Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 7.7.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.

Bouřky 7.7.2015

Příspěvekod Tomáš Prouza » 07 črc 2015, 06:15:06

V úterý 7. července v pozdních večerních hodinách a v průběhu noci na středu přejde před naše území výrazná studená fronta, která definitivně ukončí období nynějších vysokých teplot. Na celém území ČR je tedy očekávána vyšší pravděpodobnost bouřek (50 %), na Z a SZ Slovenska pak nižší (15 %). Bouřky mohou být v rámci Čech (viz. mapka ESTOFEXu) doprovázeny velmi silnými projevy (velmi silný nárazový vítr, krupobití, přívalové srážky), na zbytku území ČR pak silným projevy (krupobití a přívalové srážky). Současné výstupy modelů ukazují na možnost přechodu výrazné squall line (v jejímž rámci se mohou nacházet bow echa), před níž by se mohly vyskytovat i bouřek supercelární povahy. Časový rámec tohoto scénáře se však v rámci našeho území týká pozdních večerních až nočních hodin. S nárazovým větrem počítá mimo jiné i model ALADIN.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz.

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 7.7.2015

Příspěvekod Rosnič » 08 črc 2015, 08:08:37

To je tak, když si drahá polovička v těch vedrech vymyslí čundr. Po příjezdu domů pak člověk tolik očekávanou fontu prostě prospí... |(
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Příspěvekod Nameless42 » 08 črc 2015, 17:32:06

Tak na ten "nářez" jsem si vzal dovolenou a pěkně jsem si na to počkal do noci. Bohužel se při lovu blesků z různých důvodů moc nezadařilo. Buď jsem měl mizernej výhled, nebo mě dovnitř zahnala přeháňka, která se vytvořila už před příchodem toho hlavního. Potom co přešla ta nejaktivnější část, tak ještě asi hodinu pršelo, takže jsem fotil z verandy odkuď jsem měl mizernej výhled. Takže mám jenom 3 fotky, na kterých je aspoň něco. No ale jinak samotný MCS svými projevy byl rozhodně povedenej. Jen škoda, že jeho přechod byl tak rychlý (aspoň té nejaktivnější části). Ani jsem si to nestačil pořádně vychutnat.
Takže vezmu to nějak popořadě. Už po 22:00 začala být viditelná blýskavice z bouřek na západě. To hlavní ale přišlo až po půlnoci. Respektive až po druhý hodině kolem 2:15. Přechod té nejaktivnější části netrval asi ani 15 minut, ale projevy ty byly hodně silný. Nárazy snad mohli jít i k těm 25 m/s a do toho ještě přívalák hnanej skoro horizontálně. Déšť ten byl vůbec hodně intenzivní. Těsně před příchodem bylo možné slyšet i jakýsi hukot od toho deště. Nevím jak to říct jinak. Video by bylo asi lepší, ale to sem bohužel nepořídil, protože jsem začal balit techniku a chystal se na ústup dovnitř, který jsem už tak prováděl na poslední chvíli.
Co se týče elektrické aktivity tak ta byla hodně vysoká. Blýskalo se nepřetržitě a to hlavně před příchodem. Naprostá většina blesků, ale byla ukrytá v mracích, takže jsem toho moc neulovil. Po přechodu té hlavní části začala postupně slábnout, jak se MCS vzdaloval dále na SV, ale stále byla docela vysoká a došlo i na pěkný Anvil crawlery a jiné CC/IC. Déšť taky výrazně zeslábl, ale jak jsem již napsal výše, pršelo ještě asi tak hodinu. Pršet přestalo až kolem 03:45. Potom jsem mohl konečně vzít kolo a vyrazit mimo vesnici abych měl lepší výhled na focení. Jenže to už byla frekvence blesků hodně sporadická, takže jsem to definitivně zabalil.

