Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 27.8.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.

Re: Bouřky 27.8.2011

Příspěvekod viktormt » 28 srp 2011, 10:07:01

Slabota..

MT 28.8.2011, 00:55

dokopy za celu noc sa mozno 15 krat zablyslo.. cudny front.
Přílohy
IMG_7947.JPG
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
viktormt

Příspěvekod kapr » 28 srp 2011, 10:16:41

Zdravím, i zde stojí včerejšek za nějaké zhodnocení..
Asi nejvýraznějšími projevy fronty byly silnější nárazy větru (navečer ještě před příchodem samotných srážek při přechodu zřejmě přízemní fronty), prudký pokles teploty a vzestup tlaku vzduchu. Samotný bouřkový systém (poměrně hodně bleskově aktivní) nás přecházel krátce po 22. hodině.
Dost výrazný byl propad teploty v průběhu dne, kdy odpoledne v 15:33 dosahovala teplota 30,8 °C a ve 23:40 14,0 °C; odpoledne a v podvečer se ochladilo za 3 hodiny o 10,5 °C (ne v bouřce).
Tlak vzduchu stoupl ve druhé polovině dne o 10,9 hPa.
Srážky se tu spustily spolu s bouřkou po 22,. hodině, celkový úhrn činil 14,6 mm.
Maximální náraz větru zde jsem naměřil 14,4 m/s v 18:55 (čekal jsem zde poněkud víc.., ale ono celý den byl zajímavý).
Tady ještě pár pokusů o večerní fotky :) http://metlak.rajce.idnes.cz/27.8.2011
kapr

Příspěvekod igisek » 28 srp 2011, 11:08:01

Takže já svoji situaci celkem důkladně popíšum,ale jsem víc než zklamán,takovou bídu po takových rekordních tropech jsem nikdy ještě nezažil.Pátek a Sobotu jsem strávil na západním Slovensku a divte se.Teplota dosáhla v pátek neuvěřitelných 41,4°C.Místní říkají,že takové stoleté vedro v takové pozdní době tam snad nezažili ani jejich předci.Teplota v noci na sobotu neklesla pod 26,3°C a v sobotu odpoledne se znovu vyšplhala na 38,1°C.Po 17h se konečně dostavila silná přeháňka z vyvíjejícího se CB,který se nakonec nevyvinul.Cestou zpátky do Brna tak jsem znovu vyrazil v 32°C pařáku.Ale cestou u Veselí nad Moravou jsem konečně spatřil asi 60km vzdálenou hradbu nejspíš CB a říkal si,že se konečně dočkám nějaké pořádné bouřky.Na Kyjovsku jsem vlítl přímo pod mrak,ale místo blížícího se schelf cloudu či nějaké silnou SL jsem se dočkal akorát šedých nimbáčů s nulovou strukturou.Až později,kdy jsem odjížděl směrem na Brno jsem zahlídl tmavé buňky zřejmě CB,které se skýtaly mezi šedými nimbostraty.Při příjezdu do Brna kolem půl osmé večer jsem zahlídl slabou blýskanici na západě Brna tvořenou převážně z CC blesků.V Bystrci došla bouřka ke svému vyvrcholení v podání krásné rozvětveného CG blesku,který praštil nějakých 80m ode mě.Potom se spustil silný liják,který ale trval tak 5minut a potém to přešlo zase do slabého deště,který trval do pozdních večerních hodin.Ještě kolem 23h jsem sledoval blýskanici na východě,ale to bylo z pohledu včerejška vše.Jsem tak velice zklamán,jelikož takové extrémní vedra,které jsem zažil asi 3x za život vč.tohoto pátku..by měla být doprovázený opravdu silnýma SC s parádní strukturou a né takovou scíplinou.A dozufám,že se v pátek dočkám ještě nějaké bouřky,jelikož bych nerad zakončil bouřkovou sezonu takovým zklamáním
igisek

Příspěvekod marty » 28 srp 2011, 11:14:41

Tak v Považskej Bystrici sa front napokon prejavil i slabou búrkou. Ešte ďaleko pred frontom sa objavil celkom slušný nárazový vietor. Aso o 23.30 sa už objavila blýskavica nad južným a západným horizontom. o 24.00 už bolo počuť slabé hrmenie a o 0.30 prišla i slabá búrka - dážd dosť bieda, blesková aktivita slabá asi 4 -6 bleskov za minútu, tak som nešiel fotiť, lebo by to bolo zbytočné. Ale zznamenal som 2 blesky pod 1 km a asi 6 bleskov 2-3 km - CC i CG. Vietor zanedbateľný. Foto teda nemám žiadne, búrka o ničom ale jedno pozitívum spočíva v tom, že už som si spomenul, čo je to hrom 8-)
marty

