Bouřky 3.6.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Postup studené fronty přes Německo do České republiky v prostředí s cca 1000 J/kg CAPE, DLS 20-30 m/s a SRH cca 200 m^2/s^2 favorizující vznik multicelárních a supercelárních bouří. Největším rizikem by měla být krupobití, přívalové srážky, méně pak silné nárazy větru.
Dále na východ je předpoklad pro vývin multicel s rizikem krupobití a silných nárazů větru v prostředí s CAPE cca 1000 J/kg a DLS 15 m/s, ovšem při předpokládané vysoké CIN je otazné kam až konvekce postoupí.
(převzato a upraveno z estofex.org)

EDIT 12:28
Dle skywarnu lokálně možnost výskytu multicel/supercel v odpoledních hodinách (možná krupobití a přívalové srážky) a večer pak i přechod samotné SF s možným vývojem MCS s krupobitími a nárazy větru přes 20 m/s.
Přílohy
TSTM_prob266.png
TSTM_forc266.png
png.png
Naposledy upravil(a) Štěpán Krejsek dne 03 čer 2012 11:32, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
apac0603
Příspěvky: 34
Registrován: 25 úno 2009 17:19
Bydliště: Dolné Dubové okr.Trnava

Strih vetra by tu bol, no uvidíme
Přílohy
_DSC0080k.jpg
_DSC0079k.jpg
Daniel Ivančík
djlucas
Příspěvky: 11
Registrován: 03 čer 2012 17:11
Bydliště: Hrušky (okr. Břeclav)

taky jsem pořidil nějakou fotečku... je to na JM u Břeclavi... postupuje na slovensko

edit: ehm nevim proč se ten obrázek otočil na stranu..
Přílohy
IMG_0410.JPG
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

djlucas píše:taky jsem pořidil nějakou fotečku... je to na JM u Břeclavi... postupuje na slovensko
Tak to by mohla bejt ta bouřka, která trochu vypadá jako supercela. Na tvý fotce sice nemá kovadlinu, ale tim se nenechat zmást. Je odfouknutá střihem větru na východ a od západu je vidět jen kupovitá část, možná víc jak 10 km vysoká.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Amerika píše:
djlucas píše:taky jsem pořidil nějakou fotečku... je to na JM u Břeclavi... postupuje na slovensko
Tak to by mohla bejt ta bouřka, která trochu vypadá jako supercela. Na tvý fotce sice nemá kovadlinu, ale tim se nenechat zmást. Je odfouknutá střihem větru na východ a od západu je vidět jen kupovitá část, možná víc jak 10 km vysoká.
Taky jsem si jí všimnul, na jihu je povícero pozorovatelů tak snad někdo chytil i základnu. Kdy už by se nic neurodilo tady tak se aspoň podívat na pěkné fotky...
Uživatelský avatar
apac0603
Příspěvky: 34
Registrován: 25 úno 2009 17:19
Bydliště: Dolné Dubové okr.Trnava

Amerika píše:
djlucas píše:taky jsem pořidil nějakou fotečku... je to na JM u Břeclavi... postupuje na slovensko
Tak to by mohla bejt ta bouřka, která trochu vypadá jako supercela. Na tvý fotce sice nemá kovadlinu, ale tim se nenechat zmást. Je odfouknutá střihem větru na východ a od západu je vidět jen kupovitá část, možná víc jak 10 km vysoká.
Supercela na Záhorí
http://danoi.rajce.idnes.cz/Supercela_3.6.2012/
Daniel Ivančík
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

apac0603 píše:
Amerika píše:
djlucas píše:taky jsem pořidil nějakou fotečku... je to na JM u Břeclavi... postupuje na slovensko
Tak to by mohla bejt ta bouřka, která trochu vypadá jako supercela. Na tvý fotce sice nemá kovadlinu, ale tim se nenechat zmást. Je odfouknutá střihem větru na východ a od západu je vidět jen kupovitá část, možná víc jak 10 km vysoká.
Supercela na Záhorí
http://danoi.rajce.idnes.cz/Supercela_3.6.2012/
Gratulace k parádnímu úlovku, druhá letos potvrzená.
Uživatelský avatar
davidmatousek1
Příspěvky: 25
Registrován: 18 kvě 2009 11:08
Bydliště: Náměšť nad Oslavou, Vysočina,
Kontaktovat uživatele:

Podle mě to dnes s předpovědi nějak nezvládli, jak Estofex,skywarm apod. Všichni přepovídali jaké budou bouřky myslím u nás a to co jde je pěkný odvar. Nevím od rána se mi to nezdálo a nejspíš jsem měl pravdu ale malý kousek ve mě se stále tešil že bude super noc s fotákem a asi půjdu spát tak snad jindy
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

No ještě pár hodin by se něco mohlo objevit, ale moc šancí tomu nedávám. Pokud né, tak dnešní blesky v ČR můžeme počítat na prstech a na vysrávky nám dokonce postačí jedna ruka!

