Tajemný prstenec

Halové oblouky, duhy, irizace a jiné optické jevy sem.
Odpovědět
merfi5

27 říj 2009 16:18

Instabiliter

27 říj 2009 18:02

Pokud vim, tak něco podobnýho se tu kdysi řešilo na základě fotek několika pozorovatelů. Jednalo se prostě o otvor v altocumulu nebo cirrocumulu a uprostřed něj byl jakejsi cirrovitej "trychtýř" směřující dolů k zemi. Bohužel nemůžu najít to téma a ani fotky a ani si nepamatuju, jak se ten jev jmenuje. :?
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
karas
Kontaktovat uživatele:

27 říj 2009 21:55

Instabiliter píše:Pokud vim, tak něco podobnýho se tu kdysi řešilo na základě fotek několika pozorovatelů. Jednalo se prostě o otvor v altocumulu nebo cirrocumulu a uprostřed něj byl jakejsi cirrovitej "trychtýř" směřující dolů k zemi. Bohužel nemůžu najít to téma a ani fotky a ani si nepamatuju, jak se ten jev jmenuje. :?
Ahoj!
Nemal si na mysli náhodou "Donut Cloud"?
Preberali sme to tu
Mohlo ísť asi o podobný jav, len na nižšej oblačnosti.
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

28 říj 2009 07:05

Zkuste i tady: http://www.bourky.com/donut_clouds.php ;-)
Bude to zřejmě další argument pro vyznavače chemtrails... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Instabiliter

28 říj 2009 15:15

Jasně, přesně to jsem potřeboval, všem díky. ;) Hlavně ten nad Rumunskem na novinkách.cz tomu napovídá. Co do druhu oblaku by mohlo jít o stratocumulus. :?:
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Amerika

28 říj 2009 22:17

Zdravím,
vypadá to na typické „Donut clouds“, alespoň tedy co kvalita záznamu dovoluje určit. (Útvary jsou někdy nazývány také „Fallstreak holes“)
Hostitelská oblačnost je zde nezvykla nízká, v ruském případě to zase vypadá skoro na altostratus – obojí je neobvyklé.
Ty vysvětlující verze místních meteorologů mi ale připadají dost scestné.
„Výskyt prý jen v létě a ještě k tomu jen v při silných bouřkách??
Nic proti rumunským meteorologům, ale s tímhle nemůžu vůbec souhlasit. Při žádném z mých pozorování o bouřce nebylo ani vidu ani slechu. Krom toho „DC“ vznikají často v rozsáhlých altokumulových plochách, které se s bouřkovými situacemi moc nekamarádí.
Optický efekt vyvolaný přechodem několika front"??
Hostitelská oblačnost může být frontálního původu, ale jak fronta (3 fronty) může způsobit ten samotný jev tam vysvětleno není.
Poslední uvedená verze od internetového deníku „Daily Telegraph“ vypadá, že by mohla mít věrohodnější základ, avšak díky špatnému překladu to vůbec nedává smysl – zejména věta „kroužky ledu vykrajující v mracích koblihy…“ no to fakt nevím jak to mysleli.
Každopádně i tak to je mnohem lepší, než verze chemtrailistů, které na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat, zvlášť v případě, že je zde alespoň podle mého názoru předpokládaná možnost souvislosti s leteckou dopravou. No to budou zase články, už to vidím…

Mimochodem jsem na netu objevil unikátní fotogalerii překrásných donutových mraků v nejrůznějších podobách. Zde je podobných útvarů špičkově zdokumentována téměř stovka. Umožňují celý fenomén daleko lépe poznat a vypovídají mnohé další informace. Například vznik výrazných halových jevů potvrzuje domněnku, že vnitřní (spodní) nálevkovitá část je tvořena letovými krystalky.
http://cloudappreciationsociety.org/gal ... &pagenum=1
http://cloudappreciationsociety.org/gal ... image=4454
Třeba tenhle snímek a jemu podobné mně zase o něco víc utvrzují, že útvary jsou antropogenního charakteru. Příroda zřídkakdy vytváří takto ledabylé a zároveň precizně provedené útvary.
Michal Geryk
Člen AMS
Kontaktovat uživatele:

29 říj 2009 07:18

Máte někdo fotografie oblaků (stačí odkaz) po "inhalaci" jodidem stříbrným nebo něčím podobným? Rozpouštění oblačnosti či vytváření "umělého deště" jodidem stříbrným popisuje Wikipedie stručně takto:

"Krystalová struktura AgI je podobná struktuře ledu, což umožňuje vyvolávat mrznutí (heterogenní nukleaci) při zakládání oblaků za účelem umělého vyvolání deště. Pro tento účel se ročně spotřebuje zhruba 50 tun AgI ročně, z toho při každém takovém experimentu 10 až 50 gramů."

Vznik ledových krystalků a následně padání krup či deště v oněch "dírách" je z fotografií dost patrné (virga, halové jevy). Převážně kruhový (oválný) tvar mě nepřekvapuje, může se jednat o řetězovou reakci postupující více - méně rovnoměrně všemi směry (záleží, jaký je v dané výšce vítr, ale i na dalších okolnostech).

