Bouřky z 21. na 22.10.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj,
tak jsou to necelé dva měsíce od doby, co nám skončila hlavní část bouřkové sezóny. V září pak dorazilo ochlazení, které veškeré zbývající naděje utnulo. V říjnu se nám ale v půli měsíce oteplilo a teploty šplhaly ke krásným 24°C v nejteplejších dnech. V noci z 21. na 22. října měla přijít fronta, která tento charakter počasí s teplotami nad 15°C ukončila.

Modely sleduju na podzim spíše spěšně, moc se v nich oproti létu nedloubu. Myslel jsem si, že fronta bude mít charakter jako každá jiná podzimní, prostě přijde déšť, foukne, ochladí se a konec. I proto mě velmi překvapil příspěvek na FB profilu AMS kolem 23h s bouřkami v prostoru východního Bavorska s postupem na západ Čech. (díky za něj, nebýt ho, o bouřce prostě nevím, dokud by nepřišla) Okamžitě jsem splašil toužimské kolegy a následně se snažil obvolat velkou část západních Čech ve snaze informovat o nadcházejícím dění. Jaroslav Řehák mi potvrdil blýskavici jihozápadně a tak se jela po smutném povolebním večeru spravovat nálada na kopec. :D

Celý systém postupně nabyl tvaru squall line. Blesky byly převážně skryté v oparu, obloha většinou problikla. Už i to by byl v říjnu velký úspěch. Bouřka však dále sílila a s ní i frekvence blesků, která narostla až do jednoho blesku za minutu ve svém maximu. Pozvolna sílil i déšť, nějaké čelo s patrnou strukturou jsme ale nepozorovali. Déšť zvolna zesílil na liják. V těsném okolí udeřilo i několik CG blesků, včetně jednoho ve vzdálenosti 1km. Následoval jeden z nejsilnějších letošních hromů. Kdo by ho ale čekal v říjnu. :) Po přechodu bouřky začalo foukat, podle stanice v nedalekém Krásném údolí nebyl vítr silnější než 10m/s. Blesková aktivita pak východně od nás vyhasla. Squall line však pokračovala ve své cestě k východu, v uspořádaném tvaru došla až do východních Čech.

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=KIpQw_BOFlU

Bouřka se nakonec zařadila k těm silnějším letošním. I přesto, že dorazila koncem října, kdy jsou už bouřky vzácností a když už přijdou, jsou o pár bleskách, chovala se jako klasická letní bouřka. Když si vzpomenu na nedávné roky 2012, 2013 a 2014, tak se zdá, že ty silné říjnové situace asi nebudou tak úplně vzácné.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

No to bylo překvápko. Já se o tom dozvěděl až v neděli ráno, když jsem se oklepával z koncertu. Pěkná práce :)
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2017“