Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 25.6.2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.

Bouřky 25.6.2016

Příspěvekod Tomáš Prouza » 25 čer 2016, 07:43:18

V sobotu 25. června během dne k nám před zvlněnou studenou frontou, která večer začne přecházet přes naše
území, bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu. Večer a v noci pak bude přes naše území bude postupovat zvlněná studená fronta. Za ní se bude v chladnějším vzduchu rozšiřovat od západu nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu.

Na celém území Česka i Slovenska je z tohoto důvodu očekávána vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50 %), stejně tak i možnost výskytu intenzivnějších doprovodných jevů - především přívalových srážek, krupobití a nárazového větru. V oblasti Čech mohou být projevy bouřek i velmi intenzivní, především se mohou vyskytnout vysoké srážkové úhrny. Na západě Čech pak nelze ve večerních hodinách zcela vyloučit i možný výskyt tornáda. Bouřky budou převážně multicelárního charakteru, i když výskyt ojedinělé supercelární bouře též nejde zcela vyloučit.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 25.6.2016

Příspěvekod Tomáš Prouza » 26 čer 2016, 09:07:06

Sobotní bouřky opět potvrdily rčení, že "ranní bouřka se odpoledne vrátí". Všechno začalo vlastně už v pátek, kdy se konvekce za horkého dne omezila na pár plochých kumulů, ale večer po západu Slunce začaly vystřelovat různé věže v okolí a bylo vidět, že labilita je pořád slušná a CIN naopak mizí. Nevypadalo to ale na žádný další zajímavý vývoj, takže jsem šel spát...

Krátce před 2. hodinou ranní mě vzbudilo šumění deště a protože se větralo otevřenými střešními okny, vstal jsem abych je zavřel. Přitom jsem se zrovna podíval na radar a co nevidím - navštívila nás izolovaná multicelární bouřka uvnitř vzduchové hmoty (tak zvaná bouřka "z tepla"). Vznikla okolo jedné hodiny ranní západně od Orlických hor (souběžně s ní vznikla další multicela, která následně zasáhla Broumovsko, ta se u nás nijak neprojevila) a postupovala dále k severozápadu. Svatoňovic dosáhla okolo 1:45 SELČ, kdy vyprodukovala první výboj (ten jsem ještě zaspal). Ve stejnou dobu začaly vypadávat slabé srážky - řídké, ale s velkými kapkami (ty mě už probraly). Multicela byla lokálně velmi omezená, od jihovýchodu ji po 2. hodině krásně osvětloval Měsíc. Ve 2:17 došlo k výboji ve vzdálenosti okolo 5 km (srážky již byly skoro téměř neznatelné), následně ještě ke dvěma ve větší vzdálenosti. Bouřka poté přestala být elektricky aktivní a odsunula se přes Krkonoše do Polska, kde se okolo 3:45 již jen jako přeháňka zcela rozpadla. Ale to jsem už opět dávno spal ;)

Ráno pak začalo jasnou oblohou a raketovým vzestupem teploty (noční Tmin +18,3°C) až na prozatímní letošní maximum +31,9°C. Po poledni se sice kumulilo, ale zároveň docela silně foukalo od JV (až k 10 m/s), takže konvekce neměla nějaký výrazný vertikální rozvoj. Pár poledních pokusů o přeháňku skončilo dřív než pořádně začalo. Bouřková činnost se zákonem schválnosti začala rozjíždět ve chvíli, kdy jsme kolem 17. hodiny vyrazili k sousedovi na pečení kuřat...

Jednalo se o multicelární bouřku na linii konvergence před studenou frontou. Vznikla už okolo 16:50 SELČ, relativně daleko před samotným hlavním pásmem konvekce, cca 10 - 15 km JZ od Svatoňovic. V 17:15 byl slyšitelný první hrom. Bouřkové pásmo nás zpočátku míjelo západním směrem. Okolo 18:20 se ale začalo více přibližovat. Po 18:35 začaly vypadávat intenzivnější dešťové srážky (až 80 mm/hod), jejichž intenzita však s časem značně kolísala (všichni se skryli do grilovacího prostoru). Při slábnutí srážek došlo k navyšování elektrické aktivity - od rožně jsem mohl pozorovat množství CC i CG výbojů ve vzdálenosti do 5 km, především v severním směru (letos z mé strany nejhojnější pozorování). Po 19. hodině srážky slábly a bouřka se odsunula dále k severu mimo okruh pozorování. V průběhu bouřky se ochladilo o téměř 10°C (+30,1°C v 17:15 vs. +20,4°C v 19:15). Napršelo 4,8 mm srážek.

