Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Evidence bouřek

Vše ohledně výskytu bouřek nejen na území ČR.

Evidence bouřek

Příspěvekod Tomáš Prouza » 22 bře 2009, 21:28:17

Bouřková sezóna se nám nezadržitelně blíží, takže vytáhnu na světlo boží téma, které se řešilo skoro před rokem v rámci extrémních bouřek koncem června.
Padnul tam návrh na vytvoření databáze pozorovaných bouřek přes webové rozhraní. Tak daleko já nesměřuju (nejsem programátor), ale přesto bych navrhnul vytvoření nějakého jednotného systému evidence, který by se dal běžně používat a hlavně by byl relativně vzájemně srovnatelný.

Já používám už 4 roky upravené formuláře TOPu, které obsahují následující údaje:
1. Místo pozorování/okres
2. Čas pozorování (od kdy do kdy byla bouřka pozorovatelná/aktivní) + dobu trvání bouřky
3. O kolikáté jádro během dne se jednalo
4. Směr postupu bouřky (případně změny směru)
5. Výchozí směr větru + jeho změny v průběhu času
6. Maximální rychlost větru v m/s a °B
7. Intenzitu srážek + jejich typ, v případě krup velikost
8. Úhrn srážek
9. Četnost a intezitu hromů
10. Výskyt, barvu a typ CC blesků
11. Výskyt, barvu a typ CG a CG+blesků
12. Průchod bouřky nad stanovištěm
13. Vzdálenost nejbližšího úderu blesku
14. Celkovou intenzitu bouřky
15. Typ bouřky (osamocená z tepla, MCS, MCLS, jádro na SQL, SC)
16. Textový popis průběhu bouřky
17. Snímek z radaru
18. Snímek CELDN

praktická ukázka zde: http://www.amaterskameteorologie.cz/misc/Evidence.doc

Problém je ovšem u kategorií, které hodnotím víceméně subjektivně, tam by to chtělo dohodnout nějakou všeobecně akceptovanou, srovnatelnou stupnici. Návrhy klidně pište sem.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Evidence bouřek

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 23 bře 2009, 15:25:30

Já bych to upravil i pro ty, co nemají srážkoměr etc. jinak to nebude použitelné pro všechny a pro případ, že se bouřka potká v terénu.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Tomáš Prouza » 23 bře 2009, 15:47:45

No tak samozřejmě by nebyly všechny položky "povinné". Jde jen o systém aby byly srovnatelné.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod storm_ice » 23 bře 2009, 23:50:04

a jen snímek popř. celá animace, ta by byla lepší na dokumentaci :D jinak doma srážky do 5 mm odhadnu celkem v pohodě, v přírodě by to bylo o něco horší, tam i určení směru, pokud by zrovna nebylo slunce, ale jiank ta databáze asi nebude problém, stačí jen někdo, kdo s tim trochu umí :)
storm_ice

Příspěvekod Tomáš Psika » 24 bře 2009, 00:30:43

Tomáš Prouza píše:Bouřková sezóna se nám nezadržitelně blíží, takže vytáhnu na světlo boží téma, které se řešilo skoro před rokem v rámci extrémních bouřek koncem června. Padnul tam návrh na vytvoření databáze pozorovaných bouřek přes webové rozhraní. Tak daleko já nesměřuju (nejsem programátor), ale přesto bych navrhnul vytvoření nějakého jednotného systému evidence, který by se dal běžně používat a hlavně by byl relativně vzájemně srovnatelný.

No pokud jde o to, kdo by si vzal technickou věc na starosti, tak zde asi jako jeden z mála programátorů bych mohl případně nabídnout své síly. Jen bych měl dvě podmínky:

1. Opravdu se to bude aktivně používat. Nemám v plánu věnovat čas něčemu, co se pak nebude používat.
2. Aplikace bude dostupná pro všechny bez omezení. Snad jen privilegovaní uživatelé budou mít např. právo upravovat nebo mazat pochybné záznamy.

Samozřejmě je nutné předtím dost popřemýšlet o jednotlivých volbách a zejména jejich všech možných hodnotách apod. Vše musí být dobře promyšleno předem, aby nebylo nutné v budoucnosti aplikaci nijak zvlášť upravovat. Nerad bych si na sebe upletl bič v podobě častých aktualizací aplikace, řešení problémů s historickými záznamy apod. Protože na to později téměř jistě nebudu mít čas. Prostě to během pár týdnů napíšu, nainstaluju, zprovozním, dám k tomu někomu klíčky, po pár dnech se to otestuje, a pak zalezu, zavřu a fertig :D ! Kromě formuláře by samozřejmě bylo nutné udělat i nějaké vyhledávání a listování v záznamech. Popř. by se k tomu dala generovat automaticky i mapka Česko-Slovenska s vyhledanými záznamy.

