Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 23.8.2007

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2007.

Bouřky 23.8.2007

Příspěvekod Michal Geryk » 23 srp 2007, 12:23:29

Přes německou část Krušných hor se teď kolem 13. hodiny SELČ k SV valí zřejmě nepříliš vertikálně vyvinutá supercela - aspoň podle posuvu vpravo oproti ostatní oblačnosti, podle setrvalého VIL profilu a podle anticyklonální rotace bouřky - chtělo by to ale 10-ti minutové radar. snímky.

Tady na východě konvekce oproti ránu téměř zdechla...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Re: Bouřky 23.8.2007

Příspěvekod Lukáš Ronge » 23 srp 2007, 12:36:52

gerykm píše:Přes německou část Krušných hor se teď kolem 13. hodiny SELČ k SV valí zřejmě nepříliš vertikálně vyvinutá supercela - aspoň podle posuvu vpravo oproti ostatní oblačnosti, podle setrvalého VIL profilu a podle anticyklonální rotace bouřky - chtělo by to ale 10-ti minutové radar. snímky.

Tady na východě konvekce oproti ránu téměř zdechla...
Jo supercela to je, radarová animačka je zde:

Obrázek

Mirek Sedlmajer me před chvilkou poslal MMSkou fotku té buňky:
Obrázek
Lukáš Ronge
Administrátor

Příspěvekod David Rýva » 23 srp 2007, 12:53:30

gerykm píše:Přes německou část Krušných hor se teď kolem 13. hodiny SELČ k SV valí zřejmě nepříliš vertikálně vyvinutá supercela - aspoň podle posuvu vpravo oproti ostatní oblačnosti, podle setrvalého VIL profilu a podle anticyklonální rotace bouřky
JJ supercela to určitě je, VIL je sice ne moc velké asi kolem 15-20kg/m2 ale je velmi stabilní stejně jako celá bouřka. Jen nevím kde si sebral tu rotaci, tahle mrška rotuje podle stáčení oproti ostatním bouřkám jednoznačně cyklonálně.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Michal Geryk » 23 srp 2007, 12:56:44

Možná jsem blbě pochopil, co se rozumí pojmem (anti)cyklonální rotace. Já myslel, že je to rotace bouřkové buňky kolem pomyslného středu bouřky...

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod David Rýva » 23 srp 2007, 12:59:12

gerykm píše:Možná jsem blbě pochopil, co se rozumí pojmem (anti)cyklonální rotace. Já myslel, že je to rotace bouřkové buňky kolem pomyslného středu bouřky...
V pohodě. Tou rotací se myslí přímo rotace jádra(přesněji mezocyklony) té bouře a ta rotuje u pravostáčivých bouřek proti směru hodinových ručiček tj. cyklonálně.Každopádně můžem vyvrátit stará tvrdzení že supercela je v ČR velmi vzácnou záležitostí možná jednou do roka, jen včera byly nejméně 3bouřky které byly s největší pravděpodobností supercely. Stejně tak je i u supercel v ČR možné bez problému vizuálně rozlišovat typ supercely.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Jakub Vašut » 23 srp 2007, 13:16:58

Že já jsem se nenarodil v západních Čechách nebo v Německu. Tady naMoravě málo kdy něco zajímavého je. Něco se teďka akorát formuje najižní Moravě, srážky sice nabírají pomalu na intenzitě, ale vůbec nemámtušení co by z toho mohlo být. Tak ať aspoň zaprší když už nic,aby rostli houby v lese.
Jakub Vašut

Příspěvekod David Rýva » 23 srp 2007, 14:05:58

Jakub Vašut píše:Že já jsem se nenarodil v západních Čechách nebo v Německu. Tady naMoravě málo kdy něco zajímavého je. Něco se teďka akorát formuje najižní Moravě, srážky sice nabírají pomalu na intenzitě, ale vůbec nemámtušení co by z toho mohlo být. Tak ať aspoň zaprší když už nic,aby rostli houby v lese.
V tý bouřce před chvilkou vyletělo VIL z 25 na 40 a teď zas prudce spadlo, vypadá to na pořádný downburst právě dopadající na zem!!! Obrázek Kroupy možná až přes 5cm vzhledem k povaze bouře.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Michal Koupý » 23 srp 2007, 15:22:09

