Bouřky 3.4.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

03 dub 2017 07:51

V pondělí 3. dubna se bude i nadále nad střední Evropou vlnit studená fronta.

Na většině území Česka (vyjma SZ) a Slovenska je očekávána nízká pravděpodobnost výskytu bouřek (15%), na J Čech, Moravy a na Z Slovenska pak vyšší (50%). Intenzivnější projevy bouřek by se objevovat neměly.

Předpověď ESTOFEXu:
Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

03 dub 2017 08:41

Noční přechod studené fronty přinesl na severovýchod Čech 2 multicelární bouřky, které se ve svém trvání zčásti prolnuly...

První multicelární bouřka na studené frontě postupovala nad místo pozorování od jihozápadu ve směru své podélné osy (proto byla poměrně dlouhého trvání). První vzdálené hřmění bylo slyšitelné okolo 1:05 SELČ, v 1:30 začaly vypadávat srážky o intenzitě až 18 mm/h (celkem za bouřku 3,9 mm). Ve stejném čase se vyskytly nejbližší bleskové výboje (1,2 km vzdálené). V naprosté většině případů se jednalo o CC a IC blesky bílé až nafialovělé barvy. Po 1:50 docházelo ke slábnutí srážek, aktivní buňky začaly postupovat spíše JV od místa pozorování. Ve 2:15 došlo ke krátkému vzplanutí bleskové činnosti v bližším okolí. Poté následovalo pouze slábnutí aktivity (za velmi slabých srážek) - k vyhasnutí bouřkové činnosti došlo okolo 3:05 SELČ. V poslední fázi existovala tato bouřka souběžně s další multicelou, pohybující se cca 15 km západně od místa pozorování.

Druhou byla multicelární bouřka, též na studené frontě, postupující od jihozápadu přes východní Krkonoše. Ve své prvotní fázi od 2:50 SELČ souběžně s doznívající multicelární bouřkou procházející východně od místa pozorování. Okolo 2:50 blesková aktivita nad Trutnovem, později Žacléřem. Konec aktivity okolo 4. hodiny ranní. Místo pozorování ovlivnila pouze velmi slabým deštěm.
Nameless42

03 dub 2017 13:21

Tak zdravím v nové sezóně lidi :rock: :rock: .

Dnes v noci na pondělí proběhl start i zde na Kolínsku. A to pěkně z ostra. No vezmu to popořadě. První letošní "dunění" se už asi konalo předchozí den kolem 22:30 kdy jsem si mylně myslel, že se jedná o nějaký letadlo. Ale když jsem se pak podíval na radar, tak akorát u Kolína bylo jádro ve kterém detekce zaznamenala pár výbojů. 100% jistotu jsem pak měl až po půlnoci kdy jsem zaslechl několik dalších vzdálených zahřmění a na SV jsem viděl i několik letošních prvních výbojů. To bylo kolem 01:00. To hlavní, ale přišlo až po 02:00 hodině kdy nás trefilo samostatné jádro, které bylo součástí většího srážkového komplexu, který postupoval od JZ. To už jsem skoro spal a najednou rána jak z děla přímo nad námi :shock: . No nebyl to zrovna pěkný pocit :D . Chvilku jsem nehybně ležel a nevěděl jestli mám vylézt a popadnout "zrcadlo" a zahájit první letošní focení nebo radši zůstat v bezpečí domova. A pak po pár minutách přišli na řadu ještě další asi 4 výboje podobné intenzity jako ten první. No pak už jsem sebral odvahu a vylez ven a postavil si stativ se zrcadlem aspoň na verandu a zahájil focení. To už se ale opět projevil zákon schválnosti a celý to elektricky chcíplo. Ještě jeden docela silnej výboj se sice objevil, ale samozřejmě to bylo v mezičase mezi expozicemi a to už bylo vše. Takže se zatím žádné úlovky nekonaly.
Mimo tohohle se zde bouřka projevila už jenom vydatnějšími srážkami, který ještě pokračovaly se slabší intenzitou i po 03:00 hodině kdy jsem ukončil focení a šel spát. Mimo těch 5 - 6 "dělových ran" už jenom sem tam sporadicky slabě zahřmělo.

Tak to je prozatím vše. Pro začátek dobrý, ale doufám, že to v prosinci nebudu hodnotit jako jednu z nej bouřek této sezóny :D .
Amerika

03 dub 2017 21:23

Sobota i neděle byly první 2 dny, kdy jsem si i já poprvé v tomto roce poslechl charakteristický zvuk a odpozoroval první blesky a záblesky. V sobotu to byla nejprve bláskyvice a vnitřní blesky ze vzdálené večerní bouřky na Chebsku. V neděli ráno při přechodu rozpadajícího se pásma bouřek to pak dalo 2 záblesky následované hromem. Hlavně v noci jsem i něco zajímavého odfotil a naostro jsem tak vyzkoušel své nové stanoviště.
Více bych dal do kratšího příspěvku v článku. Tímto bych zároveň navrhl Instabiliterovi a zřejmě i tradičním přispěvatelům, zda bysme něco nedali dohromady...
Přílohy
N02_9508.png
N02_9593.png
Instabiliter

04 dub 2017 16:51

Amerika píše:Tímto bych zároveň navrhl Instabiliterovi a zřejmě i tradičním přispěvatelům, zda bysme něco nedali dohromady...
Na kratší článeček s pár fotkama ode mě to asi bude, plus vím i o dalších lidech, co měli o víkendu úspěch a přidali by se. Něco tedy dohromady dáme. Letošní premiéra si to zaslouží...
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2017“