Bouřky 26.8.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Navážu na příspěvek páně Ameriky. Bouřky 25. jsem samozřejmě prospal (letos na to mám štěstí), ale sobotní večer mi to vynahradil víc než bohatě. Jako kdyby se letošní sezóna ještě snažila nahradit tu dosavadní bídu... Odpoledne už dávalo tušit, že by se něco mohlo odehrát, ale večer dalece předčil očekávání. Krátce po západu slunce jsem se vydal ven vstříc těm několika odrazům, co ještě naskákaly na radaru, a nestačil se divit. Nádherná, ukázková kovadlina bouřky nad Plzní a na dosah ruky severem jdoucí přeháňka, která neměla daleko k tomu, aby se stala LP supercelou. Sice později dorostla do stadia cb, ale záhy se rozpadla. Nicméně se to obešlo bez blesků, vyjma jednoho CG z umírající kovadliny. To hlavní se ale začalo dít až později. Jeden z kumulů nad Rakovníkem najednou začal prudce růst do výšky, během pár minut se ukázala nová kovadlinka a za další chvíli se s frekvencí asi 5x do minuty rozblikal. Jenže blesky byly hlavně nepříliš výrazné IC, veškerá snaha o vyfocení vyzněla naprázdno a pak mě déšť zahnal na ústup. Bouřka při přechodu tradičně zeslábla, tak už jsem jí pak nevěnoval pozornost. Doma přebírám fotky, a najednou záblesk na východě. A další, a další. Himl, to bylo odkud? Žhavím radar, a koukám jako blázen. "Rakovnická" bouřka se vzpamatovala, a já mám najednou za oknem cébák prosvěcovaný jedním IC za druhým. Takže foťák, zase ven a koukám na to divadlo. Co pět vteřin jeden nebo série záblesků, na vystřelovák jsem štěstí bohužel neměl, kochal jsem se asi dvacet minut než záludně dorazila další přeháňka a já musel opět vyklidit pole.
Jestli má takhle skončit léto, tak potom naprostá spokojenost 8)

http://draconian.rajce.idnes.cz/Bourky_26._7._2017/#
Přílohy
IMG_8856.JPG
IMG_8873.JPG
IMG_8925.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tak tentokráte se to konečně POVEDLO!!!
Jak píše Rosnič, najednou se to téměř zbláznilo, že člověk nevěděl co má dřív fotit. Absolutní pecka - pozápadní bílý cumulonimbus téměř nade mnou s do růžova zbarveným vrcholkem kovadliny a ještě navíc snad rotující buňkou... :o Ta se zařazuje mezi moje nejlepší fotky vůbec. A zároveň je tím splněný jeden z mých hlavních fotografických cílů. Mezitím jsem kromě jedné fotky téměř prokaučoval jiný krásný vznikající cb s blikající kovadlinou na druhé straně. Drahá daň za to, ale vyplatilo se. Poté co nás to přešlo se s nějakou odmlkou rozblikal ten systém jak píše kolega, a krátce potom mi tam šlehnul plusák jako prase. A plno dalších blesků a jiných zajímavostí k tomu.
Sezónu to sice nespravilo, ale beru to jako vstřícné omluvné gesto za tu dosavadní mizérii. Počasí v Česku se tímto hodně vzpamatovalo.
Více v článku.
Přílohy
N02_7136.png
N02_7195.png
N02_7451.png
Yany1
Příspěvky: 46
Registrován: 22 kvě 2015 08:12
Bydliště: Černíkovice Plzeň-sever

Zdravím.
Domů jsem přijel, až když bylo u nás po všem. V dálce na SV el. aktivita přetrvávala, u nás jsem stihl je pár blesků z rozpadající se věže.
Přílohy
1.jpg
2.jpg
Canon EOS 450 D, stativ
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Pokud bych vyjel dříve a na lepší místo asi bych měl mnohem více úlovků, ale i tak na závěr sezóny parádní bouřka s mnoha blesky i když byla daleko.
Přílohy
blesk 3.jpg
blesk 2.jpg
blesk.jpg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2017“