Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 28. - 29. srpna 2016

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2016.

Bouřky 28. - 29. srpna 2016

Příspěvekod Tomáš Prouza » 29 srp 2016, 00:55:33

V neděli 28. srpna k nám bude po zadní straně tlakové výše nad východní Evropou vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Večer začne ovlivňovat počasí na západě Čech studená fronta, postupující přes Německo k východu.

Na většině území Česka (vyjma V Moravy a Slezska) je předpokládána nízká pravděpodobnost výskytu bouřek (15 %), v oblasti Krušných hor na SZ Čech pak vyšší (50 %). V prostoru s vyšší pravděpodobností výskytu konvekce se zároveň mohou objevit i intenzivnější doprovodné jevy ve formě nárazového větru a krupobití.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 28. - 29. srpna 2016

Příspěvekod Tomáš Prouza » 29 srp 2016, 10:13:41

Od dnešní studené fronty jsem si moc nesliboval, protože odpolední a večerní bouřky se držely spíš v německém Sasku, případně na Šumavě. Až později večer se objevila multicela, která si to svištěla severně od Prahy k východu a byla na kolizním kurzu. Takže jsem se rozhodl počkat, co z toho nakonec bude, protože jinak fronta vypadala opět na SF - suchá fronta neboli standardní fail :lol:

Vývoj ale nakonec předčil veškerá očekávání:

Od západu postupovaly v časných nočních hodinách 2 multicelární komplexy, spojené s linií konvergence. První z nich se přiblížil na dohled k místu pozorování již okolo 22:30 SELČ, kdy začala být nad západním obzorem pozorovatelná docela frekventovaná blýskavice. Okolo 23:00 již byly jasně viditelné čárové blesky CC/CG vystřelující z kovadliny bouře, vzdálené v té době přes 40 km na JZ. První velmi vzdálené hřmění bylo rozpoznatelné ve 23:20 ze vzdálenosti 35 km. Množství záblesků v oblaku dosahovalo v té době maxima s jedním výbojem za 3-5 sekund. Ve 23:55 dosáhl okraj bouřkové kovadliny zenitu nad Svatoňovicemi. O pět minut později došlo k dosud nejbližšímu výboji ve vzdálenosti okolo 15 km na JZ. V 0:05 začaly vypadávat velmi slabé srážky, elektrická aktivita začala klesat a z hlediska radarového pozorování se bouře začala rozpadat - přestože se východně od Trutnova vytvářela výraznější buňka, elektrická aktivita se v ní projevila jediným CC bleskem 4 km vzdáleným a po 10 minutách opět zanikla. Z rozpadající se bouřky ještě slabě pršelo okolo 0:30 SELČ, srážkový úhrn byl však neměřitelný. Hlavní konvektivní jádro bylo natolik vzdáleno, že na místo pozorování nemělo podstatnější vliv.

Přibližně 50 - 60 kilometrů za předchozí bouří postupovala na linii konvergence před studenou frontou od západu další multicela. Její blýskavice byly pozorovatelné již okolo 0:30, za doznívání předchozí bouřky. Byla relativně vzdálená, ale opět na kolizním kurzu. Šel jsem si lehnout s tím, že mě musí 100% vzbudit, až dorazí. A tak se stalo...

První hřmění bylo slyšitelné okolo 1:00 SELČ někde ze vzdálenosti okolo 30 km. Bouře zasáhla Svatoňovice přímo, její čelo dorazilo v 1:28, doprovázeno přívalovými srážkami o intenzitě přes 180 mm/hod, nárazovým větrem západního směru o rychlosti 8,0 m/s a mohutnou elektrickou aktivitou, při které však výrazně převažovaly CC výboje. Ve 1:32 udeřil blesk 2 km daleko, v 1:34 dosáhly srážky maximální intenzity, v 1:35 po dobu cca jedné minuty padaly kroupy o velikosti do 8 mm. V 1:37 došlo k výboji ve vzdálenosti kolem 400 metrů a srážky začaly slábnout. V 1:43 se již jednalo jen o slabý trvalý déšť, který ustal okolo 2. hodiny ranní. Okolo 2:15 pak došlo k backbuildingu v okolí Adršpachu, který už však místo pozorování neovlivnil, pouze oživil a prodloužil elektrickou aktivitu, která již slábla. Po 2:45 se bouře odsunula mimo okruh pozorování nad polské Kladsko.

Nebyly to nejsilnější bouřky roku, co se doprovodných jevů týká, rozhodně ale elektricky nejaktivnější.

