Bouřky 5.5.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

05 kvě 2012 11:07

V sobotu 5. května 2012 přes střední Evropu postupuje v hladinách 700 a 500hPa dobře vyjádřená krátkovlnná brázda spojená s maximem vorticity. Ve spodních hladinách bude přes naše území ve stejném směru přecházet tlaková níže, vzniklá na vlnící se baroklinní zoně, táhnoucí se od jihozápadu k severovýchodu, přes většinu zejména západní Evropy.

Očekáváme proto možnost výskytu bouřek s krupobitími a možností přívalových srážek.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém úzmí ČR i SR. Vyšší šance na výskyt bouřky (>40% dle SW) je ve východní a SV části Čech a na jihu Moravy.
Vyšší intenzita bouřkových projevů se očekává na celém území Čech a na jihu Moravy.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=257

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
storm spotter

05 kvě 2012 13:56

Přes Rokycany právě přechází poměrně silná bouřka s krupobitím (kroupy do 1cm). Elektrická aktivita nic moc, ale zato má bouřka zajímavou turbulentní základnu. Na chvíli se tam dokonce objevil výběžek, který připomínal trombu, ale než jsem doběhl pro fotoaparát, byl útvar pryč...
LenkaB

05 kvě 2012 18:37

Ahojky
tak dneska i já si můžu dovolit jsem přispět. První bouřka nic moc. Před náma se to rozdělilo ale tahle druhá ta nás zasáhla. Blejská se všude kam se jen podívám. V první bouřce se blejskalo jen v mracích a padaly velké kapky deště, za to teď to jde i do země a prší.
Amerika

05 kvě 2012 19:42

Z dneška jsem opět zklamanej. Né že bych při těhle teplotách u nás čekal nějaký zázraky, ale když už jsme od obou předpovědí dostali jedničku, tak jsem očekával trochu víc. To co se dělo tady v okolí Slanýho - a podle radaru to bylo nejspíš stejný na západ od Prahy všude, tak to byly jen obyčejný jarní vysrávky absolutně bez šťávy neschopné způsobit jakoukoliv větší akci. Samozřejmě na Moravě a Vysočině to byla jednička naprosto bez výhrad. Takže už by to fakt chtělo taky něco na západ - něco co je hodný stupně 1.
Mimochodem odpoledne jsem registroval nejprve jednu bouřku na jihu, tam asi 15x CC hrom. Poté později se vytvořila bouřka na SZ od nás - asi 10 hromů. Všechno míjelo, jen kolem teď v podvečer přišla přeháňka s asi 1 mm.
Stormhunter

05 kvě 2012 19:53

Zdravím,přes nás přešla bouřka,která produkovala kroupy,cca 1,5 cm,přeháňka trvala asi jen minutu a půl,pak pršelo slaběji,co se týče blsků,tak asi 7x CG nejbližší asi 3 KM ode mě,zbytek jsem neviděl,jen slyšel hřmění,po přechodu se ochladilo,zatím letos nejsilnější bouřka u nás :)
Tom
Kontaktovat uživatele:

05 kvě 2012 21:17

Slabší bouřka od JZ prošla i u nás na ní několik blesků a 1 mm byla to spíše slabší bouřka pár fotek zde: http://pocasiholasice.rajce.idnes.cz/Bourka_5.5.2012/
Yves
Kontaktovat uživatele:

05 kvě 2012 23:51

V randálu na náměstí během pivních slavností jsem moc neměl z dnešní MCS. Podle radaru se na nás hnala skutečná hrůza, ale nakonec se před námi zeslabila docela podstatně. I přes to první miniaturní buňka na JV okraji města, posléze nástup samotné MCS. Blesků hodně, CG včetně, nejbližší údery pod 1 km. Srážky 9,9 mm. Obloha byla před příchodem MCS opravdu extrémně bouřlivá, všude cu con a sem tam blesky z kovadlin nebo mezi mraky. Pěkná show.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

06 kvě 2012 09:10

Sobotní bouřka nakonec značně předčila mé očekávání - i když nebyla nijak fotogenická, především nás nezasypala kroupami, ale konečně ukončila dlouhodobé sucho, panující snad už od konce února.

