Změnit velikost textu   Verze pro tisk

Bouřky 6.6.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.

Bouřky 6.6.2011

Příspěvekod Tomáš Prouza » 06 čer 2011, 10:55:12

V pondělí 6. června 2011 postoupí od jihozápadu slábnoucí výšková cyklona, která se nad naše území dostane pravděpodobně již jen jako brázda nízkého tlaku, a proto zde nastává možnost ojediněle až místy silných bouřek s přívalovými lijáky a krupobitími. Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR i SR. Vyšší intenzita bouřkových projevů se předpokládá na jižní Moravě a jižním Slovensku. Vyšší šance na výskyt bouřek je na J a JZ Čech, J Moravy a J Slovenska.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=161

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Tomáš Prouza
Administrátor

Re: Bouřky 6.6.2011

Příspěvekod Michal Geryk » 06 čer 2011, 14:09:57

Tak report jen slovně, foťák do práce nosit nesmím a mobil jsem nechal doma… :(

Před chvílí těsně (východně) minula Přerov solidní bouřka s odrazivostí až 60 dBZ. Při rychlém postupu k severu jsem viděl pod základnou Cb rozsáhlou sníženinu ve tvaru V, ale rotaci jsem okem nepozoroval. Zasahovala asi do půlky vzdálenosti mezi zemí a základnou. Těžko říct… :? Viděl jsem zřejmě i pásmo krup podle bílé barvy srážkových pruhů. Přímo ve městě spadlo jen pár kapek, ale výrazně zesílil vítr, odhadem přes 20 m/s.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Michal Geryk
Člen AMS o.s.

Příspěvekod novotny » 06 čer 2011, 14:13:06

Právě přes nás přechází ta zajímavá lajna na sz. ČR, na čele zajímavej na půl roztrhanej arcus, nárazy větru kolem 10 m/s a kousek od nás slušná blesková aktivita, téměř neustále hřmí, kroupy nebyly. Pod arcusem byl nějaký oblačný sloup skoro až na zem, ale rovněž bez rotace. Docela pěkně se to vyvinulo, jak kdyby ten střih větru byl o něco silnější než si myslely modely.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
novotny

Příspěvekod Amerika » 06 čer 2011, 16:05:48

Takže za dnešek si píšu 11. čárku a zároveň je to první letošní bouřka taková, abych mohl říct že "U nás byla bouřka". Tedy s alespoň průměrnou intenzitou. Obsahovala vše, co má bouřka mít. Dostatečný srážkový úhrn - 4 mm, ve špičce intenzivní srážky - silný déšť, obstojná elektrická aktivita co do počtu i blízkosti a také docela znatelná hůlava-vítr. A co do struktury, tak to taky šlo.
Mimochodem v dnešní bouřce napršelo víc, než ve všech dosavadních bouřkách tohoto roku dohromady.

První hromy jsem slyšel někde kolem půl třetí, když jsem jel pozorovat. Pak se přidaly i viditelné záblesky, kterých zpočátku moc nebylo. Tmavá základna, nebo spíš nekonkrétní místo na JZ obloze bylo vidět už nejméně od 2. hodiny. Krátce před příchodem jsem se vrátil ke Slanýmu a na poslední chvíli jsem vyfotil pár základen. Zřejmě i s krupobitím. CG blesky i jiné bouchaly tak jednou i více do minuty (záleží z jaké vzdálenosti). Když jsem už prijel domu, tak to začl oi srážkově. Vrcholem elektrické aktivity byl opakovaný úder CG blesku asi 300 na SZ od baráku zrovna když jsem se tím směrem koukal z okna. Po vteřině přišla pěkná bomba. Momentálně se protrhává a jsou trochu vidět vzdálené hlavice na V, protože bouřka vyčistila vzduch a poslala balastní konvekci do kelu. Trochu mně akorát zklamalo, že jsme tou +-linií projeli zase někde v slabších místech.
Naposledy upravil Amerika dne 06 čer 2011, 16:38:55, celkově upraveno 1
Amerika

