Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 22.6.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.

Bouřky 22.6.2017

Příspěvekod Tomáš Prouza » 22 čer 2017, 06:06:59

Ve čtvrtek 22. června bude počasí nad naším územím ovlivňovat rozsáhlá oblast vyššího tlaku vzduchu nad jihozápadní a jižní Evropou. Před studenou frontou, která postoupí večer ze západní do střední Evropy, bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu.

Na celém území Česka i Slovenska (vyjma J Moravy, JZ a SV Slovenska) se očekává vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50%), ve vyjmutých regionech pak nižší (15%). Případné bouřky mohou být doprovázeny na celém území Česka i Slovenska intenzivnějšími projevy, a to především krupobitím a nárazovým větrem, v menší míře pak i přívalovými srážkami, díky dynamické podpoře prostředí nelze vyloučit ani výskyt tromby / tornáda. V Čechách (kromě J a JV) se ve večerních hodinách mohou i velmi intenzivní projevy (stejného druhu jako výše uvedené).

Iniciace konvekce je očekávána v pozdním odpoledni v prostoru od SV Francie do středu Německa (jižní) a nad Beneluxem (severní). Severní oblast bude mít lepší podmínky pro organizaci konvekce a vznik supercelárních bouří, které by měly postupovat k východu až jihovýchodu. V okolí linie konvergence ležící nad středním Německem se očekávají vhodné podmínky pro případný výskyt tornád. Vývoj nad SV Německa není zcela jistý s ohledem na vývoj během dne (oblačnost, jiné bouřky).
V pozdních večerních a časných nočních hodinách postoupí konvektivní činnost spojená se studenou frontou nad Polsko a Česko. Hlavním rizikem bouřek zde bude nárazový vítr (derecho je stále ve hře), v menší míře krupobití přívalové srážky, není vyloučen výskyt tornáda. Během noci budou bouřky při svém postupu na V/JV dále slábnout.

Předpověď ESTOFEXu:
Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 22.6.2017

Příspěvekod Rosnič » 22 čer 2017, 21:49:34

Nuže, přátelé moji, odkud začít? ESTOFEX to konečně vyhrál na celý čáře, tak to tady s dovolením budu trochu tapetovat, protože dneska to byla naprostá bomba. Teď, během psaní příspěvku(ů), ta šílená blesková show začíná slábnout, přestává pršet a hřmít.
Takže, dějství 1. Odpoledne mě ven vylákala supercela jdoucí z Drážďan, tu jsem na kole samozřejmě nechytil a tak jsem od vodojemu nad Studeněvsí na slánsku aspoň vyprovodil kolem rostoucí kumulonimby. Než začala hrozit blížící se fronta, tak opravdu bylo co fotit, a k tomu super výhled na skoro 360° a posekaná louka plná mravenců. Boží místo.
Přílohy
IMG_8353.JPG
IMG_8370.JPG
IMG_8379.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Příspěvekod Rosnič » 22 čer 2017, 22:22:00

Dějství 2. Večer si na radaru všímám, že fronta jdoucí z Německa nejen že neslábne, ale dochází na ní k růstu nových, a celkem i mohutných jader, z nichž to nejmohutnější si to namířilo přímo na Stochov. Tak opět kolo, a hurá do pole, tentokrát jen kousek od N. Strašecí. Silná blesková aktivita, napřed z "mojí" bouřky na západě, a později i z jader na severu, většinou CG blesky, ta mě zaujala taky, ale daleko zajímavější byla základna kumulonimbu. Suma sumárum, Stochovem prošla bouřka s "divnou" základnou, obří bleskovou aktivitou (blýskalo se skoro nepřetržitě), i když při přechodu už to byly výhradně IC, spolu s lijákem tady vysypala i kroupy a udělala tak čest dnešní předpovědi. Jestli to byla supercela nebo ne, nechť rozhodnou jiní, radar se na to moc netvářil, ale každopádně vrchol sezóny, a nejspíš i posledních několika let. Navíc mi adrenalinem skoro slezly nehty, takže další fotky jsou už bohužel ze zástavby, zase nemusím mít všechno.
IMG_8414.JPG

IMG_8418.JPG

IMG_8419.JPG
Rosnič

Příspěvekod Rosnič » 22 čer 2017, 22:33:06

Konečně dějství třetí, poslední :-) Ku Praze odcházející "supercela" dodatečně rozpoutala na obloze peklo v podobě množství CGček a anvil crawlerů. Počkal jsem, až aspoň trochu přestane pršet, postavil stativ na parapet, a začaly žně. EOS700D prokázal službu vpravdě medvědí, je lepší, než jsem si myslel.

