Bouřky 9.7.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

09 črc 2011 07:57

V sobotu 9. července 2011 bude pro počasí v naší oblasti nadále určující cyklona nad Britskými ostrovy a Severním mořem, která se bude při postupu dále nad Skandinávii pomalu vyplňovat a která souvisí s dlouhovlnou brázdou nad Z Evropou. Přibližně paralelně s prouděním v rámci přední strany této výškové brázdy, leží při zemi vlnící se studená fronta. Ta se bude vlnit v oblasti slabší výškové krátkovlnné brázdy, spojené se zesíleným výškovým prouděním, což pravděpodobně též napomůže advekci teplé, relativně vlhké a až mírně labilní vzduchové hmoty nad naše území. V rámci této vzduchové hmoty, během dne a poté i přecházející týlové, studené části frontální vlny v noci, můžeme očekávat vývoj bouřkové aktivity.

Očekáváme proto výskyt ojediněle až místy bořuek, v některých regionech i silných.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR, vyšší šance na výskyt bouřek je v jižní polovině Čech a Moravy, na JZ a středním Slovensku. Silnější bouřkové projevy se očekávají v Čechách (kromě SV), na jihu Moravy, JZ a středním Slovensku (stupeň 1 dle SW)

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=193

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Václav Sedláček
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 01:22

Bouřka na začátku ukázala velmi pěkný shelf cloud (bohužel už poněkolikátý za sebou za tmy :( ), přechod začal v 0:50 slabým, postupně až přívalový deštěm s nárazovým větrem do 15 m/s, který kolem 1:15 plynule přešel do bezvětří s vydatným deštěm. Blesková aktivita silná, postupně slábla ale ještě neutichla. (2:15)
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Yves
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 01:55

Třebíč zasáhla ve 2:30 v noci ještě silnější bouře než před měsícem. Kroupy asi okolo 1 cm, 25,5 m/s, 25 mm během chvilky (měřeno srážkoměrem, do kterého se díky šílenému větru dostala jen část vody). Přívaly vody byly neskutečné, blesky v kadenci 3/ sekunda, mohutný šelf na začátku dění. Nejsilnější noční bouřka, co jsem viděl. Zítra podrobnosti, to bude zase škod, spadlo daleko víc vody než před měsícem hrubým odhadem a zbytek noci proprší. Čumím jako blázen.
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
mfuhrer

10 črc 2011 05:15

Už si ani nevzpomínám, kdy naspoledy nás "vymetla" nějaká pořádná noční bouřka-a vida, když už jsem uvěřil tomu, že noční bouřky jsou navždy doménou Čech, jeden mohutný systém se slitoval a navíc nás i pořádně vyfoukl a vypláchl ;-) !
Srážek do 6.00 SELČ 38mm, blýskání souvisle hodinu a půl, škoda že impozantní nástup bouřky od jihu se vzhledem k noční ještě hodině a k silným nárazům větru nedal zdokumentovat.
http://mfuhrer.rajce.idnes.cz/20110710_ ... ho_systemu
Danti
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 06:15

Takže noční systém byl opravdu velmi zajímavý, docela lituju, že jsem nebyl ve Šternberku, ale v Mošnově, každopádně stejně to vše přecházelo v nejmín aktivní dobu, pro naše tělíčka |-)
Pravděpodobně nejvíce srážek spadlo v Hoštejně(okres Šumperk) 48mm/hodinu. Na některých místech se i v ranních hodinách objevovaly kroupy a nárazy větru až k 25m/s.
Naopak JV a krajní SV byl pokryt jen Cirostratama. Na některých místech však v těchto oblastech byla zaznamenána tropická noc, teplota neklesla pod 20°C.
Nestává se to často, ale předpověď Estofexu pro dnešní(včerejší) den vybouchla.
Tomáš Římský
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 07:42

Mne tenhle bouřkový systém vzbudil něco po půl páté. Blesková aktivita byla úžasná, vše ale vzdálené. Nejbližší úder byl cca 2 km. Vítr zesílil v nárazech odhadem přes 20 m/s. Déšť byl 5 minut intenzivní, pak mírně zeslábnul aby zase nabral na intenzitě a v jeho druhé fázi padaly po dobu cca 3 minuty také 1cm kroupy (bílý flíček na radaru nás minul o 3 kilometry). Po bouřce ještě nějakou dobu foukalo a byla vidět krásná struktura oblačnosti, kterou díky své nekonečné lenosti vyfocenou nemám.
Dáša
Člen AMS

