Bouřky 24.7.2013

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2013.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Včera jsem během odpoledne pozoroval rozpadající se CB, který se postaral o tolik potřebný stín v jinak horkém dni. Večer se po deváté večer vytvořil další CB oblak, který sice dosáhl stádia incus, ale jeho projevy skončily u deště. Za tímto cummulonimbem se zakrátko vytvořil další, který v krátkém sledu postupoval po stejné trase. Zadní CB se posléze zaktivoval a přibližně v minutových intervalech ho osvětlovaly IC blesky. Elektrická aktivita postupně slábla a i tento CB přešel v neaktivním stádiu provázen deštěm a slabým větrem. Ani jeden CB neměl zajímavou strukturu oblaku. Srážky dosáhly 5 mm, což je po třech týdnech :!: sucha velmi žádané osvěžení. Letošní červenec připomíná cokoliv jiného, ale červenec opravdu ne. Jednalo se o první červencové bouřky vůbec (loni jich touhle dobou bylo 15 v kalendářním měsíci). Takže jestli počasí něčemu opravdu nepřeje, tak to jsou bouřky. Buď je vlhko a chladno na TN, nebo horko a sucho.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Předevčírem to byla snad po 3 týdnech první příležitost k pozorování bouřek. Večer se nejprve nasunul nějaký nízký neurčitý sajrajt, základna ale v jednom místě dost ztmavla a oblevily se srážkový pole, později s hromy. Stálo to pořád na západě, takže počasí nahrávalo tomu, že jsme nakonec stihli položit stříšku dřevníku ještě před deštěm. To se ale už při soumraku objevily oranžové záblesky, a tak jsem vyběhnul 50 m pod chatu na pole s foťákem na stativu. Povedlo se několik CC blesků, vzhledem k jejich úhlovému rozsahu to byly spíš jen části. Nakonec přišel potřebný déšť, který trochu zalil dvěma milimetry.
Přílohy
_7243209.JPG
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Letošní ultrabída nás vyhnala i na to málo, co došlo :) . Nejprve jsme s Honzou zkusili štěstí na Rovinách, zdali se k nám nerozšíří něco z občasně blikajícího chumlu mezi Louny a Slaným, ale nějak se tomu nechtělo (viděla jsem snad jen jeden blesk). Pozorovali jsme akorát srážkové pruhy a pak jakýsi podivný oranžovo-zelený odstín kdesi nad Kladnem (rudá záře už neletí). Poté jsme se vrhli ku Praze po nově vznikajícím jádru u Hostivic se silnější odrazivostí, které ovšem ani nebliklo, což ostatně byla specialita dne - mnohé buňky i přes vyšší odrazivost zůstávaly neaktivní. Nakonec jsem zastavili na půli cesty u Buštěhradu, kde jsem si vyfotila jeden vzdálený blesk na SZ a pak ještě jednoho chudinku a bylo po akci. Ovšem když jsem po 23:00 dorážela k domovu všimla jsem si, že u Hostivic roste opět další jádro a dokonce tentokrát i s nějakou aktivitou. Nechtěla jsem si to jen tak nechat líbit a tak jsem skočila na metro do centra a téměř doslova za 5 minut 12 jsem ještě něco málo nachytala na nábřeží. Podtrženo sečeteno, žádné terno, ale lepší než drátem do oka :) .
Přílohy
IMG_4049_postcard.jpg
Lukáš Vejborný
Příspěvky: 10
Registrován: 21 čer 2013 02:12
Bydliště: Nová Paka

Vím, že se to sem rokem nehodí, ale právě sem na HDD našel video Squall line.
Bouřka byla velmi silná, doprovázena krupobitím se silnými přívalovými dešti, hojný byl i výskyt blesků....
Zde dávám video->>> http://www.youtube.com/watch?v=-_uo0Lj5 ... e=youtu.be
Bylo natočeno cca 30.5.2010 u Kumburského Újezdu.... :) :)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2013“