Reporty:
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2022 - první vzdálenější bouřka
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2023 - druhá lokální bouřka
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Amerika » 29 srp 2016, 10:26:58

Takže perfektní rozloučení se sezónou! Píšu si sedmý vydařený bouřkový den a tudíž úspěšnou sezónu.
By člověk nevěřil, jak může vypadat stupeň 0-... Podrobněji to bude v článku.
Přílohy
DSC_7723.png
DSC_7832.png
DSC_8187.png
Amerika

Příspěvekod novotny » 29 srp 2016, 16:36:49

Jo ten cébák nebyl špatnej, pozorovatelnej snad z celých Čech, škoda jen že sem ho neměl blíž. V noci bylo taky všechno daleko ale hezky se na to koukalo, zejména na ten večerní osamocenej cébák. Pěkné zakončení sezóny.
Přílohy
IMG_4562m.JPG
IMG_4551m.JPG
IMG_4545m.JPG
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
novotny

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 29 srp 2016, 19:50:47

Ahoj, no nebyl to špatnej večer... i když ten krásně nasvícenej Cbák jsme prakticky nestihli. Pak už to bylo jen o tom izolovaném Cbáku a pokusu o sprajty, který se nakonec nějak povedl, i když jen dokumentačně, žádné kalendářovky... (o tom ale více zde: viewtopic.php?f=30&t=1690#p26908)

IMG_9820c.jpg

IMG_9828c.jpg

IMG_9925c copy.jpg
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod S-ChaserMR » 30 srp 2016, 00:18:34

Zde to ráno (v noci z 28 na 29.8) vypadalo na naprosté fiasko, všecko těsně na hranici tak do těch 15-20 km šedo, undulaty apod ale prostě vůbec nic jen dunění, stěny vody. Jediné zpestření bylo snad noční sledování blikajícího cbáku na severu-severovýchodě.

Po kvůli bouřkám probdělé noci a několikahodinové práci dopoledne jsem konečně usedl k pozdnímu obědu když tu vidím že cosi najelo nad Prahou...jídlo se opět odkládá. Zesláblý jsem se opět dobelhal na nejbližší stanoviště a už bylo jasné že se bude na co koukat. Nakonec nás těsně obešel, ale v celé kráse se ukázal celkem mohutný shelf cloud. Letos co se shelfů týče tak asi nejlepší. Jak jsem psal obešlo nás to pak ale odrazila další bouřka co už nás zasáhla ale tam nebylo nic zajímavého k focení..

Panorama (shelf cloud se blíží):
panor2982016.jpg

Shelf v nejrozvinutější fázi:

shelf11.jpg

Zde záběr na zajímavou sníženinu která se poměrně rychle vytvořila jakoby pod shelf cloudem, ale stále byla s ním spojená. Nakonec prošla jakousi metamorfozou.. :D kdy na začátku to byl cár na shelf cloudu poté to připomínalo wall cloud (ač to samozřejmě wall cloud nebyl ale tvarem) a nakonec se to přetvořilo do protáhlého jakoby roll cloudu)

89.jpg

A na závěr:

Zde video time lapse přechodu shelf cloudu:

https://youtu.be/uDgm2sVAang
S-ChaserMR

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 30 srp 2016, 17:32:01

29.8. jsem už moc nečekal, ale nakonec se ukázalo, že podmínky byly lepší, než předchozí den. Ještě v práci mě překvapila bouřka, která se projevila jedním poměrně blízkým CG, pak jsem doběhl pro fototechniku, ale už jsem nic nevyfotil. No a cestou domů mě zlákala další bouřka, která si to šinula jižně od Brandýska. Tak jsem zastavil na Rovinách a zkusil s triggerem pár blesků toho času se vyskytujících nad Kladnem...
IMG_0590c.jpg

IMG_0599c.jpg
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod Rosnič » 30 srp 2016, 20:23:11

Tak já jsem neděli totálně prohrál. Večer začal mohutným cb někde u Písku, a když jsem se pak ještě šel podívat ven a všiml si mohutnících kumulů na severu za Stochovem, tak bylo jasný, že tahle noc bude dlouhá. Sice jsem čekal na samotnou frontu, jenže ta spíš slábla a jak se později ukázalo, z těch "stochovských" kumulů se později, ještě před frontou, na mladoboleslavsku vyvinula snad nejhezčí noční bouřka sezóny, která, když mě před 22:00 SELČ vylákala za město, tak se mi naskytl pohled, co jsem už hodně dlouho neviděl. Jasná noční obloha, na zapádě slabá blýskavice z bouřek na frontě a na dosah ruky zběsile blikající parádní cébák... No a já, trouba, jsem si až doma při stahování fotek uvědomil, že je dobrý mít při tomhle typu focení zaostřeno na nekonečno :| Holt chybí praxe, takových bouřek je jako šafránu... Když jsem se asi o půl hodiny později vrátil zachránit co se dá, byla už bouřka příliš daleko a schovaná v altorstratech. Tak mám místo dobrých fotek fotky na hovno a aspoň super zážitek.

