Padání krup

Všechny extrémní projevy - kroupy, tornáda, downbursty, vichřice, povodně patří do této kategorie.
Odpovědět
lubosch

Zajímalo by mě od kdy začínají padat kroupy v jižních čechách? Dá se to nějak upřesnit? Děkuji všem
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

mno asi přesné časové období není, ale kroupy "běžně" doprovází bouřky, které jsou zas u nás nejčastěji od května do září, ale pravidlem to není, mohou přijít i dříve (duben, březen) později (říjen listopad) jsou spíše nepravděpodobné a v zimě je spíše budou doprovázet sněhové krupky nebo sněžení.
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

Jj souhlas, krupobití jsou vázány na bouřky, které bývají obecně nejintenzivnější a nejčastější v na jaře a v létě. (Což ovšem nevylučuje výskyt super bouřky i v zimních měsících.) Přesné obdobé není, ale například podle atlasu podnebí ČR V Českých budějovicích je nejčastějšíé krupobití od dubna do srpna a druhé maximum je v řijnu.... jeslti koukám dobře. ObrázekObrázek V Táboře jsou krupobití nejčastější v dubnu a červnu, květen a červenec to ukazuje trochu míň; na stanici Churáňov je nejvíc krup v květnu, červnu a červenci.
Think like a proton: always positive. :-)
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Zdravím já možu potvrdit že u nás je typické krupobití při bouřkách od května do poloviny srpna.Vyskytnou se tu přibližně 1 až 2 dny s kroupami za rok.V posledních letech padaly i dosti velké kroupy s průměry 3-4cm.Největší krupobití bylo 9.června 2004 to padaly kroupy o průměru až 6cm a nadělaly u nás i pěkné škody poškodily auta zaparkované venku a i střechy trochu utrpěly. :P :!:
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Odpovědět

Zpět na „Extrémní projevy v meteorologii“