Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Supercely

Vše ohledně výskytu bouřek nejen na území ČR.

Re: Supercely

Příspěvekod storm_ice » 28 srp 2008, 13:18:52

David Rýva píše:
gerykm píše:Ale přes toto všechno by "mapa supercel" byla myslím velmi zajímavá. No uvidíme, jestli bude mít David či i někdo jiný chuť a čas se tímto zabývat. Možná by stačilo vzít jen "okaté" případy, i když je mi jasné, že třeba některé HP supercely na SQL letos 25.6. až tak okaté (na radaru) nebyly...

Ale toto je spíš úkol pro vědecký tým, který by měl přístup ke všem datům (doppler. radar a pod.).

To co říká Tomáš je pravda, lehké to opravdu není, ale pokusím se o takou hrubou mapu. Ale výsledky je nutné brát opravdu s nadhledem. Jo tak plná data včetně dopplerů nedostanem nikdy, bohužel debilní Evropská datová paskvil-politika :evil:
A stejně kvalita našich dopplerovských dat bohužel není moc extra co jsem viděl pár ukázek, nemluvě o nepěkné barevné paletě ale to by se dalo snadno změnit jednoduchým scriptem.
Chtělo by to nakoupit pár S-pásmovejch dopplerů z USA... bohužel Evropské radary nemají potřebné parametry, je to tím, že tu není primárním zájmem hledat mezocyklony a tak podobně. A bohužel lidi co tu radarům opravdu rozumí asi nepřesvědčí vládu aby dala daleko vyšší částku na lepší radary a nebo vedení aby umožnilo výrazně lepší přístup k datům pro zkušené meteorology amatéry. :( Bohužel žijeme v ČR a ne v USA(včil nechme stranou politiku), z tohodle pohledu má Evropa hooooooooodně co dohánět bo je opravdu desítky let pozadu. :evil:

Pokud jsme se bavili o vyšší hustotě osídlení apod, tak s GO (resp. změnou klimatu) za předpokladu, že by přibývalo těchto extrémních jevů, bude muset Evropa toto manko rychle odmazávat .. pár situací jako třeba v teď Polsku a možná vlády pochopí, že je potřeba dávat peníze i do této oblasti (povodně také pomohly tomu aby se zracovaly data z povodí a zlepšily se modely atd) podle mě to je otázká příštího desetiletí, kdy by mělo dojít k výraznějšímu posunu, bo jak to vypadá, bouřky jsou stále více extrémnější, zejména s ohledem na současnou vyspělou - zároveň i dost choulostivou civilizaci.
storm_ice

Příspěvekod roman21 » 29 srp 2008, 05:01:04

roman21

Příspěvekod David Rýva » 04 zář 2008, 08:31:09

Amerika píše:Pro Davida Rývu:
Zběžně jsem si projel článek "Splitting storm a Kolínské LP supercely" a všimnul jsem si jak docela podroně popisuješ různý části supercel. Já mam na počítači staženou fotku jedný supercely, kde je velmi zajímavá zvláštnost. Vně Wallcloudu se v jednom místě nacházejí jakési vodorovně uložené tuby, mírně ztočené podél jeho obvodu. Je jich tam asi 6. Nejsou to rollcloudy, prostě to vypadá jako nálevka tromby, akorát je to vodorovný. Nevíš co to může být?

Jinak ten článek berte pls. trochu s rezervou, sice šlo opravdu o LP supercely ale z dnešního pohledu vím, že tam mám pár chyb.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod marian007 » 04 zář 2008, 20:31:01

Supercely jsou zajímavé, ale musí být vidět. Zobrazuje to chybu. Nějakej problém se složkou na serveru. :(
Z Brna, poslední dědiny před Vídní, zdraví Marian
marian007

Příspěvekod roman21 » 05 zář 2008, 06:55:57

marian007 píše:

Supercely jsou zajímavé, ale musí být vidět. Zobrazuje to chybu. Nějakej problém se složkou na serveru. :(

ANO viem o tom , Tie subory sa museli asi zmazat :@
roman21

Příspěvekod Nikki » 19 úno 2009, 10:56:38

Při brouzdání po netu jsem narazila na tento článek s fotkami supercely u Neratovc. Já je ještě neviděla a myslím, že fotky jsou pěkné http://www.in-pocasi.eu/clanky/bourky/s ... 25.6.2008/ .
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Nikki

Příspěvekod Michal Geryk » 19 úno 2009, 11:10:46

Nikki píše:Při brouzdání po netu jsem narazila na tento článek s fotkami supercely u Neratovc. Já je ještě neviděla a myslím, že fotky jsou pěkné http://www.in-pocasi.eu/clanky/bourky/s ... 25.6.2008/ .

