Předpověď : Červen 2009

Kdokoliv z Vás se může podělit o svoje znalosti.
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Dneska jsem slyšel, že léto má být celkově teplotně podprůměrné, což není určitě moc pozitivní zpráva, pakliže chceme mít u nás co nejsilnější bouřky, ale nevím podle čeho se předpovídá tak daleko dopředu.
Jinak bohužel nezdá se, že by se v tomto týdnu mohlo něco zajímavého bouřkového dít. Tak nějak mi začátek června připomíná duben. Do poloviny června nás asi žádné tropy nejspíš nepotkají a s bouřkami to také nevypadá nijak dobře. Chtělo by to vyčarovat nějaké optimistické informace.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Jakub Vašut píše:Dneska jsem slyšel, že léto má být celkově teplotně podprůměrné...
Uvidíme. Já sleduji tento zdroj http://www.metoffice.gov.uk/weather/wor ... index.html a podle něj bude v létě teplo a sucho... :?
Podle tohoto zdroje http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... robMon.gif a http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... robMon.gif bude léto teplotně normální s chladným srpnem a celkově suché.
Ale nakonec může být vše jinak. Beru to jako spekulace... ;)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Michal Geryk : Díky za odkazy.
V sobotu přes nás přejde nějaká ta frontální vlnka, a model GFS pro Moravu dává nějakým bouřkám na východě ČR naději. Zhruba něco podobného ukazoval GFS i včera, takže snad to tak vydrží až do té soboty.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Jakub Vašut píše:Michal Geryk : Díky za odkazy.
V sobotu přes nás přejde nějaká ta frontální vlnka, a model GFS pro Moravu dává nějakým bouřkám na východě ČR naději. Zhruba něco podobného ukazoval GFS i včera, takže snad to tak vydrží až do té soboty.
Na tento den by se upíraly mé naděje, kdybych nebyl pryč. Sobota je ještě daleko, takže to model asi pozmění. Každopádně pokud se sejdou parametry, mohlo by to být zajímavé. LI kolem -3 a CAPE 500 J/Kg by už něco vyčarovat mohli.
Naposledy upravil(a) Štěpán Krejsek dne 03 čer 2009 20:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Ještě nejsem, tak úplně zběhlý, ale nejzajimavěji to vypadá, pro jižní slovensko, kde dokonce bude i velká "naděje" na vznik tornád. Morava a Slezsko jsou na tom zatím dost bídně, ale jak říkám, nevím jak na sebe jednotlivé parametry působí, takže zatím to vypadá na velmi vydatné srážky, je otázka z čeho. V pátek už to bude více než jasné......
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

I tak ta situace vypada dost zajimave a po dlouhe dobe se opet neco muze dit. Rozhodne to nebudou nejake vysravky, ale muze to byt neco hezciho. Uvidime zitra a v patek, jak to modely podaji.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Skutečně, včera jsem se díval jen na srážky a CAPE a říkal si, že možná nějaká slabší lajnička, která se rozlije do silného deště, ovšem když se dnes dívám na parametry (mimochodem, zdá se mi, nebo na Lightning Wizardu přibyly 2 mapy...?), vidím naději. Hlavně helicita a střih jsou pro česko-slovenské pohraničí výborné, jen chybí nějaká ta síla zespoda. :) Uvidíme; co jiného taky zbývá, že?
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Takže já bych to viděl na potenciálně velmi zajímavou situaci. Je ovšem třeba brát v potaz, že je to ještě velmi daleko.
CAPE mezi 800-1200 J/Kg zřejmě bude jako základ stačit. V hladině 0-2 km bude místy docela silná konvergence, takže se snad dočkáme i innicializace. CIN by mohla zajistit vznik spíše menšího počtu silnějších bouří. Následuje střih větru, v hladině 0-1 km k 15 m/s, jinak shodně pro hladiny 0-6 a 1-8 km kolem 25 m/s. Spolu s hodnotami SREH mezi 200-400 m2/s2 zřejmě zajistí supercelární charakter bouří.
Díky střihu v nejnižší hladině 0-1 km bude i vyšší pravděpodobnost tornáda, ale limitujícím faktorem se zřejmě stane hladina volné konvekce oscilující na většině území kolem 1500 m.
Nejnadějněji se jeví oblast západního a centrálního Maďarska, ale podle GFS se bude instabilita posouvat dále na sever, takže to, co tam vyroste, zřejmě dorazí i na Slovensko.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Jakub Vašut píše:Dneska jsem slyšel, že léto má být celkově teplotně podprůměrné, což není určitě moc pozitivní zpráva, pakliže chceme mít u nás co nejsilnější bouřky, ale nevím podle čeho se předpovídá tak daleko dopředu.
Jinak bohužel nezdá se, že by se v tomto týdnu mohlo něco zajímavého bouřkového dít. Tak nějak mi začátek června připomíná duben. Do poloviny června nás asi žádné tropy nejspíš nepotkají a s bouřkami to také nevypadá nijak dobře. Chtělo by to vyčarovat nějaké optimistické informace.
Tyhelty dlouhodobý předpovědi mi připadaj trochu směšný. Předpověď jaké bude léto už jsem slyšel asi 3x nebo 4x a snad kromě jednoho případu to bylo vždycky naopak než se říkalo. Často takovou předpověď vydaj, nebo v médiích řeknou, když někdy na jaře je 2 týdny neobvyklý vedro, tak se řekne že celý léto bude teplotně nadprůměrný a naopak.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

