Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 24.8.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.

Bouřky 24.8.2011

Příspěvekod Tomáš Prouza » 24 srp 2011, 09:36:18

Ve středu 24. srpna 2011 situace zůstává podobná jako předešlé dny a nad naším územím se rozkládá tropická vzduchová hmota s vysokými odpoledními teplotami a místy i s velkou absolutní vlhkostí vzduchu a mírnou labilitou. Do vývoje navíc zasáhlo čelo výlevu chladnejšího vzduchu z nočních bouřek, jež iniciovalo ranní bouřky v Čechách a mohlo by pomoci i dalšímu vývoji.

Očekáváme proto možnost silnějších bouřek ojediněle s možností vyšších srážkových úhrnů a nebo krupobití.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a v severní polovině SR (s výjimkou okolí Bratislavy), vyšší šance je v pohraničních pohořích ČR a na Vysočině, na Slovensku v okolí Tater (>40% dle SW). Vyšší intenzita bouřkových projevů se očekává na celém území ČR kromě JV Moravy (stupeň 1 dle SW).

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=228

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 24.8.2011

Příspěvekod bleskosvod » 24 srp 2011, 09:55:31

Blýskavice z bouřky, která se dnes mezi O1.OO - O1.1O pohybovala na Zlínsku, byla pozorována V Lomnici nad Popelkou.Vzdušnou čarou by to mohlo být kolem 300 kilometrů :!:
bleskosvod

Příspěvekod Tomáš Prouza » 24 srp 2011, 10:21:44

Dnes během dopoledne nás zasáhla svým okrajem multicelární bouřka vzniklá na linii konvergence.

Prvotní jádro vzniklo v 9:10 SELČ v okolí Jaroměře a stagnovalo takřka na místě, zatímco se další bouřkové buňky na něj navazující šířily k jihu i severu. Místo pozorování nejprve zasáhla rozpadající se kovadlina kolem 9:40. Jádro u Jaroměře dále zesilovalo, a již v 9:41 z něj byl slyšitelný první hrom. Struktura bouřky byla ale takřka nulová - pouze tmavý oblak na jihu, ze kterého se v pravidelných intervalech až do 10:05 ozývalo vzdálené hrmění.

V 10:10 se na severní straně dříve zmiňovaného jádra začala vytvářet nová buňka - přímo nad Rtyní v Podkrkonoší (tj. 2 - 3 km odtud). Odrazivost této buňky velmi rychle rostla a již v 10:25 dosáhla 60+ dBZ. Přesto však nebyly pozorovány nijak mohutné srážky v oblastech detekovaných radarem. V 10:22 se tato buňka poprvé projevila elektricky mohutným hromem, následovaným během několika minut třemi výraznými CG blesky ve vzdálenosti 2 - 3 km. Poté bylo slyšet už je hřmení. V 10:37 odkryla oblačnost Slunce a nastal tak prudký růst teploty. V 10:40 spadlo několik kapek, na východě byl velmi dobře vidět odcházející Cb cal. Poslední známky vzdálené aktivity byly slyšitelné v 10:55 SELČ. Poté se bouřka dostala mimo okruh efektivního pozorování.

Foto: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourky_24.8.2011
Přílohy
2011-08-24.gif
Data z meteostanice 24.8.2011 dopoledne
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod LenkaB » 24 srp 2011, 11:46:04

Dnes dopoledne se kolem nás severně prohnala bouřka. Přes nás přešel kraj buňky ze kterého pouze pršelo. Teď tu fouká silný vítr.
LenkaB

Příspěvekod babicak » 24 srp 2011, 11:55:28

Dnešek pro mě začíná v cca 0:40 kdy mě budí buňka nad Uh. Hradištěm, moc pozornosti jí nevěnuji, jen jsem záhlednul několik výbojů a pár hromů (dva velmi výrazné, asi CG+). Srážky přímo u nás žádné nebo nevýrazné.
To zajímavější přichází ráno - cca 6:45 vyjíždím směr Ostrava a už při výjezdu od nás vidím na severním obzoru bouřkovou kovadlinu. Při nájezdu na R55 v Otrokovicích je již kovadlina nádherně vidět a cca od Hulína již pozoruji i srážkové pásy pod základnou mohutného Cb. V té době je bouřka již rozdělena do dvou buněk a u jižní je viditelný overshooting top. Jak se stále přibližuju tak srážkové pásmo u obou buněk je čím dál lépe vidět, maximální odrazivost byla 60dBZ a z dálky to vypadalo opravdu impozantně. Někde u Přerova (cca 7:20) pozoruji první dvojici CG blesků, které krásně ohraničily srážkové pásmo z obou stran. V této době již pozoruji pouze jižnější jádro, severní sláblo a bylo zakryto J buňkou. Jižní jádro je el. vcelku dost aktivní - celkem pozoruji 15 čárových CG (na bouřku jsem neviděl zdaleka pořád a celou dobu jsem řídil...). Přesně v 8 hod kousek od Oder na D1 vjíždím do bouřky a ikdyž buňka již slábla tak srážky byli dost intenzivní. Bohužel jsem k tomu přijížděl z jihu a základna Cb byla skryta ve srážkách takže co bylo na čele těžkou soudit. Teplota na cedulích u dálnice 19°C, po příjezdu do Ovy (cca 8:25) již svítí slunce.
babicak