DSC_0003.jpg

DSC_0005.jpg

DSC_0026.jpg
Nameless42

Příspěvekod dobrmanek » 08 črc 2015, 20:59:46

Není každý den posvícení a včerejší a hlavně dnešní ranní přechod fronty mě docela naštval. Díky výpadku sítě Vodafone a nedostupnosti dat, jsem si udělal noční projížďku Opavskem a Krnovskem, výsledek veškerý žádný krom spáleného benzinu. Když jsem přijížděl zpět domů, tak se nad západním obzorem blýskalo. Po kontrole situace doma nastal okamžitý výjezd ku Kaménce. Bohužel shelf se rozpadal před očima. Blesková aktivita byla velká, ale vše v mracích. Na přední straně jen několik ojedinělých CG, z toho jsem ulovil jeden. Přechod byl doprovázen jen mírným zvýšením větru max 15 m/s. Pár zlomených větví, ale žádné popadané stromy. Na zadní straně bouřky již občas prolétlo CG, ale k mému štěstí se tři mrchy trefily přesně do okamžiku, kdy jsem sundal prst z spouště. Taky jsem si ulomil pojistku na stativu a když už jsem konečně ulovil pár blesků, tak jsem si jeden z nich smazal a jako na potvoru nešel obnovit. Prostě báječný lov
Jediné chudinky co jsem nalovil.
Přílohy
blesk 3.jpg
blesk 2.jpg
blesk 1.jpg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Příspěvekod misa12 » 08 črc 2015, 21:08:28

Ahoj, právě jsem vydal video ze stormchasingu že dnešní noci, sice je trochu kratší ale ta blesková aktivita si myslím, že stojí za to: https://www.youtube.com/watch?v=zBPMV4SfTDg ;-) Sice je čas videa 01:00 dnes ráno, ale přišlo mi zbytečné kvůli tomu zakládat nové téma, tak i když to je 8.7. tak to píšu sem, snad to nevadí. :-)
misa12

Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.

Příspěvekod Koldda » 08 črc 2015, 21:30:35

Tak u nás v Karlových Varech byla nejprve vidět blýskavice v pracích na západním horizontu, jak se bouřková linie blížila k místu pozorování, bylo slyšet hučení. Dvakrát přes nás přešel shelf cloud, v 20:30 UTC a 22:30 UTC, doprovázený intenzivními dešťovými srážkami a nárazovým větrem kdy během přechodu této linie byla většina blesků skryta ve srážkách nebo v mracích ale po přechodu linie to byla opravdu nádhera. Co se týká škod, tady v Karlových Varech to bylo hlavně polámané nebo vyvrácené stromy, minimálně v jednom případě spadl strom na zaparkované vozidlo, a výpadky elektrického proudu krátkodobého charakteru, následky se odstraňovali ještě v dopoledních hodinách, článek na požáry.cz o zásazích hasičů v souvislosti s bouřkou: http://www.pozary.cz/clanek/116857-po-vedrech-se-ceskem-prehnala-bourka-hasici-vyjizdeli-k-popadanym-stromum/

Galerie z pozorování: http://boureunas.rajce.idnes.cz/Pozorovani_bourka_7._7._2015

100_1536.JPG

100_1613.JPG
Storm spotter a dobrovolný hasič =)
Koldda

Příspěvekod D.Erban » 08 črc 2015, 21:53:34

Letos zatim na prvnim místě :) ve 22:00 k nám přišel krásný shelf cloud, který s sebou přinesl silné nárazy větru (přes 30m/s) a vydatnou spršku. Když bouřka odcházela, byla k vidění krásná blýskavice (90% CC). Okolo 0:00 přišla ona studená fronta, bez výraznějších ex. jevů. První bouřka měla větší grády :-)
Foto: http://khonas.rajce.idnes.cz/Nebe_2015#IMG_0088.jpg ->
Přílohy
8.jpg
Shelf cloud
IMG_0242.jpg
IMG_0223.jpg
D.Erban