Příspěvekod petrik.p.3 » 28 srp 2011, 11:23:10

Zdravím ze Znojma

Včerejší den byl pro mě hodně zajímavý, ať už nárazy větru během přechodu fronty, tak i následným prudkým sestupem teploty ... i když nemůžu popřít, že pro mě byl velkým zklamaním..
Fronta přišla do Znojma něco před 14:00selč a až neuvěřitelným způsobem otočila dosavadní průběh počasí. Co do bouřek, tak bylo evidentně škoda, že se fronta ještě chvíli nezdržela. Za zmínku snad ještě stojí teplota ve 14:00 kdy fronta přišla a to 32,4°C a dnešní ranní teplota 8,4°C ( od 14:00 do 18:00 teplota klesla z 32,4°C na 14,2°C) co svedčí o prudkém sestupu teploty.
První náznaky čehosi, čemu by se dalo říct bouřky, jsem zaslech po 18:00selč vzdáleným hřměním ve velké výšce. Bylo slyšet asi 30 hromů, vidět pár CC a dva CG z nichž jeden pod 500 metrů. Celkové srážky 7,6mm. Náraz větru 17,8m/s Fotky bohužel tentokrát nejsou, protože bouřka, nebo vlastně i celý den byly úplně bez jakékoliv struktury a obávám se, že letos už toho moc nedoženem :(

Pokud měl být toto závěr sezóny, tak akorát přesně vystihl její dosavadní, dosti ubohý průběh :(
Přílohy
Znojmo.gif
http://www.pocasiznojmo.cz/
Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.(Niccolò Machiavelli )
Ze Znojma zdraví Petr
petrik.p.3

Příspěvekod Yves » 28 srp 2011, 11:31:19

Co na to říct no. Těšivost byla neobvykle vysoká. Teploty dosahovaly v pátek 33°C, i v sobotu ještě stihly vylézt na 27°C. Pak ale přišla oblačnost, vítr se stočil na západní a ochlazovalo se samo bez projevů. Doufal jsem, že se třeba zachráním v Brně, tak jsem využil možnost jet 60 km na východ. Jenže i tam bylo po nějaké době jasné, jak to dopadne a jelo se domů. Po osmé hodině večer přišla jako asi všude na Moravě slabá bouřka s několika hromy a jedním CG 2000 m bleskem. Bouřka přišla při 13°C. Napršelo 6 mm.

Moje bouřková čárkovaná naznává letos 26 bouřek a 21 dní s bořkou (možná by k tomu přibyly ještě cca 2 jednohromy, ale to já nepočítám obvykle). Z toho dvě bouřky byly hodně slušný, jinak nic moc.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
Yves

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 28 srp 2011, 12:20:12

novotny píše:zdravím, tak my jsme se s Honzou Drahokoupilem a mojí přítelkyní nechali zlákat dvojkou od estofexu a schytali jsme to teda pěkně. jižně od Brna sme našli parádní pozorovací místo kde sme čekali možná i 5 hodin, mezi tím se ochladilo asi o 12 stupňů bez jediné kapky deště. furt sme si ještě dělali naděje že dorazí ta možná supercela z Rakouska, taky bez úspěchu. Takže opravdu skvěle zakončená sezóna, zatím můj nejdelší (necelých 600 km) a nejneúspěšnější výjezd co jsem za x let zažil. Ještě k tomu takle na konec sezóny, kdy už to nejde napravit, no hrůza, nikomu nepřeju zažít.

Možná to bude znít bláhově, ale jsem rád, že jsme ten výjezd podnikli. Vyzkoušeli jsme si, že to jde, udělali jsme pro úspěch v rámci našich možností maximum a že to nevyšlo, za to nemůžeme. Počasí na nás všechny opět slušně vyzrálo :? .

Můžeme s hrdostí říct, že jsme podnikli v českém měřítku jeden z nejdelších výjezdů, jen s tím rozdílem, že jsme tentokrát poznali odvrácenou tvář tohoto jinak krásného koníčku. V podstatě to byl letos náš největší neúspěch a já jsem rád, že přišel až na konci, protože být to na začátku sezóny, asi by mě to dost otrávilo. Prostě máme to nejlepší už letos za sebou. O to víc si budeme vážit toho, co jsme letos ulovili a co třeba někdy zase přijde.