No ty dlouhodobé předpovědi se asi boudou vydávat proto, že po nich veřejnost a novináři tolik prahnou. Každý meteorolog ví, že je to hovadina, když už předpověď na pět dnů dopředu nemá moc smysl. Jenomže téměř všichni lidi kolem mě se mě běžně ptají, jak bude za týden atd. a musím jim pořád vysvětlovat, že na tak dlouho dopředu ta předpověď nemusí vůbec vyjít.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše:No ty dlouhodobé předpovědi se asi boudou vydávat proto, že po nich veřejnost a novináři tolik prahnou...
Tlak lidí a médií je jasný. Ale tyto informace požadují především zemědělci a jiné obory závislé na počasí a proto tento výhled existuje. ČHMÚ údajně vyjdou asi dva ze tří 30-ti denních výhledů počasí (dle jejich kritérií úspěšnosti). :?

Už jsme zase mimo téma... :x
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Nestálost předpovědí se nakonec ukázala i u té sobotní situace. Modely během 12 hodin posunuly instabilitu na severozápad a zmírnily konvergenci. Ostatní parametry zatím drží, ale o další předpověď se už pokoušet nebudu, jelikož dnes jedu pryč a vydávat předpověď na sobotu ve čtvrtek se mi jeví jako zcestné.
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

I dnes vypadá předopvěď na zítra pro moravu docela nadějně. Ještě si ale počkám, než naplánuju svůj první letošní výjezd :-)
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Porad to vypada nadejne. Spise uvazuji o vyjezd mezi Olomouci (Prerovem) a Ostravou. Tj. az to poradne vznikne a potahne se to dal k SV. Ikdyz sam nevim jeste jestli to bude dobry sakra
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

vecerapl píše:Porad to vypada nadejne. Spise uvazuji o vyjezd mezi Olomouci (Prerovem) a Ostravou. Tj. az to poradne vznikne a potahne se to dal k SV. Ikdyz sam nevim jeste jestli to bude dobry sakra
Dynamika pro vznik silných a organizovaných bouřek v JV pol. ČR bude velmi dobrá, akorát musíme počítat s tím, že bude hodně vrstevnaté oblačnosti s občasným deštěm a fotogeničnost bouřek tak nemusí být nic moc (ale to spekuluji).

Rád bych se přidal, ale zítra mám jiné plány... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

vecerapl píše:Porad to vypada nadejne. Spise uvazuji o vyjezd mezi Olomouci (Prerovem) a Ostravou. Tj. az to poradne vznikne a potahne se to dal k SV. Ikdyz sam nevim jeste jestli to bude dobry sakra
Jo, mám podobný plány, od Olomouce směrem na F-M
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Tomáš Římský píše:
vecerapl píše:Porad to vypada nadejne. Spise uvazuji o vyjezd mezi Olomouci (Prerovem) a Ostravou. Tj. az to poradne vznikne a potahne se to dal k SV. Ikdyz sam nevim jeste jestli to bude dobry sakra
Jo, mám podobný plány, od Olomouce směrem na F-M
Snad to nebude zbytecny vyjezd. Budu cekat porad na modely, co jeste k veceru a hlavne zitra rano ukazi. Ale jak psal Geryk, bude zde hodne vrstevnate oblacnosti a srazek. Ale i tak se situace bude porad menit a lze tedy zitra cekat snad vse.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Aktuálně spadla v Lomnici nad Popelkou minutová přeháňka s drobnýma kroupama.
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Byť Vami, mierim na Južnú Moravu :-), to vyzerá viac ako nádejne. Parádny strih vetra a dokonca aj v nižších hladinách. Snáď sa stihne dostatočne vyjasniť za stratiformnými zrážkami na to, aby sa kúštiček prehrial vzduch. :-)

