Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 25.8.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.

Bouřky 25.8.2011

Příspěvekod Tomáš Prouza » 25 srp 2011, 09:44:09

Ve čtvrtek 25. srpna 2011 bude situace podobná předchozám dnům. Nad severním Atlantikem se udržuje horizontálně i vertikálně mohutná cyklona, zatímco střední Evropa je pod vlivem výškového hřebenu vyššího geopotenciálu. V jeho rámci proniká nad naše území velmi teplá a vlhká, instabilní vzduchová hmota, ve které se během odpoledních a večerních hodin budou tvořit bouřky.

Očekáváme proto možnost výskytu silných bouřek s krupobitími a přívalovými srážkami.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a SR, vyšší šance je v na jihu Čech, v Jesenících a v okolí Tater na Slovensku (>40% dle SW). Vyšší intenzita bouřkových projevů se očekává na celém území ČR kromě J Moravy a celém území SR kromě jižní části (stupeň 1 dle SW).

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=229

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 25.8.2011

Příspěvekod rogue » 25 srp 2011, 15:22:24

Dnes brzo ráno (cca 2:45) jsem byl probuzen ukrutnou bouřkou , nalézající se zrovna nad námi. Více než 20 minut téměř neustálé blesky s dunivým hřměním, prudký přívalový déšť s nárazy větru. Bláto až na balkóně, no prostě nádhera ;)
Být taková bouřka ve dne, aspirovala by na titul letošní nejlepší...
rogue

Příspěvekod viktormt » 25 srp 2011, 15:25:02

Dnes je to bieda.. NA sk treti den burky len poprad a okolie..
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
viktormt

Příspěvekod harvi » 25 srp 2011, 18:18:46

No tak u nas v Spisskej Novej Vsi nic, len nieco sprchlo poobede trochu pohrmelo ale pekna cierna chmara sa tiahla niekde na sever..... No Spis si to zlizol poriadne v utorok a hadam uz sa to nezopakuje lebo bolo to tu velmi vesele.
harvi

Příspěvekod viktormt » 25 srp 2011, 18:40:16

Ja som dnes nahodne asi vyfotil trombu.. Martin, Sk..

http://foto.podstromami.com/mozno-tromba/
poloha: Martin, Slovensko
start: 04/2013 :)
moj obcany livestream (pri burkach, atp) - http://www.webcam.podstromami.com/
viktormt

Příspěvekod marty » 26 srp 2011, 07:08:09

Ja pridávam jednu fotku zo včerjašieho podvečera
http://img27.imageshack.us/img27/593/p1130259u.jpg
marty

Příspěvekod Libcz » 08 zář 2011, 05:14:48

Já 24. srpna večer zachytil Cumulonimbus, bohužel jen mobilem, než jsem doběhl z procházky do baráku a zpět, tak už podívaná zmizela, škoda :(
Libcz

Příspěvekod Tomáš.Malek » 14 zář 2011, 12:36:20

Nemohu pochopit proč je tu tak málo příspěvků.

25.8.2011 byl den s úžasnou bouří neskutečné síly a aktivity.

Byl jsem na Liberecku asi 6 km SV od Jablonného v Podještědí. Den 24 srpna byl velmi horký - nejteplejší v roce 2011! Teplota dosáhla přes 32°C což je zejména v reginu našeho dost zalesněného severního pohraničí vzácnost. Ještě kolem sedmé hodiny večerní byla teplota více než 27°C a to v krajině mimo městskou zástavbu!! Večer jsem jel 15 km na kole a byl strašně unavený a zpocený. :oops:
Pozdní večer jsme trávili sledováním videa. Ničemu jsem jinak nevěnoval pozornost. Před jednou hodinou s půlnoci jsem si uvědomil že z venku je slyšet rachot a dunění. Byl to silný nárazový vítr který se zvedal. Běžel jsem ven uklidit slunečník. Venku se stromy už ohýbaly létaly klacky, listy, papíry a malé předměty. Hvězdy nebylo vidět obloha byla temná a celá zapadní polovina nebe se každou sekundu rozsvicela do běla. četnost záblesků průměrně jeden za sekundu. Blesková aktivita vysoká. :clap:

Kolem jedné hodiny vítr dosahoval v nárazech síly vichřice, padaly řídce ledové kapky a blesková aktivita byla úžasná i několik blesku za sekundu. Uvažoval jsem co to je. napadlo mne že by se to k nám možná mohla blížit i nějaká supercela. Nástup bouře byl zuřivě prudký. Objevovaly se plošné blesky po celé obloze na všech stranách, pěkně větvené anwil crawlery a teprve pozděj se objevily občas i blesky C-G. Asi deset minut po jedné náhle narazil strašný poryv větru a v tu ránu začaly silné srážky. Byl to extrémní přívalový déšť že viditelnost venku klesla snad na 20 metrů. Do toho všude kolem domu neustálé modrofialové záblesky často velmi blízko. Seděli jsme po tmě v pokoji který zaplavovalo prudké přerušované světlo několikrát za sekundu, bylo slyšet silné křápavé hromy a dunění větru a lijáku. Obloha úplně planula, neskutečný liják a vítr a hromy že kamenné zdi domu skutečně vibrovaly úřčinkem rázových vln. A ž jsem si říkal tak už dost, to už je moc to snad zboří dům. Byl výpadek proudu takže nebylo chvíli možno svítit. Bouře byla opravdu zuřivá a jít ke dveřím na záprží a fotit nebo sledovat jsem si netroufal. Opravdu tehdy jsme se i v domě téměř báli. říkal jsem snad nepřijde silné krupobití nebo z toho nevyleze tornádo nebo kéž neuhodí do domu. Situace na tohle skutečně vypadala. :?:
Náhle matka křičí - sklep plný vody. okenkem se řítil dovnitř vodní příval bylo tam asi 20 cm vody a všude plavaly plechovky a pytle. Ještě nikdy! se u nás nic podobného nestalo :o Nedalo se to zastavit a tak jsme jen přihlíželi jak voda stoupá. Pak náhle liják venku zcela přestal a voda ve stejný okamžik přestala oknem přitékat. Sklep byl zatopený a všude pluly bedýnky, kbelíky, krabice, strašný. naštěstí do hodinky do dvou voda sama vsákla do podloží a zustalo jen trochu bahna.
Venku se dál silně blýskalo ale nefoukal už vítr a pršelo slabě. Kolem druhé v noci se to už vzdalovalo k východu. Pozoroval jsem úžasné blesky nad Ještědem. Nakonec hlavní jádro odešlo a pokračovala již cela běžná bouřka s občasnými blesky jednou za desítky vteřin až několik minut. Ta utichla asi až ve 4 hodiny. Bylo to za námi :tmi:

Ráno venku nepořádek nánosy klacků a bláta polámané větve v zahradě stála voda ale jinak žádné škody. Nejsilnější bouřka roku 2011 a nejméně za poslední 2 roky!
Tomáš.Malek

Příspěvekod DavidDizzer » 20 lis 2011, 17:00:13

V tento den byly bouřky velmi dobré...
Vím, že tento dotaz zde nepatří: Ale nebyl by někdo tak laskav a nemohl mi poslat data z odrazů z radaru? V tento den jsem si data zapomněl uložit, a proto, kdo má tyto data, prosím je o ně :-)
Děkuji moc :)
DavidDizzer

Zpět na Pozorování v roce 2011