Někde musí být stroj, na kterém to bude vlastně běžet. Stačí mít k němu SSH přístup. Postačila by nějaká distribuce Linuxu. Bohatě by postačil třeba nevyužívaný počítač (i šrot, ale aspoň s 128 MB RAM). Někdo musí být ale ochoten poskytnout konektivitu s pevnou IP adresou a stálý zdroj elektřiny. Případně zakoupit hardware s malou spotřebou elektřiny.

Dal by se případně použít i webhosting, ale tam bývá velmi často problém i se základním přístupem ke stroji. Ale jako nouzové řešení by to snad za příznivých okolností možná také šlo.
Tomáš Psika

Příspěvekod dubnany 189 » 25 bře 2009, 10:22:58

Zdravím, já se pokusím popsat včerejší bouřku.Ve 14.hodin odpoledne se od SZ začalo zatahovat tmavou až černou oblačností dost se i setmělo.V půl 3 začala přeháňka déšť sníh a krupky prostě všehochuť.V 14.45 se slabě zablýsklo i zahřmělo byla to vzdálenější bouřka protože mezi výbojem a hřměním to bylo nějakých 30-35 vteřin.Podruhé zahřmělo o chvíli později ale výboj jsem neviděl.Srážky byly kolísavé intenzity od slabé po silnější ale ta slabší intenzita převládala.Doba trvání srážek cca 10 minut.Větr byl zpočátku mírný postupně čerstvý až chvíli silný Z-SZ postupně i S a po přeháňce opět mírný Z takže se to dost točilo ten větr.Největší náraz asi 16m/s. dost mě to překvapilo,protože jsem čekal daleko silnější větr na to jak vypadala ta oblačnost.Teplota před příchodem přeháňky 9°C v přeháňce propad na 5,5°C pak zase vzestup na 8°C.Směr postupu od SZ na JV.Typ srážek všehochuť viz výše sníh,déšť i krupky.Doba trvání cca 10 minut. :) Ještě dodám úhrn srážek do 1mm. Místo pozorování: Dubňany okres Hodonín Jihomoravský kraj. :talk:
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
dubnany 189

Příspěvekod Tomáš Psika » 25 bře 2009, 12:51:22

Právě takové záznamy by se mohly předem definovaným a strukturovaným způsobem registrovat v rámci databáze. Samozřejmě i zpětně. Ale neměli bychom je zaznamenávat zde v rámci tohoto tématu.
Tomáš Psika

Příspěvekod dubnany 189 » 26 bře 2009, 13:23:18

Právě toto téma je k tomu stvořené,takže jak bude nějaká bouřka tak ji zde popíšu. :lol: :P
Z Dubňan zdraví Jirka
dubnany 189

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 26 bře 2009, 18:56:24

Mě bude stačit základní popis + graf z meteostanice chmi v Žabovřeskách. Ovšem nejdřív musí něco přijít.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Tomáš Psika » 27 bře 2009, 02:58:41

Tomášovi jde myslím především o to, aby se daly bouřky evidovat způsobem, který by umožnil jejich vzájemné srovnávání. Pak by bylo možné poznat s větší spolehlivostí, kde se vyskytují silnější bouřky apod. Osobně bych doporučil evidovat i jiné projevy nebezpečného počasí (např. silné nárazy větru).

Asi by se zde nenašlo moc lidí, co by nebyly ochotni obětovat minutu na vyplnění nějakého formuláře. Vzhledem k tomu, kolik zde přispívá lidí, tak by šla zaznamenat možná i většina bouřek a dělat z toho statistiky. Je jasné, že to nemůže být nikdy dokonalé, ale určitou hodnotu by to mělo.
Tomáš Psika

Příspěvekod Tomáš Prouza » 27 bře 2009, 09:33:50

No databáze extrémních jevů tu nějaký čas existovala pod ASS, ale teď už je zrušená a opravdu extrémní projevy počasí se reportují na http://www.essl.org/ESWD/

U těch extrémních projevů by se zase musely stanovit hranice od kterých by se za extrémní považovaly (což zase není nějaký problém). U větru je většinou problém v tom, že většina lidí nemá anemometr - já sám rychlost odhaduju podle B stupnice (ještě stěstí, že hned vedle domu mám několik různých druhů stromů ;) ).
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 27 bře 2009, 17:07:45

Tomáš Prouza píše:No databáze extrémních jevů tu nějaký čas existovala pod ASS, ale teď už je zrušená a opravdu extrémní projevy počasí se reportují na http://www.essl.org/ESWD/

U těch extrémních projevů by se zase musely stanovit hranice od kterých by se za extrémní považovaly (což zase není nějaký problém). U větru je většinou problém v tom, že většina lidí nemá anemometr - já sám rychlost odhaduju podle B stupnice (ještě stěstí, že hned vedle domu mám několik různých druhů stromů ;) ).