Amerika... ;-)
Kolega jižně od Neratovic nafotil toto (na stránce dole): http://www.meteostrankykojetice.wbs.cz/ ... tuace.html
Akorát to asi nebyl shelf cloud, ale wall cloud.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Nikki » 19 úno 2009, 12:11:32

gerykm píše:
Nikki píše:Při brouzdání po netu jsem narazila na tento článek s fotkami supercely u Neratovc. Já je ještě neviděla a myslím, že fotky jsou pěkné http://www.in-pocasi.eu/clanky/bourky/s ... 25.6.2008/ .

Amerika... ;-)
Kolega jižně od Neratovic nafotil toto (na stránce dole): http://www.meteostrankykojetice.wbs.cz/ ... tuace.html
Akorát to asi nebyl shelf cloud, ale wall cloud.

No tak to jsou úžasný fotky. Uplně z toho běhá mráz po zádech. Ale vidět bych jí na vlastní oči také chtěla :shock:
Nikki

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 19 úno 2009, 18:53:03

Před několika měsíci jsem ten odkaz hodil do novinek na internetu.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Nikki » 19 úno 2009, 19:37:00

Tak to se omlouvám, asi jsem to přehlídla. :oops:
Nikki

Příspěvekod David Rýva » 20 úno 2009, 20:46:14

Je to nádhera no, mět takhle wall cloud nad hlavou, ale na druhou stranu, když vím co tam hrozí, tak bych z toho měl fest blbej pocit. :D
Jinak s tím co píše Nikky mě napadá, taký postřeh pro všechny co supercely zatím neviděli. Nevím čím to je, ale všímám si, že nejvíc pravděpodobnejch supercel má asi S polovina Čech s tím, že vede střední a snad dolní Polabí, kde jich většina jde od Z, v oblasti středu čech často choděj jak od Z tak i od JZ. V rámci Moravy jich není tolik ale taky jsou a hlavně za situací kdy postupují od JJZ, a pak to máme ještě asi J Slovensko, kde jich většina přichází ze Z z Rakouska.
Ač berte to s jistou rezervou, může to být i můj subjektivní dojem, zrovna tu je bouří se supercelárními znaky k vidění poměrně hodně, ale jak sám vím otázka je nakolik je kdo vidí a viděl by je i jinde. Ještě před 5 lety, kdy sem o bouřkách nevěděl zdaleka tolik co teď, jsem tu vídal tak 1-2 bouřky ročně u kterých sem tušil že jde o supercelu, poslední 2 roky to je obvykle přes 5 kousků. Tak uvidíme jak letos, třeba tu nebude nic a můj pohled na věc se zas pozmění :D
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Instabiliter » 20 úno 2009, 23:51:35

Moje "supercelární" pozorování:
Já většinou pozoruju supercely na Ústecku, kdy buňka "vyroste" nad Krušnejma horama a pak si to obvykle šine na litoměřicko a dál do Polabí, pokud se teda cestou nerozpadne (např. 22.8.2007?-u tý si nejsem jistej, byla to bouřka co vydržela nejdýl do noci, mám fotku ještě přes mobil, takže je to hnus šumící fotka, 17.5.2008-mám foto). Dál mám pozorování supercel se Saska, kdy je vidět impozantní kovadlina tej bouře, popř. ještě konvektivní věž (29.7.2005, 10.7.2008-noční blýskavice-mám video). Jeden z nejtěsnejších zásahů jsem měl 19.7.2007, ten jsem i zdokumentoval, byl jsem ale hlupák, že jsem zůstal zalezlej mezi panelákama a nešel pozoroval do terénu... :lol: :( . Další možná supercela byla 21.7.1998, to si pamatuju v noci krupobití, blesk každý 3 sekundy a snad downburst s "megavětrem". Ráno byl ve městě binec, takej tu od tý doby ještě nebyl. Prostě kvalitní bouře. I když mi bylo 8 let, tak si to velmi dobře pamatuju, škola, že jsem neměl foťák. :lol:
Odkaz na ní: http://www.chmi.cz/torn/cases/19980721/loop_rad.gif
No, na další supercelu si my toužimský pozorovatelé vyjedem někam do Polabí ;) a určitě bude zrovna v Toužimi jako naschvál HP supercela ... :lol: :lol: :lol:
Snad se poštěstí, už mám "bouřkovej absťák". Letošní zima je nuda nad nudu + hafa inverzí navíc málo sněhu tu u nás.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Instabiliter