10 črc 2011 07:58

Tak mě se teda včera vůbec nedařilo. Po půlnoci jsem vyrazila omrknout dění ven do Riegrových sadů, protože jsem z bytu měla na JZ mizerný výhled. Bohužel tam jsem zjistila, že blesky létají spíš JZ-J a ani odtamtud toho příliš přes stromy neulovím. Rozhodla jsem se pro přesun do parku k Vinohradské vodárně, kde jsem tušila, že bude výhled na jih lepší, ale také žádné terno. Zrovna uprostřed jako naschvál překážela blízká lampa a když už jsem chytila blesk, tak vetšinou byl zrovna za stromem :@
Zároveň mě zde zastihla i Honzova varující SMS, ať si dávám bacha, že se na čele tvoří nová jádra a protože dění nad mou hlavou tomu nasvědčovalo, raději jsem se zdekovala domů, aniž bych něco kloudného pořídila.
Po příchodu jsem byla jedním pražským kolegou z IRC upozorněna na shelf, tudíž nastali manévry a pobíhaní mazi okny a terasou. Shelf byl sice docela pěkný, ale já ho pořád ne a ne chytit :envy: .
Asi už byl moc blízko. Pár fotek sice mám, ale jsou spíš pro ostudu :lol:

http://ditaf.rajce.idnes.cz/MCS_9.-10.7.2011
Mira Zacpal
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 08:30

Toto asi nepochopím... Jak je možné, že ať jde bouřka z jakékoliv světové strany, Břeclavsko to vždy mine. Myslím, že se klidně můžeme ucházet o nejsušší místo na světě:))
Včera večer jsme se vraceli z menšího výletu na Pálavě. Zastavili jsme v Mikulově a nad Rakouskem se nádherně blýskalo. Něco jsem vyfotil. Přejeli jsme na lepší místo (cca 10 min.) a bouřka se totálně rozpadla... Takže pro tento večer nula. Až do rána hvězdná obloha...
Je půl desáté a na teploměru pětadvacet celsiů
Bohužel mám je dvě fotky

http://topperhurley.rajce.idnes.cz/Blesky_u_Mikulova/
honza.cb
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 08:52

Ja jsem čekání zabalil těsně před půlnocí. Ve 2:10 mě probudilo první hřmění, ale to už se dalo na nějaký shelf zapomenout, protože už jsme byli uprostřed dění. Blesková aktivita tak 1-2 \ s, silnější vítr a déšť. Po půl hodině se nad nás nasunulo jedno z aktivních jader a pálilo to nad námi, zaznamenal jsem 10 velmi blízkých úderů, kdy jeden z nich na půl hodiny vyhodil elektriku. Nebýt to v noci, tak to mohla být lepší podívaná.
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Ctiborv
Bydliště: Řídeč, podhůří nízkého jeseníku, 30 km S od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 09:02

Noční MCS v řeči čísel : 11 mm, vzrůst tlaku o 4 hPA, max. náraz pouze 9,1 m/s, pokles teploty z 23 st. na 17.9 st.
Jinak struktura bouře byla velmi zajímavá, hlavně nízké mraky které postupovaly v opačném směru - ze SV na JZ - než bouře. Blesková aktivita velmi slušná - hodně blízkých CG, moře CC zasahujících i daleko od jádra bouře. Samotný přechod bouře nebyl větrem nijak výrazný, zesílil déšť, blesková aktivita.
Nemám stativ abych mohl pořídit nějaké pořádné fotky...
Meteostanice WS 2350. Data ze stanice : http://ctibor.borec.cz
Ze střední moravy zdraví Ctibor Venus
Tomáš Prouza
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 09:08

Zatímco kolegové ze západu a středu Čech měli zábavu už před půlnocí, já jsem o půl jedné zaplul do postele, protože se dalo čekat, že pokud něco přijde, nebude to dřív jak ve 3 ráno...

