Bouřky 14.4.2014

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2014.
Odpovědět
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Přes Brno přešla druhá letošní bouřka. Při přechodu zesílení větru, krátká přeháňka s ledovými krupkami do 5 mm. Pozorován jeden CG blesk těsně před příchodem srážek, dále pak několik hromů.

Struktura čela bouře byla nevýrazná, celkem pěkné byly jen srážkové pruhy.

Druhá bouřka dne vyprodukovala jeden nevýrazný záblesk a spoustu krupek. Přišla netypicky z SZ a na čele měla pěkný arcus. Na odchozí straně se objevily oblaky mamma.

Dnes velmi pěkná konvektivní nadílka.
Naposledy upravil(a) Štěpán Krejsek dne 14 dub 2014 18:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak v Černotíně taky bouřka i s celkem ucházející strukturou. Jen to jádro šlo jižně. Tak jen pršelo. Pozorován jeden CC blesk a pár hromů, z toho dva asi CG.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

V Blansku kolem 14. hodiny první bouřka letošního roku. Na začátku méně výrazná húlava, ale poměrně silné nárazy větru, za ní výrazné srážkové pruhy (bílá srážková stěna). Ze začátku asi 2x vzdálené hřmění, přitom začaly padat celkem hustě kroupy do 0,5 cm po dobu asi 3 minuty. Jak srážky zeslábly, uhodil blesk do kopce 2,5 km západně od Blanska (viděl jsem ho z okna), následoval první slušný hrom letošního roku, připomínalo to spíše hřmění ze zimní bouřky. Pak už se vyjasňovalo a asi 3x ještě zahřmělo z dálky.
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Tak dnešný deň priniesol pre Považskú Bystrici už druhý zárez, 8-) aj keď opäť len taký vlažný. Línia prehánok a búrok prekračovala hranice medzi ČR a SR - vtedy bola neaktívna. Avšak jej severná časť sa opäť sformovala a objavila sa aj elektrická aktivita. Považskú Bystricu tento novo sformovaný pás slabých búrok tesne minul. Celkovo do Považskej Bystrice priniesla línia len kráktodobé zosilnenie vetra, malé krúpky a naozaj len trochu dažďa. 3 krát zahrmelo. Videl som jeden CC blesk vzdialený 4 km (zrejme najbližší).

Pár foto: http://martypb.rajce.idnes.cz/14._04._2 ... na_fronte/

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=963
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, tak zrovna teď tu mám poměrně silnou přeháňku (bez blesků :( ) ale síla větru teda stála za to :rock:
při příchodu miniaturního "shelfu" se vítr zvedl na 22,5 m/s, přičemž průměrná rychlost větru činila 12,9 m/s, od začátku dubna si tedy dělám druhou čárku na "silný vítr". Grafy pošlu zítra za celý dnešek.
Uživatelský avatar
MiyuGreer
Příspěvky: 32
Registrován: 08 kvě 2013 17:33
Bydliště: Slaný

U nás ve Slaném se přehnala dnešní bouřka kolem 16:00. Docela slabá a i chvíli slabě poprchalo. Druhá bouřka se objevila v 17:30 a ta už byla lepší. Upozornil mně hrom. Poté jsem chvíli sledoval nebe a viděl pouze jeden CC blesk a dva záblesky v mracích. Pak se začal zvedat vítr. Četnost hromů byla opravdu překvapivá ( 1hrom/10-15s), vše ale muselo být hluboko v mracích, protože jsem již nepozoroval žádné záblesky ani osvícené mraky. Začalo pršet asi na 10 vteřin a srážky se změnily na malé kroupy o velikosti hrášku. Střídavě jsem pozoroval i sněhové srážky. Blesky mezitím téměř ustaly a po chvíli i srážky s větrem. Objevila se modrá obloha a ta vydržela asi 20 minut. Teď už opět střídavě polojasno až oblačno.

