Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Zimní silné cyklonální situace v Evropě (European windstorm)

Všechny extrémní projevy - kroupy, tornáda, downbursty, vichřice, povodně patří do této kategorie.

Zimní silné cyklonální situace v Evropě (European windstorm)

Příspěvekod Tomáš Prouza » 26 zář 2008, 10:47:21

Takže klasická bouřková sezóna nám skončila a pomalu začíná sezóna intenzivnějších projevů cyklonálního počasí přicházejícího z Atlantiku. Vcelku pěkný článek včetně největších bouří je pod heslem European windstorm na wikipedii, viz. http://en.wikipedia.org/wiki/European_windstorm

Jak vidno, jejich výskyt se zdaleka neomezuje jen na ponovoroční část roku (jako tomu bylo u Kyrilla a Emmy), ale začínají se objevovat už od půlky září.

Kromě případů uvedených v tabulce, hrabal jsem se ve svých zápiscích z obecní kroniky (od roku 1917) a narazil jsem na následující:

Dne 26. října 1930 byla smršť větrná, při které vyvrácen starý smrk, odedávna opatřen obrázkem v lomu p. Žida čp. 10. Jinde polámány jen větve a zcuchány doškové střechy.
Na webu jsem našel zmínku o polomech 3,5 m3 dřeva na Vysočině a 75 cm sněhu u Přibyslavi, takže se muselo jednat o plošně rozsáhlý a velmi intenzivní jev. Podle analýz na wetterzentrale byla v té době TN nad Balkánem.

Další záznam je až z jinde zmiňovaného roku 1984:

Vichřice s bouřkou a lijavcem v noci z pátku na sobotu 24. listopadu 1984 řádila zle i v naší vesnici. Na budově pohostinství se pod náporem silného větru zvedla plechová střešní krytina a sebrala s sebou i komíny.
Opět dle dalších zpráv se jednalo o intezivní a plošně rozsáhlý jev. Hluboká TN (970 hPa) měla svůj střed severně od Skotska.

Poté přišla naopak jarní vichřice v roce 1995:

Od 28. 3. do 31. 3. 1995 byly ranní mrazíky od - 5°C do - 9°C. Stále silný nárazový vítr od 15 do 20 m/s. V naší obci u dvou domů "sebral" vítr část střešní krytiny. Také v Úpici létaly ve vzduchu části střešních krytin, které byly rozesety po ulicích a vzlétaly také proti oknům domů. Vítr také kácel stromy.
Hluboká TN (970 hPa) nad jižní Skandinávií (šlo o severní vítr).

Následovala devítiletá pauza do roku 2004:

V pátek 19. listopadu 2004 se přes naši republiku přehnala vichřice. Vítr blížící se v místech síle orkánu pustošil prakticky celé Čechy, Moravu a Slezsko.
Přechod velmi výrazné studené fronty spojené s prudkým ochlazením, změnou tlaku a větrem. První sněžení a zároveň napadlý sníh v tomto roce. K ochlazení došlo po 10:36 SEČ z + 5°C na - 1,5°C v průběhu dvou hodin. Okolo 10. hodiny poklesl tlak až na hodnotu 984,5 hPa. Po ochlazení začalo vydatné sněžení doprovázené nárazy větru až o rychlosti okolo 20 m/s. Teplota ve večerních hodinách poklesla dále až na - 6°C.
Jednalo se o hlubokou TN (985 hPa) pohybující se zhruba od Osla přes Balt na Ukrajinu.

No a poslední 2 jevy už si domyslíte, 18.-19.ledna 2007 Kyrill a 1.3.2008 Emma.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Zimní silné cyklonální situace v Evropě (European windstorm)

Příspěvekod Instabiliter » 27 zář 2008, 21:37:03

No, co já si vzpomínám, tak zimní bouřky souvidející s hlubokejma tlakovejma nížema se tu u nás vyskytovaly hlavně v listopadu a pak v 2.polovině zimy a počátkem jara, i když se můžou objevit kdykoli od konce října do března. Zatim nejsilnější zažitou zimní bouřku mám z letošního 1. března a hned po ní tu z ranních hodin 19.listopadu 2004, dost toho mám i z předchozích let - listopad 2002, ostatní data si nepamatuju přesně, jen vim, že třeba jeden rok přišla bouřka krátce po novým roce nebo jako podružný fronty koncem února a v březnu. Možná je i letos ňáká zimní bouřka, skoro pokaždý se v zimě aspoň jednou něco objeví. Jsem tedy velmi zvědavej na letošní zimu, protože se mi zdá, že se takový situace objevujou spíš v teplejších nebo proměnlivých zimách, kdy bouřka přijde po oblevě a napadne v ní 20 čísel sněhu za 10 minut. Ani nevim jaká bude letošní zima, to je ještě daleko.
Jak to jinak funguje, že se v zimním půl roce vyskytujou takový obrovský tlakový gradienty? V létě je situace mnohem klidnější, co kdyby ňáká hluboká tlaková níže se zavítala třeba v srpnu jako pozůstatek hurikánu z atlantiku? Asi by to byl masakr, nejspíš silný derecho.
Taky bych rád věděl, jak vlastně vznikaj zimní bouřky, jestli to jsou jen rozdíly v teplotách před a za frontou + obrovskej střih větru a helicita, nebo tu funguje ještě jinej mechanismus.
Vim že bouřky v zimě moc nezajímá denní období a tak jsem jich dost zaspal. :lol:
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Instabiliter