Příspěvekod Amerika » 09 črc 2015, 21:38:07

Přestože nás všechno lepší minulo, a dokonce jsem nevyfotil ani jedinou fotku, považuji tenhle den za první vydařený bouřkový den v této sezóně. Důvodů je několik..
Za prvé - co je na západě, to se prostě počítá. Konečně nějaká situace ukázala, že i od Prahy na západ může být velká bouřka. A né jen jižní Čechy, popřípadě Vysočina nebo Morava. Za další - po několikaletém bouřkovém úpadku přišlo něco, co se nápadně blíží stupni 3. Také se ukázalo, že poté co první linie původně silných bouřek přejde téměř v rozpadu, navíc ochladí vzduch o 10 stupnů, může přijít druhá - ještě silnější než ta první. A v neposlední řadě - poprvé za 15 let pozorování jsem viděl takovou frekvenci blesků - na prvním pásu bouřek pozorovaném ze vzdálenosti asi 60 km se blýskalo tak často, že už odhadhadnout to bylo těžké. Na každou vteřinu připadlo nejméně 5 záblesků.
Jižní část této první linie se před námi téměř úplně rozpadla, došlo jen na slabý déšť. Chybou bylo, že jsem rozhodl že už nic k focení nebude a šel jsem spát. Ráno totiž vztávám v 5 do práce. Očekávajíc cosi klubajícího se v plošných srážkách za linií, vzbudil jsem se asi za půl hodiny, ale to už bylo pozdě. Rychle jsem vyrazil na vyhlídku vstříc nové bouři plné bílých pixelů. Krásný bílý shelf cloud už byl moc blízko a žádný ze stovek blesků ho dostatečně neosvítil, aby vznikla fotka. Možná také proto, že už se v místě přes Slaným (a Brandýsského oka) opět bouře rozpadala. Došlo jen na mírný déšť a asi 1 až 2 mm srážek (ikdyž radar ukazoval červenou). V obou bouřkách byly hromy nezvykle slabé. Nakonec někdy kolem 3 hodiny přecházela 3. bouřka a kromě opět slabého deště z ní jednou opravdu pořádně zahřnělo - zřejmě CG+ na zadní straně kovadlinového systému.
A ještě taková zajímavost z druhého dne. Srážky se už téměř nečekaly, a tak jsme na stavbě naplánovali nátěr tekuté hydroizolace na betonové terasy. V klidu jsme si je nechali pořádně vysušit od slunce až do poledních hodin. Krátce před zahájením prací jsem v dálce na obloze zahlédl nějaký mrak, evidentně s deštěm. A co se nestalo - ať už to bylo kdekoliv, mrak mířil přesně na nás, a sílil, a sílil až jsem se divil že nehřmí. Spustil se takový slejvák, že vítr až prášil déšť ze střech. Za 5 minut spadlo víc, než ve Slanym za všechny včerejší bouřky dohromady. Terasy rázem pokryly louže vody a to co jsem už natřeli, bylo spláchnuté kdesi v trávníku. Takže takhle to chodí s počasím... :(
Amerika

Příspěvekod Yany1 » 10 črc 2015, 15:38:50

Kolem 22 hod. začala od západu blýskavice, vyrazil jsem na kopec zkusit něco cvaknout. Už od prvního pozorování to bylo pěkný divadlo. Všechny blesky byly v mracích, ale nebyla vteřina, aby někde nebliklo. Velmi aktivní bouře šla od západu a pomalu se přibližovala. Kolem 23 hod (bohužel jsem si nezapsal údaje) aktivita sahala až k severu, vše vypadalo jako jeden celek.
Nepozoroval jsem větší narůstání síly větru, byl poměrně slabý. Zabalil jsem to, až když začaly prosvěcovat první blesky nade mnou. Vše bez silnějšího větru, deště, hromů. Bylo jich slyšet jen pár v dálce. Po příjezdu domů jsem pozoroval tak do 1 hod, ale bouřka se kolem 24 hod stočila na SV a začala slábnout. Kolem 1 hod už jen minimum blesků, zvedl se vítr a začalo pršet. Drobné malé kapky.
Tak jak to vypadalo, že půjde přímo přes nás, tak si to rozmyslela a úplně Černíkovice minula.
Pozorován pouze jeden CG a milion CC :) Slyšel jsem dohromady tak 5 velmi slabých hromů.
Přesné údaje jako vítr, směr, rychlost, vzdálenost a následné srážky nemám a netroufám si odhadovat.

Pár fotek, ale jsou dost tmavý.

http://yany1.rajce.idnes.cz/bourka_7.7.2015

Už chápu to kouzlo, jet ven a fotit. Celková atmosféra a to divadlo mě uchvátily. Čekat na bouřku doma na gauči opravdu není ono.
Canon EOS 450 D, stativ
Yany1