Celkem zajímavé odpoledne. :)
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Jeden z mála viditelných vlesků. Ukázkový CC
Jeden z mála viditelných vlesků. Ukázkový CC
Tak druhá bouřka byla zajímavější, aktivitou velmi podobná té z 8. dubna. Velké množství hromů, ale málo viditelných blesků. Při přechodu pršelo a foukalo, spadlo pár krupek. Zajímavější to bylo jižně.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
tomo1583
Příspěvky: 21
Registrován: 10 úno 2014 20:09
Bydliště: Giraltovce, Prešovský kraj. 210 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

V mieste môjho pozorovania som nezaznemanal žiadnu elektrickú aktivitu, najbližšie blesky hlásil blitzortung na hranicy s Poľskom a na strednom Slovensku. Ale zato sa podarilo zopár zaujímavých fotiek ako napr. whale's mouth na čele frontu-(teda podobalo sa to na whale's mouth, prejavy frontu tu boli menej výrazné :devil: ) a zopár mammatov. windmax: 9.9 m/s. fotky: http://momo1583.rajce.idnes.cz/14.4.2014_studeny_front/ ;)
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

V Blansku krátce po 18. hodině na druhém pásu přeháněk další bouřka minimálně se dvěma blesky, ten nejbližší byl pouze 300 m ode mě, následovala pořádná rána, bouřku doprovázel středně silný déšť a ze začátku nárazy větru. Teplota po bouřce pouze 4 °C. Dvě bouřky jsem dnes opravdu nečekal.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Ano, Slaným se dnes přehnaly hned dvě bouřky.
Po ranních přeháňkách nastala delší pauza ale odpoledne se nové bouřky začly blížit z Německa. Přesunul jsem se do terénu a chvíli to byla jen nuda. Pak se ale bouřka, kterou jsem původně odepsal že nás mine daleko severně, začala nějak více přibližovat než jsem původně čekal. Na její jižní straně narostly nové buňky a pár km od nás se spustila bouřka s asi 20 hromy a frekvencí i několikrát do minuty - většinou CC. Pár kapek mně zasáhlo i nějaké kroupy či sníh. Na odchozí straně byly vidět pěkný kroupový pruhy, v první chvíli v nich i jednotlivé padající kroupy!
Když jsem přijel domu, radar ukázal že jde nějaká drobenina. To se mi sice pohledem na oblohu nezdálo, ale věřil jsem datům. No a pak se z toho na dalším snímku ukázala pěkná bouřka, která k nám přinesla 2,5 mm srážek se silným větrem až vánicí s krupobitím (0,5 cm koupy spíš zimního typu). Hromy opět asi 2x do minuty. Tentokráte jsou i nějaké fotky.
Takže 4. bouřkový záznam tohoto roku - začíná to dobře!
Přílohy
_4149762.jpg
Uživatelský avatar
sumie_dh
Příspěvky: 12
Registrován: 02 čer 2011 13:25
Bydliště: Praha Vysočany

Krome peknych srazkovych pruhu dnes nic moc zajimaveho. Pres Prahu prosly dve bunky ve fazi rozparu obcas se konalo nejake tlumene zahrmeni. Struktura 0, blesky CG 0, blesky CC 0, kdyby to obcas nezahrmelo, dalo by se rict ze kolem sly jen prehanky :) Cca v 18:00 SEC slaba mammata...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Horse on the road!
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Brandýsek má za tento den 2 čárky za bouřku, 3 čárky za Cb bez elektrické aktivity, 2x mammaty, 2x křupky a nakonec to bylo zakončeno podvečerní duhou. Pár fotek se taky povedlo včetně jednoho blesku pomocí triggera. Přemýšlím o sepsání krátkého článku...
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Takže, jen doplňuji přízpěvek ze včerejška, náraz větru v přeháňce 22,5 m/s, rychlost 12,9 m/s
Přílohy
Rychlost a nárazy větru 14.4.2014 (m/s
Rychlost a nárazy větru 14.4.2014 (m/s
Relativní tlak vzduchu 14.4.2014 (hPa)
Relativní tlak vzduchu 14.4.2014 (hPa)
Teplota, rosný bod a pocitová teplota 14.4.2014 (°C)
Teplota, rosný bod a pocitová teplota 14.4.2014 (°C)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

V Přerově včera i dnes spousta přeháněk s krupkami a větrem a s několika slabými bouřkami, více asi v článku, pokud se přidají další... ;) Fotky jsou z kompaktu.
P1030504.JPG
P1030515.JPG
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tenhle den se vyloženě vydařil. Já jsem většinu dne brázdil Východní Čechy a Vysočinu a musím říct, že takhle fotogenické bouřky tu už dlouho nebyly, hlavně co se mammatů týče. 8-)
Víc bude v článku, zatím sem dám ochutnávkové fotky a reporty.
pan12.jpg
pan13.jpg
Reporty:
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=973
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=972
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2014“