V pondělí v 5:00 SELČ blýskavice z bouřky nad Prahou, a po cestě do práce kde se vzala, tu se vzala, skoro celou cestu vyprovázela autobus silná bouřka s několika silnými CG- blesky, na Zličíně i krátce zapršelo. Pak už mě pohltil vír pracovních povinností, ale stejně jsem ještě asi ve 14:00 SELČ pozoroval obří cébák někde na JV Prahy, podle radaru opět pěkně silná bouřka s odrazivostí přes 60dBz. A taky bez fotek. Takže ke konci sezóny ostuda jako řemen, a místním samozřejmě gratuluju k úlovkům.
Přílohy
kumuly.jpg
IMG_7278.JPG
IMG_7301.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Příspěvekod Instabiliter » 31 srp 2016, 21:06:18

Tak já sem začal pozorovat až se setměním. Krásný, zapadajícím Sluncem nasvícený cumulonimbus jsem však kvůli nesledování situace propásl. Pro mě tedy začalo pozorování až bouřkami blížícími se od západu, kde byly vidět už navečer kovadliny bouřek v Německu. S postupem noci se bouřky dále přiblížily, jak už to ale tak bývá, to nejsilnější zůstalo v Sasku a přes hranice přelezlo jen málo co. Blesková aktivita systému byla slušná. Přesto jí trumfla blýskavice z jediné bouřky na Mladoboleslavsku, která i na tu dálku předváděla ohňostroj neskutečný. Škoda pro nás, že to nevzniklo blíže. Ke konci sledovačky se pak jedno bouřkové jádro přiblížilo na vzdálenost bližší než nějakých 10km, blesková aktivita byla slabá, tak jeden blesk za dvě minuty,. Přesto to byly bez výjimky CG blesky, následované hlubokými hromy.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=o7TtiHh9NPI

PS:
Srpen tak bouřkově nakonec neskončil úplně zle. Moc se ale opět u nás nepředvedl a podobně jako v minulých 2 sezónách k nám nepřinesl významější situace, jaké byly naposledy v roce 2013. Doufám tedy, že letos ještě není bouřkám úplný konec, nicméně asi nějakou majoritku rok 2016 už nepřinese. Pokud teda nepřijde v listopadu/prosinci nějaké derecho, které nám letošek zatím nedal, stejně jako v roce 2014.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Instabiliter

Příspěvekod Nameless42 » 07 zář 2016, 11:20:53

Zdravím :hai: .

No tak začnu tím co tady už zmínili někteří předemnou. A to tím nádherně nasvícenym Cb, který mě doprovázel při cestě na kole. Sice jsem uvažoval o tom, že bych si ho "cvaknul" mobilem, ale vzhledem k tomu, že ty fotky pak stejně vypadají jako noviny přežvejkaný oslem :D, tak jsem to obětoval a jen jsem se "kochal". Než jsem dojel domů, tak už nebylo co fotit.

To hlavní ale přišlo až večer po desátý. Asi tak kolem 22:30 jsem šel ven vyhodit do popelnice zbytky od melounu a najednou na mě začalo něco blikat. Tak jsem "zaostřil" na S a tam se nacházel další Cb doprovázený docela silnou blýskavicí. A ještě k tomu byl bonus v podobě čisté noční oblohy bez dalšího bordelu.

Další den pak ještě odpoledne dorazila slabá bouřka, která to tady jenom trochu zalila. Jinak nic zajímavého nepřinesla.

Tady je timelapse té noční bouřky. Díky té blýskavici tento den řadím jednoznačně k tomu nej. co letošní sezóna přinesla. Takhle pěknou "blikačku" s noční oblohou jsem naposledy viděl snad někdy v roce 2013.

https://www.youtube.com/watch?v=SbARK0586kc

28-29.08.2016 - Noční Cb.jpg
Nameless42

Příspěvekod dobrmanek » 05 říj 2016, 12:48:35

Tento den si budu velmi vyčítat aneb kdo zaváhá nežere či spíše mu uteče supercela pod nosem. Kéž bych se podíval na opavskou webku o něco dříve. V době kdy jsem se podíval, jen jsem vytřeštil oči. Naprosto dokonalý shelf cloud, jenže pro mě už bylo pozdě. Přesto jsem nakonec sednul do auta a v marné naději za ni vyrazil.

bourka.jpg

vice fotek
http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/29.8.20 ... d_Opavskem
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Zpět na Pozorování v roce 2016