IMG_8427.JPG

IMG_8439.JPG

IMG_8447.JPG

Během psaní tady těch výblitků na chvíli vypadla elektřina, ale tím se přece nenechám rozhodit. Ve 23:00 SELČ mně to přestalo bavit a teď, ve 23:30, už to jen občas blikne na obzoru. Dámy a pánové, tohle můžu :rock:
Rosnič

Příspěvekod Ota98 » 23 čer 2017, 12:26:30

Mě potěšily včerejší a dnešní bouřky především svou elektrickou aktivitou. Bylo hlavně množství anvil crawlerů a jiných CC blesků. Druhá vlna, kolem 3:30 selč, přinesla i trochu silnëjší projevy. Napršelo sice jenom 11,8 mm a kroupy nepadaly žádné, ale změřil jsem maximální náraz větru 21,7 m/s, takže stupeň 1 nebyl ani málo, ani moc. Velká gratulace pánům z ESTOFEXu!
Ota98

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 23 čer 2017, 14:00:33

Ahoj,

tak musím říct, že my jsme to s Dášou zase docela prokaučovali... kolem 6. večer jsme i s večeří v krabičce vyrazili do terénu a jali se pozorovat bouřky, které se vytvořily severně od nás, ale kromě pár vzdálených blesků jsme nepozorovali nic zvláštního. Tak jsme se u toho aspoň najedli pěkně v přírodě. Prostě taková idylka v očekávání něčeho lepšího...

To lepší nakonec večer vyrazilo ze západu k nám v podobě nejprve relativně uceleného systému ve tvaru linie s nejsilnějším jádrem na své jižní straně. Tak jsme se mu vydali vstříc, ale jak to tak bývá, dobrý úmysl ne vždy stačí... mezi námi a cílovou buňkou začaly rychle avšak nahodile vznikat nové buňky, které hřměly snad ještě před tím, než se na radaru vůbec objevila aspoň oranžová barva na stupnici odrazivosti. Takže když jsme dorazili na místo určení, čekal nás už jen prakticky nepřetržitý déšť a nově vznikající buňky, se kterými jsme si nevěděli rady. Z auta se sice dá omezeně fotit, ale to u toho nesmí moc foukat. Jakmile je déšť hnán větrem dovnitř vozu, tak je po všem. Tak jsme tam jen tak seděli a dívali se a sledovali na Flightradaru, jak letadla vyčkávají, divertují či se statečně "prokousávají" bouřkami kolem Prahy a snaží se přistát. Dáša se statečně pokoušela o nějaké fotky, ale kromě zmíněných obtíží tu byl ještě jeden aspekt, který nám včera nepřál... štěstí... respektive jeho nedostatek. Ono když se blýská všude kolem, tak kam zamířit, že? A když člověk někam zamíří, obvykle dle Murphyho zákonů blikne tam, kam jsme mířili ještě chvíli před tím. No a v tomhle duchu se to s námi neskutečně táhlo celou noc až do 2. hodiny ranní, kdy jsme znaveni zalezli a snažili se aspoň něco naspat. Když nás ale před půl čtvrtou ráno vzbudila další bouřka s blízkými blesky, tak bylo prakticky po spánku a čas vstávat do práce se blížil...