-
Naposledy upravil Michal Koupý dne 03 zář 2008, 03:04:23, celkově upraveno 1
Michal Koupý

Příspěvekod hasi » 23 srp 2007, 16:29:21

Tak s tím estofexem si od včerejška lámu hlavu. Na bouřky odborník nejsem ale nějak se mě to také nezdá. Na supercelu bych se jel rád podívat do čech nebo jinam doma bych ju nechtěl mám rozdělanej barák (krovy+fólie a díran ven na schody) takže mě stačilo těch 80km/h v červenci. Strašně rád bych ji třeba v Blansku pozoroval ze vnitřku paneláku. Přece jenom je to beton nad (i okolo) Obrázek

Michal Koupý píše:Je vidět, že ty supercely letos vůbec nejsou vzácné, ale také je bohužel pravda, že se neustále opakovaně vyskytují v určitých oblastech a jinde se prostě neobjeví ani jedna, a to ani vzdálená. V Blansku mohu jen tak maximálně koukat, co se děje na radaru, ale supercelu tady neuvidím. Ve výjimečných případech je vidět nad Čechami velmi vzdálená kovadlina některé ze supercel, ale podle horní části kovadliny se stejně nedá poznat, že jde o supercelu. Takový ukázkový přímý přechod supercely jako teď v Německu (pokolikáté už na tomto místě?!!) si v Blansku ani nedovedu představit.
Alespoň nám tady častěji svítí slunce, než v SZ Čechách nebo v Německu, i když zrovna teď je zataženo a nějaký slabý déšť se blíží od JZ.
Teď vidím, že Estofex už tu dvojku posunul do oblasti výskytu supercely. Nevím, co v posledních dnech pořád mají s tou dvojkou nad Moravou, když tady skoro nic není. V lednu při orkánu Kyrill byla ta dvojka zcela na místě, ale teď by na ty místní bouřky rozhodně stačila jednička. Předpokládám, že dvojka by už měla znamenat poměrně rozsáhlé pokrytí území silnějšími bouřkami, což se na Moravě kromě pondělí neděje.
hasi

Příspěvekod dobrmanek » 23 srp 2007, 18:21:01

Souhlásím se všemi morávaky, že tady aby vznikla supercela, tak by to byl pomalu zázrak. Taky si mnohokráte říkam, že nejsem někde ćechách, abych ji viděl na vlastní oči. A když už jsme u těch extémů tak třeba na opavsku byly 5.6.2005 tři tornáda, což není málo, ale já jsem neviděl ani jedno. Obrázek
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Příspěvekod Jakub Vašut » 23 srp 2007, 19:54:42

Dobrmánek : Ano, na ten den vzpomínám. Né že bych byl u toho, neboty tromby na vlastní oči viděl, ale pamatuji si to hlavně proto, žejsem v ten den byl ve Šternberku na 25. Mistrovství evropy v závodechautomobilů a formulových vozů do vrchu a ten den se hnali všude mraky,párkrát zahřmělo, pak zase svítilo slunko, pak zase pršelo. A večerjsem ve zprávách viděl to na tom Opavsku.
No, ale dost historie, ale poďme k dnešku. Ve východních Čechách tomusí momentálně pěkně burácet. A jak to vypadá, tak tam budou mít ikroupy. Já jen doufám že to co jsem de (na Moravu) z jihu - z Rakouska,že z toho něco bude. Od pondělka čekám na bouřky (teda v pondělítady byly - ale u nás v Bělkovicích nic moc). A mám takovou chuť siposlechnout to krásné hřmění a krásné bleskové divadlo v noci - no otom si můžu nechat jenom zdát.
Jakub Vašut

Příspěvekod Michal Geryk » 23 srp 2007, 20:03:28

Aktuálně to vypadá, že i Morava se v noci dočká bouřek, i když asi ne supercel. Ale kdo ví... Na pomezí Rakouska, Slovenska a jihu Moravy se tvoří linie bouřek nebo aspoň přeháněk.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Jakub Vašut » 23 srp 2007, 20:07:35

