Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 14.6.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.

Bouřky 14.6.2015

Příspěvekod Tomáš Prouza » 14 čer 2015, 09:56:51

V neděli 14. června 2015 bude naše území stále ovlivňovat vlnící se studená fronta. Vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50 %) se předpokládá na většině území ČR (vyjma SZ a S s nižší, 15% pravděpodobností) a na celém Slovensku. Na stejně vymezeném území se mohou vyskytnout intenzivnější doprovodné jevy ve formě přívalových srážek, krupobití a v menší míře nárazů větru. Počátek konvektivní aktivity je očekáván kolem poledne.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 14.6. 2015

Příspěvekod Prdek » 14 čer 2015, 20:02:19

Byl to konečně po dlouhé době vcelku hezký stormchasing, obzvlášť pak v kontextu té letošní bídy...
Nejprve jsem si v Proseči pěkně zakroupoval, s maximální velikostí krup těsně pod 2 cm, pak následoval velmi vydatný slejvák na několika různých místech, často doprovázený downburstem, no a nakonec se u Chocně objevil i vcelku pěkný rolllcloud...inu nebylo to špatné :)
Reporty:
http://report.bourky.cz/index.php?page=report_show&id=1603
http://report.bourky.cz/index.php?page=report_show&id=1604

Fotky:
https://plus.google.com/photos/10795388 ... zoPA17yrZQ

DSC_3873.JPG

DSC_3888_pan.jpg

DSC_3907_pan.jpg
Prdek

Re: Bouřky 14.6.2015

Příspěvekod Tomáš Prouza » 15 čer 2015, 06:57:11

Druhý MCS (2 dny po sobě) dorazil v horším zdravotním stavu než ten sobotní, nejspíše díky pokročilejší denní době. Ale zase o to více zalil....

Sledoval jsem pohyb squall line přes Vysočinu a východní Čechy a bylo mi vcelku jasné, že sem dojde již v hodně degenerované formě...

Nad místo pozorování díky pokročilé denní hodině dorazil pouze MCS již ve stádiu rozpadu, který vznik degradací squall line postupující od jihu (jižní Čechy, Vysočina, Morava). První známkou přicházejícího systému byl "pseudoshelfcloud" na stratokumulu okolo 19 UTC (viz. dole příloha), přičemž samotné aktivní buňky byly ještě 40 km vzdálené. Přechod hrany této oblačnosti nebyl doprovázen žádným zesílením větru. První zahřmění bylo slyšitelné v 19:22 UTC, o pět minut později byla spatřena první blýskavice v JZ směru. V 19:36 začaly vypadávat srážky ve formě velkých kapek, načež se slabě trvale rozpršelo. V té době se na čele MCS začala vytvářet slabá konvektivní buňky přímo nad místem pozorování, zatím elektricky neaktivní. Srážky nakrátko ustaly, aby znovu začalo pršet v 19:54, kdy začala narůstat nová buňka, která v 19:58 vyprodukovala nejbližší výboj celé bouřky, CC asi 1 km vzdálený. Po 20:20 srážky znovu nakrátko ustávají, načež přichází finální konvektivní buňky, ze které ve 20:33 proběhne výboj ve vzdálenosti opět okolo 1 km. Ve 20:35 začínají zesilovat srážky, ve 20:37 dochází k CG+ výboji s mohutným hromem cca 1,2 km daleko. Zároveň začínají vypadávat přívalové srážky o intezitě přes 80 mm/hod, a to až do 21 UTC. Následně se začíná systém defintivně rozpadat, poslední blesky se vyskytly okolo 20:50 UTC, srážky ustaly ve 21:20. Záhy nato celý MCS zanikl.

Ve výsledku docela zajímavá, ale slabá bouřka...

Celý report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1611
Přílohy
P6140456.JPG
Pseudo shelf cloud 40 km před čelem MCS
2015-06-14.gif
Data z meteostanice V. Svatoňovice 14.6.2015
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod S-ChaserMR » 15 čer 2015, 12:12:13

Zdravím z Říčan!
Tady jsem už netrpělivě poposedával na židli od prvního momentu co jsem viděl jak se v jižních Čechách začínají objevovat první jádra a skrytě doufal, že by mohlo projít něco většího. Fidlátka jsem měl připravená, takže už jen zbývalo čekat. Kolem 20:00 už jsem postával v poli a čekal, výhled byl poměrně dobrý na jih-jihozápad i jihovýchod. Postupně se začal formovat celkem dobře vypadající shelf cloud, který nakonec zakryl prakticky celý obzor od jihovýchodu po jihozápad, blesková aktivita byla slušná, ale spíš tam převažovaly pluska a CCčka. Projevy během přechodu, nic zase tak dramatického, možná by i člověk čekal něco horšího, vzhledem k tomu, jak celá bouře vypadala, jednou nám tu probliknuly světla, ale proud to nevyhodilo.