Příspěvekod Ctiborv » 24 srp 2011, 11:56:49

Ano tuto bouřku jsem také pozoroval...
V 6h nad ránem mě probudilo jakési dunění, nebo spíše vzdálené hřmění. Vykouknu z okna a vidím krásně nasvícený CB právě vycházejícím sluncem. Mrakem projel občas pěkný CG+ blesk, někdy i CC. Opravdu podívaná hned po ránu.
Vyfotil jsem pár fotek, a učinilk jsem svůj 1. pokus o timelapse. Natočeny foťákem za 1500,- bez stativu, bohužel nic lepšího tu po ruce nemám.
Obrázek
Zde jsou fotky : http://martyold.rajce.idnes.cz/110824-Ranni_bourka/
Timelapse : http://youtu.be/TZLaj3yeXMU
Meteostanice WS 2350. Data ze stanice : http://ctibor.borec.cz
Ze střední moravy zdraví Ctibor Venus
Ctiborv

Bydliště: Řídeč, podhůří nízkého jeseníku, 30 km S od Olomouce

Příspěvekod igisek » 24 srp 2011, 13:37:21

V Řečkovicích viděny po půlnoci záblesky,kolem 10h viděna ze zdejších kopců dopoledne kovadlina silných bouřek na hranici česko/polsko.Jinak tu teplota překonala hranici 34°C a musím říct,že takové vedro tu nebylo nejméně poslední 3 roky za celý prázdniny.O bouřkách kromě vidění vzdálených systému si můžeme(jako vždy) nechat jen zdát(o částečném ochlazení taky,vžďyť tu teplota od neděle nespadla pod 21°C).
igisek

Příspěvekod novotny » 25 srp 2011, 01:39:53

Tak nakonec se tento den pěkně vydařil i na západě ČR. Nejprve moji pozornost upoutaly "divné" buňky na Karlovarsku, takže sem se jim jel postavil do cesty na Žatecko, ale mezi tím se vše spojilo v MCS jejíž část právě na Žatecku začala chcípat. Tak sem jel zpět domu s tim že to vezmu přes Louny, kdyby náhodou se tam chtělo něco udělat, nejdřív na mě spadlo pár menších krup z nového jádra a následně se ta část MCSky před Lounama obnovila a pěkně rozjela. Na čele pěkný arcus osvětlovaný bleskama a následně nárazy větru kolem 20 m/s. Pak už sem jen pozoroval blesky z poza okna auta, mimochodem obloha skoro pořád svítila, nejvíc bylo CC a IC. Cestou zpět byla silnice plná větví, listí, vody a bahna. Prostě bouřka se vším všudy, tak jak to má v létě být.
Přílohy
DSC01468.JPG
arcus+cg u Loun
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
novotny

Příspěvekod Michal Geryk » 25 srp 2011, 05:31:28

Krásný noční shelf! :clap:

Noční MCS se nás netýkal (mimo silnější vítr) a tak sem dávám fotky včerejší ranní bouřky, která prošla těsně mimo. Měla několik nádherných CG blesků.

Panorama 2.jpg

Panorama 1.jpg
Naposledy upravil Michal Geryk dne 25 srp 2011, 08:46:38, celkově upraveno 1
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod honza.cb » 25 srp 2011, 06:31:28

Včerejšek musím hodnotit, jako celkem úspěšný bouřkový den. K večeru se krásně nasvítil Cb z bouřky u Jindřichova Hradce a než jsem došel pro foťák ,tak dokonce vykouzlil i overshoot. Poté se začala nasouvat oblačnost z Německa. Na další 2 hodiny se ale postup buňky téměř zastavil. Nakonec k nám dorazila až kolem půlnoci poté, co už jí trochu oslabila Šumava. Nejaktivnější jádro nás míjelo SZ a dost zesílilo, protože i v tuto noční hodinu produkovalo celkem dost CG. Poté se dostavil húlavový vítr a prudší déšť. Když jsem se vzbudil o hodinu později tak nad Budějickou kotlinou se rozprostírala rozpadající se buňka na které byly nádherné anwil crawlery. Dnes ráno byla na východním obzoru krásně patrná kovadlina.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
honza.cb

Příspěvekod Tomáš Prouza » 25 srp 2011, 07:08:35

Čeho jsme se dočkali na severovýchodě Čech? Bouřka sice přišla až dost dlouho po půlnoci, ale svým zrodem patří ke středě 24. srpna...