Příspěvekod Tomas Pucik » 27 zář 2008, 22:45:10

Taaakze vezmime to po poriadku:

Hlbsie tlakove nize suvisia s tym, ze je ovela lepsie vyjadrena frontalna zona nad Atlantikom. Zoberme si fakt, ze severne casti ( Gronsko,Kanada, oblast Ladoveho oceana) sa velmi rychlo ochladia a od nich prenika arkticky vzduch smerom na juh. Ochladzuje sa taktiez kontinent Euroazijsky. Atlantik ma vsak stale relativne vysoke teploty vody a tie prehrievaju vzduchove hmoty. Tiez nezabudnime na Azorsku tlakovu vys a jej cirkulaciu, ktora pumpuje tropicky vzduch smerom na sever. Teda dalsia frontalna zona bude lezat medzi tropickym a polarnym vzduchom. ;) Prave vacsie teplotne gradienty v ramci frontalnych zon zapricinuju prudsie prebiehajuce procesy - frontogeneza a silna konvergencia v nizsich hladinach, formacia jet-streamu a divergencia vo vyssich hladinach - to bude seriou procesou dynamickych viest k prudkemu poklesu tlaku. Teda tlakova niz sa prehlbi relativne viacej nez v lete, kedy taketo teplotne gradienty budu slabsie.

Co sa tyka zimnych burok, tie sa samozrejme spravaju podla rovnakych pravidiel ako tie letne protejsky :-). Co sa vsak meni, su podmienky. V lete prevlada kombinacia mierna instabilita, slaby strih vetra a slaby forcing. V zime naopak je instabilita skoro ziadna alebo len slaba. Samozrejme, toto plati len pre kontinent, nad morom su zimne burky beznou zalezitostou. Za to strih vetra byva velmi velky, v ramci vyraznych dynamickych situacii. A forcing, v ramci vyraznych frontov alebo tlakovych nizi je tiez ovela vyraznejsi - je dokazane, ze aj bez akejkolvek instability, dokazu vystupne rychlosti na studenom fronte, dosiahnut az niekolko m/s. V ramci takej ohromnej dynamickej podpory potom staci par J/kg energie instability a burka vznikne. Taktiez, hladina ladovych jadier lezi o dost nizsie a preto Cb nemusia byt take vysoke, aby vyprodukovali blesk.Kedze denne prehrievanie je v zime nie velmi vyraznou zalezitostou, denny chod burok nebude tak dobre vyjadreny ako v lete. Viac ako o tu instabilitu teda pojde skor o silnu podporu od riadiaceho synoptickeho tlakoveho systemu.
Tomas Pucik
Člen AMS o.s.

Příspěvekod kixick » 29 led 2009, 15:02:13

Omluvte můj velmi laický pohled na věc, ale dalo by se říct, že máme naši Evropskou zimní variantu tropických bouří vznikajících nad Oceány v rovníkových oblastech? :lol:
kixick

Příspěvekod Michal Geryk » 29 led 2009, 18:39:42

kixick píše:Omluvte můj velmi laický pohled na věc, ale dalo by se říct, že máme naši Evropskou zimní variantu tropických bouří vznikajících nad Oceány v rovníkových oblastech? :lol:

Často méně (ale podnětných) příspěvků znamená více... :x Tímto ale kritizuji i sebe - taky někdy zbytečně plácám... :worried:
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Tomas Pucik » 29 led 2009, 19:18:34

kixick píše:Omluvte můj velmi laický pohled na věc, ale dalo by se říct, že máme naši Evropskou zimní variantu tropických bouří vznikajících nad Oceány v rovníkových oblastech? :lol:

Zaujimava otazka: urcita podoba nastava u tzv. polarnych tlakovych nizi, ktore sa tvoria pri silnej advekcii arktickeho vzduchu nad teplym povrchom oceana. Nastava labilizacia prostredia. Ak sa nad tymto uzemim vyskytuje silne prudenie a urcita divergencia podpori vystupne prudenie, labilita sa este zvysi a naviac sa iniciuje konvekcia - tlakova niz potom vyzera trocha ako tropicka cyklona s pasmi konvekcie, ktore obiehaju stred nize. NIektore tieto polarne nize su mimoriadne hlboke ( napr. " The Perfect storm" - urcite tento film vela z Vas videlo) a dokazu vyprodukovat narazy vetra o sile orkanu. Studium tychto javov odhalilo ich pravidelny vyskyt napriklad v ramci Stredozemneho mora, kde niektore dokonca vytvarali aj utvary podobne "oku tropickej cyklony".