A ono to nakonec opravdu přišlo - mohutný noční MCS. Pomalu se nasunovala od JJZ ze středních Čech, kde se již pohybovala před půlnocí. Oblačnost kovadliny zasáhla nad místo pozorování asi kolem 3:00 SELČ. Čelo bouře před sebou tlačilo teplý vzduch, takže ve 3:35 dosáhla teplota hodnoty +18,7°C. Již ve 3:25 začalo z kovadliny slabě pršet - což mě při otevřeném oknu vzbudilo, protože jinak zatím nehřmělo, jen od západu problikávaly blýskavice.

Ve 3:30 srážky ustaly a na západním obzoru se objevilo opět větší množství blýskavic. Zároveň se začal zvedat JZ vítr, jenž dosáhl nárazu až 8 m/s. Ve 3:36 následoval první silnější hrom a o zhruba minutu další. Ve 3:40 uhodilo již jen 2700 metrů daleko. Ve 3:41 dorazilo čelo první linie (v rámci MCS se totiž v našem regionu na radaru vytvořila jakoby předřazená squall line, následovaná samotným MCS) s nárazy větru kolem 8 m/s. Zároveň začaly vypadávat srážky o intenzitě až 68 mm/h. Ve 3:43:30 došlo k mohutnému (asi CG) výboji ve vzdálenosti 300 metrů. Srážky si stále udržovaly vysokou intenzitu. Ve 3:45:20 následoval nejbližší výboj - záblesk světla ani neuhasl a ozvalo se spíš než hrom syčení páry jak z ventilu - odhadovaná vzdálenost 100 metrů.

Ve 3:51 další již vzdálenější blesk a srážky začaly slábnout - do 4:00 spadly 3,2 mm a teplota klesla na +17,6°C. Hromy byly dunivé, "zemětřesné". Ve 3:52 byl defakto přechod první linie dokončen, srážky téměř ustaly a vítr zeslábl - na S a SZ byla nyní jasně vidět vysoká elektrická aktivita. Ve 3:56 tímto směrem došlo k rozsáhlému multivýboji, ale již dosti daleko. Vítr začal foukat směrem od bouřkové linie od severozápadu. Ve 4:00 již nepršelo vůbec, výboje na S - SZ byly 5 - 10 km vzdálené, vanul však výrazný Z - SZ vítr o rychlosti 5 až 7 m/s, jenž v 4:06 dosáhl maximálního nárazu 10,8 m/s.

Ve 4:11 se projevil blesk následovaný výrazným křaplavým hromem, začala nastupovat hlavní masa MCS od jihu. Rychlost větru se udržovala kolem 5 m/s. Ve 4:15 začalo opět pršet a srážky padaly nepřetržitě až do 6:40 - celkem spadlo 10,6 mm. Ve 4:22 mohutnější hrom, následovaný ve 4:30 dvěma dalšími. To jsem už ale byl opět v posteli a pomalu usínal. Teplota dosáhla minima +16,4°C v 6:18. Kratší periody elektrické aktivity se ještě vyskytly v 5:15 (severně) a 5:45 (jihozápadně). V 6:45 opustila oblačnost MCS prostor místa pozorování.

Co se blesků týká, rozhodně zatím Best of 2011, ale ani vítr a srážky nebyly marné. Fotky z noci samozřejmě nejsou, pouze záznam z meteostanice.
Přílohy
2011-07-10.gif
Data z meteostanice Velké Svatoňovice 10.7.2011 ráno
pocasiholasice
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 09:18

Ač nás MCS přímo nezasáhl byly na ní zajímavé jiné jevy.Bouřka šla Z od nás.

1. vzestup teploty cca o 2,5 °C za půl hodiny
2. pokles vlhkosti
3. nárazy větru 14 m/s

Na IRC zazněl názor že by to mohl být sestupný proud mimo systém popř. náznak heatburstu.U nás jsem zaznamenal jen blýskavici, tímto příspěvkem jsem chtěl jen poukázat na tento jev.
Yves
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 09:46

