Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 28.6.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.

Bouřky 28.6.2017

Příspěvekod Tomáš Prouza » 29 čer 2017, 08:49:40

Ve středu 28. června se nad střední Evropou bude udržovat zvlněné frontální rozhraní mezi velmi teplým vzduchem na jihovýchodě a chladnějším na západě a severozápadě.

Nad celým územím Česka i Slovenska je očekávána vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50%), které mohou být doprovázeny intenzivnějšími projevy ve formě nárazového větru, krupobití a přívalových srážek.
V prostoru západních Čech může k iniciaci konvekce docházet již v ranních / dopoledních hodinách, následované shlukováním bouřek do jednoho či dvou MCS. Ve východní části republiky bude iniciace zprvu omezená spíše na horské oblasti. Dynamické podmínky se budou zlepšovat až večer a v noci, kdy se v bouřkách může vyskytovat silnější nárazový vítr.

Předpověď ESTOFEXu:
Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 28.6.2017

Příspěvekod Amerika » 30 čer 2017, 23:05:12

Koukám že se nikdo nehrne, tak já tedy "nasadím laťku".
Už předchozí den jsem stihnul v nové práci, ve které jsem byl právě druhý den, ohromit šéfa tím, že jsem si na středu prosadil půldenní volno. Když jsem pak z Prahy přijel po poledni do Slanýho, vznikla první a velká buňka, a to někde kousek u Prahy. Nevadí, vzal jsem auto, jedu směrem na Boleslav do dráhy té bouřky, ale v Mělníku jsem se nějak zamotal a přijel jsem na místo s křížkem po funuse s možností pohledu jen na jakousi změť mlhy a deště. Že tudy prošla bouře připomínal proud vody, který se valil přes silnici tak, že mi to v jednu chvíli kousek i podjelo. Dlužno tedy podotknout, že z nějakých zbytků mně zasypaly silné kapky i s nějakými kroupami a cestou přede mnou bliklo několik pěkných čárových blesků do země.
Asi hodinu jsem čekal co udělají další blížící se buňky, ale ty se jen rozpadaly. Tak jsem se nakonec po třech hodinách vrátil do Slanýho, kde jsem si vystál kolonu, natankoval a kousek před barákem vidím, že na severu je nějaký nový cébák. Že bych jel ještě za ním?.. Chyba. Hned po 300 metrech jsem chytil závory. Dohnal jsem ho až někde před Roudnicí nad Labem, asi půl hodiny jsem kroužil a hledal místo k focení+zaparkování a během té doby se úplně zevšedněl a rozpadl se. A to bylo celé...
Máte někdo něco lepšího?
Amerika

Příspěvekod Rosnič » 01 črc 2017, 09:57:25

Však to taky žádná výhra nebyla :lol: Ty bouřky nad Prahou byly sice "za bukem", jenomže přes mohutnou oblačnost na ně nebylo pořádně vidět. Tady se dělaly velký kongesty, ale ani z nich nekáplo, ani nezahřmělo, ani nijak neohromovaly vzhledem, takže nic...
Když jsem odpoledne táhl kytaru do "lidušky", tak se na chvíli ukázal vršek bouřky někde v krušnohoří, a večer jsem po cestě z hospody obdivoval nevšední strukturu kovadliny rozpadající se bouřky opět u Prahy. Dvě rychlý fotky mobilem, na víc jsem se nezmohl.
Přílohy
IMG_20170628_162736[1].jpg
IMG_20170628_213134[1].jpg
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Příspěvekod Nameless42 » 01 črc 2017, 10:40:34

Amerika píše:......Máte někdo něco lepšího?

No tak snad něco by se možná našlo :D . Tak nějak bych chtěl přidat do svých úlovků fotku nějakého decentního Arcusu v kombinaci se ""zlatým mořem"" (obilí). No a to se mi právě konečně podařilo. Načasování bouřek tentokrát bez problémů, takže mě nic neomezovalo.

Už to vypadalo, že tento den se toho moc zajímavého dít nebude, ale přece jen po 19:15 dorazila od J taková multicela s pěkným Arcusem na svém čele. To nej. nás minulo východně, ale i tak se zde projevila silným větrem + silnější srážky. Elektrická aktivita byla spíše slabší. Ani moc blesků jsem nepozoroval. Po 21:00 jsem vyrazil ještě jednou ven a zkoušel jsem vyfotit něco zajímavého (a to třeba i v kombinaci s NLC), ale mimo výraznějších srážkových pruhů podsvícených zapadajícím Sluncem jsem už nic zajímavého neulovil. Navíc S horizont byl zakrytý oblačností, takže případné NLC by se asi fotit stejně nedaly. Kolem 22:15 jsem to zabalil a vyrazil domů. Ale i tak tento den beru jako povedený. Jen tak dál.

Od roku 2013 se tady takový shelf objevuje aspoň jednou do roka :devil: a za to jsem rád. Klidně by jich mohlo být i více :D . Ještě mám timelapse a video. To dodám později. Teď nějak nemám čas to dodělat, ale do zítřka by to mělo být ........ pokud mě nebude omezovat lenost :D.

PanoramaII.jpg
Shelf na čele přicházející multicely od J.

DSC_0042-Panorama.jpg
Srážkové pruhy podsvícené západem.
Nameless42

Příspěvekod Nameless42 » 02 črc 2017, 20:15:27

Nameless42 píše:........ Ještě mám timelapse a video. To dodám později. Teď nějak nemám čas to dodělat, ale do zítřka by to mělo být ........ pokud mě nebude omezovat lenost .

Tak tady je ještě to video a timelapse.

https://www.youtube.com/watch?v=5MRD4KpUpe0&index=1&list=PLIxziH7eU9gsEirtwDWAi2FPPJOA98o2I
Nameless42

Zpět na Pozorování v roce 2017