Bouřky 9.8.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.
Odpovědět
Yany1
Příspěvky: 46
Registrován: 22 kvě 2015 08:12
Bydliště: Černíkovice Plzeň-sever

Zdravím.
Hrom mě probudil v půl jedenácté. Sotva jsem otevřel oči, byla už venku pěkná diskotéka. Přicházelo to opět od JZ, přes Z na S. Na výjezd už bylo pozdě a tak byly na řadě opět balkonovky. Blesková aktivita byla opět silná, většina v mracích nebo za horizontem a opět vše beze srážek. Párkrát se trochu zvednul vítr, ale to bylo vše.
Mám dotaz na zkušenější. Podařilo se mi nafotit trombu, nebo je to jen nějaká doprovodná oblačnost? Foceno severně z Černíkovic.
https://youtu.be/__lvBO0uTmM

Snímky u časosběru za moc nestojí, včera se nějak nedařilo. Nejdřív prospanej začátek. Po procitnutí to začalo. Stativ v autě, poté vybitá baterka a nakonec plná karta :@ . Situace silně podceněná. Lítal jsem sem a tam a dopadlo to tak, jak to dopadlo.
Přílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Canon EOS 450 D, stativ
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Yany1 píše:Podařilo se mi nafotit trombu, nebo je to jen nějaká doprovodná oblačnost?
Tohle je téměř jistě jen vznikající arcus. Musela by tam být vidět hladká trubice, né roztrhané nesouvislé cáry. Jinak fotky blesků dobrý, jen trochu zazoomovat a vyjet před město.

Včerejší noc mně lehce zklamala. Podle toho co dávaly modely a něktré předpovědi, to vypadalo na zajímavou bouřlivou noc - a to i fotograficky zajímavou. Místo toho se večer obloha v předstihu zasvinila jak to šlo.
Samotné bouřky byly v rámci ČR (hlavně díky Moravě) překvapením co do síly, ale pokud jde o střední Čechy, tak to byla opět sabotáž. Dvě buňky se ale významně přiblížily Slanému, takže se fotit dalo. Tady jsou moje 3 nejlepší fotky - jak ale říkám, na to co se tady v rámci ČR dělo, bych čekal trochu víc.
navíc mně zklamalo, že mám zřejmě zase rozštelovaný objektiv na nejdelším ohnisku (asi jak mi v práci spadnul ten baťoh) a za druhé - moje nejbližší a velmi šikovné pozorovací stanoviště u benzínky se super výhledem na sever je zřejmě minulostí. Včera jsem zjistil, že ho rozhrabaly bagry kvůli zahájené stavbě :-(
Přílohy
N02_6154.png
N02_6197.png
N02_6352.png
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Podpásovka jako řemen. Když jsem se koukal naposledy na radar ve 20:10, tak bylo vymeteno. Když jsem se pak podíval ráno, no, škoda slov... :@ Postel máme za kredencí, ani zdání, že by mě to mohlo probudit...
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 57
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

Zdravím, jen ve stručnosti. Kolem půl desáté jsem se chystal na kutě. Nastavil jsem budík, aby mě vzbudil v půl dvanácté, očekávajíc příchod systému z Rakouska. Ještě poslední kuk na radar a ejhle, ono to naskakuje u Šumavy. Po chvilce jsem vyrazil kousek severně nad Rakovník, neboť moje oblíbené místo J od Rakáče je zrovna v obležení náklaďáků (ale snad ne na furt jako u Michala (Ameriky)
Bylo možné docela dobře pozorovat přicházející čelo bouře se spoustou CG blesků, které po zazoomování vypadaly celkem k světu. Ale to nejlepší jsem očekával až těsně před příchodem k mé pozici, které bylo na kolizní dráze. Nicméně nejlepších bližších blesků jsem se nedočkal, a i když u mně vůbec nepršelo, všechny blesky se schovali za silné srážkové pole. Pak jsem ještě čekal na druhou linii, jejíž západní část blikala pěkně avšak ta na Jihu zdechla. Na jejím čele se přesto držel výrazný arcus.
Více bude v kratším článku
_MG_5307.JPG
_MG_5347.JPG
upravená fotografie, blížícího se shelfu
upravená fotografie, blížícího se shelfu
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Věděl jsem o modelážích na tento den, že chystají v pozdní večer rozvoj bouřek. Po nějakém čase, kdy se zdálo, že nic nebude se skutečně začlo na jihozápadě něco dít. Brzy problikávaly západní a jižní obzor bleskové výboje. Vyrazil jsem na kopec, setkajíce se zde s dalšími Toužimskými kolegy. Zatímco západní bouřky na Chebsku se vzdalovaly, jižní mířila přímo na nás. Zpočátku bohatá podívaná na CG blesky se ale změnila na pouhou blikačku, střední část multicely postupující na Toužim tradičně zeslábla a bouřka zůstala silná pouze na svých koncích. Rozhodl jsem se chytit druhou vlnu, postupující trochu východněji a vyrazil směrem na Žlutice. Bouřky postupovaly v linii, na čele byl vidět shelf. Kvůli dešti před lajnou a nebezpečí CG blesků (jeden z nich udeřil 30m ode mě, škoda, že jsem zrovna nenahrával) jsem se ven moc nechtěl pouštět. Přechod doprovázel silný déšť, kroupy se nevyskytly.

Tuhle bouřku jsem tehdy ještě bral jako předkrm na další dny. Bohužel ty přinesly pro mě akorát fiasko, západ to letos prostě neumí. Vědět to, snažil bych se tento den trochu víc. I tak přemýšlím, že přidám krátký příspěvek do článku.
https://www.youtube.com/watch?v=mw4lfQR5JpA
Přílohy
DSC_1615.JPG
DSC_1616.JPG
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2017“