Večerní a noční bouřky 05 - 06.07.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.
Odpovědět
Nameless42
Příspěvky: 36
Registrován: 08 črc 2014 14:22
Bydliště: Veltruby (okres Kolín)

Zdravim.

Tak další pěkná bouřka přidána do sbírky.

Včerejší vývoj jsem tak nějak moc nebral v úvahu. Odpoledne jsem sice pozoroval při projížďce na kole nějaké ty CB, které se začaly rozvíjet mezi 16:00 - 18:00, ale jinak jsem s ničím moc nepočítal. O to více mě pak překvapil večerní vývoj. Asi tak kolem 22:00 jsem mil nádobí po večeři a najednou slyším nějaké rány. Myslel jsem si, že tady někdo odpaluje rachejtle :D a tak se jdu podívat ven a sotva otevřu dveře tak "bum" a předemnou vylítne dvojice CG-ček. Tak se koukám na radar a od ZSZ se sem žene nějaká multicela, která střílí jeden CG za druhym!! Fofrem teda vyrážím do terénu, rozbaluji techniku no a začne samozřejmě pršet. Takže zase úprk do úkrytu v podobě autobusové zastávky a asi po 15 minutách návrat zpátky do terénu. No a pak následovaly 4 hodiny focení. Elektrická aktivita byla hodně silná a asi tak 90+ procent všech výbojů snad byly CG!! A ještě k tomu často vycházely relativně z jednoho místa což usnadňovalo focení. Jinak až na tu krátkou přeháňku se nám to z větší části vyhlo. Což tentokrát nevadilo. Aspoň se dobře fotilo. Pak ještě po 02:00 dorazila další multicela ze stejného směru. Ale ta už ani zdaleka nebyla elektricky aktivní jako ta první.

Škoda, že to jenom nebylo o něco blíže. Přece jenom jsem asi při tom focení měl použít užší ohnisko než 17-ku aby ty CG více vynikly. Tady zatím posílám pár fotek.
Odpolední Cb. Foceno z Poděbrad směrem na JJV.
Odpolední Cb. Foceno z Poděbrad směrem na JJV.
Jeden z mnoha CG.
Jeden z mnoha CG.
A další.
A další.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Včerejší den u mě aspiruje na výbuch roku. Co šlo, to bud vyhaslo nebo mě prešlo a aktivovalo až za mnou, kde jsem neměl absolutně žádný výhled. Podařilo se nakonec ulovit jen jeden jediný CC. Když už konečně šla bouřka přímo ke mě, já neměl sílu fotit po předchozích nezdarech a že jich bylo a tak jsem šel raději spát. Včera každé rozhodnutí co jsem udělal, bylo špatné. Snad příště
Přílohy
blesk.jpg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Super den, jak stvořený pro mně. Jedinečná příležitost, bohužel z mé strany né úplně využitá, ale že tohle přes nás přešlo, toho si opravdu vážím. Více snad zítra, nebo v sobotu.
Přílohy
N02_4114.png
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak teď trochu podrobněji.
Přes den bouřky typicky začínaly vznikat až na východ od nás, takže to tady za nic nestálo. Odjel jsem na chatu, kde nemám data, ale byl jsem v pohotovosti. V první půlce noci se najednou objevila bouřka, která nás těsně minula, ale důležité pro mně byly její vrcholky krásně nasvícené měsícem. To je situace, která se stává opravdu málokdy. Bohužel balastní oblačnost se svým nepříznivým vlivem projevila více, než se mi původně zdálo, takže nakonec to žádný mimořídný úlovek nebyl. Navíc mraky postupovaly velice rychle, takže expozice nad 2 vteřiny byly tabu. I tak to ale stačí na článek.
Pro Tomáše N.: Ani jsem nevolal, jak jsem byl zaneprázdněný, ale touhle hodinou si snad ještě situaci sledoval. Ze Strašecího se to muselo pozorovat úplně jako na dlani...
Přílohy
N02_4035 (1).png
N02_4084.png
N02_4162.png
Nameless42
Příspěvky: 36
Registrován: 08 črc 2014 14:22
Bydliště: Veltruby (okres Kolín)

Tady ještě posílám celou galerie té "CG řezby". Bylo toho fakt hodně. Tohle bylo asi tak to nej co mi "vlítlo" do záběru.

Kód: Vybrat vše

https://goo.gl/photos/gYmZKRz5irk94aHL8
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2017“