Čili z mé strany se povedly během této akce jen tyhle 2 fotky shelfu, který se k Brandýsku přiblížil kolem 0:45 ráno...
IMG_5320e_denoised.jpg

IMG_5323d.jpg

Nicméně jinak jako podívaná to byla dobrá, o tom žádná... Viděli jsme dvakrát "Power flash" od trafostanic, které nezvládly blízký CG blesk - jednou u Unhošti a pak u Brandýska. Asi dvakrát jsme se ocitli v relativní blízkosti CG+ - jednak podle intenzity záblesku tak především podle hromu a dlouhého táhlého dunění, kdy se i zem třásla. Viděli jsme i nějaké anvil crawlery no a pak ten noční shelf... jo být to třeba kolem 8. hodiny večerní, to by byla jiná, ale to by člověk asi chtěl moc, aby bouřka taky jednou přišla v nějakou rozumnou denní dobu. Buď to chodí v poledne, kdy je člověk v práci, nebo pak po půlnoci :roll:
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod novotny » 23 čer 2017, 15:06:00

Ahoj, vzhledem ke včerejším podmínkám jsem očekával nějaký foto-masakr v podobě pořádné struktury silných bouří, bohužel krom té drážďanské supercely se ostatním bouřkám na sz. ČR moc nechtělo, takže jsem nejprve vyrazil na Krušné hory, které lízla jedna silná bouře s pohledným shelf cloudem. Během večera se to začalo rozjíždět už všude, takže jsem se docela najezdil a z Krušných hor přejel přes Žatec domu do N. Strašecí abych následně nakonec stejně skončil u Žatce, kde jsem i přespal v autě a po dvou hodinách spánku šup do práce. Nicméně mi včerejší lov zachránily hlavně blesky od N. Strašecí...takže klasika, najezdim 150 km a to nejlepší stejně vyfotim 500 m od baráku :lol: Více asi v článku
Přílohy
IMG_9377.JPG
IMG_9511.JPG
IMG_9605.JPG
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
novotny

Příspěvekod Václav Sedláček » 23 čer 2017, 15:34:53

Jan Drahokoupil píše:Ahoj,

...jo být to třeba kolem 8. hodiny večerní, to by byla jiná, ale to by člověk asi chtěl moc, aby bouřka taky jednou přišla v nějakou rozumnou denní dobu. Buď to chodí v poledne, kdy je člověk v práci, nebo pak po půlnoci :roll:

Já naopak dobu přechodů bouřek hodnotím jako velmi vhodnou - byla již tma a nedocházelo tak ke schovávání blesků do oblačnosti a nebylo zase nějak extra pozdě. Navíc to šlo ze šikovného směru a že bylo na co koukat :)
Celou situaci můžeme rozdělit v Praze na dvě dějství: Multicel cluster od 21:40 do cca 23:15 a noční (pravděpodobně) MCS od 1:00 do 1:45.
V rámci první situace přešly Barrandov dvě jasně odlišitelná jádra, obě byly podobně elektricky aktivní. Odlišovali se však ve srážkách, kde došlo k intenzivní srážce (12 mm za 15 mm) při nárazovém větru od SZ do 15 m/s. Druhá buňka přinesla srážky střední intenzity (spadly 4 mm srážek). Pro obě jádra byl charakteristický rychlý postup a absence výraznější struktury (mimo náznak rollcloudu na prvním jádru). Pokud jde o blesky, mezi oběma jádry probíhaly občasné blesky typu Anvil Crawler, nejbližší úder blesku byl CG- do jednoho z věžáků v centru sídliště, nejhlasitější hrom byl po úderu CG+ ve vzdálenosti 2km západně na druhé buňce. Občasné blesky pokračovaly i po přechodu druhého jádra.

Kolem jedné ráno jsem pozoroval nárůst elektrické aktivity na Z a následný doslova průlet vyvynutého shelf cloudu na čele MCS, následovaného nárazy větru o rychlosti do 20 m/s (šlo o silnější nárazy než na předchozím clusteru) a spíše mírným deštěm (4 mm za 30 minut). To nejpěknější z celého večera/noci přišlo úplně nakonec - krásné anvil crawlery na zadní straně MCS.
Celkovou situaci hodnotím jako velmi zdařilou.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Václav Sedláček

Příspěvekod emboracas » 23 čer 2017, 17:58:18

Přes původní očekávání a následující zklamání to nakonec nedopadlo zas tak špatně.