Tak abych to stručně doplnil. Vláček bouřek nás nakonec olízl, přehnala se taková střední bouřka od jihu k severu. Byl tam CG 800 m. Mnohem brutálněji bylo za hodinu a půl v těch 2:30, kdy se přihnala nestvůra s shelfem od JZ. Velmi silný vítr (zmiňovaných přes 90 km/h), déšť poměrně silný, ale učebnicový přívalák to nebyl. Nicméně ten déšť trval poměrně dlouho a doplňovalo ho nebe v jednom ohni, posléze dokonce kroupy. Přesnou velikost těžko říct, tipl bych do 1,5 cm. Po pořádné bouřce číslo dvě přišla ještě po půlhodině bouřka číslo 3, i na ní lítaly CG a přehnal se další pěkný slejvák. Srážkový úhrn včerejšího večera (jenom ten, který se dostal do srážkoměru, protože fučelo jako prase) 33,5 mm. Ráno máme po městě drobné škodičky srovnatelné s bouřkou před měsícem, ale účinek větru byl trochu větší, leckde se válejí větve. Média:
1) blesk na první slabší bouřce
http://www.youtube.com/watch?v=7PvVJOtVxQ0
2) blíží se podstatně drsnější bouřka číslo dvě
http://www.youtube.com/watch?v=1Vdf0ZyCiNs
3) pár fotek následků (sranda je ta opět poničená kominukace, kterou po minulí bouřce "spravili") :)))
http://imageshack.us/g/98/10072011117.jpg/
POČASÍ V TŘEBÍČI NA FACEBOOKU https://www.facebook.com/pocasivtrebici/

Aktivní motorizovaný stormchasing v regionech od Znojemska a Brněnska přes dominantní Třebíčsko po Žďársko, Jihlavsko, Jindřichohradecko.
JURAJk6
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 10:06

Kolem pate rano jsem se probudil a venku bylo zatazeno kupovitou oblacnosti, zkrz kterou prosvitala kovadlina nasvetlena vychazejicim sluncem do strasidelne zlutooranzove barvy. Val silnejsi vitr od jihozapadu. Blesky jsem nepozoroval, ikdyz nas ten MCS minul jen kousek severne. :@
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Nikki

10 črc 2011 10:22

Tak noční bouřka byla ta nejlepší co jsem za poslední dobu viděla. Blesková aktivita byla monstrozní, obloha téměř neustále svítila a dunělo to bez přestávky. Tak nádherné CC blesky jsem dlouho neviděla. Taky bylo pár blízkých úderů, jeden teda extrémně blízko, prtože odezva byla fakt úžasná.
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Čurbas
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 11:44

Zdravim,
Prikladam par fotek ze severniho Rakouska
http://curbas.rajce.idnes.cz/Prehanky_a_bourky_9.7.2011 V 16:30 byl mensi jarni destik . To co se hnalo od rakouska s toho ani kapka nespadla , krasne blesky byly bouzel jsem nemel stativ .
Ondris
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

10 črc 2011 12:00

Zdravím, včera jsem byl náhodou na výletě v Kamenici nad Lipou a to se poté ukázalo jako dobrá volba. :) Na radaru jsem zachytil bouřky postupující od Šumavy dále k SV tedy přímo mým směrem. (z Temelína jsem poté měl hlášené i kroupy o prům. kolem 2 cm.) Nad Vysočinu jádra dorazila v 16:30. Zatímco jedno jádro již zanikalo, těsně vedle se začalo vytvářet nové, které během půl hodiny začalo být slušně el. aktivní. Zaznamenal jsem také tzv. srážkovou botu, což by mohlo naznačovat možný microburst. Kroupy jsem ale nezaznamenal. Večerní MCS o sobě na Táborsku dalo vědět již kolem 21. hod v podobě blýskavice na J a JV, postupně byla blýskavice intenzivnější a rozšiřovala se i na JZ a Z, posléze i na SZ obzor. Četně se tedy blýskalo skoro ze všech stran. Všechna hlavní jádra nás obešla Z a JV a zde jsem zaznamenal jen mírný déšť a menší zesílení větru. Blesků bylo mnohem méně než v zasažených oblastech, nejbližší ůder nebyl pod 1 km.
LenkaB

10 črc 2011 12:14

Ahoj lidi
tak mě bouřka vzbudila 3:42. Vzbudila mě šílená rána a po chvíli začlo dost intenzivně pršet což se hned ráno potvrdilo na mamčiných muškátech, které jsou trochu pochroumané. Po této první ráně následovalo několik dalších, které už nebyly tak výrazné. Dál už nic nevím |-)
Medved

