Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 25.8.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.

Bouřky 25.8.2012

Příspěvekod Amerika » 26 srp 2012, 11:48:19

Dnes se u nás opět potvrdilo, že právě podceňované situace u nás bývají velkým zdrojem bouřek. A nezřídka kdy máme právě tehdy největší bouřky z celé ČR. Dnešek nebyl vyjímkou.
Večer jsem se jel projet na kole, dokonce jsem si říkal že je zbytečné brát si foťák, když už se stmívá. Cestou jsem si všiml docela výrazných roztrhaných congestů, u kterých jsem si sliboval, že v jejich nejčernější oblasti by mohlo pršet. Podíval jsem se tam, a najednou Blesk! Hned jsem litoval, že nemám stativ, ale naštěstí jsem si poradil, když jsem hned u cesty našel plochý kámen, který jsem zasadil do hromady hlíny na poli.
Blesky byly docela četné, asi každou minutu. Byly slyšet i příjemné hromy v tom teplém večerním vzduchu. Pak ale blesky vypadly, současně s tím se ale začlo blýskat v další buňce dál na západ. Ta se přiblížila, blesky byly vzdálené i 3 km. Pak přišel slabý déšť, proto jsem ujel směrem na Slaný. To se ale buňka silně rozrostla a četnost blesků se zvýšila na 4x do minuty. Vrátil jsem pro stativ a opět do terénu. Bouřka se už vzdalovala, takže jsem vyfotil jen několiktát prosvícené srážkové pole.
Od západu se ale šikmo přibližovala linie srážkového pole tak výrazná, že jsme se divil, že v ní nejsou blesky. Když se o nás otírala severně, najednou skoro nad hlavou začaly problikávat CC blesky. Opět však ukryté uvnitř oblaku. Pak nás na 3 minuty zasáhl silný déšť s úhrnem asi 2 mm. To byla 3. bouřka, u které jsem registroval hromy, ale první, která nás zasáhla.
Ve 23:30 radar už dávno všude kolem ukazoval jen slabé vrstevnaté srážky, a já jsem si při otevřeném okně prohlížel fotky, když najednou slyším blízký CC hrom. Radar ukázal novou buňku, která vznikla přímo před Slaným. Vydal jsem se opět fotit, ale slabý déšť a postupné vytrácení blesků mně donutily brzy k návratu. Tato bouřka jakoby podjížděla jižně, ale po chvíli bylo při úplném tichu slyšet hluk silného deště, který musel být vzdálený tak 500 m. Bylo to slyčet snad 5 minut. Pak se od jihu vytál i nad nás, byl to opět silný déšť, který trval 10 minut, pak zeslábl a trval dalších 15 minut. Odhaduji, že napadlo v této bouřce 10 mm, celkem 12. (je dost možné, že to je víc než za všech těch 8? vydaných výstrah a jedniček za poslední měsíc). Hromy a blesky se vyskytovaly spíš jen občasně. Doznívání deště bylo už z následující buňky, která se ale rozpadala. Počítám je radši obě dohromady.
Takže dneska celkem 4 bouřky u kterých u nás hřmělo, z toho 2 Slaný přímo zasáhly. Velkou nevýhodou bylo ale, že všechny blesky byly schované uvnitř oblaků. Nevyfotil jsem tedy téměř žádný blesk. Nebýt této boty, tak se zřejmě dnes podařilo vyfotit několik pěkných kousků a mohl to být plnohodnotný úspěšný den. A to předpověď Estofexu slibovala jen stupeň nula mínus.
tak to jsem toho napsal skoro na článek...
Naposledy upravil Amerika dne 26 srp 2012, 13:35:15, celkově upraveno 1
Amerika

Re: Bouřky 25.8.2012

Příspěvekod Tomáš Prouza » 26 srp 2012, 11:59:04

MCS dorazil na severovýchod Čech sice až po půlnoci, ale dobou svého vzniku patřil ještěk sobotě. takže to přidám sem...

Zhruba kolem 11. hodiny večerní se zdálo, že ještě před samotným systémem by se mohla vytvořit nějaká ta osamocená buňka, ale nakonec z toho nic nebylo, takže jsem šel krátce po půlnoci spát. Kolem 3. hodiny ranní mě probudil hukot deště - ale bez blesků či hromů. Až ráno jsem podle detekce koukal, že bouřka byla, ale jednalo se o rozpýlené výboje ve vzdálenosti nad 10 km, a to mezi 2:15 a 4:15 ráno. Na čele MCS to fouklo přes 6 m/s a celkem spadlo 14,0 mm srážek.
Tomáš Prouza
Administrátor

Zpět na Pozorování v roce 2012