Bouřky 12.5.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

no tak co sem psát? V Německu to byla snad jedna supercela vedle druhé, ale u nás to dopadlo klasicky... to znamená, že se po přechodu hranice vše rozpadlo, zesláblo nebo změnilo směr, atd., a tak na nás zbyly jen neurčité shluky konvektivních jader, které se náhodně vyvíjely a zase zanikaly. Z toho všeho mám jeden použitelnej blesk... :-(
Přílohy
IMG_2947b.jpg
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

....Jo jo, přesně tak :) . Jak už jsem někde prohlásila, byli jsme jako psi, kteří na hostině pod stolem oblizují obrané a odhozené kosti. :lol:
Ten CC blesk byl jeden z mála slušných, jinak vše bylo daleko a kanály blesků jsem vídali jen sporadicky. Mě se ovšem tento nepovedl a tam mám opět jen IC :lol:
Snad to bude příště lepší.. ;)
Přílohy
IMG_3669 (2).jpg
IMG_3677 (2).jpg
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Já mám furt pocit, že jsem svůj letošní příděl bouřek vyčerpal na srazu ve Pcherách. No dobře, tohle jsem prochrápal... :-)
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Durnik
Příspěvky: 1
Registrován: 25 dub 2015 16:07
Bydliště: Kynšperk nad Ohří

Ahoj,
jsem tu úplně novej a tak ještě neovládám všechno názvosloví, ale to přijde.
Tohle isem chytil při hokeji na SmaTrigg.
Přílohy
image.jpg
Uživatelský avatar
Ivan Bárta
Příspěvky: 64
Registrován: 12 dub 2013 08:15
Bydliště: Studánka Varnsdorf okres Děčín-530m.n.m

Ahoj,
tak co říct... jak se psalo výše v Německu se to supercelami jen hemžilo a na nás zbyly jen ty "chcíplé" buňky. Popravdě jsem čekal od tohoto dne více :( . Ale bez fotek jsem naštěstí nezůstal... :D Ještě přiložím webovou kameru z Varnsdorfu, která zachytila velmi blízký úder blesku...
Přílohy
11206595_983425851681338_5043034308687622081_o.jpg
blesk.jpg
ccc.jpg
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, modelově to vypadalo hodně nadějně v západních/sz. Čechách, tak jsem si na to vyhradil celé odpoledne + večer a zůstal v Tušimicích u Kadaně. Jak to dopadlo všichni víme, takže přikládám jen pár ušmudlaných fotek a nebudu to ani více komentovat...
Přílohy
IMG_5727um.JPG
IMG_5725um.JPG
IMG_5724um.JPG
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Já taky ještě přidám své pozorování.
Že u nás nic-moc nebude už několik dní naznačovaly modely, takže mně to zas tolik nezklamalo, ale i tak to bylo dost smutné. Pozorovat na radaru tak krásné bouřky, které postupují z Německa přímo na nás a prakticky na každym dalším snímku je vidět jasné zeslábnutí - to je fakt hnus. Přes Slaný přešla nakonec jedna až dvě bouřku - ta první s několika hromy (i silnějšími) kolem 3 km a občas až silným deštěm + několik dalších ex-bouřek.
Uživatelský avatar
D.Erban
Příspěvky: 14
Registrován: 15 kvě 2015 12:05

Zdravim z Aše.
Od rána jsme čučeli na radary, jelikož celý týden vypadal cape nadějně a estofex to nakonec potvrdil, že by se něco mohlo dít. Do 18:00 se nic zajímavého pro nás nedělo, až jedna buňka zamířila našim směrem.
V 19:00 mě vyzvedl Vojta s přítelkyní Hankou a vyrazili jsme na lov. Po dlouhé debatě jsme se rozhodli zajet na Újezd. Foťáky na stativech a Gopro to vše cvaká po vteřině. Najednou se přiřítil hajnej a vyhostil nás z pozemků :@ Tak proběhla další debata a nakonec jsme vyrazili do Pastvin na horizont, ze kterého jde vidět na všechny strany. Už při příjezdu jsme registrovali první CG blesky, takže se auto ani nezastavilo a my jsme byli venku. Opakovačka, vše nachystáno, show může začít.
Od 20:00 nás míjela krásně strukturovaná bouřka se slabým wallcloudem a byla pěkně aktivní, takže se fotila jedna radost. Když se nám předvedla a oddalovala se, tak se přiřítila další buňka (cca 20:30), tentokrát s krásným wallcloudem a pěknou kroupovou přeháňkou. Ihned jsme své foťáky a zraky upřeli na přicházející Supercelu :rock: Než se přeháňka přesunula k nám, tak jsme ulovili několik parádních snímků. Naštěstí nás jenom lízla, takže jsme po necelých 2 minutách kanonády centimetrových krup vylezli z auta a pokračovali v dokumentaci. Z této přeháňky nám byly hlášeny kroupy o průměru 2 cm a v Kopaninách dokonce velikosti vlašských ořechů. Jinak žádné jiné výrazné jevy. Mimochodem 2 centimetrové kroupy padali na Újezdě, ze kterého jsme byli naštěstí vyloučeny. Takže jsme nakonec byli rádi za pana hajného, protože pozorovatelé na Újezdu, kteří tam přijeli nezávazně po nás, z toho neměli nic. Při odchodu Supercely se znovu ze západu přibližovala bouřka, s pár CG bleskama v dálce a jinak se vše odehrávalo uvnitř mraku. Na severu nás míjela slábnoucí buňka a radary ukazovali, že pro dnešek zábava končí.
Celkově jsme byli neskutečně překvapeni co se u nás odehrálo. Že začneme sezónu Supercelou o tom se nám nezdálo ani v nejhezčim snu. Čekání se vyplatilo..... I Češi vyhráli nad Švýcarskem, což byla taková třešnička na závěr dne :clap:
Děkuji Dáše Müllerové a ČHMÚ za trpělivost a s pomocí při identifikaci Supercel :)

Fotky zde: http://khonas.rajce.idnes.cz/Nebe_2015#IMG_7802.jpg ->
Timelapsy: Buněk: https://vimeo.com/127812661
Blesků: https://vimeo.com/128978823
Přílohy
1. buňka
1. buňka
Detail wallcloudu Supercely 2. buňka
Detail wallcloudu Supercely 2. buňka
Pohled na Supercelu. Foto: Amanda Stašková
Pohled na Supercelu. Foto: Amanda Stašková
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Gratuluji k povedeným fotkám... letos jsou to zatím asi jedny z nejlepších fotek. Měl bych dotaz... Používáte asi triggera na blesky... co za model?
Uživatelský avatar
D.Erban
Příspěvky: 14
Registrován: 15 kvě 2015 12:05

Děkuji! Trigger nepoužívám :)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Vážně? Tak o to jsou Vaše úlovky blesků ještě za denního světla vzácnější. Dobrá práce!
Uživatelský avatar
D.Erban
Příspěvky: 14
Registrován: 15 kvě 2015 12:05

Opravdu. Iso 50 jde už znát a fakt se hodí :) Na rajčeti jsou pod fotkama parametry ;)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“