Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 4.8.2013

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2013.

Bouřky 4.8.2013

Příspěvekod Václav Sedláček » 04 srp 2013, 08:59:05

Asi ve tři hodiny jsem byl vzbuzen hromem a při pohledu na sem-tam nějaký blesk jsem očekával slabou bouřku. Blesky byly zpočátku rozptýleny na velkém území. Jednalo se o záblesky a anvil crawlery doprovázeny několika CG+ blesky na přední straně MCS. Postupně rostla frekvence blesků do 1 za 3-4 sekundy a začaly prosvětlovat něco velkého - shelf cloud úctyhodné velikosti. Tehdy mi došlo že přechází pouze kovadlina a základna teprve projde. Ve dne by to byl úžasný zážitek. Teprve při velkém přiblížení základy se objevily blesky na základně, které měly velmi vysokou frekvenci a zvedl se nárazový vítr (do 20 m/s). Následujích 45 minut (4:00 - 4:45 SELČ) přecházela aktivní část MCS provázena vysokou frekvencí blesků s minimálně 10 údery CG- pod 1 km (nejbližší 200m) a přívalovými srážkami (při přechodu aktivní části 32 mm a dalších 10 mm ve vytrvalém dešti provázená příležitostným zábleskem). Vlastní přechod MCS neskončil před 6 ranní, kdy jsem šel zase spát.
Takto silný a organizovaný MCS tu nebyl 3 roky. Letos jde o druhý silný MCS a je pravděpodobný přechod ještě jednoho dnes odpoledne nebo večer.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Václav Sedláček

Re: Noční bouřky ráno 4.8.2013

Příspěvekod Jarda1 » 04 srp 2013, 10:39:05

Zdravím,přidám něco z Karlovarska i když zasažen byl především východ kraje což mi hrálo do karet.První vývoj buňky s aktivitou byl pozorovatelný již kolem 22h východně od Toužimi ,kde s přeháňkové činnosti vznikla aktivní buňka ,která si to pádila směrem na Rakovnicko a dál na sever k Děčínsku.Pozoroval jsem pěknou izolovanou strukturu Cb a dostatek CG blesků.Odhadem byla bouřka od místa pozorování tak 20-30km ale byla nepřehlédnutá.Poté se z Německa doškrábala MCS .Zpočátku se zdálo,že pujde východně a že přímej přechod nebude.To jsem ještě netušil,že se mi nad hlavou tvoří buňka z odrazivostí přes 50dBZ. První velké kapky a úder cca 500m! toho byly důkazem.Ta 15 minut to hodilo 5mm a bouřka postupovala dál na východ .To se hodilo na focení jelikož byla kousek východně a sypala jeden cg za druhým.Tuto noc bych hodnotil jako jednu z podařených a tudíš velká spokojenost. :roll:

Přidávám jednu fotku CG ,které uhodilo na místo našeho druhé pozorování ,kam jezdíme běžně fotit .Takže možná klika :o
Přílohy
rt.jpg
Úder cca 1km od mého místa pozorování.
Jarda1

Příspěvekod Václav Sedláček » 04 srp 2013, 18:16:03

Po pouhých 14 hodinách přešel Barrandov další MCS. Tentokrát byl provázen větrem v nárazech až 26 m/s a přívalovým deštěm. Proti svému rannímu kolegovi ho provázela citelně slabší blesková aktivita. K blízkému úderu blesku nedošlo. Srážky tentokrát trochu slabší (25 mm).
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Václav Sedláček

Bouřky 4.8.2013

Příspěvekod Radek Šíma » 04 srp 2013, 18:18:16

Tak, vážení, před necelýma dvěma hodinama tu prošlo něco, co jsem doteď znal jen z fotek místních bouřkařů a tak nádhernou zelenou barvu jsem viděl naposledy asi před dvanácti lety, když jsem ještě bydlel na Kladně. Došlo i na první nesmělý pokus o panorama, tak mě nekamenujte, já prostě nepochopil, jak ten předěl odstranit. No, zkouším to dál (program Panorama perfect lite, buď mi řekněte, že jsem vůl a ať si seženu něco lepšího, nebo mi vysvětlete jako dvouletýmu dítěti, jak se s tím zachází) :-)
Momentálně vytrvale prší, a postupně přestává hřmít. Opět povedenej víkend.

http://dragoniac.rajce.idnes.cz/Shelf_cloud_4._7._2013

P.S. Omlouvám se za další thread, ale dnešek si ho prostě zaslouží, a "Noční bouřka 4. 8." mi přijde zavádějící.