Samozřejmě v kontrastu s tím, co během posledních dní někteří ulovili, naše akce vypadá naprosto katastrofálně, ale dovedu si představit i ještě horší scénáře... např. kdyby se něco pěkného udělalo v místě našich bydlišť, když jsme byli pryč, nebo kdyby jsme se rozhodli nikam nejet a nakonec by tam "řádily" supercely.
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod kapr » 28 srp 2011, 12:37:16

přesně tak..já teda tomu vašemu výjezdu tleskám.. :clap: my co jsme seděli na zadku doma, maximálně vytáhli foťák z okna tak se nemáme moc čím chválit, a to myslím fakt vážně :rock: (hold se opět potrvdil citát, který mám v podpisu a který byl vyřčen už hodně dávno) :lol:
kapr

Příspěvekod dobrmanek » 28 srp 2011, 13:08:42

Tom Novotný, Jan Drahokoupil: Obdivuhodný výlet.

Čekal jsem slibovanou MCS jako třešničku na dortu za ten nádherný bouřkový masakr v posledních dnech této sézóny. Při pohledu na ten neuspořadaný vývoj a postup a vzhledem k tomu, že šlo o vyvýšenou konvekci, tak jsem se rozhodl jít do postele. Bouřka tady sice byla a dokonce i celkém blízké údery, ale já měl půlnoc a bylo mě to jedno. Spadlo 11,5 mm.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Příspěvekod Prcek203 » 28 srp 2011, 16:34:00

Ja na tento teplo-zimno-destivy den nemam bohuzel jediny pouzitelny snimek, tak tedy alespon prilozim jeden z predchazejiciho dne, kde jsou dobre videt paprsky jiz zapadleho slunce kopirujici Cb nachazejici se onen den jeste nad nemeckem.

Obrázek
26.08.2011 20:19:56
Prcek203

Příspěvekod switzzy » 28 srp 2011, 19:11:40

Zdravím,
tak já to nebudu nijak protahovat, o tom jak to nakonec dopadlo jsme se všichni přesvědčili, někteří na živo, někteří na radaru :lol: . Ne že by se ty bouřky nevyskytli, ale to co produkovali nebyl hodné předpovídaným podmínkám a predikcím. Samo o sobě stačí, že vyvýšená konvekce se nedostala nad 11km snad co jsem koukal! :lol:

Takže jsem to zabalil a šel do hospody po odchodu jsem zjistil při pohledu na zem že asi dost pršelo a byla nakonec i ta slavná bouřka (47,6dBZ) :arrow: :lol: . Bratr vypověděl, že blesků zpozoroval asi 15 zato však většina z nich poměrně blízko s třeskutými hromy...tudíž nejspíše převážně CG....
Vody to hodilo 9,6mm, čímž se vyplnili předpovědi Bin Aladina jak říká kapr :lol:

Za zmínku snad stojí i onen pokles teploty z 31,1°C na raních 8,7°C :shock: a nárazy větru v rozmezí 10-15m/s na blízké stanic v Ivanovicích na Hané.

Nicméně pěkný zážitek který jsem zaspal v hospodě a to bouřka při 13°C :lol: ...No fronta nás opět pro jednou poučila :P

Fotky nemám páč nebylo co fotit :lol:
switzzy

Příspěvekod kapr » 28 srp 2011, 20:11:03

switzzy
pěkný popisek.. 8) jinak toho Bin Aladina jen uvedu na pravou míru, ono to bylo už vymyšleno na irc webchat.quakenet.org :lol: ale je to takový náš předpovídač kouzelník :emo:
kapr

Příspěvekod lenaluna » 02 zář 2011, 15:45:37

Tak já přidávám svoje pozorování - Hustopeče n. B. byl nádherný bouřkový oblak, kde bylo snad i 200 blesků za sebou různých druhů, některé vůbec nepadali na zem, výboje byly v mraku, nádherně se pospojovali. V příloze přidávám fotku mraku, kde to probíhalo, jenom bohužel nemám tak výkonný aparát, aby to zaznamenalo nějaký blesk.