Následovala pak ještě jedna opozdilá bouřka - rozpadající se multicela taktéž na linii konvergence před studenou frontou. V místě pozorování byla aktivní mezi 19:30 a 20:05 SELČ, poté se zcela rozpadla. Srážky byly neměřitelné, vítr bezvýznamný. Elektrická aktivita slabá, slyšitelných pouze několik hromů, pozoroval jsem jediný blesk.

Bouřky na samotné frontě se nám zcela vyhnuly, okolo půlnoci byla nad západním obzorem pozorovatelná relativně intenzivní blýskavice.
Přílohy
2016-06-25BC.gif
Průběh meteorologických veličin ve V. Svatoňovicích za bouřek 25.6.2016
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Václav Sedláček » 26 čer 2016, 09:48:24

Barrandov zažil po skoro roce přechod MCS. Sice neměl strukturu, zato nárazový vítr s maximálním nárazem 19 m/s za sekundu tu dlouho bouřku nedoprovázel. MCS měl několik aktivních sektorů, nad Barrandovem ale docházelo jen k občasným CC (i několika CG-) výbojům vesměs čárových. Při přechodu byly rozeznatelné přechody dvou aktivních sektorů (22:20 - 22:35 a 22:50 - 23:10), provázené nárazovým větrem, škody nezjištěny. Srážky spíš vytrvalé než prudké, celkový úhrn jen 7,6 mm.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Václav Sedláček

Příspěvekod Dáša » 26 čer 2016, 10:05:15

Tenhle víkend se prostě bouřkově nepovedl. V sobotu nás pozdě večer vyhnal do terénu celkem pěkný, izolovaný, ovšem naprosto impotentní cébák. Ten který bliknul vybublal až hodinu poté, co jsme šli spát... :@
V neděli odpoledne jsme v rámci snahy vymanit se z Brandýského oka vybrali bouřku, která byla víc akustická než vizuální, navíc se odporoučela bezpečně za řeku, kam bysme za ní nemohli. Chuť jsme si chtěli spravit na večerní frontě a v rámci chaotického vývoje jsme se raději vypravili ke Středohoří na bouřku nad Mostem. No být tam o chvilku dřív, asi by to bylo pěkné. Samotná fronta byla uživatelsky nepřívětivá, protože nás spláchla dřív než dorazila, tudíž se vyfotit nedalo vůbe nic :? .
A tak jedinou zajímavostí (bohužel bez fotodokumentace) byla fauna, která se nám během cesty málem vypravila pod kola a to ve výčtu:
1 srnka, 2 kočky, 2 ptáci - ale veliký (je dost možné, že to byl ten jeden samý 2x :lol: ), 1 zajíc a pak 1 liška, která honila po silnici myš. :)
Přílohy
IMG_4078.jpg
Dáša
Člen AMS o.s.

Příspěvekod S-ChaserMR » 26 čer 2016, 11:37:29

Bouřek bylo i dost, ale byly to jen "stěny vody"...

dest1.jpg

Ani noční bouřky nepřinesly nějakou výraznou strukturu:

nocni.jpg

Takže o ničem vlastně.
S-ChaserMR

Příspěvekod Yves » 26 čer 2016, 19:08:49

Očekávaje další totální blamáž (která se samozřejmě i naplnila) jsem vyjel na Pelhřimovsko na příchozí buřiny. Byly to docela těžké mraky, blýskalo se hlavně v mracích, přímo v Pelhřimově jsem vjel do dění, padaly ojedinělé kroupy mezi slušným lijákem, ale byly malé, řekl bych tak 4 mm. Zvláštní je, že po chvilce vydechly svůj život, čekal jsem jejich pokračování. Třebíč potom večer po 23. hodině slabá bouřka od JJZ, blízké údery a nekonaly a spadl 1 mm vody. Není to prostě normální na JV Vysočině už zase. Jinak ale letos už 4x krupobití na výjezdech. Z: http://radar.bourky.cz/.
Přílohy
i.png
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Yves

