Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 3.1.2018

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2018.

Bouřky 3.1.2018

Příspěvekod Tomáš Prouza » 04 led 2018, 09:14:16

Ve středu 3. ledna 2018 přešly přes území České republiky v krátké časové následnosti okluzní, teplá a studená fronta, vázané na hlubokou cyklonu Burglind (tlak vzduchu na stanici V. Svatoňovice poklesl až na 990,0 hPa ve 14:00 SEČ). Na prvních dvou jmenovaných frontálních rozhraních nám spadlo 15,6 mm srážek, převážně ve formě sněžení. Výška sněhové pokrývky dosáhla 10 cm. Po poledni přešly srážky do mrholení a deště.

Vzhledem k předpovědi ESTOFEXu se nějaký výskyt bouřek očekávat dal, i když již dopoledne bylo jasné, že lokalizace sedět nebude - fronta byla aktivnější ve svém severnějším sektoru, který mířil ke Krušným horám. Otázkou bylo, v jaké formě squall line přežije po jejich přechodu. Jako již tradičně se zdálo, že po přechodu hranice fronta upadla do stavu klinické smrti, ale krátce byla resuscitována před Prahou a nad ní. Na severovýchodě Čech radar zaznamenával stále ostré čelo fronty, ale elektricky mrtvé. Naději dával už jen větrník nad Vítěznou, ale i ten tentokrát zklamal. Přestal jsem radaru a detekci věnovat pozornost a šel očistit od sněhu parapet, na kterém sedávají kočky.

Když jsem se vykláněl z okna, ve stejném okamžiku ozářil celou oblohu jasný záblesk. Co to? Že by? Asi po 20 vteřinách dolehl ten známý, již 4 měsíce neslyšený zvuk :D K jedinému výboji došlo v 15:58:40 SEČ v prostoru přímo nad Trutnovem. Následný přechod první bouřky roku 2018 byl doprovázen smíšenými srážkami o úhrnu 2,8 mm. Vítr byl v rámci frontální linie relativně slabý, došlo k zesílení na rychlost 6,3 m/s.

Jednalo se zde o nejranější bouřku roku a zároveň teprve druhou lednovou (po bouřce při Kyrillovi v roce 2007)

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2464
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 3.1.2018

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 05 led 2018, 21:57:34

Ano, sezóna byla letos zahájena opravdu velice brzy... A je až neuvěřitelné, kolik z nás ji zahájilo ve stejný den... na různých místech ČR. A nejednalo se o nějaký lokální náhodný výboj na "obyčejné" zimní přeháňce, ale na regulérní bouřkové linii, která přešla v různém stavu celé Německo od západu až k východu a značnou část naší země, kde již tedy blesková aktivita sice povážlivě kolísala, ale přesto se tato událost dala počítat za celkem významnou.

A jak jsem tuto bouřkovou událost vnímal a zažil já? Již od rána jsem sledoval radar a detekci blesků Blitzortung, kdy tou dobou bouřilo celkem slušně v zatím jen Německu, ale my jsme byli v kolizním kurzu. Nikdo však reálně nevěřil, že by to mohlo dojít až k nám. (Znáte takové ty pesimistické řeči... "Krušáky to zabijí", nebo "Až to uvidí ČR, tak se to lekne a chcípne", a tak podobně :-) )

Nicméně po poledni se konvektivní linie provázená stále poměrně četnou elektrickou aktivitou dostala už na dosah českých radarů a zdálo se, že bude odhodlaně pokračovat k nám. Nervozita začala mírně stoupat... Po přechodu Krušných hor to chvíli opravdu vypadalo, že to umřelo, tak jsem se v práci zase mírně uklidnil. Netrvalo to ale dlouho a linie opět ožila a nahodila bleskovou aktivitu nedaleko Brandýska, kde když člověk není, tak se tam občas i něco děje :-/. No hned jsem se snažil urvat z práce, ale povedlo se mi to už pozdě na to se dostat domů, takže jsem nejdříve vyjel s tím, že si dám aspoň tzv. "corepunch" a uvidím, co uvidím. Záhy jsem si to ale rozmyslel a hned za letištěm jsem u Kněževse sjel na jedno pozorovací místo, kde jsem se rozhodl na bouřku počkat. Přijel jsem prakticky na poslední chvíli a krátce po zaparkování se na mě už sypaly kroupy odhadem kolem 5mm velké. Dal jsem se do natáčení videa, ale zase tak zajímavé to nebylo. Jen jsem video přerušil, abych překomponoval záběr, tak najednou BLIK... Periferně jsem zahlédl CGčko, kterak uhodilo někam za západní část letiště směrem přibližně k Jenči. Sezóna zahájena :-). Čelo bouře přešlo poměrně rychle, tak jsem se vydal na cestu k domovu.

IMG_2598.jpg
Po přechodu čela bouřky u letiště

Cestou jsem zdokumentoval napadané kroupy, které místy ležely v malých závějích i až hodinu po přechodu bouřky. Na parapetu našeho domu se statečně držely pravděpodobně ještě déle...

IMG_2599.jpg
Kroupy
IMG_2600.jpg
Kroupy na parapetu

Na závěr se objevily i mammaty... v okolí Prahy velmi výrazné, za které by se nemusela stydět ani letní bouřka, ale u nás byly jen sotva patrné...
IMG_2604.jpg
Mammaty

Být o půl hodiny dřív doma, asi by to byl jiný zážitek soudě podle radaru a detekce blesků, ale i podle vyprávění rodičů, kteří popisovali poměrně dost blízkých blesků a silné hromy...