Příspěvekod Mira Zacpal » 06 čer 2011, 16:34:17

V pohodě, my včera nic a dneska taky nic. Nějaký kumuly se tvoří, ale nic z toho není. Buď nás to mine, nebo, a to podstatně častěji, se to rozplyne. Takže pozorování-nula, čárka-nula, fotky-nula, hmm, pěkně jim ta výstraha vychází:))
Mira Zacpal

Příspěvekod rogue » 06 čer 2011, 17:52:35

Právě západně od města (Jilemnice - Benecko) přechází linie, silný déšť , několik výbojů v mracích, průběžně hřmí

Oprava: podle radaru 18:45 multicelární bouřka se středem Rovensko pod Troskami
Obrázek
Naposledy upravil rogue dne 06 čer 2011, 18:10:03, celkově upraveno 1
rogue

Příspěvekod cumulonimbo » 06 čer 2011, 18:05:23

Ahoj, od pátku u nás nebyla ani jedna bouřka. Vždycky nás to buď mine nebo ještě častěji se to rozpadne. Krásně to dnes dunělo někde nad Jeseníkama, ale to je tak vše. Je to zajímavé, ale vždycky, když nastanou podobné situace (teplé a vlhké jižní proudění), tak nás nikdy žádná bouřka nezasáhne. Nezbývá než čekat na nějakou pořádnou SF. :(
cumulonimbo

Příspěvekod rogue » 06 čer 2011, 18:48:42

Stejnou trasou přechází zadní jádro multicelární bouřky, trvalé hřmění, mírný vítr, slabý déšť. Tma jako v tunelu , teplota 19,3°. Ihned za tímto jádrem pokračuje lajna až někam ke Chlumci nad Cidlinou s dalšími třemi jádry. Dnes asi bude ještě veselo...
rogue

Příspěvekod Solan De Cabras » 06 čer 2011, 18:56:50

Tak v Praze byly bouřky včera i dnes, včera večer se dala pozorovat velká blýskavice která odcházela. Dneska mojí pozici silná bouřka obešla jak zleva, tak zprava. Jěště je vidět nárůst oblačnosti, ale změnilo se směr větru, tudíž třeba tato bouřka Prahu nezasáhne....
DSC_4723.JPG
noční

Edit: A tady jedna fotka z předpůlnoční bouřky
DSC_4830.JPG
Naposledy upravil Solan De Cabras dne 06 čer 2011, 23:06:58, celkově upraveno 1
Solan De Cabras

Příspěvekod Štěpán Krejsek » 06 čer 2011, 19:17:19

Kolem Brna vzniklo jen několik přeháněk bez zajímavějšího vývoje a el. aktivity, záhy všechny zanikly.
Štěpán Krejsek

Příspěvekod seddy » 06 čer 2011, 20:36:53

Zdravím po delší době na foru.Dnes jsem radši ani nic nečekal,ale byl jsem velmi pěkně překvapen ;)První bouřka se nakonec stočila a Boleslav obešla :( Ale během 20 minut dorazila nejlepší bouřka tohoto roku.Voda se valila po silnicích,jedna křižovatka byla pod vodu a silný nárazový vítr,taková byla dnešní bouřka.Konečně bouřka jak má být :D

foto (bohužel jen z tel.) :
http://tornadoseddy.rajce.idnes.cz/6.6.2011/
seddy

Příspěvekod Tomáš Prouza » 06 čer 2011, 22:00:54

Dnes jsem tu zachytil 2 bouřky, bohužel opět obě vzdálené...

První byla slabá multicelární bouřka postupující z oblasti Orlických hor k severozápadu přes Broumovsko. Samotné jádro bylo od místa pozorování vzdáleno skoro 10 km, takže nemělo žádný přímý vliv. Jediný hrom byl zaznamenán v 16:25 SELČ, mezi 16:43 a 16:55 vypadávaly slabé neměřitelné srážky z kovadliny. Kolem 17. hodiny bouřka zcela zanikla ještě než se dostala mimo okruh pozorování.

