Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 17. a 18.7.

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.

Bouřky 17. a 18.7.

Příspěvekod Amerika » 18 črc 2015, 10:19:33

Včera (17.7.) jsem byl v práci na jihu Prahy - s dobrým výhledem na oblohu. Odpoledne vznikaly nejprve zajímavé cumuly, na západě jsem ve škvírách mezi nimi zpozoroval kovadlinu. Rychle se od toho směru zatáhlo, došlo ale jen na slabý déšť a slabší elektrickou aktivitu. Struktura ne-příliš zajímavá.
Amerika

Re: Bouřky 17. a 18.7.

Příspěvekod Dáša » 18 črc 2015, 15:40:29

Včerejší bouřky (17.7), které poměrně brzy odpoledne vyskákaly západně od Prahy nás překvapily. Modely je totiž dávaly jinam a Estofex si včerejšek představoval asi taky trochu jinak, viz http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml
Na OC Šestku jsem to stíhala jen tak tak. Na místě už kromě Honzy Drahokoupila byla i Lenka Kiliánová a Matěj Hrabánek - pražská klasika :) .Bouřky se ale nakonec slily do shluku, který podjel Prahu jižně a tak nakonec na Šestce spadlo jen pár kapek, které nestačily ani na řádné smočení betonů a tím to skončilo. Bouřka neměla strukturu žádnou, jen tmavo a ani bleskovou aktivitou nás nijak neohromila. Přesto z pár blesků se mi podařilo alespoň jeden nějak slušně zachytit. Tento blesk kolem 15:40 nejspíš našel svůj cíl na vysílači Cukrák (nebo také možná z vysílače Cukrák "vytryskl") :)
Dnes (18.7.) je to pro Prahu a západ zatím dost zklamání. :(
Přílohy
IMG_6977c (2).jpg
Naposledy upravil Dáša dne 18 črc 2015, 19:31:25, celkově upraveno 1
Dáša
Člen AMS o.s.

Příspěvekod MiyuGreer » 18 črc 2015, 17:48:41

Též jsem byl dost zklamán. Po práci jsem sledoval oblohu a jediné co jsem viděl byl dešťové mraky a pár přeháněk. Při těch hicech jsem už nechtěl jet do Prahy a doufat že tam bude něco k focení. Podle radaru jsem o nic zásadního nepřišel.

Dášin Cukrákový blesk bude asi opravdu výtrysk vzhůru. Když porovnám fotky jiných blesků tohoto typu tak jsou hodně podobné.
Canon EOS 100D
MiyuGreer

Příspěvekod Rosnič » 18 črc 2015, 19:05:53

Dneska to byl výsměch! Pozdní ráno začalo cébákem u Mostu, ten se potom rozpadl, pak dlouho nic a odpoledne se začaly objevovat bouřky na východě. Mezitím byla obloha pokrytá castellaty a congesty, a teplota dosahovala ke 34°C. Teď k večeru se akorát zatahuje nějakým vrstevnatým sajrajtem. Těšil jsem se, že když už v tom marastu na nádraží (Praha - Smíchov) nebudu moct fotit, tak aspoň trochu zaprší. Hnus, velebnosti.
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Příspěvekod Tomáš Prouza » 19 črc 2015, 06:42:55

Páteční bouřky se severovýchodu Čech zdaleka vyhnuly, takže nebylo co řešit. I sobotní aktivita probíhala zpočátku velmi daleko, až později odpoledne "nakopla" konvergence tvorbu nejprve izolovaných buněk, později pak spíše neuspořádaných shluků v oblasti SV Čech i v blízkém okolí. V té době nás více zajímalo rožnění kuřat, takže místní bouřka nebyla zrovna žádoucí :twisted:
Nakonec vše vyšlo ideálně, bouřky byly, ale pěkně nás obcházely. Poslední buňka, jenž se táhle po SV straně Jestřebích hor (na ní jsem zaznamenal několik CG blesků) , vykazovala vysokou odrazivost, nakonec z ní podle ESWD hned za hranicí v Polsku padaly až 3 cm velké kroupy.

Reporty:
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1654 - úvodní singlecela
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1655 - večerní shluk bouřek
Tomáš Prouza
Administrátor

Zpět na Pozorování v roce 2015