1. bouřka - multicela, která naskákala za Krkonoši:
http://report.bourky.cz/index.php?page=report_show&id=2216

2. bouřka - multicela, která se rozšířila do Hradce Králové z jihu:
http://report.bourky.cz/index.php?page=report_show&id=2217

3. bouřka - bleskově hodně aktivní bouřka kolem 2. ranní SELČ
http://report.bourky.cz/index.php?page=report_show&id=2218

Fotky, které se nevešly do reportů (budou stále doplňovány):
http://emboracas.rajce.idnes.cz/Bourky_HK_22.6.2017/

Více v článku, pokud se bude psát :-)
emboracas

Příspěvekod dobrmanek » 23 čer 2017, 19:01:45

Na Moravě jsme tiše záviděli kolik bouřek je nad čechami, zatímco tady bylo velké kulové. Bouřky, které šly směr severní Morava a Slezsko se rozpadaly a blesková aktivita slábla. Bylo to jak čekání na zázrak. I když člověk celou noc nespal, tak ponocování stálo za to. Focení v dešti není úplně to pravé ořechové, ale co člověk neudělá pro pár fotek blesku. Nakonec maximální spokojenost. Více bude v článku.
Přílohy
blesk.jpg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Příspěvekod Nameless42 » 24 čer 2017, 15:13:10

Ahoj.

Tak ta fronta se tady pěkně vyřádila :devil: . Snad bych i řekl, že tohle byla jedna z nejaktivnějších bouřkových front za posledních pár let. Bouřilo v podstatě už od 19:00 až hluboko do noci nebo spíše i rána následujícího dne. Ve stručnosti tohle byly prostě poctivý letní bouřky doprovázený pořádnou elektrickou aktivitou a pěknými projevy (pořádnej slejvák a vichr a to několikrát). Doufám, že se ještě něčeho podobného letos dočkáme, a že to bude i lépe načasované. Třeba na sobotu :D .

Asi bych to rozdělil do několika částí.

01) Už po 19:00 dorazil první bouřkový komplex. Bohužel to jsem byl ještě v práci, takže jsem z toho měl kulový, ale projevy byly pěkný. Silná elektrická aktivita, intenzivní srážky a do toho silný vichr. Celý to trvalo asi tak 1/2 hodiny. Pak jsme se ocitly na chvíli v "zemi nikoho" mezi tímto bouřkovým systémem, který postupoval dále k VJV a mezi dalším rozsáhlým MCS, který postupoval z Německa a který se postaral o druhé dějství.

02) To ještě otevřela jedna izolovanější bouřka, která se mi postavila doslova do cesty a donutila mě jet domů vlakem místo na kole. Ty samozřejmě začaly nabírat pěkný zpoždění a to se týkalo i toho mého (naštěstí "jenom" 15 minut). Tahle "mrška střílela" jedno CG-čko za druhym a to několikrát do minuty. V Kolíně se projevila jenom hodně slabým deštěm a hlavně hodně silnou (a kvalitní) elektrickou aktivitou. Přímo u nás (Veltruby) to asi bylo ostřejší, protože jsme byly akorát na okraji červený odrazivosti (na radaru). No a poté následoval samotný přechod MCS, který trval až do půlnoci, a ze kterého se nakonec vyklubalo i derecho (podle CHMI), i když tento MCS se tady větrem přece jenom moc neprojevil. Ten už jsem mohl konečně fotit, ale déšť mě bohužel nutil zůstat doma, takže se zase moje focení omezilo na domácí prostory a hodně mi toho uniklo. Když konečně přestalo pršet kolem 00:30, tak jsem ještě vyrazil do terénu, ale to už elektrická aktivita výrazně zeslábla, takže jsem už nic moc neulovil.

03) No a nakonec dorazil další MCS. Tentokrát ten z centrálního Německa. I ten podle CHMI splnil okrajově kritéria na derecho. Ten už jsem chtěl obětovat a jít spát, ale vzhledem k rychlému postupu se to již po 01:00 hodině pěkně rozblikalo znovu. Samotný systém pak dorazil kolem 01:30 a projevil se tady mimo silné elektrické aktivity i velmi silným vichrem a výraznými srážkami. Samotný vítr byl minimálně na úrovni toho prvního systému, který jsem ještě pozoroval v Kolíně a mnohem silnější než u toho prvního MCS.