Samozrejme, celkova struktura je ina a kym strih vetra v normalnych tr. cyklonoch zvykne byt minimalny, v tychto polarnych nizach byva znacny. Avsak, co tieto javy spaja, je vyskyt konvekcie, ktora sluzi ako hnaci motor celeho vyvoja.

Takze ano, urcitu zimnu variantu mame :-)
Tomas Pucik
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Michal Geryk » 29 led 2009, 20:22:39

Mně při srovnávání tropických bouří a "našich" mimotropických níží naskakují pupínky. Všechna čest Tomášovi... ;)

Kixick: Omlouvám se.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod kixick » 29 led 2009, 20:55:45

gerykm píše:Mně při srovnávání tropických bouří a "našich" mimotropických níží naskakují pupínky. Všechna čest Tomášovi... ;)

Kixick: Omlouvám se.

Myslim že Tomáš to řekl tak jak jsem to potřeboval vědět, takže pro laika vysvětleno naprosto dokonale a děkuji mu tímto za jeho osvětlení věci; no a ty pupínku si přečti co píšu!!! Řikam že sem laik a ptám se akorát, jestli je v tom nějaká podobnost :!: Každopádně osobně si to neberu, věřim že i Tomášovi naskočilo pár pupínků :lol:
P.S. mojí zálibou je točit, fotit, pozorovat mraky, bouřky a jejich projevy, ale co se týká fyzikálních pochodů ve vzduchu, to jde mimo mne, byl jsem a jsem spíš humanitně zaměřenej, čísla si se mnou netykaj, takže proto tak "natvrdlá" otázka :geek: :P
kixick

Příspěvekod Michal Geryk » 29 led 2009, 21:16:18

kixick píše:...no a ty pupínku si přečti co píšu...

:lol: Tak mi neříká ani manželka...

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod kixick » 29 led 2009, 21:19:03

gerykm píše:
kixick píše:...no a ty pupínku si přečti co píšu...

:lol: Tak mi neříká ani manželka...

No vidíš, aspoň víš, že nejsem dotčen a že si beru připomínku k srdci a proti tobě už vůbec nic nemám :P :geek: :hai:
kixick

Příspěvekod kixick » 29 led 2009, 21:29:11

A navíc si myslim, že moje možná přitroublý otázky jsou pořád míň, řekněme stupidní, než příspěvky na youtube od jednoho českého "vykradače videí a hledače senzací, alias adepta na novináře TV senzaNOVA" GualdAnubise, viz třeba tohle http://cz.youtube.com/watch?v=miOxwT0y7XA :puke: :x :fubar: :tmi:
kixick

Příspěvekod dobrmanek » 04 úno 2010, 14:55:21

Protože teď pracuju na jednom projektu, někteří ví ;), jiní netuší :) . Našel jsem zajímavý zápis.
Kronika obce Březová (okres Opava)
23.11.1984 Silný až bouřlivý JZ vítr, přeháňky, ve 13 h bouřka, šestkrát blesk, v náporu bouřlivého větru se kříž na věži farního kostela zlomil a spadl.
Takže i ve Větřkovicach musela být buřka

Kronika Rokytnice nad Rokytnou
23. Přišla bouřka s prudkým lijákem a místy opět s vichřicí, která napáchala zase mnoho škod na lesních porostech.

Libišany (Hradec Králové)
Dopoledne 23. 11. téhož roku se nad obcí přehnala další vichřice, mající rychlost až 140?km v hodině (síla orkánu). Také tato vichřice způsobila velké hospodářské škody v okolí Libišan a v obci samé.

Velké Pavlovice
23. listopadu – mezi 10.21 a 11.03 hod. dopoledne se nad městem přehnala vichřice o rychlosti 111,6 km/h

Radotín
V pátek 23.11 v dopoledních hodinách se přehnala větrná smršť se deštěm, která v Bouzově poškodila a zpustošila 20 budov. Bylo tam přivoláno vojsko, požárníci a elektrikáři na pomoc při odstraňování havarovaného stavu, neb silnice nebyla průjezdná.
dalo by se pokračovat .......

Mám i další zajímavé zimní situace, ale ........
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Re: Zimní silné cyklonální situace v Evropě (European windst

Příspěvekod mokso » 04 pro 2011, 22:51:44

mokso

Zpět na Extrémní projevy v meteorologii