EDIT: A jo, 4. 8. Už se mi to slejvá, pardon :-)
Naposledy upravil Radek Šíma dne 05 srp 2013, 04:59:13, celkově upraveno 1
"Zhrzenej rosničkář...."
Radek Šíma

Příspěvekod michall » 04 srp 2013, 19:20:46

taky něco málo přidám, ranní bouřka byla o proti tomu co přišlo kolem 17:39 nic. Přidám pár fotek oblačnosti před příchodem srážek které byly sice kolem 30mm a nárazovým větrem min. 20m/s k terej za našim barákem vytrhal část plechové střechy. Fotky jsou bohužel z klasickýho Olympusu kdyby mě nezradila kamera nedávno na nočním pozorování mezi Želivcem a Hlubočinkou, která mě po 3 opravách tak vytočila že letěla do pole. Fotky jsou foceny směrem na Západ v Horních Jirčanech/Praha západ tak snad mě neukamenujete.
Přílohy
4.8.2013 17.46.JPG
4.8.13.JPG
4.8..JPG
michall

Re: Bouřky 4. 7.

Příspěvekod misa12 » 04 srp 2013, 20:04:53

Tak se MCS dostala i k nám (tento týden je to již druhá). I když nás to hlavní minulo od J, tak i togle nebylo k zahození. Mám tady dalěí video, které je na tomto odkaze: http://www.youtube.com/watch?v=nNe97spbyAc snad se bude líbit. Blesková aktivita byla něco jako v pondělí, ale teď už spíše slábne. Ještě přikládám snímky z ČHMÚ v době natočení tohoto videa.
P.S. Nemělo by se toto téma jmenovat spíše Bouřky 4. 8. Ale jinak nic proti. ;-) :-D
Přílohy
SQL 2.jpg
Studená fronta.jpg
misa12

Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.

Re: Bouřky 4. 8.

Příspěvekod meteotom » 04 srp 2013, 20:41:03

Tak nás právě opouští MCS, na čele vítr s nárazem 24m/s!, srážkově s 5mm a slušnou bleskovou aktivitou
meteotom

Bouřka 4.8.2013 Chrudim

Příspěvekod Horys » 04 srp 2013, 20:53:28

http://hoorys.rajce.idnes.cz/Boure_4.8._2013/ doba trvání 19 - 20 hod LEČ , šla od západu a opět masakr - zajímala by mě rychlost větru v nárazech ... tipnul bych si kolem 30 -35 m/s - dá se někde najít kolik to foukalo ? Už jsem čekal, že nám to vyrazí okna z rámů ...
Horys

Re: Bouřky 4.8.2013

Příspěvekod Tomáš Prouza » 04 srp 2013, 21:02:55

Na Svatoňovicku jsme se dočkali nakonec dvou bouřek, i když ta dopolední vzdálená nestála za řeč, ale ta večerní všecko napravila:

V průběhu odpoledne 4. srpna 2013 postupoval od západu přes Čechy výrazný bouřkový systém, který se později začal formovat do prohnuté linie (bow echa) s osou přibližně na Chrudimsku. Severní část systému okolo 16 UTC slábla a měnila se ze squall line v MCS. V této formě byl očekáván i její příchod. Již před 17 UTC byly nad západním obzorem pozorovatelné pásmovité struktury patřící bouřce (Ac castellanus, Ac len aj). V 17:30 UTC byl pozorovatelný první záblesk, o něco později i zahřmění. Bouřka ale nevykazovala velkou elektrickou aktivitu na detekci blesků ani v realitě. V 18:00 začaly vypadávat první srážky, a to v neměřitelném množství. V tomto období došlo k náhlému zesílení bouřky přímo ve směru na místo pozorování - vzrostla výrazně radarová odrazivost i elektrická aktivita. Okolo 18:05 se nad JZ obzorem objevil arcus v podobě slabě vyjádřeného shelf cloudu, který byl rozbit turbulencemi a bezprostředně za ním bylo viditelné mohutné srážkové pásmo. Čelo bouřky přešlo v 18:13 UTC, doprovázeno nárazovým větrem západního směru o rychlosti 10,3 m/s - skutečná rychlost byla ale vyšší, podle působení na stromy se pohybovala okolo 15 m/s (stanice Kyselka o 100 m výše naměřila náraz větru 18,8 m/s). Teplota se v okamžiku přechodu čela bouřky pohybovala na hodnotě +23,7°C a do 18:45 UTC klesla na +17,7°C. Tlak vzduchu se dočasně zvýšil o více než 5 hPa. S čelem bouřky dorazily i extrémně intenzivní srážky, jenž snížili krátkodobě dohlednost na zhruba 100 metrů a dosáhly intenzity přes 150 mm/h. Během 30 minut spadlo 28,0 mm deště, za celé trvání bouřky pak 30,0 mm. V 18:26 UTC po dobu cca 30 vteřin padaly 2 mm veliké kroupy. Srážky zeslábly po 18:45 UTC, ve stejné době se začala projevovat sílící elektrická aktivita - v naprosté většině se jednalo o CC blesky ve vzdálenosti nad 5 km, nejbližší úder blesku byl přibližně 4 km daleko. Po 19 UTC již jen slabě pršelo za bezvětří a slábnoucího blýskání. V 19:20 bouřkové se bouřkové pásmo odsunulo do Polska a byly pozorovatelné pouze vzdálené blýykavice, srážky zcela ustaly a od západu se začalo vyjasňovat.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=777
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 04 srp 2013, 21:14:20

Do Brna nakonec dorazil poměrně obstojný shelf cloud, po jehož přechodu následovalo cca 10 minut poměrně silného nárazového větru za kulisy turbulentní základny. To hlavní šlo těsně jižně ode mě, bouřkové jádro tu vykazovalo zřetelný zelený odstín a silnou bleskovou aktivitu.
Srážky příliš silné nebyly, těsně před jejich příchodem zesílila blesková aktivita a ta následně vydržela po dobu přechodu pásma nejsilnějších srážek.
Četné CG, dva zásahy pod 100 m, fotit se nedalo protože vítr hnal déšť i pod střechu a následně již blesková aktivita slábla.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Instabiliter » 04 srp 2013, 21:18:00

Ahojky
Squall line jsme chytli na severním Plzeňsku nedaleko Pernarce, struktura, hlavně arcus, byla asi nejlepší letos. Ještě před ní jsme vychytali další jádro s 2cm kroupami. Různých menších jader bylo přes den více. Více budu mít hotovo snad zítra.
Přílohy
DSC_1694.JPG
DSC_1704.JPG
DSC_1709.JPG
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Instabiliter

Příspěvekod xciba » 04 srp 2013, 21:28:50

IMG_0301a.jpg
IMG_0301a.jpg
Ja se akorat vratil z Italie kdy jsem po ceste zpet v Rakousku chytl Alpskou bourku, ktera mela pres 3cm kroupy a mam to na videu:D, potom jsem chytl bourku v Mnichove ta mela pro zmenu narazovej vitr ze lamal stromy a pak chytl u Plzne az po Prahu tu s krasnou zalivkou, kdy jsem musel jet 40-60, abych dojel:D
a nakonec odpoledne po mensim spanku jsem akorat chytl tohle:) a vic fotek a timelapse bude doplneno...
jak slibuji tak zde nic moc timelapse, ale zase lepsi nez dratem do oka:D
http://youtu.be/iFtSUAVYxj4
Naposledy upravil xciba dne 04 srp 2013, 22:01:55, celkově upraveno 1
xciba

Příspěvekod Yves » 04 srp 2013, 21:41:49

Dneska docela analogie pondělí, zajímavá frontální vlna s nevyvinutým shelfem jako jinde, ale s húlavou a hrozivým nástupem. Fouklo to 20 m/s a napršelo pod 25 mm srážek. Vše o něco málo slabší jako v pondělí. CC velmi mnoho, CG asi 10, nijak zvlášť blízko nebyly. Opět velmi kvalitní bouřka, škody asi minimální, zato si asi užili jinde. Hlavně, že zase aspoň trochu zalito.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Yves

Příspěvekod Amerika » 04 srp 2013, 22:28:35

Tak dneska to byla jedna z nejbouřlivějších nocí, co vůbec pamatuju. Začlo to v 9:15, když jsem šel ven naprosto nevybaven podívat se na dle radaru přicházející přeháňku. Byl to téměř šok, když se v ní několikrát do minuty blýskalo. Ihned jsem se vrátil a s výbavou vyjel do terénu. To už se blýskalo 15x do minuty, ve špičce toho dne až 40x do minuty. Bouřka rapidně zesílila. Pak uhla nakonec severně, kde se pěkně blýskalo v kovadlinách, ale bylo to daleko.