Foto: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourky_6.6.2011/

Druhá bouřka byla už tročku zajímavější - šlo o rozsáhlou multicelární bouřku s výrazným backbuildingem (tvorbou nových buněk v týlové části) a train effectem (pohybem buněk v takřka stejné trajektorii). Pohybovala se nad Krkonošemí již zhruba od 18:30 SELČ, přičemž s přibývajícím časem byla více organizovaná do linie, která se velmi pozvolna pohybovala k východu - buňky se vysouvaly k severu. Nejdéle setrvávala nad centrálními Krkonošemi, kde vyprodukovala vysoké srážkové úhrny (Labská 59,5 mm, Medvědín 45,8 mm). Na východě dosáhla maximálně k Trutnovu (zde prý padaly v SV části města kroupy) a Žacléři. Prostor Krkonoš pak opustila až krátce před 22. hodinou večerní.
Z Velkých Svatoňovice byla již po 19. hodině pozorovatelná jako nevýrazný tmavý mrak nad západním obzorem, od kterého od 20:15 doléhalo slabé hřmění. Zhruba ve stejný čas utichl vítr, aby pak mezi 21:00 a 21:45 opět zesílil a především se stočil na SZ (vanoucí z bouřky). Ve 20:55 se bouřka přiblížila natolik, že byla patrná jako velký temný mrak nad Trutnovem, po 21:05 se zatáhlo i od jihozápadu a nad místo pozorování zasáhla kovadlina, ze které však nevypadly žádné srážky. Ve 21:11 byla viditelná rozsáhlá blýskavice nad SZ obzorem. Následovalo ještě několik slabých hromů a bouřka se dostala opět mimo okruh pozorování.

Ještě nyní, od 22:30, můžu sledovat množství blýskavic v hradbě oblaků nad SZ obzorem (již nad Polskem), přičemž nad hlavou mám zcela jasno a od západu scénu přisvěcuje dorůstající Měsíc. Vypadá to velmi pěkně, zahlédl jsem i velmi vzdálený CG+ výboj z horní části Cb.
Tomáš Prouza
Administrátor

Příspěvekod martin popek » 06 čer 2011, 22:42:03

Bouřka v středních čechách se konečně přibližila natolik, že ukázala i první sprity mám, ale v ohledu jen její okraj.
martin popek

Příspěvekod rogue » 06 čer 2011, 23:06:08

Jak jsem už naznačil výše, veselo vskutku bylo. Zadní jádro multicelární bouřky se zarazilo ve 20 hodin nad městem (zafungovaly hory). Za nadměrné elektrické aktivity, stálého hřmění a velmi silného deště (asi 20:30 jsme měli zaplavený i krytý balkon) zde zůstalo viset asi do 20:45. Pozorovány čtyři blízké CG výboje doprovázené temným duněním. Mezi osmou a devátou hodinou nastal i výpadek wifi připojení. Bouřka se potom vydala za stálé elektrické aktivity a tlumeného dunění směrem k Hostinnému a Trutnovu. Poslední záblesky pozorovány až kolem 21:30. Kolem 22 hodiny přecházela další linie , která však Vrchlabí minula a po linii Semily - Jablonec - Rokytnice zamířila do Polska. Nyní bez deště, slabý vítr, teplota 16,7°. Není vyloučeno ani noční pokračování, další linie (cca 10 buněk) se podle radaru vyskytuje nad Mladou Boleslaví.
rogue