Byla to rozsáhlá bouřka typu MCS, která se nad místem pozorování udržovala po dobu 6 hodin. Postupovala velmi zvolna od jihu a ve své první fázi měla spíše formu squall line s jasně vyjádřenými bouřkovými buňkami - až později zdegenerovala do stádia MCS.
Ještě před samotným příchodem bouřky přešlo přes místo pozorování v 17:44 SELČ výrazné outflow boundary, na němž dosáhly nárazy větru až 7,2 m/s od JZ a teplota poklesla z +21,1°C na +17,7°C během 15 minut. Samotná bouřka byla pozorovatelná od 18:00 nad jižním obzorem jako velmi tmavý mrak bez jakékoliv struktury.
V 18:10 byl zaznamenán první hrom, v 18:16 byl pozorován první výboj typu CC, v 18:23 pak i typu CG. Bouřka se dále pozvolna přibližovala, hlavní centrum aktivity nás začalo míjet západně nad Úpicí. Ve struktuře bouřky se začal objevovat velmi slabý náznak arcusu, ohraničující srážkové pásmo. V 18:32 začaly padat první kapky deště. Zároveň se přiblížila elektrická aktivita - v 18:39 došlo k výboji typu CC ve vzdálenosti 2000 metrů. Od 18:47 značně zesílily srážky, až dosáhly intenzity přes 24 mm/h. Maxima dosáhly v 18:56, kdy zároveň došlo k CG výboji 1500 metrů daleko. O minutu později, v 18:57, během cca 15 vteřin spadlo množství 3 mm velikých krup.
Okolo 19:10 začal déšť slábnout a začala zanikat i elektrická aktivita. Došlo ale k výboji typu CG+ ve vzdálenosti pouhého 1 km, doprovázeného mohutným hromem. Následoval trvalý, relativně intenzivní déšť až do 23:30. Během něj spadlo celkem 17,6 mm srážek. Elektrická aktivita se vyskytla znovu ve 21:11 ve vzdálenosti okolo 5 km na východ. Zbytky MCS opustily prostor kolem půlnoci na 6.5.2012. Teplota do té doby poklesla na +11,6°C.

Fotografie z příchodu bouřky: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourka_5.5.2012
Přílohy
2012-05-05.gif
Meteostanice V. Svatoňovice 5. května 2012 večer - přechod MCS
dobrmanek

06 kvě 2012 13:00

Včerejší den spokojenost. Nečekal jsem žádné zázraky, ale bouřka postupující od jihu a následně další nad Ostravskem, udělaly ze včerejška ideální den k testování techniky. Pokoušel jsem se ulovit nějaké blesky za denního světla, ale tato potvora házela hlavně CC blesky a těch pár CG, šlo mimo záběr. Hůlava z této bouřky byla naprosto nečekaná. Rychlost větru odhaduju okolo 15 m/s a spíše nad 15 m/s. Jen škoda, že jsem neměl s sebou Windmastera. Raději jsem se schoval do auta a na video jsem se pokusil zachytit aspoň pár blesků. Déšť nebyl nijak intezivní a pár blesků proletělo nade mnou k mé spokojenosti.. Tato bouřka končila a nad Ostravskem již krásně blikala další. K mé smůle byla většina blesků ve srážkách, ale pár jsem ulovil i na těch 30 - 40 km.

