Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 20.8.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.

Bouřky 20.8.2012

Příspěvekod Tomáš Prouza » 21 srp 2012, 08:52:35

Po 19. hodině jsem odjížděl do kina v Náchodě a nejbližší bouřky se teprve blížily ke Krušným horám, neměl jsem proto obavu, že bych o něco přišel (spíš jsem čekal, že nebude vůbec nic)....

Rozsáhlý MCS nakonec zasáhl v pondělí 20. srpna 2012 především sever Čech a jihozápad Polska, severovýchodním Čechám se kromě oblasti Krkonoš vyhnul. Okolo 22. hodiny SELČ, když jsme se vraceli přes Červený Kostelec domů byly dobře pozorovatelné vzdálené blýskavice za Krkonošemi. Vývoj ale nenasvědčoval tomu, že by nás bouřka mohla nějak ovlivnit.

Překvapivý opak byl však pravdou. Ve 22:50 zasáhlo Velké Svatoňovice velmi výrazné outflow boudary (podle definice se spíše zdá, že šlo o tzv. heatburst), na jehož čele došlo k nárazům větru přes 10 m/s, které později zesílily až na 12,5 m/s ve 23:27 (stanice Kyselka o 100 m výše a 1000 m dále naměřila náraz až 21,6 m/s!). Nárazový vítr o průměrné rychlosti přes 6 m/s pak trval až do 0:45 následujícího dne. Dalším zasaženým meteorologickým prvkem byla teplota, která na po přechodu rozhraní vystoupala z +18,2°C ve 22:45 na +24,7°C ve 23:14. Poté začala zvolna klesat, ne však pod hranici 20°C. Vlhkost na rozhraní klesla z 89% na 60% během 20 minut, tlak naopak dočasně vzrostl o 2,5 hPa. Druhé, tentokrát již výrazně slabší rozhraní přešlo krátce po 2:30, opět doprovázeno zesílením větru a vzrůstem teploty o cca 1,5°C.
Ve 23:58 pak došlo zcela překvapivě k elektrickému výboji v týlové části MCS, doprovázené hromem - tudíž bouřka se konala. V 0:03 byl slyšet další hrom a v 0:05 rozzářil oblohu od severu rozsáhlý anvil crawler ve vzdálenosti okolo 7 km. Pak se již elektrická aktivita nevyskytla. Srážky i přes přítomnost kovadliny žádné nevypadly.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=449
Přílohy
2012-08-20.gif
Okraj MCS - 20. - 21.8.2012
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 20.8.2012

Příspěvekod JURAJk6 » 21 srp 2012, 10:24:50

Tak u nás v Černotíně ráno kolem jedné také silný nárazový vítr, ale z východního směru. Občas byl vidět záblesk severní oblohy. V tom směru se asi nacházel MCS.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
JURAJk6

Re: Bouřky 20.8.2012, Rumburk

Příspěvekod Pradimik » 21 srp 2012, 11:36:22

Kolem 18:00 jsem se zběžně kouknul na satelity a překvapil mně rychlý vývoj buňek na lajně, která se táhla z jihu Německa až na sever Polska. Kolem 20:00 vznikla západně od ČR velká buňka, která se rychle blížila k hranicím ČR. Než ale stihla dorazit, tak chcípla :-( Kolem 20:30 jsem si všiml na obloze cirrů, které měly tvar soustředných kruhů. Jejich střed jsem aproximoval někam jižně, kde se opravdu nachál zbytek po buňce z Neměcka. Pohled na satelit dával již tušit, že západně od nás kvetou další buňky . Již nade mnou proudil outflow z rozpadajících se bouřek v Neměcku. Vykresloval na obloze stále podivnější tvary. Jednou se stáčely na západ, pak zase na sever. Systém bouří se poměrně rychle přibližoval ze západu a dostával spirální tvar. Nedával jsem ale moc šancí, že by k nám mohl dorazit. Spokojil jsem se s pozorováním na webkamerách v Německu a Polsku. Vypnul jsem počítač a chystal se spát. Najednou jsem uviděl v oknech naproti blískání a to v dost krátkých intervalech. Jelikož je u nás hodně vietnamců, myslel jsem, že někde dělají ohňostroj. Pohled na oblohu mně ale rychle vyvedl z omylu. Kolem 21:00 k nám dorazil vrchol kovadliny z již zmiňovaného systému, který mezitím orografií dost zesílil. Jeho spirální část zanikla, ale střed se začal velmi rychle roztahovat. Přes celou oblohu se rozprostírala hradba z mraků, která připomínala přechod SQL. Blískalo se již nepřetrřžitě. Tak 50 blesků za minutu. Jak se systém blížil teplota klesla o 5°C a vítr pomalu zesiloval. Obloha se již zatáhla uplně a CC blesky pomalu začaly přecházet v CG a hřmění neustále sílilo. Teď již bylo takřka nepřetržité. Co mně překvapilo, bylo množství anvil crawlerů, které se neustále plazily po spodní straně kovadliny. Intenzita blesků byla až překvapující. Spustil se déšť o intenzitě cca 30mm/h, který trval až do 22:00. Nebližší blesk CC udeřil 1,5 km ode mně. Jejich svítivost ovšem byla taková, že jsem si myslel že udeřil kousek ode mně. Nebýt hromu, věřil bych tomu. Systém odešel kolem 22:30 a dále pokračoval do Polska. Letos to byla asi nejlepší bouřka co se týče blesků.
Pradimik

Re: Bouřky 20.8.2012

Příspěvekod Dáša » 26 srp 2012, 14:47:10

V pondělí 20.8. se mě a Tomášovi chtělo za bouřkama, ale bouřkám se nechtělo za náma a bedlivě se drželi za čárou.. :lol:
Vzdálený blesk nad Teplicemi v Krušných horách pravděpodobně na Německé straně jsme fotili jen v tričku, což se nám při nočním focení opravdu nestává často :)
Přílohy
IMG_8415 – kopie.jpg
Dáša
Člen AMS o.s.

Zpět na Pozorování v roce 2012