Příspěvekod Amerika » 07 čer 2011, 01:11:13

Takže já hlásim plný zásah silnou bouřkou - takovou, že už zřejmě zůstane vrcholem této sezony.
Byla to nejsilnější bouřka za posledních několik let! Je dost možné, že to tady u nás překoná i slavný český "Den supercel" 25.června z roku 2008.
Bouře se uvedla velmi výrazným shlelf-cloudem, který zprvu nebyl vůbec patrný. To co pak ale osvítily blesky bylo téměř neuvěřitelné. Pod základnou byly nejméně dva vodorovné prahy a z nich se dolů vynořoval mohutný a velice hluboký arcus, který se téměř plazil po zemi. V jednu chvíli to osvítil CG blesk, a tak se mi povedla z té bouřky takřka jediná, ale zároveň moje nejlepší fotka tohoto roku - to hlavně s přihlédnutém k tomu, co zachycuje. Pak pozvolna sílil vítr. Hůlava se nasunula nad nás a spadly první drobné kapky. Do tří minut to celé začlo naplno. Vítr zesílil tak, že polámal větve, poprchávání sezměnilo v liják, který ve větru dopadal ve vlnách a pruzích a výrazně snížil dohlednost. Po pěti minutách se naplno rozjely i blesky a hromy. Vzdálenost přibližně „pouhých“ 300 m, ale síla prostě obrovská. Hromy se přímo předháněly, kdo ukáže větší bombu. Takto to trvalo dalších 10 minut. Pak se intenzita srážek snížila na mírný déšť, ale blesky řádily ještě dále 10 minut. Teprve poté hlavní část bouře ustoupila. Ještě dalších 1,5 hodiny pršelo slabou až mírnou intenzitou za doprovodu ke konci spíše roztroušených hromů. Úhrn srážek odhaduji tak na 20 mm. Prostě bouřka bez chyby!
Přílohy
Hůlava.JPG
Amerika

Příspěvekod Tomáš Chlíbec » 07 čer 2011, 01:37:08

Dnešní den byl opravdu nádherný. Fotka Ameriky je exkluzivní, tato část dnešního večera mi bohužel utekla. Odpolední bouřka nad Prahou byla krásná, ale nestihl jsem "poodjet" takže obrázků je minimum. Podvečer nabízel fantastický pohled na vývoj sluncem nasvícených bouřek kdesi nad Kutnou Horou, téměř 3 hodiny jsem věnoval timelapse snímání vývoje od miminka až po rozpad dvou nádherných kousků. Noční představení mě zastihlo nepřipraveného na cestě domů plnou silou. Při průjezdu oblastí Nové Butovice v Praze 5 jsem poprvé za svojí kariéru dostal opravdový strach z úderu blesku. Šlehalo to několikrát do minuty velmi blízko, stěrače nestíhaly a první kroupy mě zahnaly pod most, kde jsem skrčený v autě čekal na konec toho nejhoršího. Nakonec mi to nedalo a vydal jsem se k Horoměřicům pozorovat tu odcházející krásu, takže pár obrázků nočních blesků mám. Zaujaly mimořádně dlouhé (několik desítek kilometrů) CC blesky přes celý obzor, kterých bylo opravdu hodně. Jdu po náročném dni spát ;-)
Tomáš Chlíbec

Příspěvekod JURAJk6 » 07 čer 2011, 09:29:04

No tak me vcera bourka obesla tesne zapadne ale taky stala za to. Byla pozorovatelna jako temny mrak nad JZ obzorem. Pak jsem vyjel mirne na kopec, abych mel lepsi prehled a hned mi do oci prastilo srazkove pasmo a v nem nadherny CG blesk, ktery asi 4x zablikal. Foujkal cerstvy vitr od jihu. Pote se bourka priblizovala, zatimco nad severem rostla dalsi. Pravidelne z toho slehaly krasne nekolikanasobjne CG blesky. Pak se na bource udelala takova snizenina, ktera vypadala jakoby se chtela stocit a vytvorit mezocyklonu. Byly patrne i pasy vypadavajicich krup. Bourka se pak stocila mirne vlevo a postupovala na severozapad. Puvodni postup byl severni. Mezitim se na obzoru objevilo silne pasmo srazek. To se ale rozpadlo, zatimco na severu a zapade to dunelo z bourek. Asi dalsi 3 hodiny byla nad nama kovadlina, na ktere se pri odchodu objevilo ame halo s parhelii a CZO.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
JURAJk6

Příspěvekod Jan Drahokoupil » 07 čer 2011, 09:35:32

Zdravím,
Tak včerejšek byl pro mě trochu rozporuplný. Jednak jsem jen tak tak stihl nástup té odpolední bouře u letiště, ale na focení to už moc nebylo. Jen pár rychlých záběrů a honem se schovat. Když to odešlo, tak jsme s Dášou pozorovali ještě blesky na zadní straně a až pote přijela Česká televize na natáčení do Turbulence. Tak jsme aspoň udělali pár záběrů, nějaké rozhovory a poté jsme se společně vydali na lov pod Jesenici u Prahy, kde jsme však ulovili převážně déšť a bláto :-). Až těsně před odjezdem se konečně vyčasilo a ukázala se pěkně nasvícená oblačnost.