Netvrdím, že za to onen jodid může, ale myslím si, že "díry" jsou antropogenní záležitost ať už úmyslně za účelem vyvolávání deště (může jít pouze o zkoušky dalších sajrajtů) nebo nechtěně třeba kvůli chemikáliím z letadel nebo chemických továren (tomu ale moc nevěřím). Ale určitě ne za účelem zničení lidstva nebo v co chemtrailisté věří... :?

Ale prd tomu rozumím a tak si raději přečtu chytřejší reakce... ;)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
martin popek

31 říj 2009 10:47

není to donuts cods ale oblak tzv. holes punch clouds který mívá často uprostřed oblak typu altocumulus virga.
zde pěkne ukázky na atoptic:
http://www.atoptics.co.uk/opod.htm
martin popek

31 říj 2009 10:54

vysvětlení ukazu je zatim nejisté.může jít o mistní změnu skupensví diky teplých nebo studených proudů a oblast střední vrstvy oblačnosti kde jsou altocumuly je pro toto idealním prostředím.
Amerika

01 lis 2009 12:08

Ty termíny nejsou ještě tolik ustálený. Používá se jak "Holes punch clouds", "Fallstreak holes“, tak i "Donut holes" a "Donut clouds".
Pravda, že první dva jsou mnohem častější. Jsem i zastáncem toho, aby se název "Donut cloud" používal spíš pro ty typy útvarů, kde se oblačná hmota nachází uvnitř kruhu, zatímco "Donut holes" pro oblačnost v okolí kruhu (oválu, pásu).
Že při vzniku hraje roli letecká doprava je zmiňováno třeba zde. Samotný snímek mluví také dost přesvědčivě.
http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=7362
Chemtrailisté už také zareagovali:
http://chemtrails.cc/tags/hole-punched-clouds/

Co se týče fotografií toho, jak mrak vypadá, když se do něj vysypou sloučeniny jodu, tak jednu fotku mám v knížce od Petra Dvořáka. S uveřejněním na netu by asi mohl být problém, ale vpodstatě to vypadá skoro stejně jako velmi ledabylý "Donut hole". Nebylo to nijak pravidelné ani ostře ohraničené. Asi nějak takhle:
http://cloudappreciationsociety.org/gal ... image=5220
martin popek

01 lis 2009 12:33

ja myslím že se tyto názvy už docela ustálily.
donuts clods-samostatný kruhový oblak ve tvaru prstence
holes punch clouds-diry nebo ovaly většinou v altocumulové oblačnost.
Lukáš Ronge
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

01 lis 2009 21:14

Tak se nám tu udělala jedna "díra" i nad tou inverzí... http://kamery.humlnet.cz/show_webcam.ph ... ikost=1280
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

02 lis 2009 09:11

Tak ten snímek mě přímo svádí k myšlence, že díru "propálila" nějaká bublina teplejšího vzduchu, který se pohřál při inverzi nad Světlou horou....
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

02 lis 2009 12:32

Tomáš Prouza píše:Tak ten snímek mě přímo svádí k myšlence, že díru "propálila" nějaká bublina teplejšího vzduchu, který se pohřál při inverzi nad Světlou horou....
to mě napadlo taky, sice jsem uvažoval, že by pak měla ona bublina kondenzovat třeba výše, ale zas pokud je tam sušší vrstva vzduchu tak ani nemusí, napadnul mě ještě propad studenějšího vzduchu, ale spíš bych se tu přiklonil co bylo napsáno výše.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

02 lis 2009 13:01

Uvědomil si ale 2 podstatné věci, které jsem nebral v potaz:
Snímek je z doby cca 4 hodin po západu Slunce, takže ohřev povrchu je nesmyslný. A dále se jedná o jeden ze snímků webkamery, takže jsem si dohledal sekvenci s následujícím výsledkem: Anomálie se objevuje v záběru ve 20:56 SEČ v pravém horním rohu snímku a pohybuje se nalevo dolů zároveň s vrstvou oblačnosti, ve které se vytvořila. Zhruba ve 21:30 je patrné, že oblačné pole se roztrahlo na více částí a vznikl v něm větší počet "děr", ne ovšem tak kulatých. Ve 21:50 přestává "díra" existovat nebo je již tak vzdálena že není vidět.
Amerika

02 lis 2009 17:30

Kolem 20. hodiny je tam ještě jedna - liniová. V levém horním rohu. Náznakem je pod ní patrný i pás srážek virgy.
Škoda že to v záběru není úplně od začátku. Byl by to myslim dost unikátní záznam. Fotek plně rozvinutých jevů je všude plno, ale nikdy jsem neviděl, jak to vzniká. Tedy celá plocha najednou, nebo postupně od středu?? A hlavně by možná bylo vidět to letadlo!
Amerika

06 bře 2011 10:38

Nevim kam to zařadit, ale v jednom z těch zvřejněných UFO-dokumentů je krásný Ac lenťák s irizací. Viz zde:
http://technet.idnes.cz/britanie-zverej ... vesmir_mla
Dáša
Člen AMS

06 bře 2011 12:20

Amerika píše:Nevim kam to zařadit, ale v jednom z těch zvřejněných UFO-dokumentů je krásný Ac lenťák s irizací. Viz zde:
http://technet.idnes.cz/britanie-zverej ... vesmir_mla
Když už jsme u těch irizujících oblaků, zrovna jsem včera taky jeden ulovila :-)
Přílohy
irizující oblak nad Evropskou, Praha 6.JPG
Odpovědět

Zpět na „Optické jevy v atmosféře“