Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky a letadla

Vše ohledně výskytu bouřek nejen na území ČR.

Bouřky a letadla

Příspěvekod brodhaq » 03 kvě 2012, 15:09:51

Dobrý den,
registroval jsem se dnes na vaše fórum protože jej již delší dobu pouze pasivně čtu a rozhodl jsem se také něco málo přidat. Zabývám se letectvím, které je s meteorologií velmi úzce spojeno a tak se mi občas podaří vyfotit něco zajímavého, apod. Tak jsem založil tohle vlákno právě na obrázky spojující bouřky a létání, třeba to bude někoho zajímat.

Jako první věc přidávám kompilaci kterou jsem dělal vloni, kdy se mi podařilo sledovat odlet letounu Boeing 737-800 společnosti Travel Service z Ruzyně kamsi na jih (myslím, že to bylo nějaké Řecko - jeslti si dobře vzpomínám z jeho letového plánu). Po vzletu z dráhy 24 měl tento let původně letět po trase vedoucí téměř přímo na místo kde se nyní na obrázku nachází, ale vzhledem k bouřkové aktivitě nechtěla posádka nic riskovat a tak bouřku nejprve oblétla východním směrem a potom teprve zamířila na jih. Na obrázku můžete vidět grafické znázornění srážek a blesků (známé zdroje od CHMI) a radarovou "cestičku" kudy letadlo opravdu při svém odletu letělo. Jak je vidět, vše se naprosto přesně shoduje (ještě aby ne, když měla posádka k dispozici data z palubního povětrnostního radaru).

Takovéto jevy se dají pozorovat poměrně často, ale od té doby se mi nikdy nepodařilo zachytit takto přesné kopírování čela fronty trasou letadla. Teď nám začíná bouřková sezóna, tak budu pokračovat ve sledování, třeba se zase něco pěkného povede. Jinak i v dnešních bouřkách provádí letadla nad ČR úhybné manévry počasí jak právě nyní sleduji a poslouchám, ale nic takto markantního.

Pavel
Přílohy
tvs_avoiding.jpg
brodhaq

Re: Bouřky a letadla

Příspěvekod brodhaq » 03 kvě 2012, 15:18:34

A ještě jedna - z 21. 5. 2011, tentokrát focení čela bouřky z paluby. Foceno přímo nad letištěm Hořice, jižně ode mě je krásně, asi 3/8 Cu, na severu se nasouvala bouřka (postupující od Krkonoš dále na jih). Zastavila se několik kilometrů před letištěm (o místní teréní nerovnost táhnoucí se v západovýchodním směru) a asi hodinu nám zde skýtala krásnou podívanou - bouřka zde žila, ale nikam se neposouvala.

Pavel
Přílohy
DSC00034.JPG
brodhaq

Příspěvekod Tomáš Prouza » 04 kvě 2012, 08:27:34

V případě opravdu rozsáhlých a vysokých bouřek (často se to týká bouřek organizovaných do SQL) se dají změny trajektorií letadel pěkně sledovat na http://www.flightradar24.com/. Poslední takovou opravdu velkou akcí byl 13. červenec 2011, kdy byly přes severovýchod Čech odkláněny snad desítky letů před mohutnou bouří zuřící ve středu Čech.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod brodhaq » 04 kvě 2012, 12:34:42

Jojo, přesně tam jsem toho Traveláka sledoval :)
brodhaq

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 04 kvě 2012, 16:45:27

Zdravím,

já jsem zase loni pozoroval, jak let do Mnichova (nějaká Lufthansa) letěl téměř až přes Střední Čechy směrem na západ, přes Cheb a až za hranicemi v Německu to otočil zpět k letišti na jih. Původně měl být ten let proveden nejspíš od Rakouska přímo na západ, ale díky squall line si to takhle trochu protáhli.
Na druhou stranu jsem ale sledoval, jak při stejné situaci některé společnosti letěly skrz. Byly to nízkonákladovky :) . Uznávám, že piloti na palubě mají o počasí před sebou lepší přehled než my, především díky palubnímu radaru, ale stejně bych se asi jako cestující necítil úplně fajn, když by to kolem mě šlehalo na obou stranách.
Zmiňovaná situace je popsána i zde: http://www.bourky.com/pozorovani/mcs-v- ... ence-2011/
Jan Drahokoupil
Administrátor

Zpět na Bouřky a konvektivní jevy