Příspěvekod počasář » 26 čer 2016, 19:33:00

Záznam z kamerky ČHMÚ na Mikulce. Pohled na podvečerní linii konvergence západně od Plzně položenou ve směru jih-sever před příchodem MCS z Bavorska. Konvekce naskočila po odsunutí Cirrů a současném zvýraznění linie v důsledku mírného větříku od západu. Kamerku jsem natočil až to světelné poměry dovolily. Pěkná turbulence po přeháňkách:

https://youtu.be/L6iaYJV3F6I
Honza Sulan, ČHMÚ Plzeň
počasář

Příspěvekod Rosnič » 27 čer 2016, 17:37:42

Megavýjeb. To ani jinak nejde napsat. Když jsem se dozvěděl, že se festival Porta Řevnice konečně potká s pěkně mastnou předpovědí ESTOFEXu, tak jsem sice měl na jednu stranu hroznou radost, ale na druhou jsem se připravoval na nejhorší, protože na Brdech a kolem Berounky bývá v podobných situacích veselo, zvlášť, když jsem viděl, jak na fb přibývají zprávy o kroupách a vyvrácených stromech... A... nic. Bouřky, co vznikly odpoledne na jihu, zůstávaly na místě a pak se buď rozpadly, nebo odešly na východ a do Řevnic přinesly akorát déšť z kovadlin a pár vzdálených zahřmění. Další bouřky naskakovaly pak až u Prahy a dál na sever. V dosahu se mi tak ocitla akorát bouřka, která sice v 15:00 SELČ vznikla mezi Řevnicí a Rudnou, ale vzápětí odešla na Prahu. 2x-3x do minuty hrom, jinak nic. Před 23:00 SELČ dorazila od jihu MCS za hromů, blesků, a sílícího deště a větru, jenže to už jsem se dokázal akorát tak, řádně společensky unaven, uklidit do stanu. Z toho lesa bych se stejně nikam včas nedostal... Aspoň, že se to obešlo beze škod, kdyby dorazila supercela, nejspíš bych z toho měl radost akorát já...
Přílohy
IMG_6566.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Příspěvekod Nameless42 » 27 čer 2016, 17:59:53

Zdravim :hai: .

Tento den se tady docela povedl a asi ho můžu prohlásit zatím za nej-bouřkovej roku 2016. Ze začátku to moc nadějně sice nevypadalo, ale později večer dorazil z Bavorska elektricky velmi aktivní MCS. I když projevy byly celkově asi výrazně pod 2 od Estofexu.

Rozbouřilo se už kolem 16:00 ale zatím to šlo všechno Z od nás. Později kolem 17:45 začalo slabě pršet z toho (na radaru) zelenýho bordelu a ještě se k tomu začalo postupně ochlazovat takže se nám začal ten "čerstvej" tropickej vzduch pěkně "znehodnocovat". Z těch pěkných 35 to spadlo pod 30 a už sem se začal obávat, že ten MCS z Bavorska to nevydrží a sem dorazí jenom déšť. No naštěstí to vydržel a před 23:00 sem dorazil elektricky velmi aktivní komplex od J. Hlavně před příchodem a pak i na jeho zadní straně bylo možné pozorovat velmi pěkné IC/CC a i několik pěkných rozvětvených CG blesků. Při samotném přechodu pak byla většina blesků ukrytá ve srážkách takže žádnou strukturu nebylo možné pozorovat.

Pár se mi jich podařilo ulovit, když konečně přestalo pršet a já mohl vyrazit na kole do terénu. Před příchodem toho systému jsem ale takový štěstí bohužel neměl. Sotva co jsem si rozbalil stativ a připravil jsem se na focení tak se plně projevil "zákon schválnosti" :D a začalo pršet. No takže jsem to zase musel zabalit což docela zamrzelo vzhledem k tomu, že co výboj to nějakej pěknej CC nebo CG :cry: .

Projevy ty byly takový obyčejný. Hlavně při příchodu se vyskytl silnější vítr + silnější déšť při přechodu. Pršet přestalo akorát kolem půlnoci a ještě kolem 01:00 jsem pozoroval ojedinělý výboje. Ale to už ten MCS měl to nej za sebou a při postupu dále k S rychle slábnul.

Tady posílám pár fotek.

https://goo.gl/photos/JhgRzBKpRw4igGxn8
Nameless42

Příspěvekod novotny » 28 čer 2016, 19:24:31

Ahojte, z tohoto dne se mi podařila bouřka při západu slunce u Žatce, pak už to byla jen bída. Následná MCSka už se moc nepovedla, nějak se to rozdrobilo... K ránu před touto situací se objevil ještě pěkný cébák nasvícený měsícem na který mě upozornil "Amerika" (díky), bohužel krom jednoho CCčka už nic nevypotil.
Přílohy
IMG_2585.JPG
CG blesk u Žatce
IMG_2558.JPG
CG blesk u Žatce
IMG_2500.JPG
noční Cb u N. Strašecí
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
novotny