No, za poslední hodinu ta oblačnost pěkně zmohutněla. Blesky tamtaké jsou. Alespoň tam u vás se asi něčeho dočkáte. Ale pokud by toještě zesílilo a chvilku déle vydrželo, tak by semka mohlo něcodorazit. Ale jak to tak vidím, tak to půjde asi na severovýchod, takžeOlomouc asi mine. Nechám se překvapit.
Jakub Vašut

Příspěvekod Amerika » 23 srp 2007, 22:16:06

Nechtěl bych Moravákum kazit iluze, ale jsem zhruba ze západních Čech a na bouřky je to tady teda děsná nuda! Ta supercela co šla tušim předevčídem v noci se rozpadla těsně před náma a ani za posledních několik let si nevzpomínám kdy bych nějaký déšť mohl nazvat lijákem (natož přívalovým). Zato na jižní Moravě mi to připadá že je tam každej den posvícení (což se opět potvrdilo tušim v pondělí).
Ale abych se vátil k hlanímu tématu dne. 6 hodin na bouřku, to už je opravdu dost. Zaujalo mě také jak bouřka postupovala úplně jiným směrem než ty ostatní. A taky ten rozpad. Úplně se to zmenšilo do malý červený tečky jako když to právě vzniká... No kdybych vděl, že to tak dlouho vydrží, tak si tam snad zajedu.
Mimochodem od 6:00 (UTC) do 7:30 mi to připadalo že je tam taky jedna supercela - s bílym centrem, nejnižší z toho komplexu. (Soudim jen podle delší doby trvání a odlišného směru postupu.)
Amerika

Příspěvekod Ondris » 24 srp 2007, 00:03:56

No tak tady v Praze si letos na nedostatek bouřek rozhodně stěžovat nemůžeme. Od začátku sezony Prahou prošlo už několik hodně silných bouřek (jedné pouliční koupele jsem byl i svědkemObrázek) ale bohužel ani já jsem v životě neviděl žádnou supercelu... Tu 30.5.2005 nad Prahou jsem bohužel prošvihl...
Ondris

Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Příspěvekod Michal Geryk » 24 srp 2007, 05:54:29

V Přerově nuda... Kolem 22. hodiny asi 5 výbojů CC a deštík s úhrnem 2 mm. A teď bude převážně slunečno a až asi ve středu by mohlo trvaleji pršet, ale modely se ještě mohou zásadně změnit. Asi nás čeká delší nuda...

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod hasi » 24 srp 2007, 08:51:23

Docela zájímavý bylo v posledních dnech sledovat výstražné služby. ČHMU nasadil svoje oblíbené nejvyšší výstrahy samože přes celou ČR, později je již nechal
na oranžové barvě a to až do středy do půlnoci kdy veškeré výstrahy úplně zmizeli, přestože bylo ještě na některých místech možné silné bouřky očekávat - to ostatně bylo i v textové předpovědi ČHMÚ. Celkově bych ale řekl že se tentokrát varování ČHMU povedlo lépe než Estofexu, který ve stejném období měl
naprosto odlišný názor - jedná se hlavně o čtvrtek. Já se tu všem omlovám neumím úplně dobře engliš takže mě trošku dělá problémy přeluštit textovou část
předpovědí estofexu. Proto bych se docela rád zeptal na názor někoho z našeho amatérského předpovědního týmu na celkovou situaci okolo těcho bouřek v posledních dnech, protože mě to připadalo že prostě byla tato situace složitá na předpověď.
hasi

Příspěvekod Tomáš Prouza » 24 srp 2007, 09:56:38

Opět jsem se ocitnul v epicentru dění. Přes den prošly kolem a přesSvatoňovice 3 bouřky, na pokoukání i srážky nic moc, s úhrnem kolem 1,7mm.