10 črc 2011 12:34

Hmm... tak v Držovicích (u Prostějova) nic než vítr a pár kapek, ovšem podívaná famózní.
Probuzení díky silnému hromování o čtvrt na pět za kuropění. Obloha na sever se zmítala v blescích jež
ozařovaly závoje deště a jak už kdosi psal, takovou bleskovou podívanou jsem letos ještě neviděl.
Štěstí, že to probíhalo cca 15 a více km daleko od nás :-), bo pohrom netřeba.
smolda

10 črc 2011 13:17

Pár fotek z Litvínovic u Českých Budějovic http://smollda.rajce.idnes.cz/Bourka_9.7.2011
Expozice jsou od 15 do 30 sekund, proto se na některých fotkách podařilo zachytit i více blesků, které dělilo několik vteřin. Ze začátku nás to míjelo a já spokojeně cvakal z balkónu, ovšem poslední dvě fotky jsou z bouře, která nás míjela západně okolo 23:30 až půlnoci, a to tak že dost těsně - navíc začalo silně pršet. Z balkónu výhled tímhle směrem nemám, navíc údery se přibližovaly, tak jsem to zabalil. Minimálně jeden blesk musel být do 300 metrů od nás - okamžitě se zábleskem se ozval hrom, navíc s postupným šířením zvuku bylo slyšet jakési svištění, nikdy předtím jsem to neslyšel. To už jsem měl celkem strach :-)
fotografondra
Kontaktovat uživatele:

10 črc 2011 14:40

Tak jsem byl opět v práci, když přecházely přes Prahu v noci bouřky, ale stihl jsem aspoň něco natočit na mobil. Pár pěkných blesků se povedlo. V centru pršelo vydatně a na videu, ty podařené blesky, jsou pořízeny z Vítkova. Záběry vznikly mezi 0:45 - 1:30 hod.
http://youtu.be/n_Js9B-LBTs
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
dobrmanek

10 črc 2011 16:48

Jen tak co jsem dnes ráno potkal, když jsem se chystal k odjezdu pryč. Naštěstí MCS měla rozum a dorazila před odjezdem.
závdavek pseudo shelf :D
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Štěpán Krejsek

10 črc 2011 20:56

Pro mě začal tento den slabou bouřkou v 5:30, kdy přecházelo severně od Brna slabší jádro s asi 5 zahřměními, srážkovým polem nás lehcwe lízlo a struktura byla tak nevýrazná, že jsem se nenamáhal fotit.
Odpoledne už v Borech u Velkého Meziříčí jsem zaznamenal příchod rozpadajacící se bouřky se slabým hřměním a následným deštěm z rozpadající se kovadliny. MCS přišla do Borů někdy nad ránem, blesková aktivita CC schované v mracích, průměrně 1/s, přívalový déšť po dobu cca 15 minut a chvíli i kroupy cca 1 cm velké.
Amerika

10 črc 2011 22:52

Včera u nás celý den nic nebylo, až teprve po setmění se na JZ začalo blýskat. Blesky se ale držely pořád daleko až začlo postupně pršet zřejmě z odfouknutých kovadlin a tím postupně začla i bouřka - to bylo tak ve 02:00. Blesky ale už spíš CC. Bouřka se držela tak přes hodinu a napršelo dle údajů 3 mm. Nechal jsem si otevřené okno a hromy mně budily docela dlouho, myslim že to mohlo s menšíma přestávkama trvat i 2 hodiny. Každopádně fotka žádná a spíše zklamání.

Ke včerejšímu dni musím ale vyjádrit velký obdiv nad předpovědí SKYWARNu, který pokud vím jako jediný (a první) vydal odvážnou předpověď na stupeň 1 hluboko do Čech, což bylo v rozporu s ESTOFEXem a dokonce i s jeho updatem a myslim že i s ČHMÚ (těžko říct, když vydaj společnou předpověď na 3 dny). Nakonec se skutečně stupeň 1 dostavil - klobouk dolu! Bohužel pro významnou část západu se to netýkalo. Dnes to vyjímečně prominu.
Josef Pivoňka

11 črc 2011 11:07

Když to propuklo tak sem spal ale nejspíš po velmi blízkém blesku mě to probudilo a když sem vyšel na balkon tak sem se nestačil divit , blesky zhruba každých 5 - 8s bohužel většina schovaná za barákama a nebo v mracích , povedli se mi jen tyhle tři http://storx.rajce.idnes.cz/Bourka_10.7.2011/
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“