci objektivu, má-li ji. Pak také záleží na nastavení triggera... má 2 polohy S a M, které se trochu liší... viz manuál triggera, no a v neposlední řadě je také otázka, jaké byly expoziční podmínky... často je příliš mnoho světla na to, aby se na fotce ten blesk vůbec objevil... když to dává např. při 1/30 vteřiny clonu 22 a do toho tam má člověk ještě nasazený polarizák nebo šedý filtr, tak by ten blesk musel být extra blízko a silný, aby to přes tu clonu "prolezlo".

Doufám, že se přiště zadaří lépe. ;)

Dobrý den,

mockrát děkuji za doplňující rady, stabilizaci objektivu jsem nevypl a je pravda že světelné podmínky byly mizerné protože bouřka byla jakoby naproti slunci a srážkové pruhy jím byly osvětleny takže to bude tím. Zkoušel jsem to ještě večer na bouřce u Chebu a tam už byla úspěšnost 100 procentní takže zklamání velice rychle opadlo :) Tento trigger se nedá s Ubertronixem vůbec srovnávat a jsem moc rád že se nakonec peníze na pořízení naskytly.
P.S. Hlasování v anketě jsem změnil již po obdržení objednávky :)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, mám nové postřehy ohledně trigera Lightning strike od AEO. Předchozí dva roky jsem ho používal v kombinaci se zrcadlovkou Sony Alpha 350, která měla rychlost odezvy závěrky (shutter lag time) asi 90 milisekund, s tímto jsem vyfotil jen občas nějaký blesk. Teď co toho samého trigera používám s Canon 70D, který má rychlost odezvy závěrky asi 65 ms tak stihnu o poznání více blesků než dříve. Je tedy dobré koukat i na tento parametr. Jinak menší problém přetrvává stále, bere mi to i mezioblačné blesky které ani nejsou viditelné. Ale smazat po jedné bouřkové situaci o desítky fotek více zas takový problém neni.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
geograf
Příspěvky: 4
Registrován: 05 črc 2010 06:18
Bydliště: Ivaň okr. Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj. Já se tedy vydal cestou domácí výroby a ubastlil sem tento trigger. http://www.doc-diy.net/photo/smatrig21/
Zatím nebyl otestován na bouřce, na blesk z kompaktu reagoval za tmy na vzdálenost 40m (na délku dvorku). Uvidím na test za bouřky.
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 57
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

Zdravím, tak od loňského roku vlatním taky trigerra. Je to domácí výroba. Kamarád Jirka objevil na astro foru člověka, který to kompletuje. Kontaktoval ho a dotyčný nám zaslal zdarma vzorek na vyzkoušení. Bylo to již v pokročilejší části sezony a navíc jsme se s kamarádem střídali v půjčování. Ze začátku to bralo skoro každé i okem neviditelné zablesknutí, viditelné blesky tam však byly také. Semtam se to "zaseklo" a mastilo to jeden snímek za druhým, ikdyž se neblýskalo. Neměl jsem z toho moc dobrý pocit. Navíc se nám zdálo zbytečné, abychom měli na fotkách blesk, který je X kilometrů daleko a na monitoru je vidět jako 2cm čárka někde na horizontu. Proto jsme se s výrobcem domluvili a on snížil citlivost na polovinu. Od té doby už to bylo mnohem lepší. Chytá to silné a středněsilné blesky (což byl náš požadavek). Letos snad lépe vyzkouším a napíšu další postřehy.
Jinak cena přijatelná 2400 a vzhledově taky není nejhorší. Pracuje na 9V baterku. Minulou sezonu jsme měnili třikrát. Ale dvakrát jsme ho zapomněli zapnutý v brašně :oops: Jirka letos objednal o něco poladěnejší vezi, kde lze citlivost regulovat kolečkem, tak uvidíme.
DSC_0022.JPG
DSC_0023.JPG
DSC_0024.JPG
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Držím palce, aby to fungovalo. Jirku jsem tuhle potkal při prvním výjezdu roku 2015 a říkal mi o tom. Bylo by fajn, kdyby se povedlo někdy sejít v terénu a porovnat citlivosti jednotlivých modelů. Ten váš ale na na domácí výrobu vypadá docela dobře. Snad jen pro porovnání, můj model - Lightning Trigger I mám od roku 2009 a 9V baterku jsem měnil zatím max. 2x od té doby (možná dokonce jen jednou). Fakt je ale ten, že ho poctivě vypínám a přes zimu jsem i baterku z přístroje vyndaval (poslední dobou na to ale nějak kašlu).
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 57
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

Snad nějaká příležitost bude, přeci jen to k Brandýsku není tak daleko:) hlavně aby to chytalo. Přemýšlel jsem, zda může vůbec slabá baterie ovlivnit reakce přístroje, ale jistý si nejsem.
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, jak jsem psal tak mám trigera od AEO photo. Letos mi však začal nějak blbnout. Téměř po každém zapnutí je neustále aktivovaný, i když se vůbec neblýská a seká fotku za fotkou. Až když ho tak 10x zapnu/vypnu tak NĚKDY začne fungovat normálně. Uskladněný byl přes zimu bez baterky v normálních pokojových podmínkách, nechápu co se stalo. Jelikož se to samé přihodilo i Lukášovi R. tak bych neřek, že to bude náhodná chyba. Mám ho nyní přesně tři roky, čekal jsem od něj víc...ale třeba budu mít štěstí a nějak ho ještě zprovozním. Asi bych nyní váhal jestli trigera od AEO photo.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

To je starostí. Fototranzistor, derivační zesilovač, potenciometr, vypínač a konektor na 9V baterku. Součástkově na 150,-, jak správně poznamenala Dáša, zabalíme to do "profi" krabičky a prodáme za tři litry... Jinak, protože na SX20 nemám výstup na externí spoušť, tak v CHDK používám skript MDFB2013.lua. Úspěšnost zatím 100%, dostal jsem se s tím ke dvěma bouřkám s blesky... :D )
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Yany1
Příspěvky: 46
Registrován: 22 kvě 2015 08:12
Bydliště: Černíkovice Plzeň-sever

Zdravim.
Tak i ja se pridavam k tem co vlastni triggera. Je to sice home made (Bleskolap 2000 :D ), ale prvni domaci testy vypadaji dobre. Uvidim, jak bude fungovat naostro v terenu. Celkove vysel na cca 500 kc. Snad bude sance testovat uz brzo a nebude potreba ho moc upravovat. I kdyz se nepovedl puvodni zamer (IR), tak zatim ok. Prinejhorsim to jisti usa. Az probehnou testy v terenu, dam vedet.
Canon EOS 450 D, stativ
Odpovědět

Zpět na „Fotografování blesků“