fotogalerie + video
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

06 kvě 2012 13:49

Ze včerejška jsem byl, stejně jako kolega Amerika, celkem zklamaný. Dopoledne to ještě vypadalo nadějně, bylo skoro jasno, velice dusno a teplota se v poledne dostala na 24°C. Na J a JZ také začala naskakovat první jádra. Nad nás se začal natahovat pěkný bordel a za chvíli už bylo zataženo a dosti se ochladilo. Na J, JZ, Z od nás jsem pozoroval několk buněk, občas jsem zahlédl nějaký vzálený blesk. Stále slabě hřmělo. Poté se začala tvořit slabá jádra kolem nás a začalo pršet, spíše ale z vrstevnaté oblačnosti, ze které tu a tam uhodil blesk, jednou CG velice blízko kolem 1 km. Jižně od nás se pak utvořilo slabé jádro, které vypotilo ještě pár CC blesků a z něhož silněji sprchlo. K večeru naskočily ještě nějaké bouřky na Šumavě, ale šance, že se k nám dostanou byly mizivé. Pozoroval jsem ještě několik CG u Temelína, ale k nám už samozřejmě došla jen slabší přeháňka. Čárku si tedy píšu, ale bohužel jen za další vysrávkový den. :?

http://ondris.rajce.idnes.cz/bourky_5.5.2012
switzzy

06 kvě 2012 15:13

Zdravím,
no včerejší MCS jak to říct? Fiasko, nad námi se okraj systému naprosto rozpadl. Na začátku "bouřky" outflow boundary, ale tím tak vše skončilo. Srážek spadlo něco málo přes 1 mm. Zklamání...

OT: Proč mám zablokovaný IRC chat? :o
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

06 kvě 2012 16:51

Tak Černotín další tlustý zářez sezony. Naprosto nečekaně naskočila bouřka na jihu, ve které to neustále dunělo a občas byl vidět záblesk v oblacích. Při nástupu začalo pršet a trochu foukat a hřmění bylo stále stejné, cca 1 blesk za 3 vteřiny. Pak asi po 5 minutách začaly padat kroupy do 1 cm v průměru a srážky skokově zesílily. Elektrická aktivita ale zeslábla na cca 3 blesky za minutu. Celé to trvalo dalších 5 minut. Po odchodu srážek začala blesková show. Nádherné čárové CC blesky přímo nad hlavou. Celou akci ukončily dva mohutné CG výboje ve vzdálenosti asi 5 km na sever v rozmezí asi 2 minut. Doprovázely je anvil crawlery. To ale nebylo vše. Na východě se kupily nové věže. Jelikož se hrál hokej, tak jsem neměl moc chuť jít pozorovat, ale nakonec jsem se přemohl a stálo to za to. Hodinu trvající blesková podívaná z bouřky, která naskočila někde nad Beskydy a postupovala k severu a zároveň na západní straně naskakovaly nové aktivní buňky. Frekvence blesků dosáhla v maximu asi 1 blesk každých 5 sekund.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Prdek
Kontaktovat uživatele:

06 kvě 2012 19:20

Musim rict, ze vcerejsi MCS u me taky zustala za ocekavanim. Na vyjezd jsem vyrazil na osvedcene pozorovaci misto u Luze, ovsem to co dorazilo byla ukazkove bezstrukturni zalezitost. :?
Potom jsem se s MCS v zadech presunul zpatky do Litomysle, kde jsem cekal na jeji prichod. I tady nebyla struktura nijak zazracna, ale rozhodne zajimavesi nez u Luze. Taky bleskova aktivita prijemne zesilila, takze bylo k videni pekne mnozstvi CG, CC i anwil crawleru. Na cele zesilil vitr na 15m/s a potom se spustil takovy zahradnicky destik, zadna velka intenzita...proste takova nemastna, neslana MCS.
Par fotek zde:https://plus.google.com/u/0/photos/1079 ... 5196395681
Timelapse, tentokrate vitvoreny z videa, je tu:http://www.youtube.com/watch?v=Zv4MRkWY ... e=youtu.be
storm_ice
Kontaktovat uživatele:

07 kvě 2012 16:33

Hoj, v sobotu bylo skoro jasno až polojasno, odpoledne postupně až zataženo, po 15h bouřka s přechodně až silným deštěm, pak slabý déšť, později další bouřka (většinou již jen CC blesky), pak ještě několik přeháněk. Tmax 25,4°C Tmin 7,4°C, přízemní min -1,1°C, vítr V-VJv do 4 m/s, v bouřce zesílil až na 6 m/s s nárazy až 10 m/s, srážky Obrázek 10,3 mm.
Dáša
Člen AMS

07 kvě 2012 21:31

Sobota se pro mě a Tomáše začala vyvíjet velice chaoticky, začali jsme na Šestce, kde jsme zamávali první bouřce, poté jsme se přesunuli na Mandavu, neboť jsme se od Davida dozvěděli, že to hlavní bude spíš jih Čech a Vysočina. Nicméně sotva jsme se ocitli na JV Prahy, začalo to jižně od nás chcípat a něco naskakovat na SZ. Tudíž jsme se opět přesunuli na opačnou stranu od Prahy a dojeli alespoň pozdravit na Rovina Honzu, který se tam s Mirkem a Verčou zrovna snažili vykoukat nemožné. Možná daleko zajímavější pohled byl na radar, dle kterého jsme se právě ocitli v ukázkovém oku :lol:
Po chvíli jsme to všichni vzdali. Mezitím jsem se opět spojila s Davidem a dozvěděla jsem se, že už se nacházíme za studenou frontou, tudíž zde můžeme počítat tak akorát s nějakou vnořenou buňkou ve vrstevnaté oblačnosti. Za "lepšími" bouřkami jedině na Vysočinu.
Ačkoliv "jednička" není zrovna situace, kdy se za bouřkou lítá přes půl republiky, ani jsme s Tomášem dlouho neváhali a vyrazili na D1 směr Brno. Projeli jsme formující se MCS a snažili jsme se dostat před její silnější jižní část. S bouřkou v patách jsme kdesi u Větrného Jeníkova v rychlosti pořídili pár fotek poměrně pěkné turbulentní oblačnosti a pak pokračovali až k Velkému Meziříčí, kde jsem odbočili do obce Velký Beranov. Naskytl se nám pohled na cosi jako shelf a v dáli jsem zaznamenala i pravděpodobný wall cloud. Bohužel nevydržel dlouho. My tam také dlouho nevydrželi, což jsem měli, protože jižnější jádra, která jsme původně chtěli dohonit zdechla.Po pár km jsme zastavili u obce Lavičky, kde už nás s rozbalováním stativů překvapili i první kapky a následně se rozpoutala hotová řežba, tudíž bylo radno raději zalézt do auta. Blesků jsme viděli opravdu hodně, řada CG, některá s problikáváním trvala skoro k 1 s (bohužel vyfotit se mi je nedařilo). Srážky v tom místě byly dost silné a chvíli se v nich vyskytly i ojedinělé kroupy do 5 mm.
Poté jsme se vrátili opět přes MCS zpět do Prahy, kde nás přivítal přídavek v podobě další bleskové várky. Celý výjezd jsme ukončili opět na Mandavě, kde jsem už konečně alespoň nějaký ten blesk vyfotila :lol: .

Ačkoliv to byla možná šílená akce, až na velice skromný úlovek jsem si to docela užila. To jsem ještě netušila, co těmi místy, kde jsem se pohybovali, půjde následující den.. :x

http://ditaf.rajce.idnes.cz/blaznivy_st ... e_5.5.2012
Štěpán Krejsek

09 kvě 2012 09:13

V Brně se začale nejprve nasouvat kovadflina z MSC, aby se nakonec severně přehnalo jádro produkující pěkné CG blesky, s poněkud chaotickou srukturou základy.
Žádný blesk jsem ale nakonec neulovil, vče pěkné bylo schováno za sromem, takže není čím se chlubit.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“