Nemá cenu se tu moc rozepisovat, fotku mluví sami za sebe:

monstrm.jpg

monstrm2.jpg

panorama.jpg

A zde ještě odkaz na video na youtube, kde je time lapse přechodu shelf cloudu:

https://www.youtube.com/watch?v=c-6zEWZ ... e=youtu.be
S-ChaserMR

Příspěvekod Rosnič » 15 čer 2015, 16:46:55

Opět jeden shelfcloudový nářez. Navečer jsem se vypravil na návštěvu k našim do Družce, protože už jsem si od včerejší situace nic moc nesliboval. Ale stejně jsem vzal foťák, protože co kdyby... Mezi řečí (a diskutováním o "dorazí to, nedorazí...") koukáme s tátou na radar, a asi ve 21:00 SELČ táta povídá "Hele, to už musí bejt skoro tady". Pak kouknul z okna... "A jo, támhle je nějakej fén, nebo něco takovýho...". Taky koukám z okna, a byl tam. Jižní až východní obloha. No do prdele. Foťák, a hurá ven. Mrzí mě, že jsem nestihnul doběhnout na vyhlídku u Tří křížů, ale co se dá dělat. Přechod shelfu se obešel bez deště, a bez el. aktivity vyjma jednoho vzdáleného záblesku na východě. Další pohled na radar ukázal, že bouřkový systém je nad Kladnem v pokročilém stádiu rozpadu (nedorazilo! :D ). Pozdě večer, asi ve 22:30 SELČ, jsem ještě sledoval blikající vršek silné bouřky někde nad Žatcem...
Přílohy
IMG_4022.JPG
IMG_4023.JPG
IMG_4037.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Rosnič

Příspěvekod Rosnič » 15 čer 2015, 17:10:18

Ale jo, přece je sem dám. První "bleskovky" z mojí zahrádky :D Experimentoval jsem právě na bouřce u Žatce, bylo vidět, že skript MDFB2013.lua potenciál má, foťák ochotně cvakal při většině záblesků, jen to chce si ještě pohrát s celkovým nastavením a větší počet silnějších blesků... :-)
Přílohy
IMG_4055.JPG
IMG_4068.JPG
Rosnič

Příspěvekod JURAJk6 » 15 čer 2015, 19:53:10

panorama boure 14.6..jpg
Panorama čela MCS
No, co napsat... Včerejší MCS byl vzhledově asi nejhezčí od roku 2008. S projevy už to bylo slabší, až na vítr a krásné dlouhé blesky. Ale nemusí bouřka páchat škody, stačí, aby vypadala hezky. Více bude v článku :)
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
JURAJk6

Příspěvekod Michal Geryk » 15 čer 2015, 21:33:16

2 LP supercely za sebou a nádherný shelf - více v článku... ;)
Přílohy
P1040752.JPG
IMG_0152_stitch.JPG
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod novotny » 16 čer 2015, 16:03:24

Dost jsem tento den váhal jestli vyrazit někam na JV na Vysočinu nebo až na Moravu, nakonec jsem zůstal doma což nebyla ideální volba. Nakonec jsem se přesunul alespoň k Unhošti u Kladna kam došla skomírající MCSka se slábnoucím arcusem, který rozhodně nedosahoval takové kvality jako ještě pár desítek km daleko (např. Příbram). Po jeho přechodu jsem viděl pár blesků ale to už mě znervózňovala bouřka postupující od Chomutovska k nám. Než došla tak samozřejmě téměř chcípla, jen zmíním mohutný arcus na čele, který ale nešel kvuli tmě pořádně vyfotit a blesk ho taky nenasvítil. Takže štěstí se tento den lepilo na paty a pak už došlo jen na škubání vlasů když jsem viděl fota z Moravy a Vysočiny, gratulace všem a příště pošlete zase něco k nám na západ ;)
Přílohy
Panorama 2uv.JPG
Arcus u Unhoště
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
novotny

Příspěvekod dobrmanek » 17 čer 2015, 06:19:13

Parádní den. Odloveny dvě lp supercely. Pozorování trošku kazil násvit díky výšce slunce a trošku horší poloha vůči přicházejícím supercelám. Později přišla třešnička na dortu v podobě překrásného shelf cloudu, který jsem v podobném stadiu nevyfotil 4 roky ... Morava si opravdu užila, snad tohle nebyl vrchol :D :D. Více fotek a popis lovu bude v článku :).

PS: dal bych si to znovu <3

fotka 2.JPG
Lp supercela
Přílohy
fotka 6.JPG
Shelf cloud
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Příspěvekod Miroslav Meglič » 17 čer 2015, 18:14:48