Zlatý hřeb večera přišel o půlnoci:

Bouřkové jádro přicházející od JV ve formě masivní oblačnosti. Ve 23:30 SELČ pozorovány první blesky na JZ obzoru, začátek velmi slabých srážek. Ve 23:40 zaznamenáno první hřmění. 23:50 úder blesku ve vzdálenosti 6 km,zvedá se Z vítr o rychlosti kolem 5 m/s. Hrana bouřky přechází přesně v 0:00 SELČ (do úderů hromu a dorážení deště na sklo hraje z rádia státní hymna). Úder blesku ve vzdálenosti 2 km, přívalový déšť,vítr JZ 8 m/s. Déšť nadále zesiluje do maximální intenzity mezi 0:00 a 0:20 – za tuto dobu spadlo 38 mm srážek. Vítr dosahuje maxima v 0:18 rychlostí 15 m/s a stočením do S směru. Po0:20 srážky přechodně slábnou, v 0:25 opět sílí do předchozí intenzity.V 0:37 již úhrn 47 mm, v 1:00 úhrn 55 mm. Celkový úhrn srážek 57 mm. Elektrická aktivita po 1:00 slabá, pokračující na severu. Srážky končí cca v 1:20.

Ránokontrola následků přívalového deště: splavená hlína ze zahrady na dlažbu, ucpaný okap mechem, do několik místech do domu silně zateklo střechou. V obci na několik místech naplaven na silnici štěrk (ale bez splavené ornice), kulminace potoka cca 75 cm oproti normálu, zatopeno fotbalové hřiště, ještě kolem 9. hodiny ranní stékala voda povrchově z polí.
Tomáš Prouza
Administrátor

Vzkaz pro Amerika

Příspěvekod Michal Koupý » 26 srp 2007, 00:22:59

-
Naposledy upravil Michal Koupý dne 03 zář 2008, 03:04:07, celkově upraveno 1
Michal Koupý

Příspěvekod David Rýva » 28 srp 2007, 16:55:30

hasi píše:Docela zájímavý bylo v posledních dnech sledovat výstražné služby. ČHMU nasadil svoje oblíbené nejvyšší výstrahy samože přes celou ČR, později je již nechal
na oranžové barvě a to až do středy do půlnoci kdy veškeré výstrahy úplně zmizeli, přestože bylo ještě na některých místech možné silné bouřky očekávat - to ostatně bylo i v textové předpovědi ČHMÚ. Celkově bych ale řekl že se tentokrát varování ČHMU povedlo lépe než Estofexu, který ve stejném období měl
naprosto odlišný názor - jedná se hlavně o čtvrtek. Já se tu všem omlovám neumím úplně dobře engliš takže mě trošku dělá problémy přeluštit textovou část
předpovědí estofexu. Proto bych se docela rád zeptal na názor někoho z našeho amatérského předpovědního týmu na celkovou situaci okolo těcho bouřek v posledních dnech, protože mě to připadalo že prostě byla tato situace složitá na předpověď.
Ten den v tom byly dost zmatky nepamatuju si detaily už, ale za dat v archivu vidím že třeba model GFS vůbec nepředpokládal srážky na Slovensku a vůbec na V ČR a nakonec z toho byla ta squall line s vichřicí na S Slovensku. Večer měla sice sílit helicita na Slovensku ale CAPE měla výrazně slábnout. Ale naopak na aktuálních datech, hlavně radary a MSG bylo vidět silné bouřky postupující přes JZ Maďarsko směrem na SV-S a bylo jasné že nevzdory předpovědi zasáhnou Slovensko. Moje očekávání mi potvrdil známý od Zvolenu když psal, že sem měl pravdu a šlo opravdu o mimořádně silné bouřky.
Jinak v tom pruhu bouřek co vznikl navečer se tvořily i nějaké supercely, jedna např. prošla od Ledče přes Čáslav někam k Pardubicům a docela se v ní hezky blýzkalo, bohužel jsem na ni koukal ze špatné strany a tak jsem neviděl jádro bouře ale jen široký pás srážek.
Další výrazná bouře a zřejmě rovněž supercela vznikla na Strakonicku a zřejmě nebyla sama, směřovala na SV směrem ke mě ale bohužel zanikla daleko dřív než stihla dorazit.
Kolín-Zálabí
David Rýva
Člen AMS o.s.

Zpět na Pozorování v roce 2007