Bouřky 4.6.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Na linii konvergence se po poledních hodinách vytvořila velmi výrazná linie bouřek s jádry 60 dBz a více, tato postupovala směrem k východu. Než došla ke mě na fotitelnou vzdálenost, totálně se rozpadla, přeskočila mě a východně najela v plné síle = frustrace na entou. Další hodinu jsem poslouchal intenzivní hromobití z východu, aneb když naštvaný, tak pořádně :D. Za touto linií došlo k obnovení konvekce a k mému překvapení narostla poměrně silná jádra. Dlouho jsem se nerozhodoval a rozjel se k Potštátu. Po příjezdu na místo mě přecházelo jádro, ze kterého vypadávaly krupky okolo 0,5 cm. Další bouřková jádra se tvořila západně a postupovala k mé spokojenosti ke mě. Kroupy již nepadaly, ale zažil jsem poměrně blízký úder. Blesk udeřil okolo 0,5 km daleko. Blesková aktivita byla středně silná. Co 30 s - 45 s blesk.

fotogalerie: http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/4.6.201 ... _Potstatu/
Přílohy
shelf cloud.jpg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Ostravu zasáhla ta linie bouřek, která dobrmanka přeskočila :).
Nástup se prokazoval velmi dynamickým outflow s náznakem whale's mouth základny, na které jedna část výrazně rotovala. Chobot se však nespustil. Po přechodu outflow se poměrně citelně ochladilo a zvedl se vítr, nebyl však natolik intenzivní aby došlo ke škodám.
Po přechodu linie bouřek jsem začínal slyšet slabší hřmění, nejspíše od blesků CC, které si to šinuly po spodní části kovadliny. Nevěnoval jsem tomu moc velkou pozornost. Příště však budu, neboť po chvíli došlo k jedinému a velmi silnému výboji CG+ který dokázal rozvibrovat okna a byl charakteristický svým extrémně hlasitým a výbušným hromem.
Následovala další, slabší a méně organizovanější linie bouřek. V tomto případě tedy spíš nějaký multicelární shluk. Blesková aktivita byla o dost slabší a struktura taktéž ucházející.
Byla však škoda, že bouřka nešla ve večerních hodinách. CC blesky lítaly takřka po celé obloze. Poslední výboj byl nejspíš také CG+, avšak o dost slabší než po první várce bouřek.

Fotografie a videa v tomto sestřihu:
https://www.youtube.com/watch?v=jt8nO9o ... jGr%C3%A9k
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2017“