A kapře - děkuji za nádhernou webku z Buchlovic, byla jsem tam na semináři, je to tam nádherné.
Přílohy
oblak.jpg
Oblak
Když prší, tak se pejsek může schovat do psí tašky nebo ho uchrání nepromokavý obleček pro psy.
lenaluna

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 02 zář 2011, 16:52:08

Jan Drahokoupil píše:Možná to bude znít bláhově, ale jsem rád, že jsme ten výjezd podnikli. Vyzkoušeli jsme si, že to jde, udělali jsme pro úspěch v rámci našich možností maximum a že to nevyšlo, za to nemůžeme. Počasí na nás všechny opět slušně vyzrálo :? .

Můžeme s hrdostí říct, že jsme podnikli v českém měřítku jeden z nejdelších výjezdů, jen s tím rozdílem, že jsme tentokrát poznali odvrácenou tvář tohoto jinak krásného koníčku. V podstatě to byl letos náš největší neúspěch a já jsem rád, že přišel až na konci, protože být to na začátku sezóny, asi by mě to dost otrávilo. Prostě máme to nejlepší už letos za sebou. O to víc si budeme vážit toho, co jsme letos ulovili a co třeba někdy zase přijde.

Samozřejmě v kontrastu s tím, co během posledních dní někteří ulovili, naše akce vypadá naprosto katastrofálně, ale dovedu si představit i ještě horší scénáře... např. kdyby se něco pěkného udělalo v místě našich bydlišť, když jsme byli pryč, nebo kdyby jsme se rozhodli nikam nejet a nakonec by tam "řádily" supercely.

Nechci kazit radost, ale jezdit za bouřkami k Brnu je dle mého názoru pošetilé. Poslední pěkná bouřka tu byla 12.6.2010 a předtím 21.6.2007. Mezi tím sem Estofex nebo skywarn hodil dvojku aspoň 3 x a bylo z toho prd. Mimo jiné i památného 25.6.2008, kdy to před Brnem málem zheblo a znovu naskočilo až za námi. Podstatně výhodnější se mi jeví Znojmo nebo vyškovská brána, kde chcípárny od Brna chytají druhý dech. Tady to bouřkově prostě nikdy nebylo ono, což ostatně potvrzoval i můj osmdesátiletý strejda s tím, že aspoň nejsou škody na baráku.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod igisek » 04 zář 2011, 14:27:29

Štěpán Krejsek píše:
Jan Drahokoupil píše:Možná to bude znít bláhově, ale jsem rád, že jsme ten výjezd podnikli. Vyzkoušeli jsme si, že to jde, udělali jsme pro úspěch v rámci našich možností maximum a že to nevyšlo, za to nemůžeme. Počasí na nás všechny opět slušně vyzrálo :? .

Nechci kazit radost, ale jezdit za bouřkami k Brnu je dle mého názoru pošetilé. Poslední pěkná bouřka tu byla 12.6.2010 a předtím 21.6.2007. Mezi tím sem Estofex nebo skywarn hodil dvojku aspoň 3 x a bylo z toho prd. Mimo jiné i památného 25.6.2008, kdy to před Brnem málem zheblo a znovu naskočilo až za námi. Podstatně výhodnější se mi jeví Znojmo nebo vyškovská brána, kde chcípárny od Brna chytají druhý dech. Tady to bouřkově prostě nikdy nebylo ono, což ostatně potvrzoval i můj osmdesátiletý strejda s tím, že aspoň nejsou škody na baráku.

Bohužel je to naprostá pravda,v Brně je něco jako antibouřková hmota,která "chrání" Brno před jakoukoliv silnější bouřkou :D .Ikdyž 25.6.2008 se nad náma ta supercela prohnala opravdu nevídanou silou,ač jsem tomu sám nevěřil,že se to objevilo zrovna u nás,tak to byl můj nejlepší schelf cloud co jsme v životě viděl.Loňskou bouřku jsem prožil ve vsi na Tišnovsku,kde to vzalo sousedovi střechu a střechu místního kostela,padaly i kroupy,jenom ten schelf byl nic moc.Ono stačí zajet třeba ne sever(černohorsko,tišnovsko,jednovnicko)protože tam bouřky mají opravdu mnohdy ráz a projevy silných intezit.
igisek

Příspěvekod DavidDizzer » 20 lis 2011, 16:54:29

U nás se tyto bouřky sice neukázaly v nějak silné podobě, ale nebyly špatné. Blýskavice byla téměř pravidelná a během této blýskavice neustále pršelo. Bohužel vyfotit žádný blesk se mi nepodařilo, a proto jsem jen nahrával :)
DavidDizzer

Předchozí

Zpět na Pozorování v roce 2011