Příspěvekod Tomáš Psika » 21 úno 2009, 03:40:35

Instabiliter na to kápnul. Krušné hory dělají opravdu divy. Jinak supercelu vidím opravdu jen výjimečně, tak jednou za dva tři roky :( . Četnost tedy nemohu nijak posoudit.

Navíc tady na Rakovnicku se vždycky všechno roztrhne na dvě části, jedna část chcípne hned a druhá o trochu později. O pár desítek kilometrů pak bouřky regenerují, užije si nanejvýš tak Praha a z toho mi vždycky stoupne krevní tlak. A pak že ta biometeorologie nefunguje :D . Obě ty chcíplotiny nás stejně většinou obejdou. Na Mostecku to bylo opravdu o něčem jiném. Dvě tři silné bouře do roka. Tady vidím sotva tři mírné bouřky do roka, zato hodně vysrávek s pár bleskama.

Nikde jsem nečetl, že by se v ČR sledovaly supercely a jejich četnost v určitých oblastech. Toto by mě fakt zajímalo. Často se vybere jen nějaká zajímavá situace a ta se studuje. Ani jsem nikdy neviděl mapu izobront.

K tomu výskytu supercel spíše na severu bych řekl, že na to může mít podstatný vliv fakt, že si supercelárního charakteru bouřky člověk všimne převážně při pohledu z jihovýchodu. Osobně například u supercely jižně ode mně poznám prd, natož FFGF nebo RFD. Ale to se týká jen subjektivního pozorování. V rámci republiky netuším jak to je. I tak je ale pro nás amatéry jakákoli identifikace supercely skoro nemožná jen s pomocí obrázku maximální odrazivosti, co nám dovolí ČHMÚ nechat veřejně k dispozici. Kdyby byly dostupné odrazivosti v různých hladinách a mapa dopplerovských rychlostí, to by bylo zcela jiné kafe.
Tomáš Psika

Příspěvekod Michal Geryk » 21 úno 2009, 06:40:55

Přes Přerov mohla projít supercela (typ neodhadnu) v noci z 15. na 16.8.2008, ale nijak významně se neprojevila. Pozoruji bouřky delší dobu (hlavně od roku 2000, kdy sestře vzalo oficiálně potvrzené tornádo F1 kus střešní krytiny), ale nic podobného supercele jsem myslím neviděl :( .

Ale mám dotaz na starší bouřku 17.6.2006 u Olomouce. Pokud máte někdo data z toho dne (asi 18 - 19 hodin SELČ), tak se na to prosím mrkněte. Posílám zazipovaný soubor fotek, kde je podle mě vidět flanking line mířící zleva do bouře (mohla to být ale pouze multicela) a "pseudotornáda" nad Oderskými vrchy (ve skutečnosti asi spojení výparu z lesů a základny Cb). Odkaz je tady. Pohled je z Přerova směrem na SZ-S.

Jedna z fotek je tady:

Obrázek

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Tomas Pucik » 21 úno 2009, 12:04:11

Nooo mne sa ta burka na fotke VELMI paci a preto by som nevylucil supercelu - dlha flanking line s pekne orientovanymi inflow pasmi, vertikalna veza CB a back-sheared anvil.