Ten vítr bych určoval podle Beauforta a kdo má anemometr, může poskytnout přesný záznam. Já mám 1 km od domu chmi, kteří to měří. Je ovšem otázkou, jestli to není moc daleko.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Tomáš Prouza » 27 bře 2009, 17:09:25

Štěpán Krejsek píše:Ten vítr bych určoval podle Beauforta a kdo má anemometr, může poskytnout přesný záznam. Já mám 1 km od domu chmi, kteří to měří. Je ovšem otázkou, jestli to není moc daleko.

V bouřce, kde by se vyskytlo tornádo/downburst to daleko už asi je - v poli větru při velkém tlakovém gradientu to daleko zase není...
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod storm_ice » 28 bře 2009, 03:24:04

Štěpán Krejsek píše:
Tomáš Prouza píše:No databáze extrémních jevů tu nějaký čas existovala pod ASS, ale teď už je zrušená a opravdu extrémní projevy počasí se reportují na http://www.essl.org/ESWD/

Ten vítr bych určoval podle Beauforta a kdo má anemometr, může poskytnout přesný záznam. Já mám 1 km od domu chmi, kteří to měří. Je ovšem otázkou, jestli to není moc daleko.

to mám stejně vzdušnou čarou to bude něco pod 1 km, v anemometru moc výhodu nevidim, pokud neměří pod 5s a i to je na nárazy dost dlouho ... tak to kombinuju s pozorováním stromů jako Tomáš ;)
storm_ice

Příspěvekod dubnany 189 » 28 bře 2009, 13:23:20

Zdravím i když to sem až tak nepatří,tak taky odhaduji rychlost větru podle stromů jak se pohybují v tom větru protože kolem domu je tu několik větších stromů tak to dělám podle stromů ale rovněž pozoruji jak se pohybují třeba dráty elektrického vedení.Ty se začínají pohybovat pokud dosáhne rychlost větru 7m/s. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
dubnany 189

Příspěvekod dubnany 189 » 30 dub 2009, 18:49:11

Zdravím,
Konečně bylo dnes bouřka tak ji můžu zaevidovat:
Ve 14.hodin se na V straně tvořila pěkná kupovitá oblačnost,která přerůstla v Cb a přibližovala se.V 14:30 již oblačnost pokrývala větší část oblohy a tmavla.
V 14:45 bylo zaznamenáno první slabé zahřmění,blesky jsem zatím neviděl.V 15.hodin se již pěkně setmělo tou velmi tmavou až černou oblačností a hřmění bylo již silnější a častější,dokonce se již blýskalo ale nepršelo ještě ani nefůkalo. V 15:20 začíná trochu pršet a prudce zesiluje V-SV vítr nárazy jsou přes 20m/s,dál hřmí i blýská se.15:30 je bouřka nejblíže 2X to uhodilo docela blízko do 1km od nás,stále fůká ten silný vichr a již více prší. 15:45 bouřka pomalu končí vzdaluje se ale stále dosti hřmí a blýská se,ale ty časy mezi bleskem a hřměním se prodlužují,větr již zeslábl.16.hodina na V straně je již protrhaná oblačnost a na západní straně velmi černo ještě víc než když bouřka došla,stále sem tam hřmí. 16:10 oblačnost se protrhává a hřmění již není slyšet.
Směr větru byl V-SV .
Srážky dešťové mírné intenzity trvající 15 minut.Úhrn 2mm.
Nejbližší úder byl 0,5km od nás následující hřmění bylo dost tříštivé při tom úderu. Jinak většinou dunivé.Zaznamenal jsem cca 11 blesků z toho 3CG tj výboj mezi mrakem a zemí. Hřmění jsem ani nepočítal toho bylo hodně aspoň 40 zahřmění ne-li ještě více.
Z Dubňan zdraví Jirka
dubnany 189

Příspěvekod Tomáš Prouza » 10 črc 2009, 15:45:40

Konečně jsem se k tomu rozhoupal, takže máte možnost si prohlédnout veškeré moje záznamy o bouřkách v roce 2009 - až budu mít opět čas a náladu přidám postupně rok 2008 a 2007.

http://www.meteosvatonovice.unas.cz/bourky_09.htm
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod David Rýva » 21 črc 2009, 15:30:37