Celkově tudíž za mě spokojenost 8-) . Konečně pořádný bouřky a to i několik hodin v kuse. A ne nějaký chcípáci nebo přechod fronty na sucho. Jediná vada na kráse snad byla ta, že to nebylo třeba v pátek nebo v sobotu večer a že jsem měl zrovna odpolední. Ale za to hold příroda nemůže, že máme povolání, které nám ku....kazí :D pozorování bouřek a počasí obecně. Co se týče focení tak toho bohužel moc nemám, ale něco mi tam přece jenom vlítlo. Tam kam jsem mířil se často objevovaly hlavně IC/CC ve srážkách a nebo to bylo kompletně mimo moje "pole viditelnosti" kvůli zástavbě.

DSC_0032.jpg

DSC_0049.jpg

DSC_0117.jpg
Nameless42

Příspěvekod Amerika » 25 čer 2017, 13:15:44

Rosnič píše: a tak jsem od vodojemu nad Studeněvsí na slánsku aspoň vyprovodil kolem rostoucí kumulonimby. Boží místo.

Pozor! Jseš v cizím teritoriu :lol: Já si to ale asi nezasloužím, protože jsem tam tento rok ještě ani jednou nebyl :( výhodou je že se tam člověk dostane i autem a na kole pak jde zajet více "hlouběji" na západ, odkud je výhled do více světových stran - jestli si tam nebyl.

Koukám že tady polovina lidí fňuká jak to bylo na prd a pak ukážou fotky div ne s vyplněnou přihlášnou do kalendáře :D

A teď k tématu. Tahle situace za Slánsko obstojí i jako vrchol sezóny. Dvojka, celkem 3 vlny bouřek, z toho přímý zásah jelké bouřky s téměř legendárním shelf-cloudem (nebo aspoň takový jsem měl dojem, když jsem u toho byl). Hlavní fotky ze všech tří dějství posílám níže, více bude v článku.

Pokud jde o zmiňovanou dobu přechodu, tak mně to takto vyhovuje. Horší bylo před časem, když to chodilo někdy odpoledne. To jsem většinou v práci a je to na prd.
Přílohy
N02_3147.png
dějství 2
N02_3142.png
dějství 2
N02_3189.png
dějství 3
Amerika

Příspěvekod Amerika » 25 čer 2017, 13:19:01

Ještě k tomu prvnímu dějství. Rosničová supercela? tentokráte z mého pohledu. Připomínám, že na radaru házela i bíle odrazy. Bude to nebo ne?...
Přílohy
N02_2894.png
dějství 1
N02_2941.png
Amerika

Příspěvekod Sheik » 25 čer 2017, 17:17:18

Ahoj, tenhle den se mi hodnotí tak rozporuplně. K vidění toho bylo opravdu hodně, bohužel však chybí kvalita pořízených fotografií.
Jen ve stručnosti - s Peťou jsme kolem sedmé vyrazili k Žatci, kde jsme si chtěli počkal na linii, která přecházela hranici u Krušných hor. Nebylo to slavné do doby, než jsem si všiml aktivního a zajímavě vypadajícího jádra pohybujícího se kolem Karlových Varů, které mělo z dálky patrnou sníženinu. Popojel jsme tedy asi 10 km na JZ k Podhořanům, kde se mi povedlo vyfotit dvě sníženiny, vypadající jako wall cloud (bylo kolem deváté hodiny večer). Bohužel se bouře oproti očekávání stočila na nás, že jsem ani nestihl ujíždět a jádro nás v půli cesty zasáhlo plnou silou (naštěstí bez krup) a pokračovalo dál směrem k Rakovníku. Už bylo kolem půl dvanácté v noci, když jsem se vydal na oblíbené místo s kruhovým rozhledem poblíž Rakovníka, abych si počkal na příchod druhé vlny směrem od SZ. Tam už jsem pak pozoroval blýskavici ve všech směrech, takže zde opět bylo klasické dilema "kam namířit foťák". Samozřejmě, blesky se záběru vyhýbaly jako čert kříži. Zaujal mě mohutný sheldfcloud, nasvícený blesky a zaměřil jsem se na něj. Čelo se však přiblížilo velmi rychle a silný nárazový vítr a prudký déšť mi znemožnil další focení. Pak jsem počkal na přechod srážek a pokusil se zachytit blesky na zadní straně systému, ovšem víceméně bez úspěchu. Posléze se ještě blížila třetí vlna, která se pohybovala cca 40 km severněji od mé pozice, ale nevyplodila ani jeden viditelný blesk, takže jsem to ve tři ráno zabalil a vyrazil domů, abych za dvě hodiny vstával do práce. Více snad v článku :)