Hej a ak by niekto mal auto a záujem o spolujazdca, som v Brnee :-D
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše:Byť Vami, mierim na Južnú Moravu :-), to vyzerá viac ako nádejne. Parádny strih vetra a dokonca aj v nižších hladinách. Snáď sa stihne dostatočne vyjasniť za stratiformnými zrážkami na to, aby sa kúštiček prehrial vzduch. :-)

Hej a ak by niekto mal auto a záujem o spolujazdca, som v Brnee :-D
Uvažoval jsem nejdřív o směru na UH... No však uvidíme...
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 60
Registrován: 24 bře 2009 13:40
Bydliště: Vsetín-384 m.n.m.

já se zítra na bouřky přemístím do Břeclavi, takže doufám že chytnu nějakou tu potvůrku 8-)
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Tomas Pucik píše:Byť Vami, mierim na Južnú Moravu :-), to vyzerá viac ako nádejne. Parádny strih vetra a dokonca aj v nižších hladinách. Snáď sa stihne dostatočne vyjasniť za stratiformnými zrážkami na to, aby sa kúštiček prehrial vzduch. :-)

Hej a ak by niekto mal auto a záujem o spolujazdca, som v Brnee :-D
Tohle jsi psat nemusel :lol: ja jsem sice ze Zlinska, ale uvazoval jsem, ze spise zustanu nekde trochu vice severneji, ale ze bych zrovna valil na jizni Moravu...nevim, nevim. Zalezi co se pohrne od Rakouska, ale neco me rika, ze to spise bublat az na jizni Morave a poleze to k severu, pricemz to bude zesilovat a tudis bych mel byt na severu nez na jihu. Hrozi, ze kdyz budu na jihu, tak me to jako ze preskoci.

Uvidime co na to modely, ale zatim to na jizni moravu nevidim. Vyvratte me tvrzeni, at muzu lepe spat :D
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Hmmm, když se dívám na nejnovější model z http://www.medard-online.cz tak asi zůstanu na Olomoucku ;)
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

vecerapl píše:
Tomas Pucik píše:Byť Vami, mierim na Južnú Moravu :-), to vyzerá viac ako nádejne. Parádny strih vetra a dokonca aj v nižších hladinách. Snáď sa stihne dostatočne vyjasniť za stratiformnými zrážkami na to, aby sa kúštiček prehrial vzduch. :-)

Hej a ak by niekto mal auto a záujem o spolujazdca, som v Brnee :-D
Tohle jsi psat nemusel :lol: ja jsem sice ze Zlinska, ale uvazoval jsem, ze spise zustanu nekde trochu vice severneji, ale ze bych zrovna valil na jizni Moravu...nevim, nevim. Zalezi co se pohrne od Rakouska, ale neco me rika, ze to spise bublat az na jizni Morave a poleze to k severu, pricemz to bude zesilovat a tudis bych mel byt na severu nez na jihu. Hrozi, ze kdyz budu na jihu, tak me to jako ze preskoci.

Uvidime co na to modely, ale zatim to na jizni moravu nevidim. Vyvratte me tvrzeni, at muzu lepe spat :D

Najlepšie bude skontrolovať ranné behy modelov - avšak ja stále najlepšie podmienky vidím práve pre južnú časť Moravy. Rád by som chytil búrky v izolovanej forme, kým naberú formu jednoliateho komplexu. Ale uvidíme - tvoja verzia môže byť tiež správna. Predpoveďou zrážok sa neriadim - pri situácii 25.6. vybuchovali jeden model za druhým, naviac konvektívna parametrizácia v modeloch je stále... LEN parametrizácia
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Tomas Pucik píše:Byť Vami, mierim na Južnú Moravu :-), to vyzerá viac ako nádejne. Parádny strih vetra a dokonca aj v nižších hladinách. Snáď sa stihne dostatočne vyjasniť za stratiformnými zrážkami na to, aby sa kúštiček prehrial vzduch. :-)

Hej a ak by niekto mal auto a záujem o spolujazdca, som v Brnee :-D
Vidím, že fandíš Brnu.
Je fakt, že na bouřky toto město neužije, ale zase se nemusím bát o majetek. I když při jižních situacích nebývá o překvapení nouze. A taky si říkám, že nebude úplně na škodu, když budou pozorovatelé rozmístěni na více místech. Rapidně se tak zvyšuje pravděpodobnost, že nějakou slušnou bouřku uvidí alespoň někdo a ostatní mu budou závidět.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní předpovědi uživatelů“