Musíme ale přiznat, že nejblíže ke skutečnosti byla předpověď ČHMÚ. Tentokráte žádné zbytečné vyhrožování s bouřkami na západ, jen tam, kam patří - na Moravu. Akorát to chtělo o kousek větší sílu.
Ale ESTOFEX, to je teda děs. Celá oblast označená dvojkou urvala akorát několik vysrávek. :(
No a Skywarn, tam to aspoň trochu žehlila jedna supercela.
djlucas
Příspěvky: 11
Registrován: 03 čer 2012 17:11
Bydliště: Hrušky (okr. Břeclav)

jen tak mimo misu ale nevite proc se mi ta fotka otocila na bok ?? jinak od zapadu se uz zene studena fronta kde je slaby odvarek bourky ... nejake blesky tam jsou a uz i vidim jak se certi foti na obloze ale ocekavam brzky rozpad takze v breclave nic nebude jako vzdy :D
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Amerika píše:No ještě pár hodin by se něco mohlo objevit, ale moc šancí tomu nedávám. Pokud né, tak dnešní blesky v ČR můžeme počítat na prstech a na vysrávky nám dokonce postačí jedna ruka!

Musíme ale přiznat, že nejblíže ke skutečnosti byla předpověď ČHMÚ. Tentokráte žádné zbytečné vyhrožování s bouřkami na západ, jen tam, kam patří - na Moravu. Akorát to chtělo o kousek větší sílu.
Ale ESTOFEX, to je teda děs. Celá oblast označená dvojkou urvala akorát několik vysrávek. :(
No a Skywarn, tam to aspoň trochu žehlila jedna supercela.
Estofex to opravdu nevychytal, nicméně vydávali předpověď včera v 17 hodin a Skywarn až dnes ve 12, a mít k dispozici pozdější výstupy z modelů dohromady se sondážemi a nakonec i možnost vidět postup fronty v realitě je dost velká výhoda.
Pokud to shrnu, myslím že vyhořeli i Skywarňáci, neb na Moravu se nedokopalo takřka nic.
Celkově to byl propadák, jedna buňka v Rakousku a jedna na Slovensku z těch co stály za to, jinak to můžeme opravdu počítat na prstech jedné ruky. Samotná fronta nese především vrstevnatou složku a ani ta konvekce moc nenaskakuje.
V Brně nakonec v rámci možností úspěch, eviduji jedno zahřmění z buněk co naskakují východně za městem.
Uživatelský avatar
Lukin
Příspěvky: 91
Registrován: 25 čer 2008 19:05
Bydliště: Hodonín

http://www.youtube.com/watch?v=j-_C_lHcPEY

Supercela na slovensku. Snad tam ta rotace je vidět. :-) Omlouvám se za kvalitu, teprve se učím dělat ty timelapsy a je to první video vůbec, co sem házel na youtube.

http://www.youtube.com/watch?v=SVbr6iji ... e=youtu.be

tady je to v lepší kvalitě
Naposledy upravil(a) Lukin dne 03 čer 2012 23:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 62
Registrován: 26 dub 2010 19:30
Bydliště: Třebíč, 425 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Náš čas se naplnil a dneska jsme snad poprvé letos dost strouhali. Bouřka se nekonala, večer jsem měl jenom blýskavici na J, postupně JV. Pozdně večerní pásmo bouřek se nám vyhnulo o 60 km. :( Teď pozdě večer nás přechází srážková vlna, ale moc zatím neprší. Společně s odpoledními srážkami zatím napršelo 3,1 mm. Ale podle všeho ještě lít bude. Slovensko nádhera.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Bydliště:
Třebíč, 425 m n.m.

