Bouřky 4.6.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Kolem 17:00 se přibližně na východ od Prahy začaly tvořit menší přehánky, jedna z nich se ovšem ukázala jako celkem vytrvalá od "stáda" se rychle odpojila a pokračovala ve svojí pouti od cca 17:30 až do 20:45, vyzkoušla si jaké to je mít pouhých 20-24 dBz, ale dotáhla to kolem 19:00 na 52 dBz, vykazovala známky pravostáčivosti a nejspíš se pokoušla o vytvoření jakési minisupercely. Co si vůbec o tomto konkrétním případě myslíte? Z mých zkušeností vím, že dynamika občas dělá divy a pamatuji si situace, kdy přehánky vykouzlily takové struktury, že se to mohlo občas rovnat i supercelám, toto byl vzhledem k ne zrovna bohaté sezoně, alespon zde v naší oblasti velmi dobrý výkon, jak budete moci posoudit z fotek.

Pozoroval jsem to kolem 18:00 tak do 19:00. Nejzajímavější byla velmi dynamickou základnou v podobě celkem pěkného wall cloudu, který jak to tak bývá nevydržel ve svojí největší podobě příliž dlouho, ale i tak z toho byly solidní fotky.
storm1.jpg
storm2.jpg
storm3.jpg
matthiew84
Příspěvky: 17
Registrován: 25 kvě 2010 19:36

Po včerajších polemikách ohľadom výstrah pred výskytom nebezpečných búrok som po presunutí frontu smerom na východ očakával nejaké tie búročky aj nad východným Slovenskom.
Už okolo obeda bolo možné pozorovať vznik konvekcie nad vrcholkami Čiernej Hory (pohorie) smerom na Prešov. Boli to však nevýrazné a izolované bunky, ktoré neskôr prerástli do kumulonimba pomaly sa rozpadajúceho počas cesty ponad južné Poľsko. V silnom prúdení sa východne od neho vytvárali postupne ďalšie a ďalšie búrkové jadrá.
Tvorba výraznej konvektívnej búrky, možno v základoch aj supercelárnej, v Chorvátsku okolo 15. hodiny spôsobila výrazné JZ prúdenie. Obrovský nárast hmoty v tejto búrke znamenal, že sa len tak rýchlo nerozpadne a potlačí vzduchové masy pred sebou. O 19. hodine sa nad Miškolcom v Maďarsku vytvorila prudko rastúca bunka s mohutnými zrážkami. Košice však obišla z východnej strany sprevádzaná silnými CG bleskami a lejakom. Odchádzajúca búrka je na foto:
Obrázek

Mňa však zaujímala rýchlo postupujúca búrková masa z Maďarska. Už o 23. sa zdvihol vietor, zmenil smer z JZ na SV (akokeby nasávanie vzduchu smerom k búrke) a bolo v diaľke badať prvé blesky. Situácia je na snímke z radaru:
Obrázek

Okolo polnoci začalo divadlo, nevýrazný shelf cloud postupoval rýchlo, zrážky boli na začiatku búrky masívne, neskôr sa ustálili a nemali povahu prudkého lejaku. Dokiaľ nezačalo liať, podarilo sa mi odfotiť pár bleskov:
Obrázek
Obrázek

Nakoľko ráno treba vstávať, divadlo som nedopozeral.
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Mílo, myslím si o tom akorát to, že bysme už všichni moc rádi viděli něco lepšího... :lol:
Ale přeháňka to byla pěkná ;). Celou jsem ji strávila v tramvaji po cestě z práce a když jsem viděla ten vodní příděl, říkala jsem si, že na Dejvické asi pěkně zmoknu. Naštěstí už jsem tam chytla jen tu zadní část viz panorama :) .
Přílohy
IMG_9981_panorama – kopie.jpg
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Ty fotky jsou exceletní, gratulace :) . Včera sice vypadala obloha líp než v neděli, kdy Estofex strašil dvojkou, ale furt to bylo tak nějak jako na jaře. Spousta klasických "bubáků" s roztrhanou základnou, co rychle vyrostou do výšky i do šířky, přinesou krátkou a silnou přeháňku a zase se rozpadnou. Tak zas jindy...
"Zhrzenej rosničkář...."
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“