Bouřky 2.4.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

03 dub 2017 07:39

Na severovýchodě Čech jsme se začátku bouřkové sezóny 2017 dočkali v druhém dubnovém dni, a to dokonce díky dvěma bouřkám....

První letošní se stala jednobuněčná bouřka, vzniklá ve vnitrozemí Čech před postupující studenou frontou. První známky konvekce byly detekovány radarem ve 2:20 SELČ severně od Nového Bydžova. Buňka dále postupovala k SSV, ve 3:50 pak severně od Dvora Králové nad Labem vyprodukovala první výboj - slyšitelný hrom, který mne probudil. Ve 3:55 jsem již byl na nohou a mohl tak pozorovat první bleskový výboj roku 2017. Podle detekce byl vzdálený cca 13 km. Další výboje již nenásledovaly a bouřka se začala rozpadat. Obloha kolem bouřky byla relativně čistá, takže i za tmy bez měsíčního svitu byly rozeznatelné okraje kovadliny. Pozorovací pozici konvektivní buňka minula v Z až SZ směru a nijak ji neovlivnila ani srážkami, ani zesílením větru. Okolo 5:00 SELČ konvekce zanikla na česko-polském pomezí u Meziměstí.

Po ránu byly viditelné vrcholky bouřkových mraků nad Krkonošemi a JZ Podkrkonoším:
P4020622.JPG
Bouřková oblačnost nad Krkonošemi 2.4.2017 ráno
Druhá bouřka přišla krátce po poledni, šlo o rozpadající se jednobuněčnou bouřku, která nás zasáhla pouze svou kovadlinou, ze které mezi 12:55 a 13:15 SELČ spadlo 0,2 mm deště. Slyšitelný pouze jeden velmi vzdálený hrom, na odcházející rozpadající se buňce byly viditelné výrazné srážkové pruhy. Buňka zanikla okolo 14:15 nad východním Broumovskem.
Yany1

04 dub 2017 16:24

Zdravím.
Tak už i já mám letošní první úlovky. Pozorovat jsem začal kolem půl desáté a končil kolem jedenácté hodiny. Vše se odehrálo od JZ k JV. Bylo slyšitelných i pár zahřmění. To nejhezčí přišlo samozřejmě hned po sundání foťáku ze stativu. Dva CC.
Přílohy
103.jpg
102.jpg
101.jpg
Canon EOS 450 D, stativ
Instabiliter

04 dub 2017 16:44

Neděli jsem poněkud zaspal, už jen kvůli odpolednímu (ne)dění. Ale po západu Slunce se aktivita nad Plzeňskem náhle rozjela, upozornil mě na to periferně viděný výboj jižním směrem. Než jsem se připravil, první polovinu dění jsem úplně zameškal. Jinak se moje pozorování shoduje s Yanym. I sem dorazilo z takové dálky pár hromů.
Přílohy
DSC_0048.JPG
DSC_0039.JPG
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Rosnič

04 dub 2017 17:12

První letošní výjezd za večerní bouřkou nad Plzní. Kdybych počkal, tak bych nejspíš viděl blesky taky (to jsou úlovky!), jenže jednak jsem nepočítal s tím, že se to takhle rozjede, a jednak jsem byl zralej akorát na postel.. :)
Přílohy
IMG_7648.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2017“