Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Frontální bouřky 19. - 20.8.2007

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2007.

Frontální bouřky 19. - 20.8.2007

Příspěvekod Tomáš Prouza » 20 srp 2007, 07:50:21

Srpen byl alespoň u nás na Trutnovsku srážkově i bouřkově hodně slabý. Dnešní (včerejší) fronta předvedla kvalitní divadlo (až jsem měl strach) a konečně vydatně zalila. K popisu přikládám svoje záznamy co dělám běžně ke každé bouřce:

Před studenou frontou přicházející od západu (sama velmi bouřkově aktivní – blýskavice pozorovány již ve 21:30 SELČ předchozího dne) se vytvořilo jižně od místa pozorování bouřkové jádro, postupující k severu. Ve 2:22 SELČ byl zaznamenán první blesk patřící tomuto jádru (od západu se blýskalo téměř nepřetržitě). Panovalo bezvětří a slabý déšť. Ve 2:31přichází hrana bouřky, zvedá se jižní vítr cca 7 m/s a déšť sílí. Ve 2:33 dosahuje vítr maximální rychlosti kolem 10 m/s. Nastupuje maximum elektrické aktivity – napočítal jsem během 15 minut 25 úderů pod 1000 m, z toho 10pod 300 metrů a 3 údery blesku v bezprostřední blízkosti. Kupodivu elektrická síť ani nezakolísala. K nejbližším úderům došlo v 2:38 a2:40. Ve 2:44 náhle slábne déšť a vítr se stáčí na severní o rychlosti 4 m/s.Během dalších 10 minut déšť takřka ustal (předpokládám slabé srážkyz kovadliny), ale bouřka ještě skoro hodinu odeznívala.

Pak přišla druhá bouřka:

V dráze předchozí bouřky se utvořila další bouřka postupující od jihu na sever, prostor Svatoňovic zasáhla po 3:30 SELČ, ale nebyla elektricky tak aktivní jako předchozí. Srážky méně intenzivní, ale přesto s úhrnem 12 mm. Vítr po celou dobu slabý severní do 4 m/s.Nejbližší úder blesku pod 1000 metrů, jinak vcelku vzdálené. Jádro se pohybovalo vcelku pomalu, aktivita vyhasla až před šestou hodinou ranní.

Prostě pěkné pokoukání, i když poněkud hlučnější a na pár dní máme zalito.

P.S. Momentálně prší z dalšího jádra od jihu, které ale v bouřku už nedorostlo...
Naposledy upravil Tomáš Prouza dne 20 srp 2007, 10:21:56, celkově upraveno 1
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Frontální bouřky 19.-20. srpna 2007

Příspěvekod Michal Geryk » 20 srp 2007, 08:33:35

[FONT=Arial]V Přerově byly v neděli jen vzdálené Cb a spíše slunečno (max. +26°C). Od půlnoci až do pondělního rána však šla jedna bouřka za druhou, ale všechna jádra Přerov minula vždy o pár[/FONT][FONT=Arial] km... Napršelo 7 mm vody, ale okolní profi-stanice měly tradičně víc - Přerov-letiště 10 mm, Holešov 25 mm... Kolem 3 hodiny SELČ prošla nádherná městem osvětlená húlava - vypadalo to na rotor, ale těžko v té tmě říct a dost zesílil vítr. Blesky celkem průměrné CG i CC, ale nejbližší úder (pokud jsem to nezaspal) byl asi 2 km daleko. No v Praze si užívali víc...[/FONT]
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod Tomáš Římský » 20 srp 2007, 09:39:33

Tak u nás, severně od Olomouce, prošlo první jádro okolo 1:00 SELČ. Docela dost hřmění, ale minulo nás velmi těsně. řekl bych tak max tři kilometry východně. Ani lístek se nehnul, ani kapička nespadla. Okolo druhé hodiny jsem šel spát.
Na radaru spozoroval další buňku která si to mašírovala stejným směrem, jen mírně posunutá na západ. Odhadl jsem že za 2 hodiny bude u nás.
A taky že jo, před čtvrtou hodinou ranní mě probudil velmi blízký úder, a pak to lítalo. Přibližně 3 velmi blízké údery a při jednom dvousekundový výpadek proudu. Po půlhodině bylo po všem.
Tomáš Římský