Když jsem už šel po půlnoci spát, jentak jsem zkontroloval radar, ale na příchozí straně byla další bouřka. Vyjel jsem zas pozorovat a bouřka se opět rozrostla a zesílila, tentokráte vznikl celý pás silných bouří. Bohužel na nás šly jen zbytky a kovadliny, takže jsem dlouho čekal a moc neulovil. Nakonec jedna bouře dorazila až ve 3 hodiny. Už dost zeslábla, ale i tak to byl docela nářez. Ještě jsem něco fotil z okna. Hromy burácely až do 5 do rána a možná i déle. To jsem ale už šel spát. Srážky asi 10 až 15 mm. Takže se blýskalo (a povětšinou i hřmělo) od soumraku až po svítání, tedy skoro 8 hodin vkuse.
Přílohy
_8034086.JPG
Amerika

Příspěvekod Mr_Ex » 04 srp 2013, 22:35:01

Zlínsko hlásí letošní první slušnou bouřku a že stála za to! Příchod bouřkového systému (kolem cca 21:00 hod) ohlásil opravdu velmi silný nárazový vítr (kolébalo to se mnou v autě! :o ) a nepřehlédnutelná elektrická aktivita, jejíž úroveň bych odhadoval na co sekunda, to blesk. V nejintenzivnějším časovém intervalu bych odhadoval i vyšší četnost. Velké množství CG blesků, několik do vzdálenosti 300m (úpřímně při té četnosti a blízkosti výbojů plus těžký nárazový vítr... mno, začínal jsem být lehce nervózní :D ) Bohužel nešlo příliš rozeznat strukturu oblaků, ale vypadalo to na pomalu se rozpadající shelf cloud. Srážek popadalo přes 25mm, kroupy se nekonaly. Vše trvalo cca hodinu, nejintenzivnější projevy cca 30min. Švýcarský "materiál" byl kvalitní, neb přežil i zdejší "pohřebiště bouřek" :D ale i tak dostal od zdejší, bouřkám nepřátelské, krajiny "smrtelný zásah" a s postupem směrem dál na východ bylo jeho zkomírání již znatelné... Přesto však na Zlínsko tento systém dorazil ještě v plné síle a byl to přírodní živel, jaký zde (minimálně letos, možná i loni) nebyl! :clap:

EDIT: Nutno dodat, že oproti pondělku se, co se týče Moravy, tentokrát trefil ESTOFEX a Aldadin byl vedle.
Mr_Ex

Příspěvekod Ondris » 05 srp 2013, 00:07:54

Dnešní odpoledne jsem trávil s přítelkyní krásnou procházkou po Praze a s tím spojenou i prohlídkou příslušných obchodních center. Bohužel se návštěva Palladia trochu protáhla :( a tak k přesunu na Petřín, odkud by byl dobrý výhled, již nezbývalo mnoho času. Z Mánesova mostu v 17:00 ještě bouřka nevypadala nijak výrazně, ale nedaleko Újezdu jsem již mezi domy spatřil náznak nádherného shelfu (toho, že jsem nezůstal na onom Mánesově mostě budu asi ještě dlouho litovat). Bylo mi jasné, že na Petřín to už nestihnu a tak jsme se raději uchýlili do úkrytu. Bouřku provázel silný déšť a vítr (mezi zástavbou poryvy větru asi nebyly tak silné), ale očekával jsem tedy více. Elektrická aktivita oproti ranní bouřce nikterak oslnivá, převážně CC blesky a jeden pěkný CG hned vedle Petřínské rozhledny. O to víc mne potom překvapily četné popadané větve a dokonce i stromy cestou domů. Dva takto silné MCS během jednoho dne jsem asi ještě nezažil a dnešní den tak spolu s pondělním derechem trochu zachraňuje letošní neuvěřitelně bídnou bouřkovou sezonu...

