Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Rarášek 22.9.2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.

Rarášek 22.9.2016

Příspěvekod Tomáš Prouza » 22 zář 2016, 16:48:06

Viděl jsem již lecjaké meteorologické jevy, ale nad tím dnešním se musím pozastavit. Prašný rarášek je sice relativně tuctovou věcí, ale není asi příliš mnoho případů, aby zasáhl přímo meteorologickou stanici....

Čtvrtek 22. září 2016 nám začal prvním přízemní mrazíkem podzimu 2016. Teplota ve dvou metrech nad zemí klesla na +1,1°C a na trávě byla jen velmi silná rosa bez jíní. Ale na dobře izolované střeše domu bylo jak jíní, tak i led... Ráno bylo zcela jasné, během dne se vytvářela spíše slabší kupovitá oblačnost beze srážek. Teplota vystoupila až na +18,3°C v 15:46 SELČ. Po většinu dne panovalo bezvětří, případně se vyskytoval slabý vítr severního směru.

Místní zemědělci využili příznivého počasí a od rána začali sklízet kukuřici (na siláž). Na sousedním poli začali pracovat okolo 15:30. Ze zvědavosti jsem se zašel podívat, jak jim to jde od ruky. V té době vrcholilo maximum denní teploty a vál slabý S vítr do 2 m/s, na obloze bylo okolo 3/8 nízkých kumulů. Stál jsem na okraji pole, když tu se náhle (v 15:52 SELČ) zvedl silný vítr od jihu až jihovýchodu, který byl tak silný, že jsem se musel proti němu zapřít, aby mne neporazil (rychlost odhadem 10-15 m/s). Vítr přicházel od jihu až jihovýchodu ze směru zástavby a jakmile se dostal nad pokosené kukuřičné pole (již ze včerejšího dne), zformoval se do podoby víru - klasického raráška, o průměru při zemi okolo 30 metrů. Vzdušný vír nasával a zvedal kusy kukuřičného listí odhadem do výšky přes 100 metrů. Celý jev trval nad polem 3 - 4 minuty a zanikl na kraji lesíka, kde cca minutu "cuchal" koruny stromů. Případný vývoj za lesíkem nebylo možno z místa, kde jsem stál nadále sledovat, ale vír pravděpodobně zanikl. I po vymizení projevů při zemi se zvednutý materiál vznášel ve vzduchu íce jak 5 dalších minut.

Nejzajímavější však ale bylo, že přechod jevu zachytila i má meteostanice, na které se projevil nárazem o rychlosti 10,3 m/s. Po návratu domů jsem zjistil množství čerstvě opadaného listí a množství opadaných švestek.

Za zvláštní ale považuji, že jednalo-li se o raráška, pak tento "přežil" průchod intravilánem, který je hodně členitý... V příloze záznam z meteostanice - že se nejedná o chybu anemometru dokazuje fluktuace tlaku vzduchu.

2016-09-22_1640.gif
Data z meteostanice V. Svatoňovice 22.9.2016

mapka_rarasek.jpg
Přehledová mapka pozorování
Tomáš Prouza
Administrátor

Zpět na Pozorování v roce 2016