Příspěvekod Ondris » 20 srp 2007, 09:50:50

Tak musím potvrdit, že v Praze jsme si užívali hodně... Bouřková jádra se nad Prahou tvořila nepřetržitě od 20:00 až do 23:00. Během té doby naprosto parádní show.Jednu chvíli tak 4 údery pod 100 m za minutu. Bouře v napáchala mnoho škod, za což mluví úhrn srážek na Libuši 63 mm...
Ondris

Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Příspěvekod Wenc@29 » 20 srp 2007, 12:06:22

Musím říct že dneska to bylo opravdu super. Byly 2hodiny ráno a u nás v Polici nad Metují se začalo slabě blýskat. Když se podívám na radar tak k nám postupuje několik bouřkových jader, které se po chvíli spojí a vytvoří polovinu těch co tam bylo původně. Ale nejsilnější bomby k nám dorazily ve 4 hodiny ráno. Velmi silnou bouři doprovázel vydatný hustý déšť asi 30minut. Nedalo mi to a šel jsem se kouknout k oknu. Jakmile jsem roztáhl žaluzije tak obrovský čárový blesk se vytyčil před mýma očima a já sem na chvilku uviděl tmu. V této bouři se mohlo vyskytnout více jak 200 blesků a většina se týkala čárových blesků. Je možně že se vyskytly i blesky jež měly kontakt se zemí. Tato bouře nás pustošila od 2 hodin ráno do 5hodin ráno. Pro mě to byla opravdu pěkná podívaná a doufám že od pondělka do středy, jak slibují meteorologové, se vyskytnou taky takovéto bouře.
Wenc@29

Příspěvekod Honza Švihálek » 20 srp 2007, 12:16:13

U nás v Brně se akorát z dálky blýskalo a padlo pár kapek. Nyní se něco blíží od Vídně, tak snad konečně alespoň pořádně zaprší, jinak tu všichni brzo shoříme........
Honza Švihálek

Příspěvekod Jakub Vašut » 20 srp 2007, 12:27:33

Tak z mého pohledu to tady (pár kilometrů severně od Olomouce) pořádněburácelo. Muselo být asi hodně blesků v blískosti mého bydliště, aleodhadovat si netroufám. Slavil jsem narozeniny a poněkud společenskyunavené jsem potom nebyl schopný v noci vylézt z postele,abych sepodíval na radar jaká je situace. Ale musel jsem mít strach,protože v době bouřky se mi zdálo (spal jsem - až později se seprobudil) že jsem uprostřed pole a snažím se nafotit z bouřky co nejvíc- když v tom kolegu co je tam se mnou zasáhne blesk - a já jsempak vtom snu nemohl utíkat a ukrýt se do bezpečí. Dneska tovypadá že by se mohla nějaká ta bouřka objevit, ale díky tomu snu buduasi zalezlé za zavřeným oknem.
Jakub Vašut

Příspěvekod Glimmer Man » 20 srp 2007, 14:14:12

nemáte nědo fotky včerejší bouřky v Práglu???
Obrázek
Glimmer Man

Příspěvekod Lukáš Ronge » 20 srp 2007, 16:33:48

Určitě budou článečky s fotkama.
Fotek z okolí Prahy a Trutnova je dost ;)
Lukáš Ronge
Administrátor

Příspěvekod luckeee » 27 srp 2007, 08:47:46

Tak my sme byli v pondeli v brne a stama sme tak kolem treti hodiny odjelisy domu smer hodoninn :-) uz po ceste sme vydeli tmava mracna prichazejici z rakouska. Na dalnici jemne sprchlo a videli sme tak dva blesky Obrázek. V hodonine sme se hadaly jestli onecne bude prset i unas nebo ne (vsechno se vyhlo a za cele prazky spadlo par kapek). Vylozili sme zbozi a okolo 5. hodiny sme byli doma jediny pohled z okna nas sokoval. Obrovska hulava z jedne strany cerne mrasky z druhe zelenne... Vitr zesilil a zacalo jemne kapat (uz to by byl rekord letosniho leta ObrázekObrázek) divali sme se a srazky se blizili k nam nejdriv zmizel elektrarna na druhe strane mnesta postupne cele mnesto ...i barak pred nama zacali padat kroupy (i stromy) a nam zacalo zatykat dobytu :-( Obrázek byl sileny vitr a srazek take hodne a jak odesla bourka hned za ni se pohyboval vytrvaly dest a jeste ta 2-3 h velice silne prselo nektere casti mnetsa byli vytopenne.... Tak zazitek zase na par let nez sem neco takoveho dojde :D
luckeee

Zpět na Pozorování v roce 2007