Každopádně máme zahájeno, i když by si to člověk taky rád zdokumentoval jinak než jen mobilem z auta za deště a krup :)
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod Dáša » 05 led 2018, 22:54:47

Stejně jako Honza ani já nevěřila, že to celé přežije a dojde až k nám :lol: . Dokonce jsem ani nevěřila, že by to mohlo na čele nějak vypadat, ačkoliv radarové odrazy skýtaly jistou naději :) . Bohužel mě to celé zastihlo bez řádné techniky ještě v práci na Praze 8 u Bulovky, a tak jsem vyhledala azyl v nejvyšším patře s výhledem na západ. Vše rychle přišlo a rychle odešlo. Na čele se nacházel celkem slušný zimní shelf. Po prvotních nárazech a přívalových srážkách jsem se nakonec dočkala i jednoho zaregistrovaného výboje, který patrně zamířil do Žižkovského vysílače, který bohužel nebyl v mém dohledu. Nedaleký komín, ke kterému jsem se se upínala při tvorbě videa, zůstal ušetřen :lol: . Nicméně to bylo milé a nečekané zpestření uprostřed dlouhé bouřkové pauzy. ;)

http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2467
https://www.youtube.com/watch?v=h2m5uhyCtNM
Přílohy
IMG_1711x.jpg
Dáša
Člen AMS o.s.

Příspěvekod MiyuGreer » 06 led 2018, 01:00:59

U mně to začalo cestou z práce. V té době bylo ještě nad Slaným relativně polojasno ale ze západu se blížily tmavé mraky které nasvědčovaly že nějaké ty srážky přijdou a že budou možná i zmrzlé. V té době jsem nijak nepředpokládal nějaký výskyt bouřkového jádra. Dorazil jsem domů a chvílí poté se během několika sekund setmělo jako když zhasnete. To už bouřka byla téměř nad Slaným. To jsem ještě o žádné bouřce nevěděl protože jsem vařil a venkovnímu dění nevěnoval žádnou pozornost. No a pak to přišlo. Záblesk. Nevěřícně jsem koukal směrem k oknu a asi po 6-9 vteřinách se ozval hrom. Do toho se spustily malé kroupy. Po chvíly kroupy ustaly a bylo pár minut klid. Známe tyhle bouřky co rychle přijdou, rychle odejdou nebo zaniknou.
To už jsem ale měl hotový oběd a mohl se věnovat tomu jak to venku vypadá. V tom momentě nebe protnul krásně čistě bílý blesk který si našel nějaký bod necelé dva kilometry od baráku. To byl můj první a zatím jediný viditelný blesk v tomto roce. Chvíli ještě byly občas vidět odrazy záblesků ale bouřka už dávno putovala dál na západ / jiho-západ. Zajímavý začátek sezóny. Třeba těch překvapení bude letos víc.
MiyuGreer

Příspěvekod Rosnič » 06 led 2018, 08:47:58

To jsem šel zrovna z práce, takže první letošní bouřku mám z první ruky. Prvotní zklamání, že arcus se navzdory očekávání přece jen nekoná, ve 14:35 SEČ rychle vystřídala obrovská radost, když mi přímo před očima bliklo fialový CG- (ty vole, cože?), podle hromu s úderem do pár set metrů. Pak jsem chvíli koukal na blížící se stěnu krup a při úprku domů s podobou razancí zahřmělo znovu. Bouřka přešla rychle, a 5mm kroupy s krátkou pauzou vystřídalo sněžení. Pěkný, snad to taky nebyla letošní poslední 8)
Přílohy
bouřka.jpg
Tam někde se zablesklo.
kroupy.jpg
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Příspěvekod S-ChaserMR » 06 led 2018, 11:08:21

Zdravím!

Zde jsem vyšel, když už se to štosovalo někde před Kladnem, mělo to více méně typický vzhled na který jsme zvyklý z chodu zimní konvekce. Během přechodu krupky a poté nástup deště, před tím chvíli trošku zesílení větru, ale nic významného, ale beru to jako dobrý příslib pro lepší sezonu v rámci Čech.Čelo bylo spíše ve formě lineární oblačnosti s náznakem pěkné kumulace na jižním cípu, kde jsem viděl 2 slušné blesky,snad se chytly alespoň na time lapse. Byl to určitě pěkný začátek sezony, ale nemá cenu tu být více epický, ač jsem rád epický..ale to si nechám na něco většího :D

312017.png
S-ChaserMR

Příspěvekod Lukáš Ronge » 06 led 2018, 20:22:32

Úder blesku v Trutnově mohu potvrdit... trochu jsem s tím počítal (tajně doufal), že by něco mohlo být, když jsem viděl ten systém přícházet k ČR, ale na druhou stranu jsem si říkal, co s tím udělají Krušné hory... Nakonec probíhala blesková aktivita v Praze a k Trutnovu se blížilo neaktivní srážkové pásmo. I tak jsem si v kanceláři otevřel okno doufajíc, že něco bude. Srážky dorazily, začalo pršet, pak chvilku zesílilo a najednou světlo a okamžitá rána... a následná radost z blesku :-)

Na videu je celý záznam včetně vyjádření kolegy, který zrovna venku čistil auto :rofl:

Jinak jsem to trochu počítal, rozfázoval jsem si video, a rozdíl mezi začátkem světla blesku a začátkem hromu je 5 snímků, kamera natáčí 30 snímků za vteřinu, tj. 5/30 = 0,166 vteřiny zpoždění... rychlost šíření zvuku je 331m/s při 0°C tedy 331 * 0.166 = 55 metrů vzdálenost od nejbližšího místa blesku... no a cca 55 metrů je vzdálenost mezi kanceláří a komínem pivovaru Krakonoš v pozadí :-) +- nějaké metry podle toho jak přesná je synchronizace obrazu a audia v kameře :-)

Lukáš Ronge
Administrátor

Zpět na Pozorování v roce 2018