Byl to opět rozsáhlý noční MCS - na svém čele s vyvinutou SQL. Přibližoval se pomalu od jihozápadu z Německa přes celou ČR. Prošel dlouhodobým vývojem od několika izolovaných supercel a multicel v západních Čechách přes stádium squall line nad Čechami středními až po MCS nad východem země.

První vzdálené blýskavice z tohoto systému začaly být viditelné kolem 2:00 SELČ. O půl hodiny později jejich intenzita a četnost narostla natolik, že se blýskalo téměř každou vteřinu v celém 180° sektoru oblohy směrem k západu. Ve 2:40 již začalo být slyšitelné slabé hřmění a zvedl se slabý východní vítr, vanoucí směrem do bouřky. Ve stejnou chvíli se skokově zvýšil tlak vzduchu o více než 1,5 hPa a také začala stoupat teplota z +19,5°C ve 2:30 až na +21,4°C ve 3:00 (přechod čela bouře). Ve 2:45 se udržovala stále velmi vysoká elektrická aktivita v celém západním sektoru, ale hromy byly stále relativně slabé. Ve 2:25 se vítr náhle stočil na západní (z bouřky) a začaly se objevovat nárazy kolem 5 m/s. Ve 3:00 došlo k přechodu čela bouře, těsně před ním byl v záři blesků jasně patrný vcelku dobře vyvinutý shelf cloud. Maximální náraz větru dosáhl 6,7 m/s a začalo pršet s intenzitou až 71 mm/hod (kolem 3:07). Ve 3:09 došlo k CC výboji 3 km daleko, ve 3:11 pak 2 km daleko a ve 3:12 sjel CG blesk ve vzdálenosti pouhých 500 m, doprovázený hlasitým hromem. Ve 3:17 prudce zeslábl déšť (spadlo do té doby 5,2 mm) i vítr. Po 3:23 pršelo již jen slabě - a to podle srážkoměru až do 4:15 - s celkovým úhrnem 7,0 mm. Ve stejné době se za samotnou aktivní oblastí bouřky začaly vyskytovat CG+ blesky, a to ve 3:23 pouhý kilometr daleko (neskutečný hrom + výpadek internetu), ve 3:27 (asi 2 km) a 3:29 (3 km). Poté již byly výboje vzdálené a po 3:45 bez slyšitelných hromů. Bouřku bylo možné považovat za ukončenou ve 4:30, kdy definitivně ustaly srážky spojené s její oblačností (elektrická aktivita v oblasti už byla dávno vyhaslá).
Přílohy
2011-08-25.gif
Data z meteostanice 25.8.2011 ráno
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 25 srp 2011, 08:39:26

Do Brna dorazil v noci akorát silný nárazový vítr z rozpadajícího se segmentu MCS...viděl jsem dva záblesky a ani nezapršelo.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Ondris » 25 srp 2011, 09:13:40

Tak v noci parádní MCS, užil bych si jí ještě víc, kdybych před ní neujížděl na kole několik kilometrů. Na čele byl pěkný shelf a nárazy určitě přesahovaly 20 m/s. Jel jsem po silnici a všude kolem měl létaly větvě, listí a prach do toho nonstop záblesky, no měl jsem celkem nahnáno. :D
Ondris

Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Příspěvekod igisek » 25 srp 2011, 09:24:23

V Brně se projevila akorát záblesky od západu(jako vždy :D ).Jenom nárazy dosahovaly i 8m/s.Jinak po celou noc jasno a teplota nepadla pod 23°C(děs a bída).Za celý den zklamání,protože jsem viděl vzdalující se nejspíš supercelu na vysočině a teplota kolem 16.30 dosáhla až 35°C.Brněnská kotlina znovu v rekordech nezklamala :lol: .
igisek

Příspěvekod PrantlD » 25 srp 2011, 09:50:11

V Plzni se jednalo o jednu z nejsilnějších bouřek poslední doby. Vyznačovala se zejména velkým počtem blesků a vydatnými srážkami. Prohnalo se tu několik bouřkových buňek.