Tomáš Prouza píše:Konečně jsem se k tomu rozhoupal, takže máte možnost si prohlédnout veškeré moje záznamy o bouřkách v roce 2009 - až budu mít opět čas a náladu přidám postupně rok 2008 a 2007.

http://www.meteosvatonovice.unas.cz/bourky_09.htm

Kokám Tome, že letos to u tebe není tak vysrávkový rok jako tu. Za Kolín musím bohužel říct, že zatím jeden z nejslabších roků co pamatuju :cry:
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Tomáš Psika » 21 srp 2009, 14:34:27

David Rýva píše:
Tomáš Prouza píše:Konečně jsem se k tomu rozhoupal, takže máte možnost si prohlédnout veškeré moje záznamy o bouřkách v roce 2009 - až budu mít opět čas a náladu přidám postupně rok 2008 a 2007.

Kokám Tome, že letos to u tebe není tak vysrávkový rok jako tu. Za Kolín musím bohužel říct, že zatím jeden z nejslabších roků co pamatuju :cry:

Další Tomáš hlásí, že letos je to tu na Rakovnicku taky slabota. Ale zde je to už zřejmě tradice. Rozhodně je to ale lepší než minulý rok, protože horší než loni to prostě už být nemůže :lol: . Za letošek zatím evidovány dvě mírné bouřky a poměrně dost slabých až téměř nepostřehnutelných bouřek.
Tomáš Psika

Příspěvekod Rosina » 31 kvě 2010, 12:15:13

Prosím vás, neviete aký čas musí prejsť medzi 2 bleskami aby sa to rátalo už ako 2 búrky? Napr. hrmí a potom zas o 10 minút. Zrejme to bude ešte 1 a tá istá búrka ale je nejaký čas? Alebo lepšie je sa pozrieť na radar či 2-hé hrmenie nieje z inej bunky? Diky.
Rosina

Příspěvekod Rosina » 01 čer 2010, 14:28:09

Nazdar :D Viete čo je na bourky.com v dokumentoch Statistika meteorologických jevů?
Tak čo tam je že dúha, náraz. vietor, húlava, halové javy, krúpy, prív. dážď a mamma to sa tapisuje len v súvislosti s krúpami alebo aj keď sa to vyskytne mimo búrky? :D Vďaka.

A ešte si chcem overiť, zrážky sa merajú celý rok od 7 do 7 alebo sa s posunom merania tiež posúvajú na 8-8? :) Dik.
Rosina

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 01 čer 2010, 16:42:32

Zdravím,

k těm statistikám... Tabulka slouží k evidenci počtu daných jevů v okolí místa pozorovatele. Vašemu dotazu moc nerozumím... :?:
Proč by to všechno mělo mít souvislost s kroupami? Kroupy a stejně tak bouřky jsou v tabulce obsažené.
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod Rosina » 01 čer 2010, 19:54:32

Jan Drahokoupil píše:Zdravím,
k těm statistikám... Tabulka slouží k evidenci počtu daných jevů v okolí místa pozorovatele. Vašemu dotazu moc nerozumím... :?:
Proč by to všechno mělo mít souvislost s kroupami? Kroupy a stejně tak bouřky jsou v tabulce obsažené.

Chcel som napísať či to všetko musí súvisieť s BÚRKAMI a nie krúpami. :) Pardon. Ale nechápem prečo ej tam krúpami keď som to opravoval. :^)
Takže otázka znovu:
Tak čo tam je že dúha, náraz. vietor, húlava, halové javy, krúpy, prív. dážď a mamma to sa zapisuje len v súvislosti s búrkami alebo aj keď sa to vyskytne mimo búrky? Vďaka. :D
Rosina

Příspěvekod Lukáš Ronge » 01 čer 2010, 20:02:18

Rosina píše:
Jan Drahokoupil píše:Zdravím,

Chcel som napísať či to všetko musí súvisieť s BÚRKAMI a nie krúpami. :) Pardon. Ale nechápem prečo ej tam krúpami keď som to opravoval. :^)
Takže otázka znovu:
Tak čo tam je že dúha, náraz. vietor, húlava, halové javy, krúpy, prív. dážď a mamma to sa zapisuje len v súvislosti s búrkami alebo aj keď sa to vyskytne mimo búrky? Vďaka. :D

Kdykoliv...
Lukáš Ronge
Administrátor

Příspěvekod Rosina » 01 čer 2010, 20:16:35

OK, vďaka. Lebo som si nebol či to može byť hocikedy alebo len pri búrke. :)

A ešte si chcem overiť či sa celý rok merajú zrážky 7-7 alebo sa to posúva tiež na 8-8? :D Dik.
Rosina

Další

Zpět na Bouřky a konvektivní jevy