Bouřky 16.6.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.
Odpovědět
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, v noci se celkem nečekaně rozjely bouřky ve středních Čechách i když to vypadalo že dorazí jen vysrávky jako zbytky z toho co bylo v Německu. No přivstal jsem si a poblíž bydliště odlovil první letošní použitelné blesky, bouřkových jader bylo nakonec více za sebou.

Nedá mi to nerýpnout si do estofexu, včerejší předpověď do dnešních 06 UTC mu opět jaksi nevyšla, stejně tak jako ta následující od dnešních 06 UTC. Kdyby prohodili předpovědi z dneška s tou pondělní dvojkou tak by to snad i docela sedělo 8-)
Přílohy
CGčko u Svojetína
CGčko u Svojetína
Cb s bleskem a měsícem
Cb s bleskem a měsícem
CGčka nad Novým Strašecím
CGčka nad Novým Strašecím
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Čauky

Ty pozdně noční - skoro ranní přechody nemám rád. Buďto se musí ponocovat, nebo je nutno si nařídit budíka. Letošní rok je v oněch "blbých" přechodech přeborník. Tady to navíc znesnadňovala ta situace, že se to nevyvíjelo podle předpokladů. Počítal jsem, že se něco ještě vytvoří západně od hranic v té mezeře a pak to k východu bude zvolna slábnout. Dle ESTOFEXu. Nakonec to většinu západních Čech přelezlo naprázdno bez kapky deště a nakoplo se to až dál k východu. Snažil jsem se tedy z Plzně natočit alespoň pár blesků na ustupující bouřce. Naštěstí na čerstvých jádrech bylo i dost CG blesků.

https://www.youtube.com/watch?v=WuQyukctom8

PS: No, přesně před rokem to bylo jiné kafe :(
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Zdravím,
tak po dlouhé době nastala ta vzácná situace, kdy předpověď nevyjde tím správným směrem :D
Nejen estofex, ale i modely (gfs, aladin) předpovídaly rapidní zhoršování podmínek při postupu přes západní Čechy.
Jelikož to byla jedna z mála příležitostí, kdy by něco mohlo bejt, rozhodl jsem se tu bídu sledovat až do příchodu. Nakonec jsem se vracel asi ve 4 ráno. Přešly celkem 2 systémy bouřek, obojí naplno. Jen srážky asi vzhledem k suchému vzduchu mimo vlastní jádra rychle slábly a dávalo to míň než ukazoval radar - a to i když z radaru odečtu tu duplikaci odrazů s 5-minutovým odstupem, kvůli které to vlastně ukazovalo 2x víc bouřek, než ve skutečnosti bylo.
No rozepíšu se až v článku, tady jsou ukázky toho co bylo od nás vidět.
Přílohy
N02_2310-1.png
N02_2553-1.png
N02_2673-1-2.png
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Tak to ponocování přece jen za něco stálo. Mě to trklo, že by sem ty bouřky z Německa nakonec mohly dorazit, jenže k půlnoci jsem už neviděl na oči a vstávání do práce neodpouští, tak jsem se aspoň ráno kochal stále ještě mohutnou konvekcí. Parádní fotky, ale příště by to chtělo přes den, nebo ideálně večer... :-)
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Jo, tak to jsou parádní fotky... neřkuli kalendářovky. Kdyby nebyl člověk v noci mrtvej a ráno nemusel vstávat do práce, tak bychom se tomu taky věnovali. Takhle jsme si to "užili" jen v posteli, kdy nás postupně obě bouřky vzbudily. Nástup té první byl u nás v Brandýsku celkem efektní, jak se od západu blížilo blýskání, ale z okna jsme měli možnost sledovat prakticky jen CC výboje. Zato druhá bouřka přišla už trochu nečekána a ta se předvedla i CG blesky, přičemž jeden výboj byl dost blízko... blik a hned rána. Rodiče, bydlí od nás nějakých 500m vzdušnou čarou a taťka popisoval, že ani záblesk neviděl a rovnou rána jak z děla :-).

No budeme se těšit na vaše příspěvky do článku... ;)
Nameless42
Příspěvky: 36
Registrován: 08 črc 2014 14:22
Bydliště: Veltruby (okres Kolín)

Zdravim.

Tak tyto docela nečekané bouřky jsem taky tak trochu prokaučocal v posteli. Hold když musíte vstávat ve 4:15 tak to se do focení moc nechce :( . Navíc tohle už byla druhá noční bouřka, kterou jsem musel obětovat :@ . Při pohledu na radar, detekci blesků a nakonec i ty vaše pěkný úlovky z toho mohlo být asi hodně pěkný focení kdyby byla třeba aspoň sobota.

Probudilo mě to kolem 03:00. Chvilku jsem to aspoň pozoroval z okna a mimo intenzivnějších srážek se nic extrémního nevyskytlo. I elektrická aktivita byla kvantitou spíše slabá (tak 1 výboj za minutu a více), ale výboje byly blízké a v důsledku toho i docela hlasité. Jen si nejsem moc jistý jaké to byly většinou typy. Skoro pokaždé když to "bliklo" tak to bylo zrovna někde kam jsem neviděl kvůli zástavbě. Pak ještě párkrát zadunělo z okolních jader kolem 05:00, když jsem šel do práce. V Kolíně z toho byl pěkný slejvák + ještě jeden pak odpoledne kolem 14:00 kdy se začaly tvořit postfrontální přeháňky, které se pak i spojily do takové squall-line dále na V. A to bylo asi tak vše.
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

Po hodně dlouhém čase tu byla fotogenická bouřka. Blesková aktivita byla nicmoc tak jsem od toho nic nečekal. Nakonec mi bylo řečeno, že sousede něco fotí jestli se nechcu také podívat(:)) A stalo to za to takový Self tu nebyl několik let!
Přílohy
self3 (1 z 1)am.jpg
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2017“