Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 3.8.2014

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2014.

Bouřky 3.8.2014

Příspěvekod Tomáš Prouza » 03 srp 2014, 09:20:36

V neděli 3. srpna 2014 bude od západu přecházet přes naše území studená fronta. Vyšší pravděpodobnost výskytu bouřek (50 %) lze očekávat na celém území Česka a v západní polovině Slovenska, na zbytku území Slovenska pak nižší (15 %). Na celém území Česka a JZ Slovenska mohou být bouřky doprovázeny intenzivnějšími projevy, na severu Čech i velmi intenzivními - především přívalovými srážkami.

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 3.8.2014

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 03 srp 2014, 21:16:47

V Brně dvojice bouří jdoucích od jihu. Na té večerní byly pozorovány luxusní blesky i když jen na kovadlině neb to hlavní šlo V od nás. Momentálně ještě stále prší.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Ivan Bárta » 03 srp 2014, 21:50:42

Zdravím,
Tak první vyrážení za bouřkami jsem dnes započal okolo 15:30 do cca 18:00. Za tento čas jsem pořídil docela i pěkné blesky na vzdálené bouřce....
Přílohy
BLERSK.jpg
Ivan Bárta

Příspěvekod S-ChaserMR » 04 srp 2014, 01:29:43

Dnes to víc rozepíšu, bylo to celkem zajímavé...Zde v Říčanech situace vypadala jako velmi často tak, že nic nebude a tak jako se to při vší úctě též velmi často děje nakonec i přes všechny nepřízně osudu se Říčany opět nenechaly zahanbit. Tentokrát to vyhrála nejprve přehánka, poté již bouřka, kterou jsem snad 2 hodiny pozoroval tak od, na hodinky jsem se nedíval, ale cca od 18:00-18:10. Vypadala jako rostoucí unicela, protože celkový pohled na cb spíš působil, jakože jde jen prostě o jednu buňku, vršek se tvářil spíš jako rozfoukaný, těsně před rozpadem, prostě žádný cbák ala "Oklahoma". Mezitím jsem sledoval lajničku, spíš ve tvaru písmene I, která se formovala podle radaru jakoby jižně pod námi, ale bylo zřejmé, že sem zřejmě nepůjde, když už jsem byl na odchodu. Zaujal mě útvar na oné "unicele", která se v té době začala tvářit poněkud zvláštně, začala totiž tvořit nečekaně wallcloudek, snažil jsem se dovolat pár lidem, ale v tu chvíli jsem byl neúspěšný, tak jsem vlastně bez informací, abych neplašil se supercelami apod, raději zůstal a říkal si v duchu: "I multicela udělá wall cloud, uvidíme jak dlouho ho udrží holka..." No jak čas plynul celá bouřka která původně jakoby šla od severozápadu tak nakonec skončila na jihozápadě s wall cloudem a začala se sunout, alespon z mého pohledu to tak působilo spět na severozápad. Původní wall cloud se jakoby pomalu "metamorfoval", mimochodem konzultoval jsem to aj s D.Rývou, ten již vyloučil supercelární charakter bouře, šlo tedy o multicelu, podle fotek nevyloučil, že útvar který jsem zpočátku považoval za WC, tak, že skutečně wall cloudem i být mohl. Tento podivný útvar se postupně začal natahovat vlastně opět od severozápadu až se rychle vyjasnilo co z něj nakonec bude a to opravdu krásný roll cloud. Postupně se natahoval od jihozápadu až po sever-severozápad. Když už byl prakticky nademnou a srážkové pásmo vypadalo, že za chvíli spustí liják, došlo ke klasické situaci, s roll cloudu se staly cáry stratocumulů na chvíli se zvedl vítr a to bylo vše, pršet začalo vlastně až asi hodinu poté a ani to nebylo nijak dramatické. Musím se přiznat, že tohle mi vyhovuje, fotogenické čelo bez rizika zásahu bleskem (bleskové výboje-velmi slabé) a ještě ke všemu ani člověk nezmokne a výsledek zde:

(Fotky jsem zmenšil, jen print screen, původní byly strašně velké, děkuji za pochopení, pro představu to stačí)

Zde záběr na prvotní útvar, tedy onen řečený wall cloud, který mě přinutil čekat co bude dál:

wc.jpg

A zde už příchod roll cloudu:

roll.jpg

roll2.jpg
S-ChaserMR

Příspěvekod Amerika » 04 srp 2014, 21:00:21

Dneska další vydařený bouřkový den. Na déšť nedošlo, hromy byly jen vzdálené, ale byly pěkné fotogenické cumulonimby.
Přílohy
_8033438 (1).jpg
_8033481 (1).jpg
Amerika

Příspěvekod Tomáš Prouza » 06 srp 2014, 09:30:58

V průběhu 3. srpna se u nás v posledních 5 letech skoro vždy vyskytl MCS. Nevěřil bych tomu, že i letošní rok se zařdí do tradice, a to s MCS dvě hodiny po poledni...

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1407

Bouřka kromě toho, že nás "vypekla" svým rozběhnutím na všechny strany do okolí nebyla nijak moc zajímavá, na dobu trvání spadlo relativně málo srážek. Jen snad větší počet CG+ z kovadliny by stál za zmínku....
Tomáš Prouza
Administrátor

Zpět na Pozorování v roce 2014