Fotografie blesků: http://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/blesky-25.8.2011/
PrantlD

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 25 srp 2011, 11:35:10

igisek píše:V Brně se projevila akorát záblesky od západu(jako vždy :D ).Jenom nárazy dosahovaly i 8m/s.Jinak po celou noc jasno a teplota nepadla pod 23°C(děs a bída).Za celý den zklamání,protože jsem viděl vzdalující se nejspíš supercelu na vysočině a teplota kolem 16.30 dosáhla až 35°C.Brněnská kotlina znovu v rekordech nezklamala :lol: .

Supercela byla moc pěkná, akorát neomylně zamířila na opačnou stranu, než bychom ocenili. Nakonec ta kovadlina byla to nej z celého dne.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod Amerika » 25 srp 2011, 12:06:30

Včerejšek konečně i k nám přinesl kvalitní bouřku - ikdyž nějaké mouchy to také mělo.
Nejprve jsem v podvečer pozoroval velmi vzdálené a nezřetelné bouřky na Vysočině. Byly velmi silné a mnohokrát výrazně prorůstaly do tropopauzy. - žel trochu z ruky.

Se soumrakem pak oblohu zatáhl Ac Castellanus a západě prudce naskočil silný večerní cumulonimbus. Bylo to někde u Aše. S ním jsem pozoroval i první záblesky. Z radaru pak bylo patrné že se jedná o celou sestavu nových bouřek.

Před půlnocí jsem pozoroval blížící se pásovou bouřku s četnými záblesky. Po přiblížení měla pěkný arcus prosvěcovaný mnohými vnitřními blesky, ale na focení byly příliš slabé, takže fotky spíš žádná sláva. Před příchodem ale nastal prudký rozpad a to i celé severní části, která významně zeslábla. Nástup však doprovázel silný vítr. Po přechodu shelfu jen slabě pršelo, později až mírně. Radar ukázal snad jen zelenou barvu. Elektrická aktivita byla však stále silná, záblesky každé 2 vteřiny. Skoro výhradně CC blesky s tím, že najednou uhodil osamocený CG blesk 100 m ode mně (koukal jsem z okna) se strašnou peckou! Poté elektrická aktivita trochu zeslábla. Následoval přechod zbytkové oblasti srážek za hlavní linií, který byl ale také doprovázen blesky. Bez uvažování vzdálenějších záblesků to mohlo být až 2x do minuty. Srážky stále kolísaly kolem mírného deště. Celé to trvalo 2,5 hodiny, pak jsem usnul, ale srážky a záblesky ještě doznívaly.

Srážky dle údajů 14 mm, elektrická aktivita spíše silná, stavba a vitalita oblaku průměrná, + trochu nebezpečný vítr. Takže po půl druhém měsíci konečně povedený bouřkový den. Fotky budou později.
Jinak včerejšek bych v rámci celé předpovídané oblasti možná hodnotil skoro stupněm 2!
Amerika

Příspěvekod fotografondra » 25 srp 2011, 12:33:27

Bouřky přišly na okraj Prahy po půl jedné v noci, chvílemi byl i dost silný vítr. V Praze - Ruzyni naměřili 11 mm srážek. Bohužel, moc dobrých fotek se mi nepovedlo, hlavně proto, že se mi blesky schovávali za domem. Udělal jsem i krátké video.
Fotky tady http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/Bourky_25.8.2011/ a video tady http://www.youtube.com/watch?v=jVK87EBJ4Rc
Přílohy
IMG_6536.jpg
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
fotografondra

Příspěvekod dobrmanek » 25 srp 2011, 13:06:46

Včerejší den, respektive ráno, velmi mile překvapilo. Těsně před východem slunce jsem viděl, jak někde na jihozápadě je obrys nějakého mraku a říkal si, že to nic nebude. Tenhle mráček velmi zvolna rostl a začaly ve mě hlodat pochybnosti, co kdyby. Když jsem byl v údolí Moravice, tak jsem uviděl skrz mlhu dobře známou strukturu. A já doufal, že mě ten Cb osvětlený sluncem počká. Byl to uchvátný pohled, když jsem konečně vyjel z údolí. V té době byla elektrická aktivita nízká, ale blesky byly nádherné (ani jeden jsem nezachytil). Když jsem konečně přijel domů a letěl v rychlosti na pole, bouřka už byla velmi blízko, ale Větřkovice nezasáhla. V okolí Fulneku bylo krupobití . Byla spousta pěkných blesků, jenže kamerka s CMOS zmar a bída a protože nebylo moc co fotit, tak jsem točil video s Canonem S95 a z něho ty blesky jsou o mnoho lepší. Každopádně velká spokojensot
Fotogalerie
Východ slunce 25.8.2011
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dobrmanek

Příspěvekod Ponik » 25 srp 2011, 14:25:46

PrantlD píše:V Plzni se jednalo o jednu z nejsilnějších bouřek poslední doby. Vyznačovala se zejména velkým počtem blesků a vydatnými srážkami. Prohnalo se tu několik bouřkových buňek.