Vrátili jsme se na letiště, dali večeři a čekali na tu druhou bouři... večerní. TV ale nevydržela až do nástupu, zatímco my s Dášou jsme tam čučeli asi do půlnoci. Ale fotky zase nic moc, páč pršelo a blýskalo se. Jen jsme zaznamenali malé kroupy kolem 1cm, silný déšť a tak.

Takže celkově vzato fotek bude málo, ale zážitek zase na druhou stranu velkej. Takové bouřky jsem ten den rozhodne nečekal a rozhovory a fingovaná natáčení byla docela psina. To jsem zvědavej, jak to sestříhají do Turbulence.

Tady ještě přikládám narychlo sestříhané video blesků ze Šestky během noční bouře.
http://youtu.be/lrD7yOQVScM
Jan Drahokoupil
Administrátor

Příspěvekod PrantlD » 07 čer 2011, 09:39:10

Čelo bouřky se nám bohužel vyhnulo (shelf cloud byl patrný jen z velké dálky), i přesto však byly hezké blesky:

http://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/bourky-6.6.2011/ (Plzeň)
PrantlD

Příspěvekod chio » 07 čer 2011, 10:00:18

Kým k nám došli búrky z južného Slovenska, stihli sa všetky takmer rozpadnúť. Prvá prišla o 12:00 a blesková aktivita bola pomerne slabá (maximum boli 4 výboje za minútu, takmer všetky CC). Aj zrážok bolo málo. Ďalšia prišla o 13:15, avšak až na 2 výboje bola elektricky mŕtva a iba pršalo (silnejšie ako pri prvej). Posledná prišla o 15:30, elektrická aktivita bola podobná tej prvej a sila zrážok tej druhej. Po prechode sa ozývalo ojedinelé zahrmenie až takmer do 17:00.
Spolu napršalo 5 mm zrážok.
Zdravím z blízkosti trojmedzia Slovenska, ČR a Poľska (a dosť často aj z Ostravy :-))
chio

Příspěvekod Mira Zacpal » 07 čer 2011, 10:44:00

Čaute, chci se zeptat, jak fotíte blesky? Jsou na to nějaký udělátka nebo je to o dlouhém čase a náhodě...?
Mira Zacpal

Příspěvekod Sanour » 07 čer 2011, 11:26:30

Ahoj, včera se mi v Praze (Praha 10 - Skalka, Sečská ulice) kolem 16:00 podařilo z kanceláře natočit úder blesku přímo do protějšího domu :)

http://www.youtube.com/watch?v=dGGyw6XmSkA - téměř na konci videa.

a vysosnutý snímek :)Obrázek
Sanour

Příspěvekod FilipH » 07 čer 2011, 12:52:41

Včera krátce po 22. hodině se do Tábora přihnala bouřka. Nejsilnější náraz větru byl 19 m/s a celkem napršelo 26mm srážek.
Fotky především blesků zde:

http://fildah.rajce.idnes.cz/bourka_6.6.2011/
FilipH

Příspěvekod Kocelovice » 07 čer 2011, 14:42:25

Sanour píše:Ahoj, včera se mi v Praze (Praha 10 - Skalka, Sečská ulice) kolem 16:00 podařilo z kanceláře natočit úder blesku přímo do protějšího domu :)

http://www.youtube.com/watch?v=dGGyw6XmSkA - téměř na konci videa.

a vysosnutý snímek :)Obrázek

Tož zdravim, já zas natáčel při večerní bouřce po 23h
http://wetter.rajce.idnes.cz/6.6_2011/
Natočeno jen kousek od tvého místa ;)
nejvíce blesků - 5270 - červenec 1976
extrémní srážky: 139mm/6h (90mm/40min)
Kocelovice

Příspěvekod IMP » 07 čer 2011, 14:52:55

2Sanour: Parada! ;)
2Amerika: Krasa a zavist v jednom! :)
IMP