Co sa tyka podmienok ktore panovali tak v ramci 500 hPa je vidiet impulz v podobe malo meritkovej nize, postupujucej na vychod - na jej prednej strane doslo k destabilizacii a k zosilneniu prudenia. Pri zemi zrejme postupoval nevyrazny studeny front a inicioval konvekciu. Celkovo odhadujem strih vetra pre hladinu 0-6 km podla aerologickych dat tak na 15-25 m/s, Praha 12Z ma urcite 20 m/s v kombinacii s dobrou instabilitou a zaroven peknym stacanim vetra v nizsich hladinach. Vieden a Prostejov 00Z maju silny strih vetra ale ziadne stacanie - to vsak uz mohol impulz prejst, burka sa vyskytla totiz vo vecernych hodinach.

Sice povedat s urcitostou nemozem, ci to supercela bola, podmienky tam vsak celkom vhodne panovali :-)
Tomas Pucik
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Michal Geryk » 21 úno 2009, 12:16:49

Že já blbec tehdy neudělal víc fotek :( ... Ale měli jsme návštěvu a já fotil potajmu pod záminkou vaření kávy :lol: ...
A taky jsem toho o supercelách nevěděl téměř nic, bo jsem to tehdy považoval za zázrak něco takového vidět. Ale aspoň pár fotek v odkazu výše jsem udělal. Chtělo by to timelapse... ;)

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod stormchaser » 21 úno 2009, 13:42:45

No u nás sú supercely každé leto (našťastie). Meteo sa venujem intenzívnejšie až od roku 2008. Moja prvá (pravdepodobná?) supercela, ktorú si pamätám, bola HP supercela 22.6.2007. V roku 2008 som pozoroval z Trnavy niekoľko búrok, ktoré boli veľmi pravdepodobne supercely... Prvé (pravdepodobné?) supercely prišli 25.6. z Rakúska (bol to ale iný pás ako ten, ktorý prešiel cez ČR.) cca o 21:00... Ďalšia (pravdepodobná?) supercela prešla cez nás 7.7. ale nebola nijako výrazná... Blesková aktivita cca 1 blesk/20-30 sekúnd. 15.8. a v noci na 16.8. prešlo cez Trnavu a okolie niekoľko búrok, ktoré mohli byť supercelami... asi 5 búrok išlo tesne mimo Trnavy, a dve prešli cez Trnavu priamo. Na jednej z tých dvoch búrok sa vyskytli krúpy (cca až 5cm). Je dosť možné, že aspoň jedna z týchto dvoch búrok bola supercelou (pravdepodobne HP).
stormchaser

Příspěvekod Tomas Pucik » 21 úno 2009, 18:12:39

Ako vies, ze kazde leto :-)? Ved podla toho co pises, su to roky 2007 a 2008...

A inak, prosim Vas, co povazujete za slovicko tu? ;) Je to nejaky okruh s radiusom dajme tomu 20 km okolo vasho pozorovacieho stanoviska?
Tomas Pucik
Člen AMS o.s.

Příspěvekod stormchaser » 21 úno 2009, 21:45:10

Tomas Pucik píše:Ako vies, ze kazde leto :-)? Ved podla toho co pises, su to roky 2007 a 2008...

A inak, prosim Vas, co povazujete za slovicko tu? ;) Je to nejaky okruh s radiusom dajme tomu 20 km okolo vasho pozorovacieho stanoviska?

No každé leto som myslel tie posledné dve, pretože v ostatných rokoch to je len typu "počul som"...:D :lol:
A pojem "tu" používam pre Trnavu a najbližšie okolie... (Teda zhruba tých 20km) ;)
stormchaser

Příspěvekod Tomas Pucik » 21 úno 2009, 23:10:08

No na klimatologiu takychto burok si este budeme musiet asi hodnu chvilu pockat - dodnes sa nerobi ziadna systematicka evidencia burok supercela vs. ostatok. A myslim, ze ani v najblizsich rokoch nehrozi - aspon pokial niekto nezacne pouzivat operativne na tieto ucely snimky radialnych rychlosti. Co sa tyka minulych rokov, myslim, ze ten pocet superciel bol vyssi ako sa povodne predpokladalo no a v tychto, s velkym rozmachom vsetkych nas pozorovatelov, by som povedal, ze ten pocet bude mozno aj nizsi, nez skutocne myslime :-). Predsa len, urcite kazdeho laka nazvat burku supercelou :-D
Tomas Pucik
Člen AMS o.s.