http://ondris.rajce.idnes.cz/boure_5.8.2013
Ondris

Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Příspěvekod Ondris » 05 srp 2013, 00:23:08

Přesně, jak píše Václav. Kolem třetí mne probudil hrom a venku mírně pršelo, sem tam problikl nějaký anvil crawler. Myslel jsem, že už je po bouřce, nebo že nás bouřka někudy obchází. Při pohledu z balkónu jsem ale zaznamenal nárůst elektrické aktivity na JZ, kde byl již zřetelný výše zmiňovaný shelf cloud. Příchod bouřky doprovázel liják a silný vítr, takže pozorování na balkoně bylo skoro nemožné. Hlavním trhákem tohoto MCS ale byla neskutečná elektrická aktivita. Nádherná blikačka blesků všeho druhu a dokonce i 3x strike pod 500 m, pro mě letos poprvé. Blesky jsem pozoroval až do 5 hod, kdy mne to přestalo bavit a šel jsem spát, ale hromy se ozývaly ještě dlouho poté. :)
Ondris

Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Příspěvekod 75loos » 05 srp 2013, 08:12:16

Zdravím, přidávám pár fotek od Kolína (Pučery).
http://storm-lightning.rajce.idnes.cz/storm-040813/
75loos

Příspěvekod Michal Jeřábek » 05 srp 2013, 08:32:45

Tak i u nás sme se konečně dočkali tolik očekávané bouřky. Celý MCS v době příchodu v čase 21:00 SELČ již vykazoval slábnutí oproti tomu co bylo v čechách,nicméně i tak se bylo nač dívat. Bouřka se projevovala především silným větrem, který byl nejvíc cítit při příchodu kdy nám očesal komplet celou jabloň a pak také elektricky. Počet blesků se pohyboval v rozmezí 40 až 50 za minutu a především nástup byl velmi dramatický kdy to doslova pálilo jeden CG za druhým, nicméně v tento moment se bouřková jádra jakoby rozdělila, jedno postupovalo severně kolem nás a to druhé jižně, čili jsem se musel spokojit pouze s četnými záblesky a ojedinělými anvil clawlery které občas putovaly poblíž. Žádný pěkný self ani zelenkavá oblačnost se zde nekonala což je trošku škoda no mohlo to být perfektní.
Celkový srážkový úhrn této bouřkové formace činí 4,4mm a to je sakra málo , aby to něco spravilo. Takže sucho trvá dál.
Pršet přestalo v čase cca 22:45 SELČ a blesky se vytratili o pár desítek minut dřív. I když u nás nebyla struktura ani zdaleka tak nádherná jako na fotkách které jsem zde shlédnul tak jsem spokojen protože kdoví kdy se sem na naše " pohřebiště " zase něco tak velkého dostane.

Zbytek fotek zde: http://angel-of-darkness.rajce.idnes.cz/Bourka_4.8.2013
Přílohy
DSCN3366.JPG
Michal Jeřábek

