Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 11. 9. 2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.

Bouřky 11. 9. 2012

Příspěvekod Radek Šíma » 11 zář 2012, 17:22:36

Září opět překvapuje. Já měl dokonce jednu chvíli dojem, že se koukám na vznikající supercelu, jenomže milá bouřka se rozpadla asi za deset minut po vzniku stylem - je věž pod kovadlinou, není žádná věž. Ani se to nedalo postřehnout....
Takže, co k fotkám. Na prvních fotkách by mohl být overshooting top (jo, čeština...). Když to tu někdo potvrdí nebo vyvrátí, bude to fajn. Bylo to vyšší a výraznější, jenomže cesta do dílny pro foťák a výměna baterek udělaly svoje. První dnešní bouřka, která vyrostla kolem 14:00 někde u Drážďan. Další fotky jsou od pcherských větrníků směrem na sever, ty nejhorší fotky s něčím (proti slunci prostě fotit nejde, už jsem snad zkusil všechno) co vypadá jako nukleární výbuch, to je ona zmiňovaná "supercela", a na závěr pár dojmů posbíraných z letiště Velká Dobrá. Když bych zůstal ve Pcherách, bylo by to super, ale kdo to má vědět...
Jestli je tohle konec sezóny, tak je to záležitost vcelku důstojná. Rád bych počkal, co předvede samotná fronta, ale stálá ranní už si začíná vybírat svou daň. Když mě to nevzbudí, tak si to užijte i za mě ;)

http://dragoniac.rajce.idnes.cz/Bourky_11._9._2012
"Zhrzenej rosničkář...."
Radek Šíma

Re: Bouřky 11. 9. 2012

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 11 zář 2012, 17:51:11

Radek Šíma píše:Takže, co k fotkám. Na prvních fotkách by mohl být overshooting top (jo, čeština...). Když to tu někdo potvrdí nebo vyvrátí, bude to fajn. Bylo to vyšší a výraznější

Souhlasím se zařazením, mimochodem český ekvivalent je přestřelující vrchol.

Z Brna jsem na chvíli zahlédl bouřky na vysočině, ale na více nebyl čas. Pěkná kovadlina, na jižní straně přirůstaly nové Cu Cg.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Radek Šíma » 11 zář 2012, 18:17:19

Ok, díky. Já už to párkrát viděl, ale tady jsem váhal.
"Zhrzenej rosničkář...."
Radek Šíma

Příspěvekod Tomáš Prouza » 11 zář 2012, 18:42:23

Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Amerika » 11 zář 2012, 21:52:35

Takže dneska zase všechno při starém :(
nadějné předpovědi na silné bouřky - hlavně pro západ, první bouřky však vznikají až na Moravě, jsou zároveň nejsilnější, vlastní linie se donekonečna zdržuje a slábne až dojde jenom v troskách, v místech SZ od Prahy samozřejmě navíc i tak nejslabší. Prostě normálka...
Se včerejškem to nemělo prachnic společnýho. Po setmění jsem pozoroval jen vzdálené záblesky z oblasti Krušných hor tak 5x do minuty, občas i blesky. Vlastní linie dorazila s neměřitelnými srážkami.

Sondážka z Prahy sice ukázala CAPE 2500, ale realita odpovídala tak spíš 250. Vyrostl tady silný congestus s kovadlinou, vzápětí se rozpadl tak, že zbyla jen ta kovadlina - no co to je...? Tu sondážku si můžem strčit za klobouk!
Amerika

Příspěvekod Dáša » 11 zář 2012, 22:59:04

Ačkoliv jsme zmlsáni po včerejší bleskové nadílce (ano, bude v článku :lol: ) dnes nic řádného neulovili, nejsem zklamaná :) . Vše zajímavější se sice odehrávalo spíše na východě a to dost daleko (viz pár fotek zde), ovšem večerní přechod SF na našem tradičním stanovišti u Horoměřic překvapil a to nikoliv bleskovou aktivitou (viděla jsem jen hodně vzdálené záblesky kdesi při horizontu :lol:) , ale silou húlavy. Něco takového jsem nečekala, ačkoliv mě krátce předtím, než vše vypuklo, David stihl ještě varovat :) .
Zůstala jsem rozkročená v oblaku prachu a měla jsem co dělat, abych to ustála. Nejprve mi na windmasteru naskočil náraz 26 m/s, a následně dokonce 28 m/s což jsem ještě nezažila. Průměr se po dlouhou dobu udržoval na hodnotě 15 m/s ve 2 m. Do jaké míry můžu údajům z WM důvěřovat je otázka..asi 3 km vzdušnou čarou vzdálená Ruzyň hlásila nárazy "jen" kolem 22 m/s a na letišti byla vydána výstraha i až na 25 m/s. V každém případě překvapivý zážitek :) .
Přílohy
IMG_9577 – kopie.jpg
IMG_9597 – kopie.jpg
Dáša
Člen AMS o.s.

Příspěvekod xciba » 13 zář 2012, 21:41:23

Ja bourku pozoroval u Prabrami a jako vzdy se predemnou rozpadla ale par blesku jsem chytil:) ovsem co me prekvapilo byl taky vitr asi 5 minut a Pribram zachytila naraz pres 20ms/s a ja si rikal ze ten vitr je nejakej hustej..pritelkyni to skoro povalilo :twisted:
Obrázek
xciba

Příspěvekod Instabiliter » 16 zář 2012, 19:48:36

U nás se nakonec zprvu v Německu poměrně kompaktní lajna roztrhla a nás zasáhla samozřejmě ta ďoura, takže nejlepší co tato situace nabídla byla pěkná blýskavice směrem na SZ a potom na S, později se blýskalo i od jihovýchodu, kudy ještě před příchodem "lajny" procházela jedna menší multicela. Blízkých blesků bylo velmi málo, slabému dešti předcházely nárazy větru do 20 m/s, ovšem vzhledem k tomu, že je září, tak jsem rád za všechno. ;)
http://www.youtube.com/watch?v=SSdlvSX3 ... ature=plcp
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Instabiliter

Zpět na Pozorování v roce 2012