Bouřky 25.7.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Dnes ráno mě kolem páté vzbudil déšť, ale že se jedná o neaktivní bouřku bylo patrno až z radaru...
V půl sedmé ráno ale budíček jak hrom a to doslova. Nástup MCS od jihu s docela pěkným shelfcloudem přecházel od 6:32 do 8:11 svou elektricky aktivní částí. Každou minutu připadl jeden CC záblesk, CG blesky nebyly. Přechod prakticky bez větru se s 15 mm srážek postaral o osvěžení - vůbec bouřky jsou letos na Barrandově nedostatkové zboží. Je to teprve druhý přechod aktivní buňky letos. Zato těch rozpadlých před Prahou letos nepočítaně...
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

nás to s Dášou vzbudilo kolem půl šesté, když se přímo nad Prahou udělala první bouřka. Několik blesků bylo fakt blízko a jeden max. stovky metrů :D . Jak to trochu přešlo, naskákali jsme do auta a vyrazili k Horoměřicím a počkali jsme si na druhou várku, která přišla po šesté hodině ranní. Na čele se vytvořil docela pěkný shelf a viděli jsme i pár CGček, než to k nám dorazilo. Pak četnost bleskové aktivity značně opadla, ale to už stejně pršelo, takže nás to nijak zásadně nemrzelo. Při té letošní bídné sezóně je tohle sice malá vzpruha, ale zase lepší než to nic, co bylo prakticky do teď.
IMG_6185c.jpg
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Mě vyhnala bouřka z baráku krátce před 7:00 SELČ. I když Doksy jen "lízla", tak jednak konečně pořádně sprchlo, a jednak jsem se dočkal i několika CG i CC blesků, byť na focení byla el. aktivita příliš chaotická a když jsem v sílícím dešti zakleknul na stanovišti pod deštníkem, tak blikly tři blesky vždycky úplně mimo záběr a pak už byl klid :D . O hodinu později už bylo téměř jasno.
P.S. Večer před tím, kolem 22:00 SELČ, se to tady řádně rozkumulilo. Škoda, že jsem nevyběhnul ven dřív, tohle se v noci vidí málokdy.
Přílohy
IMG_4294.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Začlo to večerními kumuly, které popisuje kolega. Jejich základny byly srovnané do řad. Pozoroval jsem je cestou z Prahy. Některé z nich později přerostly v cumulonimby, ale z okna doma jsem je měl již zakryté.
Ráno po páté mě vzbudily hromy. Jednalo se o bouřkový systém, který postupoval už od večerních hodin předešlého dne z Rakouska. Těsně před námi se ale rozpadl a nové buňky vyrazili až těsně za námi (tenhle jev by se sakra měl nějak pojmenovat - jedná se tady o docela běžnou záležitost). Tyto ranní bouřky ale u nás neměly tak pěknou strukturu, jako měl Honza, takže jsem spal dál. Trvalo to asi do sedmi, občas i s hromy průměrné síly. Ke konci pak i pršelo - asi tak 1 až 2 mm.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“