Příspěvekod storm_ice » 23 úno 2009, 00:44:59

Tak u nás sem měl podezření na supercelu loni 25/6 bohužel to prý nebyla, ale moc jí nechybělo, hlavně to bylo prvně co jsem pozoroval (si všimnul) rotující základny Cb.

Jinak "tu" a "u nás" apod beru cca náš okres

PS : neplánoval tu někdo mapku drah supercel? :D
storm_ice

Příspěvekod Tomas Pucik » 23 úno 2009, 01:38:07

Drahy superciel su pekna myslienka :-) ale kym nevieme fakt, co je supercela a co nie, t.j. nemame pristup k dopplerovskym meraniam - je to zbytocna snaha. Mapu sice mozeme vytvorit ale jej vierohodnost by bola pomerne mala ;).

Ale snad raz.... :-D
Tomas Pucik
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Tomáš Prouza » 23 úno 2009, 09:02:49

No pokud jsem já někdy nějakou SC viděl, tak jsem ještě nemohl vědět o co jde a od doby, kdy jsem věděl o co jde jsem neviděl nic, co by definici SC odpovídalo. Ono u nás v horách se spíš potkají osamocené bouřky podporované orografií, zažil jsem tu flanking line, nad hřebenem Jestřebích hor i MCLS a ze zmírajících front z Čech ještě tak noční MCS. Na druhou stranu kopce občas dělají s bouřkami divy.

Největší "monstrum" jsem zažil (a jako jedinou bouřku mám VHS videozáznam) 27. srpna 2001. Nevím co to bylo zač, jaký typ bouřky (v rámci ČR to byla součást SQL), ale dostal jsem se přímo do "oka".

Doufám, že mě Lukáš Ronge nesežere ;) , hodím vám sem krátkou animaci radaru z toho dne z MeteoVieweru, kterou mě kdysi poslal. Nitkový kříž míří na Trutnov, Velké Svatoňovice jsou kousek na SV od křížku číslo 3 (Úpice) - jádro nás přešlo kolem 15:30 UTC... A stálo to za to - 3 cm kroupy v souvislé vrstvě, průtrž mračen, vítr a spousta intenzivních blesků.

Obrázek
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod storm_ice » 23 úno 2009, 14:09:48

Tomas Pucik píše:Drahy superciel su pekna myslienka :-) ale kym nevieme fakt, co je supercela a co nie, t.j. nemame pristup k dopplerovskym meraniam - je to zbytocna snaha. Mapu sice mozeme vytvorit ale jej vierohodnost by bola pomerne mala ;).

to jedině ve spolupráci s ČHMÚ, ale při tom stavu tam, kdy je málo peněz, budou těžko dávat na tohle :roll: škoda max to můžete navrhnout při nějakém setkání, zda-li by se dala nějak tato mapa dát dohromady
storm_ice

Příspěvekod stormchaser » 23 úno 2009, 15:22:22

storm_ice píše:
Tomas Pucik píše:Drahy superciel su pekna myslienka :-) ale kym nevieme fakt, co je supercela a co nie, t.j. nemame pristup k dopplerovskym meraniam - je to zbytocna snaha. Mapu sice mozeme vytvorit ale jej vierohodnost by bola pomerne mala ;).

to jedině ve spolupráci s ČHMÚ, ale při tom stavu tam, kdy je málo peněz, budou těžko dávat na tohle :roll: škoda max to můžete navrhnout při nějakém setkání, zda-li by se dala nějak tato mapa dát dohromady

Samotný Doppler by samozrejme pomohol, ale aj tak by to nebolo na 100%.. Totiž vo väčšej vzdialenosti od radaru je lúč už vo väčšej výške, a nemusí mezocyklónu zachytiť.. Ale pre ČR samotnú by to malo stačiť..
Trochu od témy: Ja si myslím, že tu nejde o peniaze... CHMI pokiaľ viem, niektorým firmám poskytuje data za peniaze, ale pokiaľ je nejaká licencia, ktorá nie je platená (napr. spolupráca atď.), tak by tam mohli poskytovať prakticky data po 5 min. a v rozlíšení 500m vrátane Doppleru... Ale to už je vec CHMI...
stormchaser

PředchozíDalší

Zpět na Bouřky a konvektivní jevy