_MG_2868.JPG

_MG_2992.JPG

_MG_3049.JPG
Sheik

Příspěvekod Sheik » 25 čer 2017, 18:17:43

ještě panoramko "sníženin" pořízené druhým foťákem
_MG_9623-panorama.jpg
panorama dvou sníženin
Sheik

Příspěvekod Rosnič » 25 čer 2017, 23:30:41

Amerika píše:
Rosnič píše: a tak jsem od vodojemu nad Studeněvsí na slánsku aspoň vyprovodil kolem rostoucí kumulonimby. Boží místo.

Pozor! Jseš v cizím teritoriu :lol: Já si to ale asi nezasloužím, protože jsem tam tento rok ještě ani jednou nebyl :( výhodou je že se tam člověk dostane i autem a na kole pak jde zajet více "hlouběji" na západ, odkud je výhled do více světových stran - jestli si tam nebyl.

S dovolením se tam budu vracet ;) Zase aby příště nehudrovali Drahokoupilovi, že občas jezdím i k vrtulím :-D Těch 15 kiláků je na bycikl tak akorát, parádní výhled a "zázemí" v podobě stínu od vodárny a posečený louky rovněž super. Dál už jsem nejezdil, pak už nebylo co fotit, bylo pozdě a vypadalo to na déšť.

Když se ještě vrátím ke čtvrteční noci, tak ten arcus jsem prohrál (ale ten byl! :devil: ). Kolem půlnoci jsem vyrazil ještě jednou ven, nafotil ještě několik blesků, kterých bylo opět požehnaně, jenže když už se to monstrum ocitlo "na dostřel", tak už další pobyt venku nepřicházel v úvahu. V začínajícím dešti a skoro neutuchající záři blesků jsem na něj párkrát hodil očkem, zanadával a vydal se k domovu. To, co přišlo potom, si nejspíš zasloužilo označení "derecho", před kterým i varovaly výstrahy. To už jsem hodně dlouho neviděl, jak bouřka rve listí ze stromů... Powerflashe jsem pozoroval taky. Viděl jsem dva, jeden nad Kladnem a další kdovíkde. Ta zelená záře po úderu blesku byla zajímavá, to jsem viděl prvně v životě... :-)
Ve tři ráno mě z bezvědomí vytrhla další bouřka, jenže to už jsem se dokázal akorát tak otočit ke zdi a znova usnout.
Zbytek fotek jsem nasypal na Rajče, jdou za sebou tak, jak šel den...
http://draconian.rajce.idnes.cz/Bourky_22.6.2017/

IMG_8459.JPG

Snad jsme si to nevybrali do konce sezóny.
Rosnič

Příspěvekod igisek » 26 čer 2017, 17:23:52

V Brně jsme se konečně po nějaké době (letech) dočkali i opravdu pořádné bouřky. A nebyla jediná.Již kolem 11h jsem si všiml té supercelární bouře v Německu, která si to mířila naším směrem. Upoutal jsem jí tedy pozornost, ačkoliv na jižní Moravě zrovna nebylo žádné extra varování před bouřkami, i Estofex nad námi držel jen jedničku. Po odpoledním sledování jsem byl celkem v rozpacích, buňka nad vých. Čechy slábla, jenže poté ji nastartovala znovu Vysočina. Jenže v tu chvíli mě zradila technika, neboť byly vybité baterky, takže jsem je urychleně dal nabíjet a čekal, jak se to vyvrbí dále. Kolem půl 8 se nad nás natáhla kovadlina zmíněné supercely a kolem 21h jsem vyrážel alespoň kousek do terénu, dál to nemělo cenu, neboť baterky se moc nenabily, co se dá dělat. Jak se blížilo jádro supercely, začala obloha tmavnout a začalo přibývat blesků a hřmění, poté se již téměř za tmy objevil schelf cloud společně s wall cloudem a přinesly nárazy 19m/s a poté celkem intenzivní, ale pouze krátkodobé srážky (včetně malých krup). SC slábla a já tak mohl upřít pozornost na systémy v Čechách. Ty se k nám přiblížili kolem 1h, kdy nás ještě jedna MCS minula severně, kolem 3h však se přiblížil již systém spojený s derechem a já tak mohl sledovat první bližší blesky. Kolem 3.20 se přihnal opravdu hodně mohutný schelf cloud a přihnala se opravdu smršť. Nárazy větru skoro 30m/s (přesněji 28m/s), opravdu silné srážky, k tomu plno blízkých CG výbojů i CC výbojů. Po této smršti zůstala u nás na ulici celkem spoušť, poházené popelnice, popadané větve, oblečení z balkónů poházené na ulici. Výboje šlehaly blízko ještě v občasným tempu asi zhruba 2h po přechodu hlavního jádra, poté se přihnalo nad ránem jádro další, již mnohem slabší.
Celkově můžu být s těmito bouřkovými dny naprosto spokojen, neboť derecho a supercela v rozmezí 5 hodin do Brna již hodně dlouho nedorazily.
Jako snímek přikládám jakýsi nevýrazný příchod té SC, jak říkám, jádro dorazilo až za tmy a mě se k tomu zase vybily baterky.
Přílohy
SC1 v Brně2.JPG
igisek