Jo, musím potvrdit, bylo to pěkné pozorování a povedlo se mi udělat i dost fotografií blesků...
Jinak tady je ze včerejší noci jedno timelapse video z Plzně-Radčic:
http://www.youtube.com/watch?v=_z7kf9b6dvM
Ponik

Příspěvekod S-ChaserMR » 25 srp 2011, 16:25:46

No takže vážení nakonec se včerejší noc vydařila, zde na Říčansku MCS dorazilo sice celkem už pozdě v noci, ale to se dalo čekat....jak se však říká, "Kdo si počká, ten se dočká" a platilo to i v tomto případě.
Zde odkaz na fotky z přechodu MCS na Říčansku:

http://www.tornadaaboure.wz.cz/2011htm/2425.8.2011.htm

Projevy MCS zde nebyly nijak dramatické, nárazy větru nepřekonaly 22 m/s, přívaláček byl, ale asi nejvíce fascinující byla blesková show.Na fotkách uvidíte příchod bouře s celkem mohutným shelf cloudem, video musím ještě zpracovat, záznam je celkem dlouhý, případně sem pak dodám odkaz na něj. :)
S-ChaserMR

Příspěvekod storm_ice » 25 srp 2011, 18:04:54

Hoj, včera bylo zpočátku oblačno až skoro zataženo, přechodně se slabým deštěm, postupně se vyjasňovalo, po poledni až na jasno, do večera pak skoro jasno, později přibývání oblačnosti a nejprve blýskavice, o půlnoci dorazila i bouřka, která přinesla mírný, přechodně až silný déšť. Pak přechodně srážky zeslábly, později dorazila další vlna srážek a o5 se zvýšila blesková aktivita, která v první bouřce narůstala až na intenzitu záblesku každou 1-2 s (většinou to byly spíše záblesky-nejspíš CC, ale i pár CG bylo k vidění, některé doprovázelo si silné hřmění. Tmax 31,8°C Tmin 19,6°C, vítr VJv-V do 5 m/s, v bouřce náraz jen do 7 m/s, srážky Obrázek 9,8 mm.
storm_ice

Příspěvekod Prcek203 » 25 srp 2011, 18:20:09

Na litomericku to bylo podobne, bourka prisla az po pulnoci, nasledoval narazovy vitr s vydatnym destem. Ve vetsine pripadu se jednalo o blesky CC.

Snimek upraveny za pomoci HDR
Obrázek
25.08.2011_00:32:09
Prcek203

Příspěvekod Tomáš Chlíbec » 25 srp 2011, 19:06:21

Praha si tentokrát užila, bylo to moc fajn. Lov s Dášou se prodloužil až do půl třetí, bylo na co koukat. Přivezl jsem si jednu z mých nejlepších fotek letošní sezony:

IMG_5512uzm.jpg

Na delší rozepisování nemám po krátkém spánku a náročném pracovním dni sílu, Dáša určitě doplní více ;-)

Obrázek
Tomáš Chlíbec

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 25 srp 2011, 20:03:39

Gratuluji k povedeným úlovkům (především Tomáši Chlíbcovi s Dášou). Já jsem takové štěstí neměl. Mám pár mizerných fotek, protože než mohlo dojít na nějaké pěkné blesky, tak se nade mě natáhla kovadlina a spustil se déšť a poté i vítr na húlavě, která tedy byla ale pěkná.

Když bych to shrnul, tak radarově i družicově se na celou situaci koukalo dobře a místy to bylo dost impozantní, ale z mé pozice pozorovatele to už takové terno nebylo. Prostě nemám tyhle noční MCSky rád. Blýská se, kam se člověk podívá, ale většina výbojů je typu CC nebo IC, když už se objeví nějaký pěkný blesk, tak člověk většinou míří tou dobou někam jinam... O tom, že se člověk moc nevyspí a celé to je vlastně "jen" o blescích a případné osvícené húlavě, ani nemluvím. Navíc bývá nejaktivnější část bouře ukryta hluboko uvnitř oblaku, takže než se člověk dočká nějaké lepší podívané, musí se schovat před nastávajícím deštěm a větrem. :(
Jan Drahokoupil
Administrátor

Další

Zpět na Pozorování v roce 2011