Příspěvekod Yany1 » 29 čer 2016, 17:55:18

Zdravím.
Začátek pozorování ve 21:10, hromy slyšitelné už hodinu před, ale nedokázal jsem se vyhrabat z garáže. První pozorovaná el. aktivita byla na JZ (silnější aktiv.) a Z. Během hodiny začala aktivita i z J. Pozoroval jsem až do půlnoci, poté začalo práskat i z V a byl čas na úprk. Buňky byly vcelku dost aktivní, akorát Bleskolap 2000 zklamal, tak jsem musel cvakat ručně, proto jich halda "utekla". Až do cca. 23:15 beze srážek, poté velké kapky, zprvu řídce, během 10 min docela slejvák. než jsem rezignoval, bylo v autě vcelku vlhko... Vše vzdálené, pouze 3 ks do 1 km a jeden kousek hodně blízko. Netroufám odhadovat jak daleko, ale chvíli před koncem představení jsem fotil z balkonu a blesk je rozostřen. Nevím od jaké vzdálenosti je zaostřeno na nekonečno. Byla to prda, že má drahá vyběhla z postele, čemuž se divím, protože v Mostě na okruhu byla schopná usnout při závodu za svodidly na konci cílové roviny. Vítr během pozorování v nárazech max 6 m/s. Srážkový úhrn nevím.

Pár fotek, zbytek na :
http://yany1.rajce.idnes.cz/Bourka_25.6.2016/
Přílohy
IMG_7547.jpg
IMG_7541.jpg
IMG_7501.jpg
Canon EOS 450 D, stativ
Yany1

Příspěvekod Instabiliter » 02 črc 2016, 21:40:54

Ahoj

Tak jsem se k tomu zpracování konečně dostal :D

Ovšem hezky od začátku. Zpočátku se tvořila konvekce víceméně severně v Krušákách, současně bouřky nahazovala Šumava, kde to v pošumaví udělalo pěkný svinčík. Přímo pro Toužim to však vypadalo tehdy na výpek. Bouřky šly daleko na východ a u nás stále nic. Naději držely vyšší teploty, i večer bylo 26°C, obloha se následně pokryla vyvýšenou konvekcí. Trvalo docela dlouho, než se nahodila první buňka. Ta nastartovala nad městem a postupovala k severu. Pak už to šlo rychle. Za chvilku jsme už z toho měli pěknou multicelku. Vývoj základen některých buněk byl opravdu hodně turbulentní, tvořily se různé sníženiny, někdy i chvilkové tromby. Buňka dole na fotce vytvořila i wallcloud. Bouřka se pak odsunula dále k severu a očekávali jsme, co dá čerstvě vzniklý systém na Plzeňsku. Ze začátku to vypadalo na bleskové hody, systém se ale "roztáhl" do šířky a začalo pršet. Takže z očekávaných hodů toho moc nebylo. Poslední noční bouřka tedy zklamala, ovšem jako celek den hodnotím hlavně díky večerní bouřce a její struktuře pozitivně.
https://www.youtube.com/watch?v=te211y68nSo
Přílohy
P1040762.JPG
Základna s wallcloudem
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Instabiliter

Příspěvekod Amerika » 07 srp 2016, 15:35:07

U nás zřejmě druhý nejlepší den této sezóny - myšleno společně s předchozím dnem, neboť to začlo už večer 24ho.
Poté co to večer začlo naskakovat východním směrem, tak jsem se vpodstatě nezastavil až do přechodu MCSv noci druhého dne. Vystřídaly se situace všerůzných druhů, hlavním trhákem byl však noční cébák s blikající kovadlinou. Více toho bude v článku, tady zatím malá ukázka.
Tomáši, gratuluji k tomu oražovému blesku u Žatce. Blesk proti červánkům tady ve sbírce snad ještě nemáme...
Přílohy
_DSC3915V.png
_DSC4194.png
Amerika

Příspěvekod dobrmanek » 05 říj 2016, 10:04:31

V brzkých ranních hodinách vznikla bouřka nad střední Moravou a postupovala k severu, chvilku jsem váhal, zda má smysl vyjet a nakonec jsem neodolal. Zaparkoval jsem auto u Kamenky a doufal, že bude co lovit, na první pohled to moc nadějně nevypadalo, ale nakonec velká spokojenost.

blesk.jpg

více fotek
http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/25.6.20 ... h_hodinach

Okolo půlnoci postupovala od jihu linie bouřek a tak jsem v naději vyjel k Vrchům. Škoda, že všechny blesky byly v mraku a žádné CG se neobjevilo :(

https://www.youtube.com/watch?v=KbOXEfdilV8
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Zpět na Pozorování v roce 2016