Tento den, jsem sledoval situaci jen ledabyle a moc nedoufal, že by se v našem okrese ještě něco vyskytlo. No s podvečerem jsem začal věřit, že se ty bouře, které téměř stagnovaly na Šumavě a v Novohradských horách, později se odpoutaly a s vytvořivší MCS se daly do pohybu směrem k severu, by mohly aspoň částečně zasáhnout moji oblast.
No rozhodl jsem se jim vyjet vstříc směrem na jih, ku Českému Brodu a mému oblíbenému jiskřišti k vysílači Liblice 2.
Po zakempování na místě jsem zjistil, že mezera v té bouřkové lajně míří k vysílači a to aktivnější jádro se přesunuje západněji od mého stanoviště. Nečekal jsem na pár zajiskření a vyrazil zpátky na sever, že snad pár blesků zaznamenám na video. Na vršku severně od Brodu jsem opět na chvíli zakempoval a sledoval blížící se bouři.
Potom jsem vyrazil již k domovu a z videa je jasně patrné, jak severní partie obzoru jsou pod okrajem kovadliny z rozsáhlé MCS, která již za mými zády ztrácela dech. Ještě něco málo vybublalo cestou nade mnou a v Lysé nad Labem na mě vzniklá buňka vylila dost vody a vystřelila pár CG blesků. Hned nato zeslábla a odtáhla směrem na Milovice, kde spláchla rozhicované účastníky hudebního festivalu Otvírák. :)
Ještě jsem měl slabou naději, že bouře, která vznikla pod Krušnými horami a získala směr k V až JV, mě zasáhne. Jel jsem se ještě podívat za město ze světelného smogu a kromě několika srnek u cesty jsem zahlédl několik velmi vzdálených blesků. Tato bouře ovšem zdechla. Ještě bych doplnil, že čas ve videu z palubní kamery je o hodinu posunut zpět. (Špatně nastavený UTC +1h)
Pokud máte chuť se se mnou projet podvečerní sobotou, zde je video : https://youtu.be/iRQ1awuFyEQ
Dík za pozornost. :)
Půl krásy světa je na oblozeObrázek
Miroslav Meglič
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Rosnič » 20 čer 2015, 08:48:56

Ty supercely jsou k sežrání, pánové, těším se na článek :rock:
Rosnič

Příspěvekod Lukepv » 23 čer 2015, 21:01:54

Ahoj,

tak po delší době se tu mohu pochlubit něčím pěkným. Kvalita fotek bohužel není nějak výrazná, protože jsem ani v jednom případě neměl alespoň přijatelné podmínky (tedy pokaždé jsem jel v autě :) )
Hned první potěšení přišlo odpoledne, kdy jsem vzdáleně pozoroval dvě možné supercely u Olomouce.

IMG_9608.JPG
Supercela u Olomouce

Když jsem vpodvečer sledoval radar, tak jsem už nevěřil v nějaký zázrak. Ovšem hned se mi zlepšila nálada, když jsem uviděl bouřky blížící se k Prostějovu (což není úplně častý jev :- )) To největší překvapení přišlo na čele bouřky, kdy jsem snad poprvé v životě viděl na naše poměry opravdu pěkný shelf cloud. Pro mě toto byla taková TOP situace. Tak třeba budeme takto pokračovat i nadále :- )

146.jpg

1461.jpg
Lukepv

Příspěvekod Amerika » 27 čer 2015, 21:09:45

Ve stručnosti k tomuto víkendu:
Oba dny zazářily tím, že po dlouhé době tady po nadějných předpovědích konečně došlo na silné bouřky, které zasáhly velkou část území - navíc na mnoha místech opakovaně. Pokud jde konkrétně o Slaný, tak tady jsme toho moc neměli. V sobotu celkem 4x se do naší blízkosti dostala bouřka, ale vždy jen slabá, nanejvýš průměrná. V neděli to bylo dvakrát, opět jen se slabými projevy. Nějaké fotky se nakonec podařily, takže dá se říct že propadák to nebyl.
Gratuluju těm, kdo byli v pravý čas na správném místě - zejména kolegům z Moravy.
Amerika

Příspěvekod Nameless42 » 07 črc 2015, 13:52:40

Tak tady se žádnej super shelf sice nekonal, ale i tak to bylo vizuálně hodně zajímavý. Původně jsem ani nic neočekával a jel jsem se projet na kole. Když jsem se ještě před odjezdem koukal na radar, tak jsem si myslel, že ty bouřky na J půjdou na SV a nás to mine. No o to více jsem pak byl překvapený, když jsem přijel domů. MCS se pěkně stočil na S a zorganizoval se i do squall line.
I když to na radaru vypadalo pěkně, tak projevy ty tady byly slabý. Jenom trochu (přechodně i docela intenzivně) sprchlo. Vítr foukal jenom slabý nebo i vůbec. Elektrická aktivita ta byla slabá, ale několik pěkných CC jsem viděl. Ke konci pak už jenom pršelo a elektrická aktivita v podstatě ustala. Přechod té elektricky aktivní části trval zhruba mezi 20:00 - 21:00. Po 22:00 přestalo i pršet z té vrstevnaté části MCS, který si to hnal dále na S do Polska.
Nejzajímavější byly na tomhle MCS asi dvě věci. A to jakási cyklonální rotace, kterou jsem pozoroval těsně před příchodem MCS (viz. video). A pak ještě všelijak deformovaná, sluncem nasvícená oblačnost, která sem tam připomínala i jakýsi pokus o Arcus. Nasvícené tím zapadajícím sluncem to vypadalo nádherně. Jako byste si něco vzali :D .

https://www.youtube.com/watch?v=Uy6LbldLGi8

DSC_0005.jpg

DSC_0009.jpg

DSC_0013.jpg
Nameless42

Zpět na Pozorování v roce 2015