Příspěvekod Yany1 » 27 čer 2017, 18:40:37

Zdravim.
Vše začalo prvním zpozorováním blesku na S horizontu kolem 21 hodiny. Během půl hodiny se do toho divadla přidali i hromy. El. aktivita zprvu na S, později i SV. Jak se bouřka přibližovala, představení dostávalo grády. Jeden výboj střídal druhý. Vše doprovázeno převážně mírným deštěm. Několikrát vítr i déšť zesílili natolik, že jsem musel i s foťákem vzít čáru. Vždy jen na chvíli, pak zas techniku vyndat a zprovoznit. Jelikož jsem včasný výjezd propásl (jako většinou, pořád je dost času a najednou je pozdě), zůstalo u balkonovek, což si myslím, nijak nesnížilo kvalitu fotek ani pozorování. mohl jsem jet "hranu". Foťák zůstával venku, dokud z něj netekla voda. Osušit a hned zpátky. Já tam tak dlouho nevydržel a občas z balkonu poníženě utekl. Železné zábradlí, el trafo v blízkosti a bouřka ... úplně bezstarostnej jsem nebyl.
Pozorován nespočet CC, CG, a po dlouhé době, vlastně po několika letech i anvil crawler.
První dějství končilo po 23:15, kdy přes nás bouřka přešla a pokračovala JV směrem.
Nastal čas na večeři, sprchu a postel.
Ve 23:36 se ozvalo známé klepání na parapet. Necelou minutu padaly krupky do 0.5 cm.
Kolem půlnoci jsem se dostal do postele.
Přílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Canon EOS 450 D, stativ
Yany1

Příspěvekod Yany1 » 27 čer 2017, 18:47:21

Netrvalo dlouho a severně se to opět rozblikalo. Krátký pohled na radar a bylo jasno. Postel musí počkat.
Znovu vše vybalit, a pokračovalo se. Bohužel jsem během hodiny vytuhl natolik, že jsem foťák sbalil a šel spát. Usínal jsem za neustálého blikání a hřmění.
Pozorovat epileptik, svíjel se v křeči až do rána. Vše bylo intenzivnější, než první přechod. Konec byl kolem 2:00 - 2:30, protože přítelkyně vstávala do práce a blikalo to už jen kdesi na V.
V obou případech přeze mne přecházel jižní okraj bouřkového komplexu
Přílohy
4.jpg
5.jpg
6.jpg
Canon EOS 450 D, stativ
Yany1

Příspěvekod Dáša » 16 črc 2017, 20:45:00

Honza to výše popsal velice jasně. Nedařilo se, prostě pro nás "utrápená MCS" resp. derecho, jak jsem si to sama pro sebe nazvala. Jen přikládám alespoň dokumentačně složeninu několika fotek, co jsem za ten večer pořídila, včetně blízkého úderu u Unhošti, po kterém následoval power flash a pak blízkého úderu na Rovinách, po kterém jsem pěkně rychle mazala do auta. ;)
Přílohy
MCS.png
Dáša
Člen AMS o.s.

Zpět na Pozorování v roce 2017