Příspěvekod brejlobara » 05 srp 2013, 11:10:22

Pozorování z Českých Lhotic na Chrudimsku.
Včerejší den jsem trávil u prarodičů ve vesničce České Lhotice, cca.3km od městečka Nasavrky. Již v odpoledních hodinách byla znát nestabilita tlaku, neboť (nejenom mně) ze začala prakticky z ničeho motat hlava a obecně mi tak nějak nebylo dobře. Samozřejmě jsem to začal ihned přičítat tomu, že "se sem něco žene a že to bude velký". Nu a také že ano. Kolem sedmé hodiny večer jsem pozoroval intenzivní potemnění oblohy na jihu na temně tmavomodro až černo. Ihned jsem vyrazil ven se podívat jak to vypadá. Pohled na obzor mi vyrazil dech, přímo nad nás se hnal nádherný shelf. Po momentu překvapení následovalo okamžité jednání. Sprint do domu pro stativ foťák a kameru, běžel jsem na konec naší zahrady, kde byl nejlepší výhled ale bohužel dělat timelapse již v tuto chvíli nemělo cenu, neboť shelf se již téměr nasunul přímo nad nás, udělal jsem tedy pár fotek a záběr na kameru. V 18:56 se od mně opřely první velké nárazy větru a čelo se nacházelo přímo nademnou. V současné chvíli jsem zhruba 150 metrů odemně pozoroval písečný vír způsobený zřejmě tím jak si bouřka nasávala vzduch, současně jsem pozoroval jižně za lesem zvláštní bílý "trhanec" pod mraky který zcela evidentně rotoval. Nedokážu však říci, jestli pokračoval dál k zemi a byla to tromba či menší tornádo, nebo jen prostý "trhanec" mraku, výhled jsem měl zakrytý lesem. Po těchto úkazech spojené s nárazy větru jsem mírně spanikařil a okamžitě utíkal domů. Po přechodu čela se spustila opravdová smršť, nárazy větru byly opravdu velké kolem baráku to doslova hvízdalo a stromy se ohýbaly do více jak devadesátistupňových úhlů. Déšt byl také intenzivní, viditelnost při něm nebyla větší jak 40 metrů. Celé to trvalo cca. hodinu. Ještě před samotnou bouřkou vypadl proud, obnoven byl až kolem páté hodiny ráno. Po přechodu celé bouřky se na zadní straně vytvořily překrásné mammaty, byla to podívaná na kterou se jen tak nezapomíná. Závěrečné zhodnocení tedy zní: Po supercelle nad Pardubicemi 25.6.2008 byla toto nejkrásnější bouřka, jakou si pamatuji a zároveň první takováto, kterou jsem měl možnost zdokumentovat. Čtyři roky co vlastním foťák jsem toužil po zdokumentování přechodu shelf-cloudu a konečně se mi to zadařilo. Jen lituji toho, že jsem zpanikařil a nevydržel déle, zvláště pak, že jsem nedokumentoval ten písečný vír a onen záhadný rotující úkaz na obzoru :( :( Co se týče hmotných škod tak na našem pozemku se jednalo jen o utrženou větev kaštanu a větrem zválené květiny na malé zahrádce (viz. přiložené fotky)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Nech to řádně bouří!
brejlobara

Re: Bouřka 4.8.2013 Chrudim

Příspěvekod brejlobara » 05 srp 2013, 11:28:50

Uf tak koukám že z mého pozorování v Českých Lhoticích u Nasavrk jsem viděl jen zlomek zoto shelfu! I tka jsem rád že ho mám..ale že to byl hukot!
Nech to řádně bouří!
brejlobara

Příspěvekod S-ChaserMR » 05 srp 2013, 15:35:15

Zdravím.
Noční bouřky, přecházející z noci na 4.8.2013, přinesly hlavně pořádný slejvák, sem do Říčan, na čele bylo něco jako pokus o lepší shelf, ale kolem 4 h se velmi špatně fotilo, ani elektricky už to nebylo tak nabité, takže jsem to spíš jen pozoroval očima.

To nejlepší se chystalo na druhý den. Modely se zrovna ne moc shodovaly na tom jak to vlastně bude, Aladin předvídal, že celý systém přejde kolem 18:00, kdežto ostatní modely spíš ukazovaly že mcs půjde spíš až později večer s větší propagací na Vysočinu myslím, nakonec blíž realitě byl Aladin, který ovšem podcenil jak rozsah působení a myslím, že i srážkové úhrny, no jako úvod dobré, zde na Říčansku bylo jasné, že nemá cenu nikam ani vyjíždět, že si bouře pro nás přijde sama, takže už se spíš jen čekalo jak moc masivní bude shelf a nakonec se z toho vyklubal asi nejlepší shelf cloud za posledních tak 5-6 let, když bych to bral jen co jsem viděl konkrétně zde.

Projevy nebyly zase tak extrémní, jak bych od derecha čekal ani nechvalně známá zelenkavá barva nám nepřinesla, zase tak příšerný downburst nebo krupobití, jak se snad na první pohled mohlo zdát, ale každopádně bylo co fotit...
A zde fotky:

DSCF2367.JPG
Panorama

00001.jpg
Druhé panorama

DSCF24012.jpg
A krásná "zelenina"
S-ChaserMR

Příspěvekod Milan Jakubec » 05 srp 2013, 15:54:57

Takže přidám jeden krátký příspěvek z Olomoucka, které se včera dočkalo vytoužené závlahy po velmi dlouhém období sucha.