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Tak v Považskej Bystrici sme sa nepokon dočali. Okolo 01:00 sa k nám priblížil nočný MCS a mali sme peknú blýskavicu, s tým, že niečo po 1:00 sa objavilo i niekoľko bližších výbojov, z ktorých nám asi 10x zahrmelo, pár krát i pod 5 km, Bola to maximálna slabota oproti predpovedi, ale tá blýskavica bola celkom fajn. MCS už po prechode cez hranice postupne slabol, a k nám už prišiel velice oslabený, takže u mňa len silnejší dážď a chviľkové zosilnenie vetra
Fotky nemám žiadne, lebo som to sledoval tak, že som napoly spal, ale som rád, že bolo aspoň niečo a ja si píšem svoju jubilejnú 10 čiarku za tento rok :)
Naposledy upravil(a) marty dne 04 čer 2012 14:00, celkem upraveno 2 x.
pocasiholasice
Příspěvky: 19
Registrován: 27 dub 2011 07:55
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Slabší bouřka i zde a to okolo 22h šel jsem to ale radši zaspat propadák no aspoň je zalito. Nejdřív to bylo slabší pak se blýskalo a hřmělo o něco častěji za zmínku stojí jen 11 mm z nočního deště. Pořád si říkám snad příště ale kdy to bude nevím :-)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Včera jsem byl v pohotovosti, dokonce jsem měl volno od manželky a rodinných povinností ;) , ale nic, nic. Tady na Moravě se vždycky něco podělá, včera to byla hustá střední oblačnost a cap vrstva, která zabránila konvekci, byť rosný bod byl kolem +18 °C. Pouze krátce jsem na jihu ve škvíře mezi oblaky zahlédl věž oné možné SC u Břeclavi. No nevím kdy se na východě zase sejde tolik příznivých bouřkových parametrů… :?

Noční MCS byla stran srážek dobrá (zdejší letiště dává 9,9 mm – nejvíc od loňského 19. září), ale u mě jen s jedním bližším výbojem CC, jinak to byla blýskavice na J a V obzoru. Fronta šla pozdě, chyběla větší labilita.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
valldez
Příspěvky: 15
Registrován: 24 dub 2011 20:17
Bydliště: Strážnice

Zdravím, pořídil jsem noční timelapse příchodu MCS na J moravu, nic lepšího z toho nebylo.
http://youtu.be/B7WoFwZGDt4
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Tak tohle by se dalo s prehledem nazvat propadak vsech propadaku. Pri stupni 2 nebyl nad uzemim Cech zaznamenan jeden jediny bleskovy vyboj. A ja rano jeste strasil rodinu, jake neprijdou kroupy, byl jsem pak za vola... :-D
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak Černotín na tom nebyl zas tak špatně. Po soumraku se na východě nakupil nádherný Cb calvus, ve ketrem se zacalo intensivne blyskat, navíc byl osvětlený zbytkovým světlem a měsícem. Později, kolem 23:00 se začalo vydtaněji blýskat na východě, poté i na jihu. Kolem půlnoci dorazila samotná MCS. MKromě silného deště a slabýczh blesků (ale častých) nic zajímavého nepřinesla. Trochu to fouklo a pak jen déšť. Na youtube dám video z večerního blýskání v Cb nad beskydy.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Co ke včerejšku říct... Dopadlo to podobně, jako když ESTOFEX dával dvojku naposledy toho 27.8.2011. :D
Včera nejdřív šla teplá fronta a slušně z toho zapršelo, chtěl jsem aby se protrhala ta nízká oblačnost, nad kterou už bylo podle družice jasno, ale nic se trhat nechystalo. Částečné protrhání nastalo až před studenou frontou, kdy vystřelovaly k obloze pěkné cumuly congesty a pár přeháňkových cébáků, na nic víc se včerejšek co do konvekce nezmohl. Základna přeháněk byla nízko a na bylo na konvekci znát, že dynamická podpora by byla. Myslím, že nebýt toho vrstevnatého sajrajtu, (pokolikáté už) tak včerejší den mohl být o něčem jiném. Aspoň je zalito.
Nejlepší, co včerejšek nabídnul, byla výrazná večerní duha na odcházející přeháňce.
https://plus.google.com/photos/11493335 ... 1702407457
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Včera jsem byl opravdu kousíček od dalšího fiaskálního výjezdu, když jsem viděl "dvojku" od estofexu a zejména pak odpolední sondážku z Vídně, tak už jsem byl jednou nohou v autě. Dá se říct že je to od estofexu druhá "dvojka" v pořadí která totálně vyhořela (viz ten loňskej srpen), tak snad do třetice už se jim to povede. Nutno však říct, že při té neshodě modelů to asi nebylo na předpověď jednoduché. Skywarn bych docela i pochválil, protože jejich předpověď se od reálného průběhu nějak výrazně nelišila, SC se objevila (a odpovídalo to tomu, že iniciace před frontou bude otazná) a pak něco málo na frontě (viz že "na frontě se MŮŽE objevit MCS), a navíc sem rád, že se skywarňáci vůbec nebáli naprosto nesouhlasit s "dvojkou" od estofexu. Doufam že pro letošek máme tímto vybrané neúspěchy v předpovědi, nebo spíše na předpověď náročné situace.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

