Bouřky 9. 8. 2018

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2018.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

To byl svátek! Sice jsem musel dřív zdrhnout ze zkušebny, ale po příjezdu na vyhlídku jsem ani na okamžik nelitoval. Na radaru, uprostřed území nikoho, silná bouřka s bílým jádrem jdoucí přímo sem, nad hlavou hezká decentní kovadlina a před sebou na západě základna bouřky se srážkovými pruhy podbarvená zapadajícím sluncem. To bylo divadlo, a já fotil a fotil a fotil. I když sem "Plzeňská" bouřka přišla umřít, tak zdaleka nebylo po všem. Na její severní straně začala růst nová bouřka, kde zakrátko začalo hřmít, v sílících srážkách problikly dva CC a systém po obnově pokračoval dál na sever. To už zapadlo slunce a já najednou koukám, že doteď nenápadná konvekce na východě se má čile k světu, že už je vidět i na radaru a, světe div se, ve tmě se začínají objevovat i první blesky. Jenže mezitím se slušně rozjela i bouřka na severu, a co teď. Tři blikající cb jinak na obloze bez mraků a všechny slibovaly fotku roku s pěkným plusákem. Byla to piplačka, bouřky si mě přehazovaly jako horkou bramboru, na kterou bouřku jsem mířil, tak tam se zrovna neblýskalo a když jsem otočil foťák na jinou bouřku, tak ta se odmlčela a předchozí se rozblikala. Nakonec se něco málo povedlo, mohlo to dopadnout líp, ale mně to kupodivu vůbec nevadilo. Užíval jsem si lov, užíval jsem si atmosféru a když krátce před 22:00 SELČ zasvítil poslední blesk, tak nastal čas se jet domů odměnit lahvovým. Že zase nepršelo, teď už nevadí. Zapršelo dneska na frontě. Suverénně jedna z nejlepších situací sezóny. Jsem zvědavej, kolik toho letos ještě bude... :angel:
Přílohy
IMG_0695.JPG
IMG_0699.JPG
IMG_0708.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Trochu to tu vytapetuju, rajče je nějaký rozbitý.
Přílohy
IMG_0797.JPG
IMG_0816.JPG
IMG_0829.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Poslední série fotek (pardon :) ). Mohla to bejt malinká tromba? Nějakou rotaci jsem nepozoroval, ale kroutilo a měnilo se to před očima, než se to po dvou minutách rozpadlo. Právě vznikající bouřka odcházející na sever, čas kolem 19:22 SELČ, jestli mi jdou na foťáku dobře hodiny. Prosím, řekněte mi, že to byla tromba, já viděl za život jen jednu. O to větší z toho budu mít radost :-D
Přílohy
IMG_0713.JPG
IMG_0714.JPG
IMG_0715.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Za mně nejlepší den této (jinak zhola mizerné) sezóny. Že se jednalo opět o fiasko předpovědi tentokráte vůbec nevadilo - naopak, kovadliny silných bouřek z Německa by bývaly už odpoledne zaneřádily celou oblohu vysokým balastem a focení osamocených cumulonimbů by nepřicházelo v úvahu. A o tom, že by nějaká z těch silných bouřek nakonec trefila naší lokalitu si také iluze nedělám. Aspoň tu byl čistej vzduch, ve kterym mohlo něco vznikat, ikdyž to nebyla jednička s blesky na polovině území.
Podstatou byl již zmíněný podvečerní cébák nasvícený západem. Ten se postupně odsunul na sever a začal plodit pěkné blesky pod základnou, jak má Rosnič. To hlavní se ale objevilo na opačné straně, když se nečekaně rozblikaly původně beznadějně vypadající konvektivní mraky. Scéna jako stvořená pro můj foťák.
Více napíšu v článku, kde bude navíc i moje nejlepší fotka ze zmíněné blikačky...
Pokud jde o tu trombu, vypadá to že to skutečně je tromba. Ale s jistotou to u těhle méně výrazných tromb jde říct těžko, protože fotka takto drobných detailů obvykle není dostatečně dokonalá.
Přílohy
N03_4356b.png
N03_4422.png
N03_4485 (2).png
Yany1
Příspěvky: 46
Registrován: 22 kvě 2015 08:12
Bydliště: Černíkovice Plzeň-sever

Zdravím.
Prvního hromu jsem si všiml v 19:05. Buňka se vyvýjela jižně. Vznik doprovázelo neustálé bublání vzdálených hromů, ale blesk jsem nezaznamenal ani jeden. Přes nás, směrem na sever, přešel východní okraj buňky a v přeháňkách napršelo 5 mm. V Břežanech, vzdálených necelé 4 km, napršelo pěkných 30mm. Po necelých padesáti minutách bylo opět jasno. Ještě jsem chvíli fotil zadní stranu kvůli časosběru, ale nic extra z toho není. Když už ani v půl desáté nepřestával cébák na severu blikat, vypravil jsem se na nedaleký kopec, odkud jsem chtěl pořídit pár fotek. Po příjezdu jsem ještě párkrát cvaknul a pak došla elektrika. Jak na obloze, tak ve foťáku. Ještě jsem prohrabal auto a našel battery grip a baterky, ale na obloze byla už jen tma. Všimnul jsem si i několika blikanců na východě, ale co mě překvapilo, bylo to, že jsem pozoroval i blýskání na jihu. Podle radaru na německé straně Šumavy. Bylo krásně jasno, perfektní počasí na skřítky a podobné nadoblačné parády. V naději jsem namířil foťák jižně, ale na fotkách je jen světelný smog.
Přílohy
20180809_200237.jpg
IMG_9644.jpg
IMG_0101.jpg
Canon EOS 450 D, stativ
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

Amerika píše:Za mně nejlepší den této (jinak zhola mizerné) sezóny.
Krásny pohľad na vzdialenú búrku v otvorenej krajine. Vidno, že blesk do zeme je výsledkom aktivity v celom priestore búrkového oblaku.
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Amerika píše: Pokud jde o tu trombu, vypadá to že to skutečně je tromba. Ale s jistotou to u těhle méně výrazných tromb jde říct těžko, protože fotka takto drobných detailů obvykle není dostatečně dokonalá.
Ne, že bych se chtěl plácat po zádech, ale na tý druhý fotce je pod tím "chobůtkem" kousek mezera a pak další kousek pokračování toho "chobůtku". Nevím, jakej jinej jev by dokázal tohle. Je to focený 200mm ohniskem, vrcholem to mojí fotovýbavy :) A taky zaplaťpámbu za něj.

Fotky jsou excelentní. Přesně v tohle jsem u těch východních bouřek doufal. Nakonec to zachránila ta na severu.
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, jo byl to fajn večer a můžu potvrdit tu trombu, byl jsem k ní trochu blíž a byla jasná.
Přílohy
cébák na severu
cébák na severu
tromba od N. Strašecí
tromba od N. Strašecí
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2018“