Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 13.4.2018

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2018.

Bouřky 13.4.2018

Příspěvekod Tomáš Prouza » 13 dub 2018, 19:47:07

V pátek 13. dubna přejde od jihozápadu přes naše území během dne studená fronta a ukončí tak příliv teplého vzduchu.

Na území Česka (vyjma V Moravy/Slezska) je očekávána vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50%), na V Moravy/Slezska a na Slovensku pak nižší (15%). Modely zvažují vznik konvektivní linie (bow echa) přecházející středem Česka od JZ k SV. V rámci této linie se může vyskytovat silný nárazový vítr. Otázkou je množství vlhkosti v nižších hladinách - její nedostatek může mít negativní vliv na udržení konvekce.

Předpověď ESTOFEXu:
Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 13.4.

Příspěvekod Tomáš Prouza » 13 dub 2018, 19:53:25

Na severovýchod Čech došla bohužel bouřková linie již ve stádiu rozpadu a hezky vypadala jen zdálky... Rozepisovat se nebudu, vše podstatné je v reportu.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2482
Přílohy
celo_z_dalky.jpg
Čelo squall line z Velkých Svatoňovic
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod JURAJk6 » 13 dub 2018, 20:25:07

V Černotíně aktuálně výrazná blýskavice z bouřek na jihozápadě Moravy
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
JURAJk6

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 14 dub 2018, 09:22:33

Ahoj, tak mně se povedly první letošní fotky blesků, i když jen "chudinek" kolem 15:00 u letiště směrem na Prahu. Zde to fotogenické moc nebylo... jen šedá stěna mraků a deště, tak jsem se aspoň pokoušel o fotky blesků i s přistávajícími letadly na pražské letiště, ale bez úspěchu. Jednou se letadlo s bleskem v záběru minulo asi o 5 vteřin, jinak to bylo úplně bez šance. Tak jsem si aspoň ověřil, že trigger po zimě stále ještě funguje...
IMG_2115b.jpg

IMG_2118b.jpg
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod Rosnič » 14 dub 2018, 10:45:03

Vzhledem k době mi to žíly zase až tolik nerve, ale míra nasranosti je veliká... Pak jsem se ještě naháněl s přeháňkou jdoucí kolem Rakovníka, která na mě dokonce na uvítanou dvakrát zablikala, dokonce se snažila i o nějakou strukturu, ale po půl hodině to vzdala. Výraznější projev z toho všeho byl akorát JZ vítr, co se zvedl při přechodu nějakých zbytků za frontou, lámal větvičky ze stromů a vytvořil podobnou prachovou bouři, jako dávali kolegové na fb.

No, není ještě všem dnům konec. A že tady máme na začátku sezóny letní bouřky se vším všudy? To je hustý 8)
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Příspěvekod Amerika » 14 dub 2018, 22:46:41

Zdravím v nové sezóně! Zatím ale pořádně nemám co bych sem napsal, protože se mi zdá, všechny prozatimní události spíš jakoby chtěly jen připomenout, jak si tady s bouřkami stojíme. Bouřková linie ze 4.4. se domrdala dávno před příchodem do středních Čech a od nás byla vidět jen vzdálená blýskyvice kdesi v podkrušnohoří. Koukatelné byly jen kovadliny někde v pohraničí ještě před setměním.
Další den na který v předpovědi padlo nějaké číslo (vetší než nula) byla tuším středa. Kromě nimbostratu, kterej to tady celý zasvinil, došlo omylem i na několik blesků, z něčeho, co se nejvíce podobalo svému výše zmíněnému mateřskému mraku.
A potom včera (13.4.) se konečně objevila pořádná bouřková linie. Vzhledem k vývoji dosavadních bouřkových událostí mně takovýto vývoje ve snu nepapadnul, takže jsem se o tom dozvěděl až když jsem si náhodou pustil mobil v pauze při řezání dřeva. Vše bylo ale navýchod od Prahy, takže jediný u nás zaznamenaný projev bouřky byl jeden vzdálený hrom.
Tak příště to pude doufám lépe... :?
Amerika

Zpět na Pozorování v roce 2018