Příspěvekod Václav Sedláček » 11 črc 2015, 14:01:46

Pro Barrandov to byl první letošní přímý zásah. Ano, žádná bouřka až do této nepřešla letos v aktivním stádiu. Vždy až jako neaktivní nebo rozpadající se. A přitom ještě krátce před přechodem vypadala, že projde jako všechny předchozí svou neaktivní částí. Ale pojďme pěkně popořadě.
Bouřky s tahem na Prahu se na radaru prvně objevily v 21:00. Postupně se vytvořila linie bouřek, jejíž jižní konec se udržoval na linii západ - východ až do 22:30, kdy během následující půl hodiny linie v jižní části prakticky vychcípala a dál šly jen zbytky bouřek. Z celé linie zůstává jen jedno samostatné jádro, které ale chytá směr k SV a před půlnocí zaniká. Severní část této linie přešla kolem půlnoci hřeben Jizerských hor a zamířila do Polska.
V Praze ten den teploty dosahovaly i 35 stupňů ve stínu a ještě po půlnoci neklesla teplota pod 30 stupňů. Pokud byly jakékoliv srážky z rozpadající se linie tak se vypařily ještě ve vzduchu.
Mezitím se za první linií bouřek formovala další. Vyhlídky pro Barrandov ale nebyly dobré, protože již od hranic mířila linie na Prahu neaktivním sektorem. Z Barrandova jsem pozoroval jen vzdálené výškové blesky na první linii bouřek a šel si lehnout. Spát se mi vzhledem ke stále teplotě nad 30 stupni nedařilo. Tak to vypadalo až do půl druhé, kdy na druhé linii bouřek se objevovaly i první blesky na základně. Frekvence záblesků vysoká (cca 1 blesk za 2 sekundy), občas i nějaký typu CG.
Zatímco se ještě kolem půl blýskalo zejména na jihu, k mému překvapení naskočila severní část s tahem napřímo na mě. To je totiž přesný opak toho co zatím letos bouřky dělaly. Čekal jsem shelf cloud, ale nebyl patrný. Patrný začal být vítr, když kolem 1:40 začaly nárazy větru do rychlosti 15 m/s se sem tam nějakou kapkou. Vítr a déšt postupně zase ustaly. Mezitím začalo být slyšitelné hřmění. Sice zpočátku občasné a slabé, ale postupně znějící čím dál častěji až přešlo do kontinuálního, takže vzdálenost bouřky se nedala určit. Přechod začal v 1:58 kombinací přívalového deště a malých krupek, které ale ani ne po minutě ustávají. Obával jsem se nárazů větru, ale vítr již nárazový nebyl a foukal v bouřce jen mírně od Z. Blesková aktivita dosáhla vrcholu při samotném přechodu, kdy jel blesk co sekundu. Pro clonu srážek však měly formu záblesků. Až jeden záblesk měl takovou intenzitu, že jsem měl podezření na blízký úder CG-. Třaskavý hrom po dvou vteřinách mé podezření potvrdil. Blesk udeřil do místních "věžiček" v centru sídliště, oblíbené místo pro blesky CG-. Asi po minutě následoval další blízký úder do některého ze sousedních domů.
Intenzivní část bouřky přešla velice rychle a srážky v 2:10 ustávají. Spadlo poměrně málo, jen mezi 6-7 mm. Jen o půl kilometru vedle ale musely být srážky podstatně silnější, protože došlo na místním potoku k přívalové povodni. (z prvních litrů za pár minut naskočil na 150 l/s). Nejedná se o žádný extrémní průtok, nicméně tento skokový nárůst jsem odpozoroval při srážkách nad 20 mm nebo při srážkách mimořádné intenzity nad 150 mm/hod. Povodím potoka postupovalo jádro odrazivosti 63,5 dBZ, takže podmínky splněny byly. Barrandov se dostal do zóny mezi dvěma takovými oblastmi. Dvě zóny extrémních srážek byly od sebe necelé dva kilometry se sídlištěm uprostřed.
Po přechodu bouřky docházelo k občasným CG výbojům z kovadliny odcházejích bouřek. Jeden z těchto výbojů udeřil asi kilometr daleko a jednalo se o perlový blesk, kdy se kanál rozdělí na sérii bodů a ty následně vybuchují samostatně. Hrom měl velice podobný zvuk jako tento: https://www.youtube.com/watch?v=sON0d-lZ-dA
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Václav Sedláček

Příspěvekod Tomáš Prouza » 12 črc 2015, 14:58:03

Tato situace mě zastihla zrovna ve službě v Peci, takže jsem z ní příliš nadšen nebyl (navíc se jednalo o noční bouřky, takže fotit nebylo v mém případě co. Nakonec se vše konalo ve dvou vlnách, první okolo 1:00 SELČ v noci před samotnou SQL/MCS a pak hlavní linie zhruba o 2 hodiny později. V ani jedné z bouřek nefoukal silnější vítr, i když anemometr na vysílací věží nad Pecí naměřil náraz 24 m/s. Srážky byly sice relativně intenzivní, ale krátké - za celou noc spadlo něco málo přes 15 mm deště. A blesková aktivita? Blýskalo se hodně, ale 80% výbojů byly CC a navíc ještě docela daleko. Takže sice významná situace, ale v našich končinách dosti slabá.
Tomáš Prouza
Administrátor

Zpět na Pozorování v roce 2015