Pozorování začalo v terénu 17:50 UTC. 18:05 UTC se na horizontu objevil shelf cloud. 18:25 UTC se zvedl prudký vítr, který zvedl do vzduchu z vyprahlých posečených polí velké množství prachu společně se zbytky slámy a pozorování venku se stalo nemožné. Silně to připomínalo prachovou bouři. 18:30 UTC začalo pršet. Přejezd domů byl provázen silnými nárazy větru, kdy bylo problémem udržet auto na silnici. Cestou jsem pozoroval, jak vítr strhává menší haluze ze stromů kolem silnice, zároveň zesílil déšť. Největší spadená haluz mohla mít odhadem cca 5-10 cm v průměru (hrubý odhad). Po 19:00 UTC již pozorování bouřky probíhalo z domu. Po celou dobu četné CC i CG, občas crawlery. Vydatný déšť, který chvílemi zesiloval, trval po celou dobu pozorování bouřky. Aktivní pozorování ukončeno 20:30 UTC, blesky a hřmění odcházející bouřky bylo možné zaznamenat ale až do cca 20:45.

Shelf Cloud.jpg
Shelf cloud dorazil ještě v celkem ucházející kondici....

Vzhledem k podmínkám bylo focení značně obtížné, ale pár fotek je k vidění na http://meteo-kosirsko.rajce.idnes.cz/.
Report pak na http://report.bourky.cz/index.php?page=report_show&id=789
Milan Jakubec

Příspěvekod FUTURE » 05 srp 2013, 19:06:28

Zdravím,

přidávám fotky z příchodu shelfu nedělní bouřky nad Kácovem.

Na fotkách je zachycena situace kolem 18:10 SELČ, když se blížila bouřka. Přestože byla ještě daleko, byl znatelně vidět rychlý vývoj oblačnosti pod základnou oblaku (jak v zrychleném timelapse :) ). Kolem 18:20 se zvedl silný vítr s mohutnými nárazy, který zvedal a převracel snad veškeré volné věci které mu přišli do cesty. V jednu chvíli jsem myslel, že to snad vysklí okna. Po chvilce cca v 18:35 začaly elektrické projevy bouřky doprovázené průtrží mračen (voda tekla po celé silnici proudem). Blýskalo se s četností 2-3 blesky za sekundu (převážně CC) - nejbližší úder CG byl přibližně 3km daleko. Následně zežloutla obloha, ale kroupy naštěstí nepadaly. Kolem 19:10 začala ustávat elektrická aktivita (jádro postupovalo dál na východ) a v 19:30 definitivně přestalo pršet.

Musím říci, že tato bouřka byla opět po dlouhé době velmi silnou a v tomto roce bezprostředně tou nejsilnější, co se týká doprovodných jevů (převážně nárazový vítr + déšť). Venku na zahradě je to jako na podzim (všude se válí listí) :lol: Vzhledem k situaci, jaká nastala, vyhlásil včera ČEZ kalamitní stav a elektřina tu nešla od včerejších 18:30 do dnešních 15:30.
Přílohy
IMG_5678.jpg
Shelf cloud - detail
IMG_5677.jpg
Shelf cloud - příchod bouře
FUTURE

Příspěvekod fotografondra » 05 srp 2013, 19:08:43

Jako vždycky tento rok, i tentokrát jsem byl na cestě, když do Prahy dorazila silná bouřka a od nábřeží byl vidět nádherný shelf cloud, který se ovšem z tramvaje špatně fotí :) Vzápětí, co se objevil silný vítr, tramvaj narazila do letící popelnice. Mini stromy na nábřeží vypadaly, že se každou chvíli vyvrátí, skútr, který jsem viděl po cestě už převrácený byl. Naštěstí jsme stihli ujet z Modřan, kde pak nejezdily tramvaje. Natočil jsem aspoň video z Palackého náměstí a přikládám jednu fotku z tramvaje.

http://www.youtube.com/watch?v=iJwvUiJxf0Q
Přílohy
040820132899.jpg
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
fotografondra

Další

Zpět na Pozorování v roce 2013