zdravím, tak zkusím první letošní takový nějaký report :D . Už pár bouřek v květnu, hlavně na začátku a pak symbolicky poslední den v měsící přineslo nějaké náznaky třeba struktury, atd.. Včera už ale panovaly daleko lepší podmínky, rosný bod se vyšvihl na zatím nejvyšší číslo letos.. Niceméně bouřky dorazily pět minut po dvanácté v noci :lol: respektive, kolem půl jedné už v pondělí. Jak už je napsáno výše, včera nás rychle v jednom dnu přešla jak teplá tak studená část fronty. No díky teplé frontě a jejím slabým srážkám odpoledne se vzduch docela hodně provlhčil..Ale samotné bouřky ne a ne přijít..něco jim asi vadilo :-). Před 22. hodinou už jsem s velkou nadějí vylíhžel frontu, stejně jako většina moravských pozorovatelů, kromě nějakých osamocených buněk na SV se fronta opravdu docela vlekla.. Slabě po půlnoci už jsem si musel oční víčka podkládat sirkami, postupně se objevovala blýskavice na západě, kdy první čás bouřek prošla přes Chřiby a západně od nich. Ale to už naznačovalo, že se dočkáme co nevidět taky..No cca v 0:20 už po silném dešti, kdy spadlo za celý přechod fronty 13 mm vody se začlo stále blíž a blíž blýskat..systém docela mohutněl, takže v tomto nakonec opravdu nezklamal :clap: , ale v té vodní cloně to stejně byly převážně pouze záblesky, jediný výboj typu CC co se mě povedlo zachytit je z cca 5 minut po půl 1 http://metlak.rajce.idnes.cz/Cerven_2012#P6043028.jpg. Trochu i foukl vítr, ale nic co by stálo za nějaký komentář.. Buňky po tom rychle odezněly.. Takže celkově předpovědi vyšly..Exstofex komentovat ale radši nebudu, ne vždycky to vyjde..
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Předpověď estofexu byla úlet, ale skywarn to napsal dobře. Situaci byla komplikovaná. Nebýt té zádržné vrstvy můžeme se jen domýšlet jak by to vypadalo.

Pozdě večer naskočila bouřka někde na Novojičínsku a já se po náročném dni pokusil ulovit aspoň nějaký blesk. Nebylo mě přáno. Mezi mnou a bouřkou bylo více než dost oblačnosti. V noci jsem v polospánku zahlédl blesk a o chvilku později uslyšel hrom, ale nebyla síla jít na lov. Snad příště ....
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Ten den kolem půlnoci ještě naskočila docela četná série bouřek na východě Moravy, takže můžu říct, že jedině předpověď ČHMÚ vyšla správně. Z radaru sice nejde potvrdit, že v dostatečném počtu bouřek bylo dosaženo intenzity stupně 1, ale zdá se že ano a vzhledem ke komplikovanosti tomu nelze nic vytýkat. Bylo to úplně o něčem jiném než Skywarn a Estofex. Obě tyto předpovědi zdůrazňovali, že rozhodující bude jižní strana Čech, kdežto ČHMÚ zdůrazňoval východ. Spíš tady bych viděl odvahu distancovat se ostatních předpovědí. (Přitom by příliš neriskovali, kdyby to pro jistotu rozšířili i na Vysočinu a jižní Čechy - tam se přece vždycky něco objeví.)
Skywarn, to teď opravdu moc dobrý nebylo. Čechy včetně Vysočiny bez blesku - to má ke stupni 1 daleko. :cry:
Zádržná vrstva za to myslim moc nemohla. Velká část bouřek prorostla do značných výšek a nic se nedělo. Prostě to nemělo instabilitu.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“